Obnoviť stránku

Subnautica: Below Zero (RECENZIA) – Dvadsaťtisíc míľ pod ľadom

• Autor: Ondřej Zeman

Pokračovania úspešných projektov to majú vždy veľmi náročné. Všetci od nich totiž očakávajú, že zastupovanú sériu určitým spôsobom opäť posunú dopredu, a keď sa tak nestane, väčšinou sa na ne zosype vlna kritiky. Subnautica: Below Zero je ďalším titulom z dielní spoločnosti Unknown Worlds Entertainment, ktorá nám pred pár rokmi dala výbornú survival adventúru Subnautica. Či má ich nový výtvor rovnaké grády ako prvá Subnautica, nájdete v našej recenzii.

Subnautica: Below Zero; wallpaper: cover

zdroj: Unknown Worlds Entertainment

Alza Magazín

Subnautica: Below Zero (hra) | Subnautica (IP)

Akčná adventúra, survival Subnautica: Below Zero je súčasťou hernej série Subnautica. Titul vyvíja a vydáva štúdio Unknown Worlds Entertainment. Hra vychádza 14. 5. 2021 na PCPS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S a Switch s českou lokalizáciou a neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: RecenziaŠpeciál: Všetko, čo vieme

Subnautica: Below Zero (RECENZIA PC) – Obsah článku

  1. V Subnautica: Below Zero sa vrhnete do problémov po hlave
  2. Produkcia základných predmetov je tu prekvapivo jednoduchá
  3. Atmosféra hlbiny vás úplne pohltí
  4. Subnautica: Below Zero predstavuje ďalší úspech Unknown Worlds Entertainment
  5. Recenzia Subnautica: Below Zero: záverečné hodnotenie
  6. HW nároky pre Subnautica: Below Zero PC

V Subnautica: Below Zero sa vrhnete do problémov po hlave


Existujú situácie, ktoré vás vyložene donútia k tomu, aby ste konali bez ohľadu na následky. Sestra hlavného hrdinu zomrela na planéte 4546B. Jej rodina dostala od korporácie Alterra len veľmi neurčitú správu o tom, čo k tragickej udalosti viedlo. Naša postava preto nelení a pod rúškom meteoritického roja sa vydáva v ústrety svetu, ktorý mal spôsobiť skon jej životného vzoru. Ako to už ale v podobne ladených hrách býva, nič nejde tak, ako by malo. Namiesto toho, aby hladko pristála na povrchu, sa všetko zvrhne a osamotená je nútená pustiť sa do boja o život v ekosystéme, ktorého chod riadia smrtiace monštrá a podivné entity z hlbín. Že už to tu raz bolo? Áno, tentokrát však budete nútení čeliť tiež smrtiacim živlom, pretože v tejto časti sveta slniečko veľmi nehreje.

Subnautica: Below Zero; gameplay: obr v ledu

Príbeh Subnautica: Below Zero vám odhalí viac o histórii planéty 4546B.

zdroj: vlastný

Príbeh Subnautica: Below Zero sa totiž neodohráva v časti 4546B, kam nás vzal dej prvého dielu série, ale v časti planéty celoročne z veľkej časti pokrytej ľadom a sužovanej mrazom. Tomu ste nútení čeliť fakticky od prvého okamihu, kedy sa vaša noha dotkne povrchu tohto sveta, našťastie pre vás hlavnú hrdinku zima sužuje iba na súši. Ak si však myslíte, že skok do vody vás zbaví všetkých starostí, zrejme vás trošku sklamem. Akonáhle zahučíte do vody, automaticky sa aktivuje počítadlo kyslíka nútiaceho vás občas predsa len opustiť more a nadýchnuť sa ľadového vzduchu. Vo finále teda doslova a do písmena neustále čelíte nejakej tej peripetii. S chladom vám tu však pomôžu teplo vyžarujúce kvety a poskromne rozmiestnené štruktúry spoločnosti Alterra.

