Obnoviť stránku

Domáca šunka zo šunkovaru – tipy, triky a recepty

Aktualizované

Čerstvý chlieb s maslom a naň dva plátky poctivej domácej šunky. Tiež sa vám zbiehajú sliny? Lenže šunka z obchodu poslednú dobu stojí za starú belu alebo je taká drahá, že si radšej necháte zájsť chuť. Čo s tým? Ideálnym riešením je domáca šunka zo šunkovaru. So šunkovarom si pripravíte šunku najvyššej kvality ľahko a rýchlo a my vám poradíme, ako na to. V našom článku nájdete presný návod, ako si pripraviť vynikajúcu domácu šunku. Dozviete sa tiež, aké sú hlavné výhody šunkovarov a ďalšie užitočné tipy, rady a recepty, ktoré pri varení šunky určite oceníte.

Domáca šunka

Domáca šunka zo šunkovaru – Obsah článku

  1. Päť dôvodov, prečo jesť domácu šunku zo šunkovaru
  2. Typy šunkovarov
  3. Základné pravidlá na výrobu domácej šunky v šunkovare
  4. Šunkovar recepty

Päť dôvodov, prečo jesť domácu šunku zo šunkovaru

Údeniny a mäsové výrobky nepatria do kategórie zdravých potravín. Pokiaľ aspoň trochu sledujete trendy z oblasti zdravej výživy, tak viete, že údeniny sú jedno veľké hrubé a k tomu podčiarknuté NIE. Ak si dáte tú prácu a v obchode si pozorne prečítate etikety jednotlivých mäsových výrobkov, bude vám hneď jasné, prečo tomu tak je. Nechce sa vám študovať alebo sa nevyznáte v potravinárskych skratkách? Nevadí. Zamerajte sa len na podiel mäsa. Má vaša obľúbená šunka len 60 % mäsa? Čo asi tvorí tých zvyšných 40 %? Je to smutné, ale vo svojej podstate všetko, čo výrobcu napadne. Ešte smutnejšia je skutočnosť, že niektoré psie salámy a konzervy majú väčšiu podiely mäsa než tie, ktoré sú určené ľuďom.

Domáca šunka zo šunkovaru má v tomto porovnaní len samé výhody. Prečítajte si, aké sú hlavné výhody domácej šunky a vlastného šunkovaru.

Výhody domácej šunky zo šunkovaru

  1. Úplne presne viete, čo ste do svojej šunky dali
  2. Nebude obsahovať éčka, ochucovadlá, stabilizátory a separáty
  3. Jej výroba nie je vôbec zložitá
  4. Je lacnejšia a zdravšia než šunka s rovnakým podielom mäsa v obchode
  5. Vynikajúca chuť

Typy šunkovarov

Pokiaľ patríte k staršej generácii asi sa vám v súvislosti so šunkovarom ako prvý vybaví hliník. Babičky na šunkovary z hliníka nedali dopustiť. Hliníkové šunkovary sú populárne aj dnes. Moderné šunkovary sa vyrábajú aj z nehrdzavejúcej ocele a odolného plastu.

Hlavné výhody a nevýhody jednotlivých typov

  • Hliníkové šunkovary – hliníková zliatina perfektne vedie teplo. Nespornou výhodou je aj nižšia cena. Pokiaľ chcete mať istotu, že je výrobok nezávadný, nekupujte výrobky z Činy, ale stavte na českých výrobcov. Hliníkové šunkovary by mali mať masívnu a pevnú konštrukciu. Nedajte na jeden z častých mýtov, že je hliník pri varení závadný. Hliník je škodlivý, ak príde do priameho kontaktu s niečím kyslým (ocot, citrón a pod.). V tomto konkrétnom prípade závadnosť hliníka nemusíte riešiť vôbec, pretože šunku varíte v potravinovej fólii. Hliníkový šunkovar sa nesmie umývať v umývačke
  • Antikorové šunkovary – sú vyrobené z odolnej nehrdzavejúcej ocele 18/10. Pokiaľ ste niekde čítali, že do antikorového šunkovaru nebudete potrebovať vrecko, nie je to pravda. Bez vrecka sa mäso prilepí k stenám šunkovaru a von ho budete dostávať len veľmi ťažko. Antikorové šunkovary možno jednoducho rozložiť a vložiť do umývačky
  • Šunkovar z odolného plastu – majú nepriľnavý vonkajší aj vnútorný povrch. Do niektorých modelov nie je nutné používať vrecká. Obsluha aj údržba plastového šunkovaru je veľmi jednoduchá. Bez problémov ho môžete nechať umyť v umývačke
Šunkovar
Šunkovary, ktoré sú vyrobené z odolného plastu, možno bez problémov umývať v umývačke.

Základné pravidlá na výrobu domácej šunky v šunkovare

Nebojte sa, príprava domácej šunky naozaj nie je žiadna veda. Aby výsledok stál za to, je nutné dodržiavať pár pravidiel. Nie sú nijak zložitá, určite to zvládnete.

