Detské svietidlá sú nevyhnutnosťou každej izbičky. Či už hľadáte svetlo na strop, na stenu, alebo stolnú lampičku, osvetlenie v miestnosti nesmie chýbať. V ponuke nájdete hneď niekoľko typov a variantov. Ktoré budú tie najlepšie detské svetlá? Čítajte ďalej a dozviete sa.
Keď kupujete detské svietidlá do izby, ujasnite si, či hľadáte luster, lampu na pracovný či nočný stolík, ktorá môže byť stojaca alebo s klipom, LED pásik či panel alebo svetlo do detskej izby na stenu. K dispozícii sú však ďalšie možnosti, ako sú dekoračné či vianočné svetlá, závesné, zápustné alebo podhľadové osvetlenie.
Luster do detskej izby je nutnosťou
Luster do detskej izby nesmie chýbať v žiadnej detskej izbičke. Vyberať môžete z radu zábavných a kreatívnych lustrov, ktoré si vaše deti obľúbia. K dispozícii sú lustre so srdiečkami, hviezdičkami, obrázkami alebo písmenami.
Detské svietidlá na stenu ako jemné osvetlenie
Detské svietidlá na stenu sa pripevňujú na stenu. Predstavovať môžu rôzne svetelné geometrické tvary, tváre obľúbených detských postavičiek, ale aj viac klasické svetlá na stenu. Tieto detské nástenné svietidlá slúžia ako jemné osvetlenie, poprípade ako lampička k posteli, ktorá sa pripevní nad posteľ.
Lampy do detskej izby využijú deti na domáce úlohy
Lampy do detskej izby sú nutnosťou každého dieťaťa, ktoré už chodí do školy. Stolové lampy slúžia ako osvetlenie pracovného stola. V ponuke nájdete inteligentné lampy, ktoré môžu byť vybavené bezdrôtovým nabíjaním či hodinami, ale aj klasické. Vybrať sa dajú aj lampy do detskej izby v rôznych tvaroch, tie však poslúžia skôr ako dekorácia.
Nočné detské svetlá pre pokojnejší spánok
Nočné detské svetlá slúžia na jemné osvetlenie detskej izby, ktoré sa necháva rozsvietené cez noc. Niektoré deti môžu mať strach spať v miestnosti sami. Nočná lampa pre deti zaistí pokojnejšie zaspávanie. Väčšina týchto svetiel je stolných, avšak nájdete aj nočné svetlo na stenu.
Svetelné projektory pre deti na zútulnenie izbičky
Svetelné projektory pre deti sú snom každého dieťaťa. Toto zariadenie umiestnite kamkoľvek v miestnosti a svetelné obrázky sa tak budú premietať na stenu. Niektoré projektory dokážu tiež meniť svetlo alebo hrať melódiu. V ponuke nájdete množstvo obrázkov aj farieb. Tieto projektory môžu slúžiť aj ako uspávanka pre deti.
Funkcia SMART umožní ovládať detské svetlo pomocou aplikácie.
Dotykové osvetlenie do detskej izby neobsahuje žiadne tlačidlá a je možné ho ovládať dotykom.
Detské svetlo s diaľkovým ovládaním ušetrí čas so zhasnutím, napríklad ak ste už v posteli.
Niektoré svetlá je možné tiež ovládať pomocou mobilnej aplikácie či hlasového ovládania.
Senzor pohybu využijete v prípade, že v noci často vstávate z postele.
Časovač umožní nastaviť čas zhasnutia aj rozsvietenia svetla.
Samolepiace svetlo si nalepíte kamkoľvek na stenu alebo na stôl.
Vyberte si aj štýl svietidla do detskej izby
Aj svietidlá do detskej izby môžu mať viac štýlov. Okrem moderného svetla nájdete v ponuke aj rustikálne, vintage alebo retro. Tieto štýly si zamilujú skôr staršie deti, všetko ale tiež záleží na štýle detskej izby.
Zamerajte sa na materiál lampy do detskej izby
Lampy do detskej izby sa vyrábajú z mnohých druhov materiálov. Najčastejším materiálom je plast alebo kov. Kov je pevnejší a dlhšie vydrží, deti ho tak ľahko nerozbijú. Plast síce nie je taký kvalitný, ale je lacnejším variantom. Vybrať si však môžete aj drevené, textilné, sklenené alebo keramické detské osvetlenie.
Myslite však na to, že keramika aj sklo sú náchylné na rozbitie a deti by sa o ne mohli porezať. Vhodnejšie preto bude zvoliť plast, textíliu či silikón.
