Obnoviť stránku

Corsair Dominator Platinum 8 GB (2× 4 GB) 4 000 MHz (RECENZIA A TESTY)

Aktualizované

Myslíte si, že na frekvencii operačných pamätí nezáleží? Ale záleží, a to navyše v prípade modernej platformy, ktorá stojí na najnovších a najvýkonnejších herných procesoroch Intel Coffee Lake. Dnes si ukážeme dopad výkonu, kde je srdcom počítača Intel Core i5-8600K, ktorý „kŕmi“ takú pažravú beštiu, ako je ASUS ROG POSEIDON PLATINUM 1080 Ti. V hlavnej úlohe budú exkluzívne moduly DDR4 od Corsairu v modeli Dominator Platinum s frekvenciou 4 000 MHz a časovaním CL19 na XMP profile.

Čo sa v recenzii Corsair Dominator Platinum 8GB dočítame?

  1. Testujeme pamäte DDR4 v hernom prostredí
  2. Pamäť RAM v herných testoch – rozdiel default vs. XMP
  3. Testy Corsair Dominator Platinum – rozdiel medzi 4 000 MHz a 2 400 MHz
  4. Záver recenzie, alebo potrebujem skutočne rýchlejšie pamäte?

Testujeme pamäte DDR4 v hernom prostredí

Na začiatok upresním, že vplyv operačných pamätí na výkon v hrách je cítiť hlavne tam, kde ide o tzv. CPU bound scénu. Je to moment, úsek, a niekedy aj celá hra, kde má viac práce procesor ako grafická karta, a kedy jej vyťaženie nie je stopercentné. Najčastejšie ide teda o 1080p gaming, ktorý je stále v obľube a v kurze, v kombinácii so silnou grafickou kartou. Práve vo chvíli, keď procesor nestíha spracovávať fotografie z grafickej pipeline, ktoré grafická karta vytvorila, veľmi pomôžu silné operačné pamäte.

i Mohlo by vás zaujímať
G.Skill TridentZ 3 200 MHz CL16 RGB – majú pamäte RAM vplyv na výkon?
HyperX Predator 3 600 MHz CL17 (RECENZIA A TESTY)
Nemusí to ale trvať dlho a môže sa stať, že výkon grafických kariet bude tak silný, že už ani v 2 560 × 1 440 nebudú procesory stíhať, hoci ich výkon nerastie medzigeneračne tak rýchlo, ako je to práve v prípade grafických kariet NVIDIA. Potom bude záležať na preferencii hráča, či zvolí vyššie rozlíšenie, kde má vždy grafická karta o dosť viac práce a počítač si vystačí aj so slabším procesorom.

Pamäť RAM v herných testoch – rozdiel default vs. XMP

Zmyslom nasledujúceho testovania bolo zmerať rozdiel medzi defaultom, teda frekvenciou, ktorú si nastaví automaticky základná doska, a XMP profilom, ktorý je v našom prípade 4 000 MHz. Default býva zvyčajne 2 133 MHz – 2 400 MHz. Frekvenciou 2 400 MHz disponujú taktiež najlacnejšie a najpomalšie pamäťové kity. Oplatí sa teda priplatiť si za drahšie pamäte RAM, prípadne hrať sa s nastavením? Testy nižšie napovedia.

Aké hry sme testovali?

  • Deus Ex: Mankind Divided
  • Fallout 4 (DX11)
  • Witcher 3 (DX11)
  • Rise of the Tomb Raider (DX12)
  • Prey (DX11)
  • Ashes of Singularity: Escalation

Testovacia zostava

  • CPU: Intel Core i5-8600K
  • MB: ASUS MAXIMUS X HERO
  • RAM: 2× Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 2× 4 GB
  • GPU: ASUS ROG GTX 1080 Ti Poseidon
  • Chladenie: NZXT Kraken X62, Thermal Grizzly Kryonaut
  • Zdroj: Seasonic Prime 1 200 W Platinum
  • Case: Streacom BC-1 OpenBenchtable

