Chcete si vychutnať obľúbený film alebo seriál plnými dúškami? Projektory vám umožnia premietnuť akékoľvek médium na veľkú plochu. Či už túžite po dokonalom filmovom zážitku, alebo hľadáte vhodný projektor do kancelárie, v širokej ponuke si určite vyberiete zariadenie, ktoré uspokojí aj najnáročnejších používateľov. Poradíme vám, na aké technické parametre by ste sa mali zamerať a ako si z bohatého výberu rôznych projektorov vybrať optimálny typ práve pre vás.
Projektor je typ zariadenia, ktoré umožňuje zobrazenie obrazu (fotografie, videa, prezentácie atď.) na dané miesto (plátno alebo stenu). Rozlišujeme hneď niekoľko rôznych typov, ktoré sa líšia spôsobom zobrazovania a vlastnosťami premietaného obrazu. Dataprojektory majú celý rad výhod, vďaka ktorým nachádzajú využitie v pracovnom, študijnom (základné a stredné školy, univerzity atď.) aj domácom prostredí. Prečítajte si, aké sú ich hlavné výhody, a vyberte si premietač na mieru vašim potrebám.
Projektor umožňuje obraz premietať na plátnach, ktorým sa z hľadiska veľkosti nevyrovná žiadny televízor.
Moderné projektory sa navyše chvália jemným rozlíšením (od Full HD až po 4K), ktoré zaručuje ostrý obraz.
Dataprojektory sú prenosné zariadenia, ktoré môžete pripevniť na strop, alebo jednoducho postaviť na stôl.
Predovšetkým kompaktné modely označované ako mini projektory priamo nabádajú k prenášaniu na chatu či do vedľajšieho bytu.
Výhodou projektorov je tiež ich široká konektivita (HDMI, USB, VGA, DisplayPort).
Kvalitné data projektory si poradia s prezentáciou, fotoalbumom, domácim videom, ale aj s filmami či graficky náročnými hrami.
Ako vybrať projektor? Zaujímajte sa o funkcie
Nie ste si istí, ako vybrať projektor? Či už vyberáte domáci, kancelársky, alebo mini projektor na stenu, zamerajte sa na dôležité technické parametre. Skôr než sa rozhodnete pre konkrétny dataprojektor, mali by ste si položiť hneď niekoľko zásadných otázok, vďaka ktorým efektívne eliminujete zariadenia, ktoré nespĺňajú vaše požiadavky. Najskôr si teda rozmyslite, aký bude hlavný účel videoprojektora, ďalej kde budete zariadenie používať. V neposlednom rade premyslite, aké vám môže ponúknuť doplnkové funkcie.
Diaľkové ovládanie umožní pohodlnú obsluhu a nastavenie projektora na diaľku.
Zabudované reproduktory ocenia najmä tí, ktorí prostredníctvom dataprojektora plánujú premietať filmy a videá.
WiFi projektory umožnia bezdrôtovo prehrávať prezentácie, filmy a videá z počítača.
PiP (Picture in Picture) funkcia umožní premietať dve rôzne prezentácie či videá naraz.
Vďaka USB projektor (mini nevynímajúc) ľahko pripojíte k PC, notebooku, externému disku alebo napríklad flash disku.
i
Kto vynašiel projektor?
Za prvý projektor môže byť považovaná premietačka zoopraxiskop, ktorú vynašiel v roku 1879 Eadweard Muybridge. Do tejto jednoduchej premietačky sa vkladali kotúčiky s nalepenými fotografiami. Hlavným účelom bolo premietnuť daný obraz čo najvyššiemu počtu ľudí.
Kvalitný projektor: vysoké rozlíšenie a ďalšie kľúčové parametre
Rozlíšenie projektora vyberajte podľa veľkosti plátna a tiež podľa typu zobrazovaného obsahu. Všeobecne platí, že dataprojektory s vyšším rozlíšením oceníte pri premietaní filmov alebo drobnej grafiky na veľké plátna. Pri výbere rozlíšenia zohľadnite tiež to, ako ďaleko budete od plátna sedieť. Ak sedíte vo vzdialenosti 2 až 3 m, zvoľte rozlíšenie FULL HD (1080p) a v prípade, že sedíte vo vzdialenosti 4 a viac metrov, je pre vás vhodnou voľbou rozlíšenie ULTRA HD/4K (2160p).
HD Ready projektor sa hodí na premietanie graficky jednoduchšieho obsahu na menšie plátna.
Projektor Full HD patrí medzi najobľúbenejšie. Ponúka kvalitný obraz s ostrými detailmi.