Lampa do detskej izby môže ponúknuť pestrý rad farieb
Lampa do detskej izby sa dá nájsť v mnohých farbách. Vaše dieťa si tak bude môcť vybrať jeho obľúbenú farbu, poprípade zladiť osvetlenie s farbou izbičky. Vybrať si môže aj rôzne obrázky, rozprávkové postavičky či vzory. Pre staršie deti sú k dispozícii aj klasické farby, ako sú čierna, biela či béžová.
Halogénové, či LED detské svetlo?
Detské svetlo môže obsahovať rôzny typ žiarovky. Najčastejšie býva vybavené LED žiarovkou, ktorá má dlhú životnosť. Vydrží svietiť až 30 000 hodín a navyše ponúka rôzne tvary žiarovky. Zaobstarať si môžete aj halogénovú žiarovku, ktorá vydrží svietiť až 2 000 hodín. Tá je vhodná skôr pre stolné lampy, ktoré sa častejšie zhasínajú. Zaobstarať si môžete aj úsporné žiarovky, vďaka ktorým vydrží lampička do detskej izby svietiť až 15 000 hodín.
i
Dôležitý je správny výber pätice pre detské lampy
Pred kúpou si skontrolujte, či sú detské lampy vybavené žiarovkami, alebo ich musíte dokúpiť zvlášť. Pokiaľ súčasťou nie sú, skontrolujte si, akú päticu do detského svetla potrebujete. V ponuke je až sedem druhov pätíc, tie sa rozlišujú podľa závitu žiarovky. Niektoré svietiace lampy pre deti však môžu mať už integrovanú LED.
Aké napätie a príkon by malo byť pre svetlá do detskej izby?
Vstupné napätie sa meria vo voltoch a určuje, aké je potrebné napätie z elektrickej siete. Najčastejšie napätie je 230 V. Niektoré LED svetlá do detskej izby však môžu mať vstupné napätie 12 V, 24 V, 5 V alebo 4,5 V. Pred kúpou si ich preto skontrolujte. Zamerajte sa tiež na príkon, ktorý sa udáva vo wattoch a uvádza, koľko elektrickej energie svetlo spotrebuje.
Aj detské svetlo môže byť úsporné. Pred kúpou si môžete skontrolovať energetickú triedu, ktorá sa pohybuje v rozsahu A – G.
Aká správnu farbu by mala mať detská lampička?
Detská lampička do izby môže byť teplá biela, ktorá je najvhodnejšia do izby a na dlhodobú prácu, neutrálna biela, ktorá sa hodí do miestností s nedostatkom denného svetla či studená biela. Farbe svetla sa tiež hovorí teplota chromatickosti, ktorá sa pohybuje od 1 200 K (najteplejšie) až do 30 000 K (najstudenejšia).
i
Akú intenzitu osvetlenia zvoliť pre svietiace lampy pre deti?
Do detskej izby je ideálna intenzita lampy pre deti od 250 do 350 lx (luxov). Pri výbere sa tiež môžete zamerať na svetelný tok, ktorý je udávaný v lúmenoch a líši sa od napätia žiarovky, tzn., klasická žiarovka s 25 W má 210 – 204 lm, žiarovka s viacerými wattmi má potom lúmenov viac.
Detská lampa môže mať rôzny typ napájania
Detská lampa je najčastejšie napájaná zo siete. K dispozícii sú však aj svetlá, ktoré sú na batérie alebo sa nabíjajú cez USB. Pri kúpe osvetlenia do zásuvky si skontrolujte dĺžku napájacieho kábla, aby vám pri umiestnení dosiahlo do zásuvky. Ak sú detské svietidlá na baterky, overte si, aké batérie sú do nich potrebné.
Než kúpite detské svetlá na batérie, tak si skontrolujte, či sú batérie súčasťou balenia.
Svietidlo do detskej izby by malo mať správny stupeň krytia
Stupeň krytia alebo IP je medzinárodný štandard, ktorý udáva mieru odolnosti proti prachu, vode či iným predmetom. Značí sa číslicou a písmenami, keď IP020 je najmenší stupeň krytia a IP68 má najvyššiu ochranu krytia. Stupeň krytia je pre svietidlo do detskej izby dôležité, dieťatko totiž môže do osvetlenia čokoľvek umiestniť či naliať.
i
Viac informácií o stupňoch krytia (IP) sa dozviete v našom článku.
Aj detská lampa musí mať správne rozmery
Detská lampa by sa mala vyberať aj podľa rozmerov. Pokiaľ máte v miestnosti nízke stropy, stropné svetlo do detskej izby by nemalo byť príliš dlhé. Pokiaľ budete kupovať stolnú lampu, mala by mať správne rozmery tak, aby na stôl nebola príliš veľká. To isté si skontrolujte pri kúpe lampy na nočný stolík.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.