Testovacie metodika, alebo ako meriame výkon v hrách

V rámci zachovania objektivity a presných výsledkov je nutné dodržať veľmi špecifické postupy pri meraní. Pri porovnávaní výkonu viacerých procesorov v hrách musíme nastaviť podmienky a prostredie pre každú platformu tak, aby to jednoducho bolo fér. Takže nech už meriame Intel alebo AMD platformu, najsilnejšie desaťjadro i9-7900X alebo najslabší i5-7640X či Ryzen 5 1600X alebo v budúcnosti X399 platformu, musíme mať okrem procesora a základnej dosky po hardvérovej stránke nastavenej rovnaké podmienky. Teda rovnakú grafickú kartu, rovnaký SSD disk, rovnaký zdroj, a pokiaľ možno rovnaké pamäte. Po softvérovej stránke je dôležité mať rovnaký operačný systém vrátane aktualizácií, najlepšie mať čisto nainštalovaný OS po formáte disku, rovnakú verziu ovládačov grafickej karty a okrem niekoľkých ďalších vecí je v hre dôležité predovšetkým meranie.

Hry meriame pomocou nástroja Fraps a logujeme tzv. Frametimes, v ktorých je zaznamenávané, ako dlho trvalo grafickej karte vykresliť jednu snímku za druhou. Pomocou nástroja MSI Afterburner zaznamenávame niekoľko ďalších hodnôt, ako je vyťaženie grafickej karty, vyťaženie procesora, teploty, frekvencie a ďalšie. Logy z oboch programov sa vo finále synchronizujú a sú pripravené na snímkovú analýzu. Najdôležitejšou časťou celého procesu je identický spôsob merania priamo v hre. Je dôležité zvoliť správnu scénu, ktorá bude konzistentná a v prípade ktorej opakovane nameriame totožný výsledok. Ak by sme merali scény s veľkou variabilitou, k ničomu by sme sa nikdy nedopracovali. Z tohto dôvodu napríklad neprichádza do úvahy merať v multiplayeri. Keď máme scénu, ktorú budeme merať, vybranú, musíme zistiť, ako dlho presne scéna trvá, aby sme vždy dodržali rovnaký časový úsek. Vo väčšine hier je potrebné scény opakovať, pretože pri prvom priebehu scény sa kompilujú shadery, načítavajú sa textúry a pod. Z týchto dôvodov meriame väčšinou až druhý či tretí priebeh.

Nachádzame sa v trochu paradoxnej dobe, a to na prelome, keď výkon grafických kariet začína byť tak veľký, že aj tie najlepšie procesory pomaly prestávajú stíhať silné grafické karty vo Full HD rozlíšení, ale zároveň výkon na plynulé UHD hranie s plnými detailmi nie je dostačujúce. Platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým sú menšie nároky na procesor. Stručne povedané, v neďalekej budúcnosti si so silnou grafickou kartou v 4K rozlíšení vystačíme aj s lacným a menej výkonným procesorom. A keďže pri meraní výkonu procesorov v hernom prostredí v 3 840 × 2 160 už rozdiely nie sú (alebo sú úplne minimálne), budeme porovnávať len 1 920 × 1 080 a 2 560 × 1 440, kde sa ešte sila procesorov zvládne prejaviť.

Deus Ex a Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Deus Ex: Mankind Divided je akčná FPS (First-Person Shooter) počítačová hra s prvkami RPG, stealth a sociálnej interakcie. Hra bola postavená na hernom engine Dawn Engine vývojármi štúdia Eidos Montreal a vydaná v auguste 2016 spoločnosťou Square Enix. Hra spadá do herného programu Gaming Evolved spoločnosti AMD a podporuje aj nové herné rozhranie DirectX 12. Meranie snímkovej frekvencie a frame times bolo vykonávané na vstavanom benchmarku hry po dobu 98 sekúnd nástrojom Fraps.

