Obnoviť stránku

SAFE Network (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – Projekt sľubujúci decentralizovaný internet

Aktualizované

Hoci SAFE network nie je štandardný projekt v oblasti kryptomien, môže mnohých zaskočiť, že pôvodný návrh tejto decentralizovanej siete existoval ešte pred Bitcoinom. V hlave zakladateľa Davida Irvina sa začal rysovať dokonca už v roku 2002, pričom oficiálne na seba nechal SAFE Network čakať do roku 2006. Vtedy ešte ale žiadne MAID Safe Coiny v sieti neexistovali, nejde teda o kryptomenu pred Bitcoinom. Hlavným cieľom SAFE Network je oslobodiť internet a vytvoriť tzv. decentralizovaný internet s dôrazom na naše súkromie. Má nádej na úspech?

Čo sa v článku o SAFE Network dočítate?

  1. MaidSafe nie je štandardnou kryptomenou
  2. MaidSafe coin a safecoin
  3. Prečo práve SAFE Network?
  4. Ako je na tom SAFE Network dnes?
  5. Kde nakúpiť MaidSafe coiny?
  6. Kde ukladať MaidSafe coiny?
  7. MAID a EUR – aký je kurz a cena MaidSafeCoinu?
  8. Subjektívny pohľad na SAFE Network

MaidSafe nie je štandardnou kryptomenou

Je potrebné zdôrazniť, že projekt MaidSafe nie je štandardnou kryptomenou, pretože SAFE Network nemá fungovať na blockchaine. Rovnako tak tu nie sú ťažiari, ale tzv. farmári, ktorí poskytujú svoje miesto na disku, výpočtový výkon alebo dátové pripojenie pre ostatných, a za to dostávajú token systému, safecoin. Tento systém sa nazýva Proof of Resource a umožnuje sieti overovať akcie a služby pomocou matematicky známeho mechanizmu.

i Proof of Work vs. Proof of Stake

Vyššie v článku ste sa mohli dočítať o systéme Proof of Resource, ktorý pomáha zabezpečovať základnú funkcionalitu siete SAFE Network. Zďaleka však nejde o jediný takýto systém – vo svete kryptomien sa oveľa častejšie stretnete s Proof of Work (Bitcoin) a Proof of Stake (NEO).

Proof of Work systém charakterizuje klasickú ťažbu drvivej väčšiny súčasných kryptomien, a to vrátane Bitcoinu či Etherea. Ťažiari poskytujú sieti výpočtový výkon, tým pomáhajú k overovaniu transakcií na blockchaine a sú za to náležite odmenení jednotkami meny, ktoré vznikajú pri tomto procese. Zásluhou vysokých nárokov na výkon je tento systém energeticky veľmi náročný.

Proof of Stake vznikol neskôr ako alternatívny a energeticky omnoho menej náročný proces potvrdzovania transakcií na blockchaine. V tomto prípade spravidla nie sú mince postupne ťažené, ale všetky vznikajú s počiatkom siete (ich počet v obehu je fixný). Odmeňovaní potom môžu byť len tí, ktorí nejaké mince vlastnia, a to na základe pseudonáhodného algoritmu a pravdepodobnosti. Predstaviteľom je napríklad kryptomena StealthCoin či NEO.

SAFE Network – ako bude fungovať?

Ak budete chcieť niečo uložiť do SAFE Network, vaše dáta sa rozdelia na menšie časti, zašifrujú sa (self-encryption) a rozdajú rôznym farmárom. Tí nebudú mať k dátam prístup a ani nebudú vedieť, od koho sú, rovnako ako vy nebudete vedieť, kde sa vaše dáta nachádzajú. V systéme nebude existovať rovnaká verzia dát od dvoch používateľov. To znamená, že dáta od druhého používateľa, ktoré sa nahrajú do SAFE Network a budú rovnaké, sa automaticky vymažú. Napriek tomu budú existovať kópie dát, ktoré boli rozdelené, zašifrované a rozoslané viacerým používateľom. Dôvodom je prístupnosť údajov, aby sa k nim majiteľ dostal v prípade napr. vypnutého počítača farmára.

