Power banka slúži ako externá batéria pre smartfóny, tablety, notebooky a rad ďalších zariadení. Môžete ju použiť v prírode, v lietadle, skrátka všade tam, kde nemáte prístup k elektrickej sieti. Čo všetko power banka (externá nabíjačka) dokáže a v čom sa jednotlivé modely líšia? Čítajte ďalej.
Kapacita power banky – prvý parameter, ktorý si všimnete
Kapacita udávaná v mAh naznačuje, akú zásobu energie power banka má a koľko jej dokáže vydať pri nabíjaní zariadenia.
Využiteľná kapacita power banky sa od kapacity udávanej výrobcom líši. Zvyčajne má power banka asi 70 % využiteľnej kapacity
z hodnoty uvádzanej výrobcom.
Akú kapacitu power banky vybrať?
Power banky podľa kapacity môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií.
Je pre vás vhodnejšia externá nabíjačka s menšími rozmermi a nižšou kapacitou, alebo vás láka vysokokapacitná power banka
50 000 mAh?
Power banka do 10 000 mAh sa hodí ako záložný zdroj pre smartfóny, MP3/MP4 prehrávače alebo bluetooth reproduktory, ktoré zvládne párkrát úplne nabiť
Power banka 10 000 – 20 000 mAh má dostatok kapacity na niekoľko nabití smartfónu, tabletu alebo udržanie vášho notebooku pri živote o pár hodín dlhšie
Power banka 20 000 mAh a viac má často niekoľko nabíjacích výstupov a vyšší výstupný prúd, pohodlne dobije smartfóny, tablety, ale aj notebooky
Prečo má power banka v skutočnosti nižšiu kapacitu ako udáva výrobca?
Výkon (kapacitu) power banky ovplyvňuje niekoľko faktorov. Medzi najdôležitejšie patrí napätie alebo účinnosť nabíjania. Pri nabíjaní telefónu, tabletu či iného zariadenia vznikajú straty, ktoré zapríčiňujú nižšiu reálnu kapacitu power banky.
Straty spôsobené rozdielmi v napätí
Akumulátor, ktorým každá prenosná nabíjačka disponuje, má zvyčajne iné napätie, než aké je potrebné na napájanie pomocou USB. Pri prevode napätia vznikajú straty energie, ktoré sa premietajú vo využiteľnej kapacite power banky.
Externá nabíjačka – straty spôsobené efektivitou akumulátora
Ak chcete zistiť, akú využiteľnú kapacitu skutočne externá nabíjačka má, musíte započítať aj efektivitu akumulátora. Tá udáva, s akou účinnosťou akumulátor, ktorou prenosná nabíjačka disponuje, dobíja pripojené zariadenie.
i
Príklad výpočtu využiteľnej kapacity, ktorou power banka disponuje
Externá nabíjačka 30 000 mAh má napätie batérie 3,7 V. Pri nabíjaní pomocou USB portu a napätí 5 V sa využiteľná kapacita zníži bez zohľadnenia účinnosti na 22 200 mAh. Reálnu kapacitu teda počítame ako 30 000/3,7 * 5 = 22 200 mAh.
Externá nabíjačka má tak 80 % účinnosť akumulátora. Po zohľadnení účinnosti je výsledná a skutočne využiteľná kapacita power banky 17 760 mAh, čo je 59,2 % kapacity udávanej výrobcom.
Výstupný prúd power banky určuje rýchlosť dobíjania
Čím väčší výstupný prúd power banka a jej výstupný USB port má, tým rýchlejšie dobijete vaše zariadenie. Externé nabíjačky s výstupným prúdom 1 A sú vhodné na nabíjanie nízkokapacitných batérií v menších zariadeniach, externá batéria s výstupným prúdom väčším ako 2,1 A potom umožňuje rýchle dobíjanie telefónov, tabletov aj notebookov.
Power banka a užitočné funkcie – bezdrôtové nabíjanie alebo vodoodolnosť?
Aké užitočné funkcie a vlastnosti power banka môže mať?
Stupeň krytia IP určuje, do akej miery je prenosná nabíjačka odolná voči vniknutiu cudzích telies a kvapalín
LED diódy a displej zobrazujú stav nabitia alebo pripojeného zariadenia
Štartovacie power banky naštartujú mobil aj auto
Štartovacie power banky fungujú ako bežný prenosný napájací zdroj na mobily, tablety a ďalšie elektronické zariadenia. V prípade vybitia vašej autobatérie ich však môžete použiť aj na naštartovanie auta alebo motorky. Nabíjacím prúdom a kapacitou táto power banka prevýši väčšinu klasických power bank.
Nabíjacia stanica – power bank na steroidoch
Nabíjacia stanica je prenosný zdroj energie. Má extrémny výkon, ktorý umožňuje napájať náročné zariadenia ako sú televízor, ručné náradie, pokladne alebo napríklad chladničky. Zároveň ale stále slúži ako klasická power bank na iPhone, elektronickú cigaretu či MP3 prehrávač.
Power banka do lietadla? Iba v príručnej batožine
Cestujete lietadlom? Pamätajte, že externé batérie do lietadla môžete vziať v prípade, že sú uložené vo vašej príručnej batožine. Podľa leteckej spoločnosti sa môže líšiť maximálna povolená kapacita akumulátora power banky. Externá nabíjačka teda do lietadla smie, nezabudnite ju však v odbavovanej batožine.
Nabíjanie powerbanky spravidla prebieha pomocou USB kábla, ktorý je dodávaný spolu s externou bateriou. Najčastejšie je to kábel s micro USB alebo USB-C konektorom, ktorý zabezpečí rýchlejšie nabíjanie power banky. V súčastnosti sú stále populárňejšie bezdrôtové powerbanky Qi s funkciou rýchlonabíjania.
Vyšší počet USB vstupov powerbanky vám dovolí nabíjať viac než jedno zariadenie zároveň. V súčasnosti poverbanky obsahujú aj 2 USB vstupy. Alza powerbank patrí takisto medzi kvalitné externé nabijacky na mobil. V ponuke sú k dispozícii štýlové a cenovo dostupné, lacné powerbanky.
Solarne powerbanky je externá bateria so zabudovaným solárnym panelom, tzv.. Vyhoda solárnej externej batérie je taká, že už nepotrebujete žiadnu elektrickú sieť, jednoducho uložíte solárny panel na miesto s dostatkom slnečnej energie a powerbanka sa sama dobije.
Power banky pre notebook majú vyššiu kapacitu než powerbanky pre tablet či mobil. Pre porovnanie, kapacita poverbanky k notebooku sa pohybuje okolo 12 000 mAh, zatiaľ čo kapacita externej baterie na váš iphone mobil alebo tablet sa pohybuje okolo 6 000 mAh.