Nastavenie hry na testovanie

Deus Ex: Mankind Divided nastavenie testu 1Deus Ex: Mankind Divided nastavenia 2

Deus Ex: Mankind Divided

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Deus EX

Vyťaženie grafickej karty

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Deus EX

Priebeh frametimes

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Frametimes

O sile CPU v celom tomto článku najviac vypovedá Full HD rozlíšenie, pretože ako už vieme, v menšom rozlíšení má procesor viac práce než grafická karta. Hlavnou úlohou procesora je spracovať v grafickej pipeline všetky snímky, ktoré GTX 1080 Ti Poseidon od ASUSu vytvorí, a pretože karta nevie, koľko ich bude potrebné, vytvorí ich maximum a procesor má čo robiť. Niet pochýb o tom, že s Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 vytiahnete zo svojej GTX 1080 Ti viac sily.

Fallout 4 a Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Fallout 4 hra Fallout 4 je pokračovanie legendárnej postapokalyptickej RPG kultovky. Hra pochádza z dielne Bethesda Game Studios a beží na Creation Engine, ktorý je veľmi dobre poznám z The Elder Scrolls V: Skyrim. Hoci ide o – mierne povedané – predpotopný engine, hra je stále veľmi obľúbená a často hraná po celom svete. Momentálne neexistuje moderná hra, v ktorej by bol tak cítiť výkon CPU a DRAM ako práve v prípade Falloutu 4. Hra je meraná Fraps po dobu 80 sekúnd v lokácii zvanej Boston Commons, ktorú som vybral práve na testovanie procesorov. Keďže nie je nepravdepodobné, že ďalší diel Falloutu pobeží na rovnakom engine, necháme tento klenot v testovacej metodike aj naďalej. Hra bola nastavená na Ultra preset.

Nastavenie hry Fallout 4 na testovanie

Fallout 4 nastavenia testu

Fallout 4

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Fallout 4;

Vyťaženie grafickej karty

GPU load; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Fallout 4

Priebeh frametimes

Frametimes; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Fallout 4

Fallout 4 je moja srdcovka. Ako z pohľadu gamera, tak z pohľadu porovnávania výkonu hardvéru. V prípade tejto hry sú najviac viditeľné operačné pamäte, ich výkon a rovnako tak výsledná frekvencia na jadro procesora. Asi v žiadnej inej hre nie je výkon operačných pamätí cítiť  tak dobre, ako práve v prípade Falloutu 4.

The Witcher 3 a Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Hra Zaklínač 3: Divoký Hon The Witcher 3: Wild Hunt je pokračovanie kultového žánru podľa knižnej predlohy od spisovateľa Andrzeja Sapkowského. Hra pochádza z dielne CD Projekt RED štúdia a beží na RED engine. Súčasne patrí do programu NVIDIA The Way It's Meant to be Played a disponuje knižnicami GameWorks. Scény v tejto hre sú rôzne náročné, a preto som na testovanie CPU zvolil 80 sekundový okruh v meste zvanom Novigrad. Tento diel Zaklínača síce už skončil, resp. už nebudú ďalšie datadisky, ale napriek tomu ho stále ponechávam v testovacej metodike pre procesory, pretože ide o veľmi obľúbenú hru, ktorej sa práve nedávno „chytil“ Netflix, a chystá jej seriálovú formu, takže je dosť možné, že si ju budete chcieť zahrať.

Nastavenie hry The Witcher 3 na testovanie

The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie postprocesing 1The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie postprocesing 2The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie obecné 1The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie obecné 2The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie obecné 3

The Witcher 3

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Witcher 3

Vyťaženie grafickej karty

GPU LOAD; Witcher 3; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Priebeh frametimes

Frametimes; Witcher 3; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Zaklínač už začína byť celkom starou hrou, a keďže už sa nechystá ani žiadne ďalšie DLC, dosť možno ho čoskoro vyradím zo svojej testovacej metodiky. Zatiaľ nám ale Geralt dobre vypomáha s meraním výkonu procesorov v hernom prostredí a výsledky v 1080p vidíte sami.

