Obnoviť stránku

Radšej ako nový telefón. Inteligentné hodinky vám zmenia život. Ako ho zmenili mne?

Aktualizované • Autor: Rungo.cz

Snažíte sa žiť aktívne a myslíte aj na svoje zdravie? Stanovili ste si určitý športový cieľ? Chcete si nepretržite zaznamenávať svoje aktivity? A stále si myslíte, že vám na to stačí meranie iba mobilom? Omyl! Na nasledujúcich riadkoch vám opíšem svoju cestu k smart hodinkám, ako sú pre mňa skvelým parťákom a ako sa už bez nich nezaobídem. Možno zistíte, že bez športových hodiniek prichádzate o viac, než ste si doteraz mysleli.

Moja cesta k inteligentným hodinkám

Moja cesta k inteligentným hodinkám – OBSAH

  1. Svet pred smart hodinkami
  2. Keď mobil nestačí
  3. Smart hodinky ako správny motivátor
  4. Osobný kouč na zápästí
  5. Pomocník v bežnom živote
  6. Bez inteligentných hodiniek už ani na krok
  7. Vyberte si tie správne smart hodinky

Svet pred smart hodinkami

Starší si na to radi spomenú a nikdy nezabudnú. Mladší to budú považovať za neuveriteľné a smiešne – 10 rokov späť som behal s mobilom v puzdre na ruku a pripadal si strašne cool. Spätne musím povedať, že to nebolo práve pohodlné. Ruku som musel vytáčať do podivných pozícií, aby som sa pozrel na svoje štatistiky na displeji telefónu, a tých štatistík zasa nebolo tak veľa.

Historické počiatky
Aj ja som pred desiatimi rokmi behal podobne, s telefónom na ruke.

Človek bol rád za namerané kilometre a orientačnú rýchlosť, tým ale pomaly končil. Pri troche šťastia si zaznamenal trasu pomocou GPS, signál zo satelitov sa ale chytal dlho, a bez mobilných dát, ktoré mal v tom čase málokto, bolo všetko ešte zdĺhavejšie. S kvalitou aplikácií určených na sledovanie a analýzou športových aktivít to tiež nebola žiadna sláva. Za všetko som bol ale rád a vlastne si hovoril, že mi to takto stačí a viac nepotrebujem.

Keď mobil nestačí

V tom čase už samozrejme existovali aj nejaké športové hodinky – napríklad prvé Garmin Forerunner 101 tu boli už v roku 2001. Išlo ale o veľmi drahé a ťažké zariadenie, ktoré navyše nebolo zasa také inteligentné, aby o ňom človek ako ja musel vážne uvažovať. Mojim potrebám vtedy stále postačoval mobil. Teda to som si aspoň myslel.

Keď mobil nestačí
Moje hodinky Garmin Fenix 7 majú dokonca vlastné mapové podklady, takže sa s nimi môžem vydať aj do miest, ktoré nepoznám. A to aj bez telefónu.

Uplynulo pár rokov. Môj zlom nastal v roku 2016, keď som si povedal, že chcem žiť aktívnejšie. To okrem iného znamenalo strážiť a zhromažďovať svoje výsledky a mať možnosť ich ďalej vyhodnocovať v najrôznejších aplikáciách. Sledovanie aktivít pomocou telefónu už bolo nedostačujúce a zároveň existovala pomerne široká ponuka nositeľnej elektroniky. Tak začala moja závislosť na smart hodinkách, a to v tom najlepšom slova zmysle.

Smart hodinky ako správny motivátor

Môj prvý športtester zapôsobil presne tak, ako som od neho očakával. Stal sa pre mňa významným motivačným prvkom, ktorý ma posúval dopredu a pomáhal zvyšovať moje osobné limity. Zariadenie mi priebežne pomáha sledovať denný počet krokov, absolvovanú vzdialenosť, tepovú frekvenciu a ďalšie osobné metriky.

Ako zmysluplná zábava dokážu poslúžiť mesačné výzvy, ktoré mi hodinky dávajú. Súperenie na diaľku so športovými kamarátmi ma potom dokáže spoľahlivo vyhecovať. Mnohokrát som sa vďaka tomu „dokopal“ k pohybu, aj keď pršalo alebo už bol večer. A to len aby som dokončil stanovené ciele alebo porazil kamaráta.