SAFE Network predstavuje alternatívu k súčasnému internetu a sieťam. Internet si bežný používateľ predstavuje ako miesto, cez ktoré vzduchom lietajú dáta a príkazy. Tak jednoduché to ale nie je. Na prevádzku a údržbu internetu (siete) sú potrebné obrovské dátové centrá s obrovským odberom elektriny a chladením. Tieto centrá a celkovo súčasná centralizovaná podoba internetu sú ľahšie napadnuteľné, než by mal byť v budúcnosti SAFE Network, ktorý bude plne decentralizovaný.

MaidSafeCoin a SafeCoin

Čo je MaidSafeCoin?

MaidSafe coin je v podstate token, ktorý sa predával prostredníctvom dnes už veľmi známeho ICO. ICO MaidSafe Coin sa konalo v apríli 2014, kedy vývojári pustili do obehu 452 mil. Maidsafe mincí, ktoré sú na trhu dodnes a predávajú sa na burzách. Za 30 dní vybrali prostredníctvom ICO 6,4 milióna dolárov. Samotný MaidSafe coin je jedinou časťou projektu, ktorá beží na blockchaine, keďže ide proxy coin fungujúci na tzv. Omni protokolu. Vybrané finančné prostriedky rozdelili nasledovne:

Najväčšia časť finančných prostriedkov, ktoré boli získané pri prvotnom vpustení MaidSafeCoinu do obehu (ICO), putovala na outsourcing vývoja.

Čo je SafeCoin?

SafeCoin je tokenom systému, ktorý bude existovať len v rámci SAFE Network a bude mať hodnotu ako MaidSafe coin, keď by sa mal po jeho spustení vymieňať v pomere 1 : 1. Safecoin funguje ako hnacia sila celého systému. Jeho účelom bude odmeňovať v systéme všetkých, ktorí sú pre SAFE Network prínosom, či už sú to farmári, vývojári alebo majitelia aplikácií. Na konci vývoja by malo byť v obehu maximálne 4,3 miliardy Safecoinov. Rovnako tak sa budú vracať do systému, ak používatelia zaplatia SAFE Network v rámci niektorej z aplikácií. Vo finále bude SAFE Network tvoriť vlastný ekosystém, teda internet 2.0, ktorý bude plne decentralizovaný. Pod ekosystémom si môžeme predstaviť všetky aplikácie, stránky, prehliadače a ostatné funkcie, ktoré má súčasný centralizovaný internet.

Prečo práve SAFE Network?

Samotní vývojári deklarujú, že po úplnom spustení siete budeme mať možnosť zmeniť súčasnú situáciu, keď sú naše dáta spravované treťou stranou, ktorá navyše predáva formou reklamy naše súkromie, na systém, kde si všetko budeme riadiť sami. Tiež by sme zvládli zabezpečiť ochranu svojich dát, ktorá by bola ukladaná bez prístupu tretej strany.

i Vývojári sa opierajú o výrok Marka Zuckerberga „V 90. rokoch a v prvom desaťročí nového milénia mnoho ľudí verilo, že technológie budú decentralizované, avšak v súčasnosti už väčšina stratila v tento sľub dôveru. S rastom veľkých technologických spoločností – vládami, ktoré používajú technológie na sledovanie svojich ľudí – ľudia veria, že technológie len centralizujú moc namiesto toho, aby ju decentralizovali.“

Ako je na tom SAFE Network dnes?

SAFE Network sa v súčasnosti nachádza v druhej fáze Alpha verzie. V rámci Alpha 2 verzie máte dostupný autentifikátor, prostredníctvom ktorého si v sieti vytvoríte účet. Máte možnosť používať prehliadač a základné aplikácie. To znamená, že môžete využívať chat, email alebo si vytvoriť vlastnú stránku.

