Digitálne kompaktné fotoapráty (skrátene kompakty) sa hodia skôr pre menej náročných, prípadne príležitostných fotografov. Dobre poslúžia na zvečnenie dôležitých momentov na rodinných výletoch alebo oslavách. Nezaberú veľa miesta a používateľa oslovia najmä jednoduchosťou ovládania. Na čo sa pri výbere kompaktného fotoaparátu zamerať?
Detské fotoaparáty – lacné digitálne fotoaparáty so základnými funkciami a intuitívnym ovládaním.
Vodotesné fotoaparáty – foťáky s konštrukciou odolnou aj pri potopení až do niekoľkometrovej hĺbky.
Selfie fotoaparáty – umožňujú otočenie displeja až o 180°, teda pri robení selfie na seba uvidíte.
Profesionálne kompakty – najvybavenejšie a aj najdrahšie kompaktné fotoaparáty so špičkovou kvalitou obrazu.
Ultrazoomy – optický zoom 10× a viac, pokročilé funkcie a nadpriemerná kvalita obrazu.
Jednorazové fotoaparáty – jednoduché foťáky zachytávajú zábery na klasický fotografický film.
Ultrazoomy
Profesionálne
Vodotesné
Detské
Kompaktné fotoaparáty: na ktoré parametre sa zamerať?
Veľkosť snímača
Snímač sa skladá z obrazových bodov (pixelov), ktoré sú citlivé na svetlo. Čím väčší je každý jednotlivý pixel, tým viac svetla naň dopadne, a tým kvalitnejšiu informáciu poskytne na ďalšie spracovanie. Nie je teda pravidlom, že väčšie rozlíšenie znamená kvalitnejší obraz. Ak máme dva snímače rovnakej veľkosti a jeden z nich má menšie rozlíšenie, sú jeho jednotlivé pixely väčšie. Môžeme teda predpokladať, že takýto snímač bude poskytovať kvalitnejšiu informáciu. Výsledná kvalita snímok záleží aj na použitom procesore a na tom, ako dokáže informácie zo snímača spracovať.
1/2.3" – najčastejšie používaná veľkosť, je teda štandardom, postačí však len nenáročným.
1"– menej používaný rozmer, výrazne väčšia plocha ako v prípade 1/2,3", teda aj kvalitnejšie snímky.
APS-C – iba v prípade profi kompaktov, výborné výsledky aj pri horšom osvetlení.
Rozlíšenie snímača
Rozlíšenie udáva, z koľkých bodov vo vodorovnom a zvislom smere je obraz tvorený. Všeobecne platí, že čím vyššie je rozlíšenie, tým je obraz detailnejší. S rastúcim rozlíšením však rastie veľkosť výsledných súborov. Digitálne kompakty ponúkajú rozlíšenie fotografií 5 až 24 megapixelov, teda úplne dostatočné na tlač bežných fotografií aj väčších formátov.
Rozlíšenie snímača
Fotografie 200 dpi
Fotografie 300 dpi
4 Mpx
31,0 × 20,8 cm
20,8 × 13,7 cm
6 Mpx
38,1 × 25,4 cm
25,4 × 17,0 cm
8 Mpx
43,9 × 29,2 cm
29,2 × 19,6 cm
10 Mpx
49,0 × 32,8 cm
32,8 × 21,8 cm
12 Mpx
53,8 × 35,8 cm
35,8 × 23,9 cm
14 Mpx
58,4 × 39,1 cm
39,2 × 25,9 cm
16 Mpx
62,2 × 41,4 cm
41,4 × 27,7 cm
Rozlíšenie videa
Kompakty dnes dokážu štandardne nahrávať zábery v HD a Full HD kvalite. To oceníte najmä pri dokumentácii dovolenky alebo iných udalostí. Kompaktné fotoaparáty dnes zvládajú aj 4K a Ultra HD rozlíšenie, ktoré je 4× detailnejšie ako Full HD, jeho spracovanie je však hardvérovo náročnejšie. V prípade videa sledujte okrem rozlíšenia aj snímkovú frekvenciu.
Objektív kompaktného fotoaprátu
V prípade objektívu kompaktných fotoaparátov sledujeme niekoľko dôležitých parametrov.
Najkratšia ohnisková vzdialenosť – je rozhodujúca pre šírku záberu. Čím je menšia, tým viac sa toho zmestí do záberu.