Rise of the Tomb Raider a Corsair Dominator Platinum DDR4 4 000 MHz CL19

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider je najnovším dielom legendárnej hernej adventúry s Larou Croft. Hra vzišla z rúk Crystal Dynamics a beží na engine Horizon. Hra patrí do programu NVIDIA The Way It's Meant to be Played a plne podporuje DirectX 12. Herná scéna na meranie procesora je opäť odlišná od scény na meranie grafických kariet. Lokácie Geothermal Valley je veľmi náročná na procesor, a ak niekde v tejto hre bude procesor limitovať grafickú kartu, bude to práve tu. Úsek na meranie frametimes je dlhý 100 sekúnd a hra je nastavená na Ultra detaily so SMAA vyhladzovaním v oboch rozlíšeniach.

Nastavenie hry Rise of the Tomb Raider na testovanie

Rise of the Tomb Raider nastavenia videaRise of the Tomb Raider nastavenia grafiky

Rise of the Tomb Raider

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Rise of the Tomb Raider

Vyťaženie grafickej karty

GPU LOAD; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Rise of the Tomb Raider

Priebeh frametimes

Frametimes; Rise of the Tomb Raider; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Ako sa zdá, ženská ako Lara ocení poriadnu pracovnú silu, a preto aj procesory s viacerými jadrami a vláknami vychádzajú najlepšie. Aj tak na „nakŕmenie“ najsilnejšej grafickej karty, ako je GTX 1080 Ti Poseidon od ASUS, je veľmi nápomocný pamäťový DDR4 kit od Corsairu v modeli Dominator Platinum s XMP profilom na 4 000 MHz, a ako grafy ukazujú, výkonné pamäte robia hru aj plynulejšou a eliminujú nepríjemné herné poruchy, ktoré sa prejavujú ako záseky obrazu.

Prey a Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Rise of the Tomb Raider

Prey je jednou z posledných horúcich noviniek tohto roku. Hra pochádza z dielne Arkane Studios a beží na veľmi známom Cryengine. Prey vznikla pri spolupráci s Bethesda Softworks a hlavným partnerom je AMD, teda patrí aj do programu Gaming Evolved. Ako meracia scéna je zvolená oblasť Hardware Labs, ktorá trvá 64 sekúnd. Celý priebeh frametimes je zaznamenávaný nástrojom Fraps, a ako môžete vidieť, hre vyššie frekvencie operačných pamätí v 1080p rozlíšení naozaj svedčia.

Nastavenie hry Prey na testovanie

Rise of the Tomb Raider nastavenia videa

Prey

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; Prey

Vyťaženie grafickej karty

GPU LOAD; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19;

Priebeh frametimes

Prey; Frametimes; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Pri osamotenej ceste temným vesmírom sa vám budú Corsair Dominator Platinum s frekvenciou 4 000 MHz a časovaním CL19 určite hodiť. Samozrejme nie každý potrebuje 200 FPS na hranie single-playeru, ale keďže nám ide o zistenie výkonu medzi pamäťami na defaulte a XMP profile dnes testovaného pamäťového DDR4 kitu, má pre nás táto scéna dobrú vypovedajúcu hodnotu.

Ashes of the Singularity: Escalation a Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Ashes of the Singularity: Escalation je obľúbená real-time stratégia od štúdia Stardock bežiaca na Nitrous Engine. Zároveň ide o jednu z prvých hier natívne podporujúcich DirectX 12. Hra je súčasťou programu Gaming Evolved od AMD. Jedná sa o jednu z najnáročnejších hier na procesor, a preto som ju do našej CPU testovacej metodiky zaradil ako prvú. Meriam dve rozlíšenie, a to 1 920 × 1 080 a 2 560 × 1 440, kde je stále možnosť prejavenia CPU bottlenecku. Frametimes sú merané zabudovaným benchmarkom počas 180 sekúnd. Použité nastavenie bolo na Extreme preset v oboch rozlíšeniach.

Nastavenie hry Ashes of Singularity: Escalation na testovanie

Ashes of Singularity: Escalation nastavenia testu

Ashes of Singularity: Escalation

AotS; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Vyťaženie grafickej karty

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; AotS; GPU LOAD

Priebeh frametimes

Frametimes; ashes of singularity Escalation; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

V akých aplikáciách rozdiel medzi 4 000 MHz a 2 400 MHz pri DDR4 testujeme?