Projektor 4K ocenia nároční filmoví nadšenci vyžadujúci dynamický obraz tej najvyššej kvality.
X GA alebo SXGA projektory majú minimálne rozlíšenie a sú teda ideálne na zobrazenie prezentácií s väčším množstvom textu, ktorý je doplnený obrázkami.
UXGA je typom HD rozlíšenia vo väčšom pomere strán (16 : 10).
Je pre vás rozlíšenie, ktorým projektor disponuje, najdôležitejším faktorom výberu? Zobrazte si domáce, kancelárske aj vonkajšie videoprojektory v kategórii projektory podľa rozlíšenia. Ľahko tak nájdete zariadenie s maximálnou kvalitou obrazu.
Akú by mali mať dataprojektory minimálnu a maximálnu projekčnú vzdialenosť?
Minimálna a maximálna projekčná vzdialenosť udáva ideálne rozmedzie vzdialenosti medzi dataprojektorom a projekčným plátnom, v ktorom podáva projektor z hľadiska kvality obrazu najlepší výkon. Platí, že s narastajúcou vzdialenosťou projektora a plátna rastie aj veľkosť premietaného obrazu. Na výber optimálneho zariadenia práve do vášho bytu odporúčame zmerať dĺžku a šírku miestnosti, v ktorej bude video projektor umiestnený, a použiť maximálnu vzdialenosť.
Projekčná vzdialenosť
2 m
3 m
4 m
5 m
Uhlopriečka obrazu
1,1 – 1,6 m
1,6 – 2,4 m
2 – 3,2 m
2,5 – 4 m
i
Chcete si vytvoriť atmosféru domáceho kina, ale bývate v malom byte? Riešením môžu byť inovatívne dataprojektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou, ktoré dokážu premietať kvalitný a ostrý obraz už zo vzdialenosti jedného metra alebo aj menšej.
Nemáte na projektor na stenu alebo strop dostatok miesta? Zariadenie je možné umiestniť aj na stôl
Umiestnenie hrá pri výbere konkrétneho modelu veľmi dôležitú úlohu. Pokiaľ nemáte na TV projektor na stenu alebo strop dostatok priestoru, prípadne má miestnosť, v ktorej chcete premietať, atypický tvar, môžete si zvoliť zariadenie, ktoré je možné umiestniť do rohu, na stôl alebo na zem. Zaujímavou alternatívou na cesty alebo napríklad internát je malý prenosný dataprojektor do vrecka (piko projektor), ktorý je veľkostne ešte menší ako mini projektor.
Domáce kino
Mini projektory
LED projektory
Projektory a svietivosť
Svietivosť udáva, ako jasný obraz projektory produkujú. Vyššie hodnoty lúmenov (lm) zaručujú, že bude premietaný obraz čitateľný aj vo veľmi osvetlenom prostredí pri dennom svetle (nad 3 000 lm). Pokiaľ preferujete iba nočné premietanie, postačí vám projektor so svietivosťou do 1 500 lm. Zlatou strednou cestou sú dataprojektory so svietivosťou od 1 500 do 2 500 lm (premietanie v zatemnenej miestnosti). So svietivosťou sa však spája hlučnosť. Platí, čím vyššia hodnota svietivosti, tým vyššia hlučnosť.
Moderné videoprojektory disponujú rôznou technológiou premietania obrazu
Vonkajšie, kancelárske či domáce projektory vyberajte aj podľa toho, akú technológiu využívajú na premietanie obrazu. Medzi najrozšírenejšie patria technológie DLP a LCD. Obe tieto možnosti prinášajú svojim používateľom určité výhody, ale aj nevýhody, ktoré treba zvážiť. Posvieťte si na ne.
DLP dataprojektory majú vynikajúci kontrast a detaily tieňov. Nevýhodou je, že za rýchlo sa pohybujúcimi objektmi na plátne môžu vznikať dúhové efekty.
LCD projektory vynikajú kvalitnou reprodukciou farieb. Netrpia dúhovými efektami a bývajú tichšie. Majú však o niečo horšie zobrazenie čiernej a sú náročnejšie na údržbu.
Aké môžu mať projektory zdroje svetla?
S technológiou premietania úzko súvisí zdroj svetla. DLP projektory je možné podľa druhu svetelného zdroja rozdeliť do niekoľkých základných skupín. Tie vykazujú rôzne vlastnosti, spotrebu a životnosť. Lampa je súčasťou DLP technológie, a preto musíte počítať s tým, že ju po čase budete musieť vymeniť. Životnosť lampy sa pohybuje v priemere od 3 000 do 6 000 hodín. Niektoré dataprojektory disponujú funkciou EKO, ktorá predlžuje životnosť lampy až na 10 000 hodín.