SAFE Network sa dnes nachádza ešte len v druhej fáze Alpha verzia (dve ďalšie ostávajú) – využívať tak môžete prehliadač a niekoľko základných komunikačných aplikácií.

Ako vyzerá Alpha 2 verzia?

Ja osobne som nemal prístup do prehliadača a základných nástrojov SAFE Network, pretože je potrebné určité oprávnenia a účasť vo fórach. Preto prikladám niekoľko screenshotov, ako používateľské prostredie vyzerá, a samotný link, ktorý vám v 13 minútach ukáže, ako zatiaľ vyzerá SAFE Network.

safe networksafe networksafe network

Takto dnes vyzerá Safe Autentifikátor pre prihlásenie do SAFE Network, základné používateľské prostredie a Safe Wallet.

Kde nakúpiť MaidSafe coin?

V súčasnosti sa dá MaidSafe coin nakúpiť na 9 burzách, väčšinou za Bitcoiny, pričom najvyššie likviditou aktuálne disponujú HitBTC, Poloniex a Bittrex. Ostatné burzy sa dajú nájsť na www.coinmarketcap.com.

i Začínate sa orientovať vo svete digitálnych platidiel? Pozrite sa na naše články, kde sme sa zamerali na jedny z najpopulárnejších kryptomien súčasnosti – Bitcoin, Ethereum a Litecoin.

Kde ukladať MaidSafe coin?

Uloženie nakúpených MaidSafe coinov je problematické. Najbezpečnejším, avšak trochu komplikovaným, riešením je uloženie na tzv. paper wallet, ktorej správne zriadenie si vyžaduje určitý čas a zručnosť. Druhou možnosťou je uloženie na www.omniwallet.org, odkiaľ tiež môžete posielať samotné MaidSafe coiny, ak sem adresu paper wallet importujete. Poslednou možnosťou je uloženie priamo na burze, avšak táto alternatíva nepatrí medzi najbezpečnejšie.

i Mohlo by vás zaujímať
1. ZenCash (ZEN). Platforma, ktorá kladie dôraz na súkromie.
2. Vertcoin (VTC). ASIC rezistentná kryptomena pre drobných ťažiarov.
3. Ripple (XRP). Kontroverzný platobný systém rozdeľuje komunitu.
4. STORJ. Decentralizované úložisko na báze blockchainu.
5. Bitcoin vs. Bitcoin Cash. Aký je medzi nimi rozdiel?
6. KodakCoin. Kryptomena určená fotografom.

MAID a EUR – aký je kurz a cena MaidSafeCoinu?

Svojou trhovou kapitalizáciou spadá MaidSafeCoin v čase písania článku na koniec prvej stovky najhodnotnejších projektov. Aktuálny kurz (EUR) nájdete v infografike pod odsekom.

Autorov pohľad na SAFE Network

SAFE Network sa vytvára už veľmi dlho. Samozrejme, poskytnúť plnohodnotnú, a navyše decentralizovanú alternatívu súčasnému internetu nie je nič ľahké. Napriek tomu, rad podporovateľov na projekt zanevrel a prestal s jeho sledovaním. Ak sa však vývojárom podarí decentralizovaný SAFE Network dotiahnuť až do samotného konca, bude to nepochybne mimoriadny úspech. Vzniklo dokonca aj niekoľko článkov, ktoré porovnávajú projekty ako STORJ, Golem, a práve SAFE Network, podľa môjho názoru ale porovnávajú niečo úplne neporovnateľné. Neviem síce, v čom presne sa technologicky odlišujú, ale zatiaľ čo SAFE Network rieši všetky oblasti komplexne, menované projekty sa zameriavajú iba na čiastkové úlohy. SAFE Network je skrátka niečo oveľa širšie než Golem alebo STORJ, a môže zmeniť internet, ako ho v súčasnosti poznáme.

Len čas ukáže, či sa projekt podarí a bude úspešný – kritiku si už vyslúžil napríklad aj od Bitcoin developera Petra Todda.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06