Optický zoom – určuje mieru maximálneho priblíženia bez zmeny rozlíšenia snímky. V prípade bežných kompaktov sa pohybuje v rozmedzí 3× až 8×. Na 10-násobné a väčšie priblíženie (až 83×) sa špecializujú ultrazoomy.
Svetelnosť – určuje množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač. Čím je hodnota za f/ nižšia, tým lepší výkon fotoaparát podá v zhoršených svetelných podmienkach. Veľmi kvalitné objektívy majú svetelnosť do f/2.
Displej fotoaparátu
Čím väčší a detailnejší je displej, tým lepšiu kontrolu má používateľ nad snímanou scénou. Bežne sa veľkosť displeja pohybuje v rozmedzí 2,7" až 3,5". Dotyková vrstva uľahčí ovládanie a prezeranie snímok, vďaka výklopnej konštrukcii budete môcť pohodlne fotografovať aj z neštandardných uhlov.
Výdrž batérie
V závislosti od kapacity akumulátora sa výdrž na jedno nabitie pohybuje medzi 180 až 750 snímkami. Majte na pamäti, že výdrž batérie sa znižuje s použitím blesku, WiFi, GPS a vysokého jasu displeja.
Pamäť
Digitálne kompakty majú internú pamäť skôr symbolickej veľkosti – pamäť stačí na uloženie len niekoľkých snímok. Všetky fotoaparáty sú vybavené slotom na pamäťové karty SDHC a SDXC (resp. Micro SDHC a Micro SDXC). Máte teda možnosť úložisko rozšíriť až o 512 GB.
Hmotnosť
Malý kompakt môže vážiť 120 g, rozmernejší ultrazoom aj viac ako 400 g. Modely so zvýšenou odolnosťou sú výrazne ťažšie ako klasické digitálne kompakty a pri dlhšom používaní už v ucítite ich hmotnosť v ruke.
Ďalšie užitočné vlastnosti kompaktných fotoaparátov
Detekcia tvárí– fotoaparát rozpozná a zaostrí tváre všetkých fotografovaných osôb..
Optická stabilizácia – je užitočná predovšetkým v prípade videí, postará sa o hladké zábery bez otrasov.
GPS – pridá do súboru súradnice a vy si môžete pripomenúť, kde presne ste video/fotografiu nasnímali.
Odolné vyhotovenie – umožní fotografovať a nahrávať aj v nepriaznivom počasí.
WiFi, Bluetooth a NFC – rýchle pripojenie k smartfónu alebo tabletu, možnosť diaľkového ovládania fotoaparátu a bezdrôtového sťahovanie súborov.
Kompaktné fotoaparáty, alebo kompakty, sú jedným z najpopulárnejších typov digitálnych fotoaparátov. Vďaka prednastaveným automatickým režimom sú ideálnym variantom pre nenáročných fotografov. Kompakty sa jednoducho zmestia do každého vrecka, a pritom poskytnú výsledné fotografie na veľmi dobrej úrovni. Kompaktné fotoaparáty sú preto častou voľbou pre tých, ktorí sa chystajú na dovolenku.
Kompakty delíme z hľadiska určenia na štýlové kompakty, detské kompakty, vodotesné kompaktné fotoaparáty a profesionálne kompakty, ktoré možno porovnávať s nižšou triedou digitálnych zrkadloviek. Na trhu teda môžeme nájsť nepreberné množstvo kompaktných fotoaparátov. Aký kompaktný fotoaparát si nakoniec vyberiete, záleží do istej miery na tom, koľko peňazí do neho chcete investovať.
Kvalitné kompakty
Či už vyberáte vybavenejší, alebo cenovo dostupnejší kompaktný fotoaparát, stavte na kvalitu, ktorú poskytnú osvedčení výrobcovi. Odvďačia sa vám perfektnými fotoaparátmi, na ktoré sa budete pozerať aj po rokoch. Medzi vysokokvalitné kompaktné fotoaparáty bezpochyby patria kompakty Canon, kompakty Nikon, či kompaktné fotoaparáty Sony, pri ktorých máte vždy istotu precíznej konštrukcie a moderných technológií. Vybrať si môžete z kompaktov rôzneho vzhľadu vrátane farby.