  1. Vždy použite kvalitné mäso – výber je čisto na vás. Šunku si môžete urobiť z bravčového, kuracieho, morčacieho aj králičieho mäsa, chuti sa medze nekladú. Potom už len postupujte podľa receptu podľa vášho výberu. Niekoľko zaujímavých receptov nájdete aj v našom článku nižšie.
  2. Nepodceňujte úpravu mäsa – mäso starostlivo nakrájajte na kocky, a to skôr menšie než väčšie, a potom dôkladne premiešajte. Mäso je tiež nutné hniesť buď ručne alebo s pomocou robotov s miesiacimi vidlicami, tak dlho kým sa z neho nepostiera bielkovina. Konzistenciou potom bude pripomínať také „blatíčko“. To je dôležité, aby sa šunka pekne spojila a netrhala sa.
  3. Do hliníkových a antikorových šunkovarov používajte vrecká! V prípade plastových šunkovarov sa riaďte pokynmi výrobcu.
  4. Šunku varte minimálne dve hodiny pri teplote 80 °C. Teplota, pri ktorej sa šunka varí, je veľmi dôležitá. Je nevyhnutné teplotu strážiť a udržiavať na 80 °C. Ak teplotu neustrážite, vyrobíte si mäso vo vlastnej šťave. To určite nie je katastrofa, ale ani šunka nie. Súčasťou väčšiny moderných šunkovarov je teplomer. Nemal by teda byť problém teplotu ustrážiť.
  5. Pred samotným varením nechajte mäso odležať (riaďte sa pokynmi výrobcu). Väčšinou sa udávajú 2 dni.
  6. Pokiaľ nepoužijete mäsiarsku soľ, pripravenú šunku je nutné spotrebovať do 2 – 3 dní
Domáca šunka zo šunkovaru
Domáca šunka zo šunkovaru je vynikajúca. Navyše neobsahuje škodlivé konzervanty a éčka.
i Čo sa vám môže hodiť

Šunkovar: recepty

Základný recept na kilo bravčovej šunky

  • 1 kg bravčového stehna
  • 25 g soli
  • lyžičku práškového cukru
  • 1 dcl vody

Mäso nakrájame na kocky, ideálne 3 cm × 3 cm (asi rovnako veľké ako na guláš). Kocky potom klaďte do misy a presypávajte soľou. Pridajte malú lyžičku práškového cukru. Cukor sa do šunky dáva kvôli vôni. Potom mäso spracujte rukami alebo pomocou kuchynského robota. Hnetaciu fázu nepodceňujte, inak sa vám vaša šunka nemusí spojiť.

Pár kociek môžete úplne rozsekať a následne vmiešať do zmesi. Vďaka tomuto jednoduchému triku sa vám celá zmes krásne spojí. Mäso dajte na dva dni uležať do chladničky. Buď v nejakej nádobe alebo rovno v šunkovare. Potom šunkovar vložte do hlbšieho hrnca a varte približne dve hodiny (riaďte sa pokynmi výrobcu). Po uvarení schlaďte nádobu so šunkou, aby ste ukončili jej tepelnú úpravu. Vyberte šunku zo šunkovaru a uložte do chladničky.

Domáca šunka
Antikorové šunkovary sú veľmi odolné, a rovnako ako plastové šunkovary sa dajú umývať v umývačke riadu.

Domáca šunka (s pragandou)

  • 1 kg bravčového stehna alebo pliecka
  • 10 g rýchlosoli praganda
  • 10 g soli
  • 2 dcl vody
  • 1 polievková lyžica medu

Postup prípravy je rovnaký ako pri recepte vyššie. Každý šunkovar obsahuje návod na prípravu šunky. Vždy postupujte podľa pokynov výrobcu.

i

Mäsiarska soľ (rýchlosoľ) je dusitanová zmes. Pokiaľ si chcete vyrobiť šunku absolútne bez konzervantov a ochucovadiel, nemusíte ich použiť. Namiesto nich môžete použiť obyčajnú alebo morskú soľ. Šunka bez mäsiarskej soli bude sivastá a budete ju musieť rýchlejšie skonzumovať. Na chuti sa nič nezmení. Farbu možno šunke dodať s pomocou korenia. Záleží teda len na vás, ktorý variant vám vyhovuje viac.

Pikantná šunka

  • 1 kg bravčového mäsa
  • 25 g soli
  • 1 čajová lyžička cukru múčka
  • 1 dcl vody
  • rozotrený cesnak podľa chuti

Postup prípravy je rovnaký, ako pri prvom recepte. Každý šunkovar obsahuje návod na prípravu šunky. Vždy postupujte podľa pokynov výrobcu.

Kuracia šunka s olivami

  • 250 g vykostených kuracích pŕs
  • 50 g olív bez kôstok
  • 1 dcl vody
  • soľ
  • korenie
  • med

Polovicu mäsa nakrájajte na kocky a polovicu zomeľte. Ku zmesi pridajte soľ, korenie a med. Všetko dôkladne premiešajte. Nakoniec pridajte celé vykôstkované olivy. Zmes vložte do šunkovaru (do vrecka alebo fólie podľa typu šunkovaru). Varte asi 60 minút pri teplote 85 °C. Potom nechajte nádobu celkom vychladnúť. Namiesto olív môžete použiť kúsky syra.

i

Domáca šunka bez pragandy vydrží 2 – 3 dni v chladničke. S pragandou má dlhšiu trvanlivosť. Niektoré šunkovary umožňujú výrobu polovičnej dávky. Dodržujte dátum spotreby! Po niekoľkých dňoch sa na šunke môžu začať množiť baktérie Clostridium botulinum. Táto baktéria produkuje prudko jedovatý botulotoxín.

Šunkovary
Prekvapte svojich hostí vlastnoručne vyrobenou domácou šunkou.
i Mohlo by vás zaujímať

Domáca šunka zo šunkovaru má mnoho nesporných výhod. Pomocou šunkovaru si môžete pripraviť vysoko kvalitnú šunku bez chémie a za rozumnú cenu. Príprava domácej šunky je navyše veľmi jednoduchá. Stačí mať to správne nadšenie a trochu trpezlivosti.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11