Projektor LED je spravidla menší a boduje nízkou spotrebou aj hlučnosťou. Nevýhodou je nižšia svietivosť.
Laserové projektory používajú ako zdroj svetla modrý laser, vďaka ktorému dokážu zobraziť viac farieb.
Lampové dataprojektory využívajú ako zdroj svetla halogénovú lampu. Tá vyžaduje väčšiu konštrukciu projektora a má vyššiu spotrebu ako LED variant.
Moderné technológie výrazne zvyšujú používateľský komfort. Bezdrôtové projektory umožňujú bezdrôtový prenos obrazu. Tým zaisťujú maximálnu flexibilitu a umožnia rýchle a pohodlné pripojenie z akéhokoľvek zariadenia bez nutnosti použitia kábla.
Zvoľte si zariadenie presne podľa vašich potrieb. Mini projektory sú ideálne do malých priestorov
Mini dataprojektory sú veľmi kompaktné varianty k počítaču, notebooku alebo telefónu. Nenechajte sa zmiasť drobnou konštrukciou. Mini projektor na mobil nie je hračka. Vybrané modely sú ideálne na cesty, pretože obsahujú batériu, takže ich môžete bez starostí používať aj v miestach, kde nie sú zásuvky. Majú univerzálne využitie a vyznačujú sa jednoduchým, intuitívnym ovládaním. Hodia sa na každý (aj herný) večierok či tímový meeting.
Domáce projektory sú ideálnou voľbou pre filmových fanúšikov
Projektory pre domáce kino prinášajú to najlepšie pre milovníkov filmov a seriálov. Dôraz je v tomto prípade kladený predovšetkým na špičkovú kvalitu obrazu, ktorá je pre plnohodnotný filmový zážitok kľúčová. Samozrejmosťou je preto možnosť zvoliť si vysoké rozlíšenie (až 4K), prvotriednu svietivosť a špičkové podanie farieb. Filmy sa natáčajú v širokouhlom formáte, vyberte si preto dataprojektor na filmy s pomerom strán 16 : 9 alebo 21 : 9. Tento typ projektorov je možné využiť aj v školskom alebo kancelárskom prostredí.
i
Milujete 3D filmy? Plnými dúškami si ich teraz môžete vychutnať aj v pohodlí domova. 3D projektory premietajú aj 2D filmy. Súčasťou týchto zariadení sú špeciálne 3D okuliare. Sú ideálne na sledovanie filmov a hranie hier.
Kancelárske dataprojektory nielen na premietanie prezentácií
Kancelárske dataprojektory môžete zvyčajne vidieť v zasadacích, konferenčných a iných miestnostiach, kde je potrebné prezentovať dáta na veľkom plátne tak, aby ich dobre videli všetci zúčastnení. Preto sa tento typ videoprojektora označuje ako dataprojektor. Toto zariadenie musí byť predovšetkým ľahko ovládateľné a spoľahlivé. Napriek tomu, že je dataprojektor najčastejšie spájaný so zobrazovaním tabuliek a iných statických dát, neznamená to, že by si neporadil s promo alebo inštruktážnymi videami.
Kancelárske projektory
Projektory na hry
Projektory s Androidom
Pre koho sú vhodné projektory s Androidom?
Video projektory s Androidom v sebe skrývajú funkciami nabitý operačný systém, v ktorom nechýbajú aplikácie ako Netflix, YouTube, Amazon Prime a celý rad ďalších. Nemáte so sebou externý disk s obľúbenými filmami a seriálmi, notebook ani telefón? Vďaka dataprojektoru s OS Android to nie je žiadny problém.
Praktické interaktívne projektory na výučbu aj pracovné prezentácie
Interaktívne projektory umožňujú zasahovať do premietaného obrazu bez jeho úpravy v počítači. Využívajú na to špeciálne elektronické pero, ktoré je ich súčasťou a pomocou ktorého môžete do obrazu kresliť alebo písať poznámky. Pero tiež plní funkciu počítačovej myši. Zabudovaný snímač umožňuje prenášať ťahy pera do počítača a späť na premietaciu plochu. Interaktívny dataprojektor je určený na kancelárske a študijné využitie v rámci prednášok a školskej výučby.
Vizualizéry dokážu nasnímať grafický podklad do digitálnej podoby a preniesť ho do počítača alebo na plátno. Rovnako ako interaktívny projektor aj vizualizér je skvelým pomocníkom pri prednáškach či prezentáciách.