Tá na planéte 4546B fungovala až do príletu hlavnej hrdinky, lenže krátko pred ním sa niečo škaredo zvrhlo a väčšina ich zariadení bola personálom v zhone opustená. Nájsť vďaka tomu v útrobách snehom zaviatych štruktúr hocikedy môžete krátke poznámky ich obyvateľov, a dokonca tiež audionahrávky, s ktorých pomocou začnete lepšie chápať, čo presne Alterra na tomto svete vlastne robila. Ide o stohy textu, ktorých čítaním sa čím ďalej tým viac ponárate do sveta, v ktorom sa toto rozprávanie odohráva. Výborne napísané univerzum však nie je jediným ťahúňom celého príbehu, ďalším zásadným prvkom sú rôzne rozmiestnené udalosti motivujúce vás k tomu, aby ste napríklad zamierili do hlbín, alebo sa naopak na nejaký čas pustili po vlastných na ľad.

Subnautica Below Zero – Náhodné stretnutie

Dej je v Subnautica: Below Zero rozprávaný o niečo intenzívnejšie než v predchádzajúcom diele.

zdroj: vlastný

Podobne ako v prípade Subnautica je príbeh Subnautica: Below Zero na veľmi vysokej úrovni, hoci hráčovi nie je servírovaný úplne polopatistickým spôsobom. Vnímate ho totiž primárne prostredníctvom rôznorodých správ a denníčkov, ktoré sú v češtine, takže si hranie vychutnajú aj hráči neovládajúci cudzí jazyk. Veľkou výhodou celku je podľa môjho názoru prítomnosť viacerých režimov, v ktorých možno hru započnúť. Okrem klasického módu orientovaného na ľahšiu formu prežívania je tu taktiež hardcore, ktorý sa s vami vďaka prítomnosti jediného života tak nepára, alebo základné potreby úplne ignorujúca kreatívna alternatíva. Tá je určená primárne pre jedincov nehľadajúcich výzvu a túžiacich po tom, aby sa mohli kochať hlbinou bez akéhokoľvek stresu či tlaku zo strany monštier a prírody.

Produkcia základných predmetov je tu prekvapivo jednoduchá


Hra samotná vám však v rámci prvého priechodu do istej miery odporúča odštartovať hru v klasickom režime. Prečo? Primárne kvôli skutočnosti, že práve tento variant vám poskytne ten pravý zážitok bez toho, aby vás vyložene frustroval nadmerným tlakom, ktorý na vás vyvíja hardcore mód. Za seba musím povedať, že je tu samotné prežívanie spracované až prekvapivo ústretovo, vďaka čomu sa hlad a smäd o slovo hlásia skutočne len minimálne, hoci dávate vašej postave zabrať. Ich utíšenie navyše nie je vôbec náročné. Mechanika survivalu tu rozhodne nie je spracovaná tak, aby ste neustále museli strážiť jednotlivé kolónky v obave, že vás zabije nedostatok potravín či pitnej vody. Základné zdroje sa navyše zháňajú až prekvapivo jednoducho a neraz nájdete jedlá zmierňujúce ako smäd, tak aj hlad.

Subnautica: Below Zero; gameplay: artefakt

Mimozemské technológie sú v Subnautica: Below Zero všade okolo vás. Sú však väčšinou skryté – ak ich teda chcete využiť vo svoj prospech, musíte ich najskôr nájsť.

zdroj: vlastný

O niečo horšie je v Subnautica: Below Zero udržiavanie teploty a hodnoty kyslíka. Tieto zložky sú totiž pevne previazané s výstrojom, takže keď chcete, aby vás príliš často neotravovali, nezostáva vám nič iné ako sa pustiť do výroby nových kusov vybavenia. Ich produkcia je relatívne jednoduchá, stačí sa len postaviť k výrobnej linke a môžete vyrábať lepšie oblečenie a predmety. Škála predmetov, ktoré možno z tejto stanice vytiahnuť, je relatívne obmedzená, pretože v základe poznáte len pár receptov. Aby sa vám otvorila širšia škála hračiek, musíte nájsť ich zvyšky, ktoré následne oskenujete, čím sa vám sprístupnia plániky, vďaka ktorým ich je následne možné konštruovať. Dostať sa touto cestou môžete k neveľkej ponorke Seatruck schopnej vás dostať do hlbín, vznášadle ideálnemu na putovanie po súši, či riadne vybaviteľnému obleku. Jednoducho k hračičkám výrazne uľahčujúcim život.