  • Octane 2.0
  • JetStream
  • Kraken
  • Cinebench R15
  • Geekbench 3
  • WinRAR 5.31
  • HWBOT H265
  • Time Spy Physics

Testy Corsair Dominator Platinum – rozdiel medzi 4 000 MHz a 2 400 MHz

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 v teste Octane 2.0

benchmark Octane; Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Octane 2.0 sa skladá zo 17 testov založených na JavaScripte a benchmark tak testuje výkon procesora v modernom webovom prostredí. Ako uvidíte v ďalších 2D testoch, rozdiel vo výkone medzi DDR4 na defaulte a na 4 000 MHz je minimálny, a to najmä kvôli voľnému časovaniu XMP profilu. Ak by ste sa s časovaním pohrali, bolo by to viac poznať, ale už ide o trochu pokročilejšie techniky, ladenie vyžaduje väčšie napätie a znalosti.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 v teste JetStream

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; benchmark JetStream

Druhý test JetStream opäť skúma výkon vo webovom prostredí, a to v testoch založených na JavaScripte. Benchmark je kombináciou mnohých menších testov, ktoré simulujú ako syntetický výkon, tak reálne prostredie, s ktorým sa bežne stretnete. Výsledné skóre geometrickým priemerom všetkých subtestov. Rozdiel je opäť minimálny.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 v teste Kraken

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; benchmark Kraken

A do tretice benchmark Kraken, opäť založený na JavaScripte, ktorý skúma rýchlosť jednotlivých úkonov, výsledok je opäť geometrickým priemerom. V tomto prípade je v grafe menej milisekúnd lepšie. Výsledky sú takmer totožné, rozdiel tu teda veľmi nepocítite.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 v teste Cinebench R15

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; benchmark Cinebench R15

Klasika vo forme Cinebench R15 so zapojením všetkých pracovných vlákien. Jedná sa o test od spoločnosti MAXON, ktorý simuluje pracovný výkon v Cinema 4D, kedy je pomocou procesora renderovaná náročná grafická scéna. Rozdiel vo výkone je samozrejme s časovaním XMP profilu minimálny.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; benchmark Cinebench R15 singlethread

Druhý test je porovnaním tzv. Singlethread výkonu, alebo ide o výsledok situácie, kedy do činnosti zapojíme iba jedno pracovné vlákno. Situácia je samozrejme rovnaká ako v prípade multivláknovej verzie Cinebench R15.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 v teste Geekbench 3

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; benchmark GeekBench 3

Geekbench 3 opäť testuje reálne scenáre, s ktorými sa máte možnosť stretnúť pri práci so svojim počítačom. Variant so zapojením všetkých pracovných vlákien poukazuje na výkon pri „zapriahnutí“ celého procesora.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; benchmark GeekBench 3

Keďže sú súčasťou testov Geekbench 3 aj časti senzitívne na efektivitu operačných pamätí, je tu poznať rozdiel medzi 2 400 MHz a XMP profilom, ktorý „nahodí“ Corsair Dominator Platinum na 4 000 MHz s časovaním CL19.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 v teste WinRAR

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; benchmark WinRAR

WinRAR je na rozdiel od ostatných testov veľmi senzitívny na pamäte, výkon krásne škáluje s dual/quad channel zapojením, a preto je tu cítiť rozdiel medzi 2 400 MHz a XMP profilom Corsair Dominator Platinum, ktorý operuje na 4 000 MHz.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 v teste HWBOT H265

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19; benchmark HWBOT H265

HWBOT H265 je benchmark českého pôvodu z dielne overclockerov Havliho. Test meria výkon enkódovánia videa s H265 kodekom, ktorý sa už pomaly začína používať, pretože videá pod H265 sú ďaleko skladnejšie než tie pod H264, a s príchodom 4K videí, ktoré sú stále viac a viac v kurze, je používanie H265 nutnosťou. Rozdiel medzi Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz a pamäťou RAM nastavenou na frekvenciu 2 400 MHz je tu 6,78 %, čo nie je úplne na zahodenie.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 v teste Time Spy Physics

