Izba vášho potomka by mala byť bezpečným rajom, kde sa rozvíja detská kreativita. Vzhľadom na to, že tu deti trávia pomerne veľkú časť dňa, hrajú sa, učia sa, odpočívajú, je potrebné dbať na dostatočné množstvo svetla, ktoré by navyše malo byť šetrné k ich očiam. Ako správne vybrať svietidlo do detskej izby a na čo si dať pri výbere pozor?
Keď začnete plánovať, aké osvetlenie do detskej izby vybrať, pokojne využite svoju predstavivosť naplno, nezabudnite však, že najmä vaše dieťa je tým, kto by sa mal v izbe cítiť dobre. Skúste s ním počas plánovania hovoriť o tom, čo by sa mu páčilo, prípadne sa snažte odhadnúť jeho vkus. Rozdiel bude určite aj v tom prípade, či vyberáte luster do dievčenskej izby alebo luster do chlapčenskej izby.
Ďalej je potrebné vziať do úvahy aj počet, veľkosť a smer okien (vzhľadom na svetové strany), ale aj rozmery miestnosti. Podľa nich budete ľahšie usudzovať, koľko svietidiel a s akým výkonom do izbičky zaobstarať. Nemenej dôležitá je aj sýtosť odtieňa nábytku aj výmaľby. V prípade tmavších alebo sýtejších tónov totiž dochádza k optickému stmaveniu daného prostredia, takže bude potrebné zvoliť výkonnejší či jasnejší zdroj svetla.
Pre deti do troch rokov zvoľte nie príliš žiariace osvetlenie. Majte na mysli svoje časté nočné príchody kvôli kŕmeniu, prebaľovaniu alebo pokusom dieťa uspať. Dôležité je umiestniť osvetlenie tak, aby dieťaťu nesvietilo priamo do očí.
Zvážte aj nočné osvetlenie, ktoré vám pomôže s orientáciou v izbe pri nočných kontrolách bez nutnosti rozsvecovať hlavné svetlo. Ideálnou voľbou je lampa s nastaviteľnou intenzitou svietenia v kombinácii s hravými dekoratívnymi svetlami, ktoré dostatočne osvietia váš priestor napríklad na čítanie rozprávok.
Na zaspávanie sú vhodné projektory, ktoré nielenže poskytnú príjemne tlmené svetlo, ale tiež dokážu premietať najrôznejšie obrazce či postavy na strop aj steny izbičky. Ak vyberiete projektor v podobe hračky, môžete ho dať dieťaťu aj do postieľky – na zaspávanie ho zakrátko budú vyžadovať aj tí úplne najmenší.
Čo sa týka dizajnu osvetlenia, malé deti priaznivo reagujú na výrazné farby a známe predmety. Osvedčeným hitom vždy boli a sú svetlá s obľúbenými detskými postavičkami z rozprávok, ako napríklad tradičný Krtko, ale aj modernejší Spiderman alebo Mimoni.
V priebehu vývoja vášho dieťaťa sa menia požiadavky na osvetlenie a väčšiemu dieťaťu už iba luster do študentskej izby stačiť nebude. Miestnosť je potrebné doplniť o vhodné osvetlenie stola, kde bude dieťa školského veku často pracovať.
S pribúdajúcim vekom dieťaťa rastú aj jeho požiadavky na kvalitné osvetlenie. Školák bude potrebovať stolnú lampičku na nasvietenie priestoru, kde sa bude učiť, robiť úlohy, prípadne ovládať počítač. Osvetlenie v blízkosti počítača uľavuje očiam od záťaže. Na pracovnú plochu by malo mieriť ideálne zhora alebo zboku.
Stolnú lampičku zvoľte vždy s nastaviteľným ramenom a umiestnite ju pravákovi z ľavej a ľavákovi z pravej strany, aby si dieťa rukou netienilo. Odporučená výška osvetlenia je okolo 30 cm a uhol dopadu svetla by sa mal pohybovať medzi 60 až 70 stupňami. Vhodná svietivosť stolnej lampičky je medzi 300 – 500 lm. Farba pracovného svetla by sa mala približovať dennému svetlu, preto je lepšie uprednostniť nabielo svietiace žiarovky alebo LED diódy (biele svetlo má teplotu okolo 4500 K).
Niektoré deti sa ešte v ranom školskom veku boja tmy, uvítajú teda aj nočné osvetlenie. Najvhodnejšie umiestnenie je v protiľahlom rohu izby od postele tak, aby nesvietilo priamo do očí. Hoci by osvetlenie, samozrejme, malo ladiť aj s ostatným vybavením, jedno veselé svetlo alebo lampa rozhodne dodajú izbe štýl a dieťa si ich zamiluje.
Počas plánovania osvetlenia detskej izby vždy najskôr zvážte bezpečnostné hľadisko rozmiestnenia svetiel. Najbezpečnejšie sú stropné svetlá a vysoko pripevnené nástenné svetlá, ktoré sú tak mimo dosahu detí. Výhodou takto umiestnených svetiel je znížená pravdepodobnosť rozbitia a následného úrazu.
Všetky nevyužité zásuvky zaslepte a vyvarujte sa nestabilných stolných lámp a závesných svetiel. Mohli by sa rozbiť počas skokov na posteľ, vankúšových bitiek alebo pri hraní na akčného hrdinu.
V dnešnej dobe už nie je smart osvetlenie v domácnostiach výnimkou. Ľahko ho môžete ovládať pomocou mobilného telefónu a nastaviť tak aj deťom vhodnú intenzitu a farbu svetla. Príkladom je inteligentné osvetlenie Philips Hue. Ako funguje? Pozrite si video nižšie.
Luster do detskej izby aj ďalšie osvetlenie vyberajte vždy s ohľadom na celkový štýl a ďalšie zariadenie izby, nech je všetko krásne zladené.