V začiatkoch si však musíte vystačiť bez nich, pretože suroviny, ktoré na ne potrebujete, nepatria medzi niečo, čím by bol oceán plný. Nedostatkovým tovarom sú tu spočiatku dokonca aj plasty, čo jasne ukazuje, že ľudstvo nemalo v Subnautica: Below Zero ešte dosť času na to, aby sa na planéte 4546B riadne zabývalo. Všetko tým pádom musíte pracne hľadať a vyrábať z materiálov, u ktorých by to človek popravde vôbec nečakal. Napríklad spomínaný plast produkujete zo semien červených chalúh, zatiaľ čo štruktúry staviate z titánovej rudy, ktorá je jednou zo zložiek aplikovateľných následne na množstvo rôznych receptov. Celkovo je mechanika generovania výbavy a zber oboznamovaná slušne. Nebolo by však zlé, keby bol inventár spracovaný o kvapku prehľadnejšie, vďaka čomu by sa s ním lepšie pracovalo.

Subnautica Below Zero – Ponorka

Ak sa rozhodnete hrať na normálnu obťažnosť, ponorka vám poslúži ako oživovacia pozícia, z ktorej sa po smrti môžete vydať za strateným výstrojom.

zdroj: vlastný

Atmosféra hlbiny vás úplne pohltí


Prežívanie je jedným z hlavných ťahúňov tohto diela. Podobne ako v prvom dieli Subnautica aj v Subnautica: Below Zero je prekonávanie prekážok v hlbinách zaujímavejšie ako boj o život na súši, hoci pevná zem spolu s ľadom predstavujú tentoraz ďalšie zásadné dejisko celého príbehu. Do istej miery to môže byť spôsobené skutočnosťou, že zamrznuté časti 4546B nie sú až tak zaujímavo zaplnené, alebo naopak faktom, že more doslova preteká miestami, ktorá vyložene chcete uvidieť. Pod hladinou je totiž možné nájsť tajuplné jaskyne, nádherné koralové útesy, stroskotané vesmírne koráby a tiež ruiny, ktoré tu po sebe zanechala starobylá rasa, na ktorej výskume spoločnosť Alterra aktívne pracovala až do svojho odchodu.

Každá lokácia, do ktorej tu máte možnosť zavítať, je doslova pastvou pre oči. Len málo z nich však preskúmate bez toho, aby vás pri vašom prieskume niečo rušilo. Oceán je totiž v Subnautica: Below Zero naplnený pestrou škálou foriem života, ktoré sú len málokedy priateľské. Samozrejme sa tu nájde zopár neutrálnych druhov, väčšina však viac než po priateľstve baží po tom, aby si vaším telom zaplnila prázdne útroby. Pri prieskume hlbín sa tu musíte vysporiadať s topornými žralokmi, krevetami pripomínajúcimi obrích leviatanov či gigantickou alternatívou za tradičné medúzy schopnou dať hlavnej hrdinke slušnú ranu.

Subnautica: Below Zero; screenshot: leviatan

Keď tohto drobčeka na svojej ceste stretnete, je dobré sa mu rýchlo pratať z očí.

zdroj: vlastný

Aj keď tu temné vody skrývajú bezpočet nebezpečenstiev, pocit strachu vo vás nebudú po niekoľkých hodinách hrania evokovať nepriatelia, ale predovšetkým zvuky šíriace sa okolo vás. Hoci to znie nepravdepodobne, je to skutočne tak. Atmosféra je tu totiž nebývalo silná, takže v momente, kedy si nasadíte slúchadlá, automaticky začnete intenzívne vnímať svet okolo vás a doslova každá zvuková vlna vo vás vyvolá istý pocit nepokoja, ktorý vás pripraví na nasledujúci útok z hlbín. Atmosféra stabilného desu je podľa môjho názoru jednou z hlavných zbraní Subnautica: Below Zero. Úprimne som neveril, že sa ju autorom znovu podarí navodiť v takej miere ako u prvého dielu, ale nakoniec sa podarilo.