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 ; benchmark Time Spy Physics

Time Spy Physics je časťou 3D benchmarku od Futuremark, ktorý je špecializovaný na DirectX 12. Úsek Physics využíva iba procesor na výpočty fyziky, a ako už je tu zvykom, pamäte s XMP profilom z Corsair Dominator Platinum na 4 000 MHz = lepší výkon a skóre. V extreme overclockingu sa môžete stretnúť s obrovskými rozdielmi v skóre, kde aj napriek pretaktovaniu grafickej karty na dusíku, a rovnako tak prostredníctvom procesora hrajú rozdiely vo svetových rekordoch práve frekvencie operačných pamätí a ich časovanie.

Záver recenzie, alebo potrebujem skutočne rýchlejšie pamäte?

Na dnešných testoch a recenzii na Corsair Dominator Platinum DDR4 4 000 MHz CL19 môžete vidieť nielen priemerné FPS, ale aj vyťaženie grafickej karty (GPU LOAD) a kvalitu FPS (FRAMETIMES). Majte na pamäti, že hoci viac FPS = lepšie, stále platí, že kvalita > kvantita. Môžete hrať hru, ktorá sa bude na 60 FPS hrozne „sekať“ a hru, ktorá bude na 40 FPS krásne plynulá, a rozdiel nájdete v plynulosti priebehu frametimes. Ďalšou vecou je faktor hodnoty vašich peňazí, ktoré za svoju grafickú kartu zaplatíte. Pokiaľ si svojich peňazí a hardvéru, ktorý si za ne zaobstaráte, ceníte, potom je rozumné mať váš stroj vybalansovaný tak, aby sa nikde nič zbytočne nebrzdilo a všetko fungovalo na 100 %. A rýchle pamäte s dobrým časovaním sú tým správnym krokom.

i Testovanie Intel Skylake-X a Kabylake-X
V našom teste Intel Skylake-X a Kabylake-X sme odhalili pracovný 2D/3D výkon a detailne sme sa zamerali na herný výkon, kde nová platforma Intel Basin Falls X299 naozaj zažiarila. To už sa ale nedá povedať o prevádzkových vlastnostiach nových procesorov.

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19 považujem osobne za super pamäťový kit, ak chcete zo svojej výkonnej karty, ako je GTX 1080 Ti, vytiahnuť absolútne maximum v hernom prostredí. Modernej platforme s procesormi Intel Coffee Lake, obzvlášť pre procesor i5-8600K, ktorý bol použitý v dnešnom teste, alebo s akýmkoľvek slabším CPU, ktorý bude kŕmiť výkonnú grafickú kartu, bude pamäťový kit, ktorý bol použitý v dnešnom teste, skvelú podporou.

Corsair Dominator Platinum 4000 MHz CL19

Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz CL19

Operačné pamäte

Za slušný pamäťový kit, ktorý vám poslúži ako super súhra pre výkonný herný PC, udeľujem Corsair Dominator Platinum 4 000 MHz naše druhé, strieborné ocenenie.

Klady

  • Navýšenie výkonu v 1080p hrách
  • 60 mesiacov záruka
  • Slušný dual channel kit
  • Dizajn

Zápory

  • 4 GB modulové vyhotovenie
  • Cena (Dominator bývajú jedny z najdrahších RAM)
Michal Mikle
Volám sa Michal Mikle, som overclockerom a baví ma výkon. Tam, kde je možnosť z hardvéru vyžmýkať aj tú poslednú kvapku sily, tam nesmiem chýbať. Na taktovaní milujem predovšetkým adrenalín a posúvanie limitov komponentov a mňa samotného. K tejto vysoko príjemnej a zaujímavej aktivite používam predovšetkým tekutý dusík, kompresorové metódy, ale rád sa pohrám aj s vodou (niekedy podchladenou) a nepohrdnem ani kvalitným vzduchovým chladením.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01