Herné projektory vás dokonale vtiahnu do deja
Herné projektory sú optimálnou alternatívou pre hráčov, ktorí túžia po skutočne veľkej obrazovke, ale zároveň nemajú priestor alebo nechcú investovať do kúpy veľkého televízora s vysokým rozlíšením. Herný dataprojektor využijete pri hraní počítačových aj konzolových hier. Základom je vybrať zariadenie, ktoré zaručuje dokonalú plynulosť obrazu. Pri výbere sa teda zamerajte na obnovovaciu frekvenciu, ktorá by mala začínať na 100 Hz.
i
Čo je premietačka?
Premietačka nie je to isté ako projektor, aj keď tak niektorí ľudia moderné zariadenie nazývajú. Ide o prístroj, ktorý premieta filmy alebo obrázky, ktoré boli natočené na analógový materiál. Do tejto kategórie patrí aj retro a detská premietačka, ktoré premietajú napríklad rozprávky točením kľučky.
Aké vybrať plátno na dataprojektor?
Premietanie môžete najskôr vyskúšať na bielej stene, ktorá musí byť úplne rovná a čistá, prípadne ju môžete natrieť špeciálnym náterom. Avšak projekčné plátna sú pre kvalitný a ostrý obraz nenahraditeľným doplnkom každého videoprojektora. Sú dostupné v mnohých rôznych vyhotoveniach. Zvoliť si môžete elektrické, roletové, statívové, green screen alebo špeciálne čierne plátno na projektor, ktoré zaručuje najlepší kontrast a tmavšie podanie čiernej farby.
Plátno na projektor zaisťuje lepší obraz ako premietanie na stenu.
Aký je ten najlepší projektor? Recenzie našich zákazníkov vám napovedia, po ktorom modeli stiahnuť.
Vyberte si vhodné príslušenstvo k dataprojektorom
Príslušenstvo k dataprojektorom je obsiahla kategória, v ktorej nájdete všetko, čo budete potrebovať na pohodlnú prezentáciu v kancelárii alebo v rámci prednášok a vyučovacích hodín. Praktické funkcie zaistia tiež ničím nerušené sledovanie domáceho kina alebo hranie hier pre amatérskych nadšencov aj skúsených profesionálov. Pri výbere príslušenstva si overte kompatibilitu vybraného prvku s vaším projektorom.
Prezentéry slúžia ako bezdrôtové ovládače projektora a laserové ukazovadlá.
3D okuliare sú nenahraditeľné pre premietačky trojrozmerného obrazu.
Moderný projektor je sofistikované premietacie zariadenie, ktoré disponuje celým radom pokročilých funkcií. Obstarávacia cena niektorých modelov je teda pomerne vysoká. Lacné projektory ocenia nenároční používatelia.
Projektor je vynikajúca pomôcka na premietanie prezentácií, ale je aj základom každého správneho domáceho kina. Pripojte k nemu váš DVD prehrávač alebo počítač, upražte pukance a môžete si doma vychutnať skvelé zážitky, na ktoré ste až doteraz museli chodiť do kina. Prepojenie je veľmi jednoduché.
Projektory majú spravidla veľmi veľa možností vstupu signálu. Sú vybavené kompozitnými, S-Video, VGA alebo HDMI vstupmi. Premietať môžete na obyčajnú bielu stenu, ale samozrejme obraz bude lepšie vyzerať na profesionálnom projekčnom plátne. Projektory rozdeľujeme na LCD a DLP podľa vnútorného princípu spracovania obrazového signálu. Hoci ide o dve rôzne technológie a predtým sa hovorilo, že LCD projektory sú vhodnejšie k počítačom ako dataprojektory a DLP modely sú ideálne na premietanie filmov, dnes to už neplatí a obe technológie sú prakticky porovnateľné. A ako oba typy projektorov fungujú?
LCD projektory
Lúč zo svetelného zdroja je pri LCD projektoroch cez filtre rozložený na tri základné farby. Každá prechádza do jedného z troch LCD panelov cez priepustnú vrstvu. Nakoniec sú všetky tri farby opäť spojené a cez optické zariadenie premietané na plátno ako kompletný obraz. Vynikajú nízkou hmotnosťou a ich údržba nie je taká náročná.
DLP projektory
DLP projektory pracujú s tzv. DMD čipmi. Tie majú veľké množstvo mikroskopických zrkadiel, pričom každé také zrkadlo je jedným obrazovým bodom – pixelom. Obraz je znovu rozobraný do troch základných farieb farebného spektra (červená, modrá, zelená) a cez mikrozrkadlá a optiku premietaný na stenu alebo plátno.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.