Subnautica: Below Zero predstavuje ďalší úspech Unknown Worlds Entertainment


Subnautica predstavovala blesk z čistého neba, ktorým Unknown Worlds Entertainment svetu ukázalo, že nezávislé hry môžu byť zaujímavé nielen v rámci hrateľnosti, ale aj čo sa vizuálu týka. V prípade Subnautica: Below Zero sa predpokladalo, že pôjde o dielo, ktoré svojho predchodcu nijako nezatieni. Nakoniec však celok v tomto ohľade príjemne prekvapil. Nejde totiž o dielko bez akýchkoľvek inovácií, a navyše disponuje silnou atmosférou a zaujímavým príbehom, ktorého prezentácia je na o niečo vyššej úrovni ako v prípade prvého dielu Subnautica, čo je spôsobené veľkou orientáciou na dej ako taký. Je trošku škoda, že sa tvorcovia rozhodli zbaviť niektorých prvkov z jednotky medzi ktorými bola napríklad gigantická ponorka Cyclops. Taká už je však zrejme evolúcia hier.

Subnautica Below Zero - Súš

Súš je obdobne ako voda plná nebezpečenstva. Navyše je neustále nutné počítať s mrazom a nepriazňou počasia, ktoré dokáže vašu telesnú teplotu znížiť na nulu v priebehu niekoľkých chvíľ.

zdroj: vlastný

Pokiaľ ide o nedostatky, nemožno povedať, že by Subnautica: Below Zero mala výrazné slabiny, ktoré by ju veľmi zrážali alebo znižovali jej kvalitu. Pár nedostatkov tu však predsa len je. Pri hraní som bol asi najviac trápený absenciou automatického ukladania, ktoré mi spolu s občasnými pádmi párkrát slušne pokazilo náladu. Viac lásky by si vo výsledku zaslúžil tiež napríklad inventár, súš či produkcia predmetov neumožňujúca vyrábať viac vecí bez toho, aby hráč musel neustále klikať. Sú to však drobnosti, ktoré vo finále nemusia (a zrejme nebudú) vadiť každému.

• zdroje: vlastné


Subnautica: Below Zero (RECENZIA)


Záverečné hodnotenie

Táto recenzia bola napísaná pre PC verziu hry. Kópiu pre recenziu poskytla PR agentúra Marchsreiter.

        Hodnotenie9/10 SKVELÁ
Verdikt:

Subnautica: Below Zero je ďalším dychberúcim zástupcom originálnej série Subnautica, ktorý má čo ponúknuť fanúšikom temných vôd a kvalitných príbehov. Ak medzi nich patríte a chýba vám hra s poriadnou atmosférou, v ktorej sa budete môcť ponoriť do hlbín, určite po tomto kúsku siahnite. Osobne Subnautica: Below Zero vrelo odporúčam.

Subnautica: Below Zero; recenze

Klady

  • Pôsobivý vizuál
  • Niekoľko zaujímavých inovácií
  • Prepracovaný príbeh
  • Neskutočne silná atmosféra
  • Životom kypiaca hlbina
  • Prítomnosť češtiny

Zápory

  • Absencia niektorých prvkov z prvého dielu
  • Neprítomnosť automatického ukladania spolu s občasnými pádmi
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.

HW nároky pre Subnautica: Below Zero PC



Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i3/AMD Ryzen 3 2.6ghz+ Intel Core i5/AMD Ryzen 5 @ 3Ghz +
Grafická karta Intel HD 530 NVIDIA 1050 Ti/AMD Radeon 570, 4GB VRAM
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operačná pamäť 8 GB 8 GB
Pevný disk 15 GB 15 GB

• Zdroj: Epic Games (11. 5. 2021)

S akým herným PC na Subnautica: Below Zero?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11