Osobný kouč na zápästí

Nositeľná elektronika mi zároveň pomáha správne trénovať. Tréner na zápästí dokáže určiť bežecké intervaly, povzbudiť pri prebiehajúcej aktivite alebo naordinovať dostatočnú dĺžku odpočinku, aby nedošlo k preťaženiu organizmu. Ak si zariadenie prepojím ešte s ďalšími prístrojmi, ako je napríklad inteligentná váha, hrudný pás alebo napríklad bežecký wattmeter, dostáva môj tréning ďalší rozmer. Meranie je presné a hodnoty sa samy ukladajú. Mám vďaka tomu perfektný prehľad o svojej kondícii.

Osobný kouč na zápästí
Smart hodinky vám pomôžu strážiť váš tréning. Podporia vás motiváciou, ale tiež upozornia, aby ste to neprehnali.

Pomocník v bežnom živote

Doteraz som spomínal prevažne benefity týkajúce sa športu a zdravého životného štýlu, inteligentné hodinky sú mi však veľkým pomocníkom aj v bežnom živote. To, že veľkú časť notifikácií dokážem prečítať alebo dokonca vybaviť „na ruke“, mi dáva slobodu, pretože nevenujem toľko času mobilu. Je totiž takmer pravidlom, že pokiaľ sa na telefóne chcete pozrieť iba na hodiny, automaticky prezriete prichádzajúce oznámenia a pri tej príležitosti zabrúsite aj na sociálne siete. A už ste v tom.

So smartwatch však toto riziko odpadá, na nich sa totiž prokrastinuje ťažko. K tomu zbaviť sa závislosti na elektronických zariadeniach mi tak paradoxne pomohlo… ďalšie elektronické zariadenie. A to zatiaľ nevyužívam možnosti LTE pripojenia v hodinkách, ktoré by ma od telefónu ešte viac oslobodilo.

Ďalším veľkým pozitívom je pre mňa možnosť bezkontaktného platenia hodinkami. Vďaka nej si so sebou na šport ani neberiem telefón. Pivo či inú odmenu po dlhšom behu totiž bez problému zaplatím „z ruky“.

Bez inteligentných hodiniek už ani na krok

A približne tak, ako som to opísal na riadkoch vyššie, začala moja láska k inteligentným hodinkám. Odvtedy som ich už rad vystriedal, každá značka totiž do svojich modelov postupne pridáva ďalšie a ďalšie funkcie. U mnohých z nich si potom hovoríte, že ich jednoducho musíte mať. Ja sa napríklad teraz nezaobídem bez merania saturácie krvi, ktoré by mi staršie hodinky neponúkli.

Bez inteligentných hodiniek už ani na krok
Od sledovania času cez príjem notifikácií až po analýzu fyzickej aktivity. Smart hodinky toho dokážu toľko, že sa pre vás ľahko stanú nenahraditeľnými.

Keď sa mi občas stane, napríklad pri prechode na nový model, že som niekoľko dní bez hodiniek, pripadám si ako bez ruky. Naozaj si už nedokážem predstaviť, že by som sa šiel prebehnúť bez toho, aby som si zaznamenal trasu a následne ju zaradil do dlhodobého sledovania svojich výsledkov.

Vyberte si tie správne smart hodinky

V dnešnej širokej ponuke nemusí byť ľahké sa zorientovať, nieto si správne vybrať. Je potrebné vziať do úvahy, či chcete naozaj rýdze smartwatch pre bežný život, alebo skôr športový outdoorovejší športtester. Zatiaľ čo „civilné“ hodinky spravidla ponúknu elegantnejší dizajn a viac inteligentných funkcií, funkčná výbava športtesterov je typicky zameraná skôr na aktívny život.

Jedným z dôležitých aspektov je tiež výdrž na jedno nabitie. Zatiaľ čo niektoré hodinky ponúkajú výdrž maximálne na niekoľko dní, iné s vami bez nutnosti nabíjania zvládnu aj niekoľkotýždňovú dovolenku.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Športové smart hodinky mi zmenili život. Stal som sa vďaka nim aktívnejším a tiež som sa oslobodil od čoraz najodolateľnejších lákadiel digitálneho sveta. Aj preto môžem ich nákup s čistým svedomím odporučiť takmer komukoľvek.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13