Obnoviť stránku

Aká je reálna kapacita power banky?

Už ste si možno niekedy zaobstarali power banku s kapacitou 10 000 mAh a zistili, že pre váš telefón s 5 000 mAh batériou na dve kompletné nabitia nestačí. Ide snáď o výrobnú chybu, alebo trik výrobcov? Nič z toho. Táto vlastnosť bohužiaľ súvisí s tým, ako sú power banky navrhnuté. Čo nižšiu reálnu kapacitu spôsobuje a ako veľmi sa oproti tej udávanej líšia? 

Reálna kapacita power banky

Kapacita power banky – OBSAH

  1. Akumulátor a USB výstup power banky operujú na inom napätí
  2. Aj telefóny majú Li-Ion akumulátory
  3. Energetickým stratám sa nevyhnú ani power banky
  4. Ako si reálnu kapacitu power banky spočítať?

Akumulátor a USB výstup power banky operujú na inom napätí

V prvom rade je potrebné uviesť na pravú mieru to, že pokiaľ výrobca uvádza, že je power banka 10 000 mAh, batéria vnútri spravidla naozaj takú kapacitu má. Kde je teda problém? Väčšina akumulátorov je v dnešnej dobe vyrobená na báze lítiových iónov (Li-Ion) a najčastejšie napätie, ktoré sú tieto batérie schopné vyprodukovať, je 3,7 V. Štandardom USB je však 5 V. 

Power banka
Reálna kapacita power banky sa spravidla líši od udávanej hodnoty.

Čo to znamená? Medzi akumulátorom a USB výstupom musí dôjsť ku konverzii na vyššie napätie, pričom sa zníži reálna kapacita o zhruba 25 %. Už toto je obrovská strata, ale nanešťastie nie je rozdielne napätie akumulátora a USB portu power banky jediným problémom.

Aj telefóny majú Li-Ion akumulátory

Táto konverzia napätia musí prebehnúť ešte raz, tentoraz medzi USB vstupom telefónu (alebo iného zariadenia) a jeho akumulátorom. Opäť je tu totiž rovnaký rozdiel napätia. Dobrou správou je, že konverzia na nižšie napätie je menej stratová ako na to vyššie. Rádovo tak stratíte len niekoľko jednotiek percent kapacity. 

i

Kapacita power banky sa bude líšiť aj s postupom času. Väčšina výrobcov dnes uvádza tzv. „typickú kapacitu“, ktorá sa meria v laboratóriu za ideálnych podmienok, a potom „menovitú kapacitu“, ktorá kompenzuje neideálne podmienky, opotrebenie a ďalšie faktory.

Energetickým stratám sa nevyhnú ani power banky

Posledným z hlavných faktorov sú, rovnako ako pri mnohých ďalších elektronických zariadeniach, energetické straty. Ani vnútorná elektronika power banky a telefónu, ani samotný USB kábel nie sú schopné viesť prúd bez odporu. Také materiály sú zatiaľ len hudbou budúcnosti. Aj z toho dôvodu sa reálna kapacita znižuje o pár ďalších percent.

Kapacita power banky
Energetické straty sú problémom vodiča, nie konektora. Nevyhne sa im tak nikto. Výnimkou nie je ani bezdrôtové nabíjanie.

Ako si reálnu kapacitu power banky spočítať?

Aby ste si skutočnú kapacitu mohli spočítať presne, potrebovali by ste poznať množstvo technických špecifík danej power banky a nabíjaného zariadenia. Na hrubý odhad však môžete využiť jednoduchý vzorec:

Kapacita pri 5 V = (3,7 V * uvádzaná kapacita) / 5 V

Pre 10 000mAh power banku sa tak dostávame na skutočnú kapacitu 7 400 mAh.

i

Kapacite môžete trochu pomôcť aj priamo. Pre optimálnu výdrž sa uistite, že sa power banka pri nabíjaní neprehrieva (ideálna teplota dosahuje maximálne 40 °C), a začnite s nabíjaním zariadenia na čo najnižšej hodnote. Dlhé postupné nabíjanie je pre kapacitu power banky lepšie ako nárazové dobitie pár percent.

Pokiaľ predsa len o power banke viete o niečo viac, konkrétne efektivitu jej konštrukcie, môžete výpočet ešte upresniť. Totiž zatiaľ čo vzorček vyššie zahŕňa len stratu po prevode z akumulátora na USB port, vďaka efektivite môžete zahrnúť aj tepelné straty. Vzorec je potom nasledujúci:

Kapacita pri 5 V = (3,7 V * uvádzaná kapacita * efektivita ako desatinné číslo) / 5 V

Pokiaľ by spomínaná 10 000mAh power banka mala efektivitu 93 % (0,93), máme finálnu hodnotu 6 882 mAh.

i

Mohlo by vás zaujímať

Ako vidíte, kapacita power banky nie je žiadna veda. Teraz, keď už viete, ako power banky fungujú, bude pre vás snáď jednoduchšie vybrať si takú veľkú, akú naozaj potrebujete. 

Power banky Mobilné telefóny

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13