Obnoviť stránku

Čo je LTE? A aké ponúka výhody oproti starším sieťam?

Aktualizované • Autor: Redakcia

So skratkou LTE sa dnes stretneme v parametroch prakticky všetkých moderných mobilných telefónov. Tento, v súčasnosti pravdepodobne najvyspelejší, systém prenosu dát v mobilných sieťach je rýchly, spoľahlivý a bezpečný. Nutná je však jeho podpora zo strany telefónu, pretože s každým prístrojom sa nedá k LTE sieti pripojiť. Dlhý čas  preto koexistoval so starším systémom 3G, jeho éra sa ale pomaly chýli ku koncu. Čo znamená LTE? Aké sú jeho výhody? A ako dlho ešte budeme môcť používať staršie telefóny s 3G?

i

Stále viac sa rozširujú siete 5G. Viac o rýchlosti alebo pokrytí najdete v článku 5G sieť v SR (AKTUALIZOVANÉ): rýchlosť, pokrytie, prípadné riziká.

Co je LTE?

Čo je LTE? – OBSAH

  1. Čo je LTE?
  2. LTE vs. 4G
  3. LTE rýchlosť a ďalšie výhody v porovnaní so staršími 3G a 2G sieťami
  4. Nevýhody LTE
  5. LTE na Slovensku
  6. Kedy dôjde k vypnutiu 3G sietí? V Čechách sú už minulosťou
  7. LTE v Európe

Čo je LTE?

LTE je technológia vysokorýchlostného internetu pre mobilné siete. Ide o nástupcu 2G štandardu GSM. Názov vznikol ako skratka z oficiálneho názvu Long Term Evolution. Oproti starším 3G a 2G sieťam prináša rýchlejšie sťahovanie a nahrávanie dát. Hoci sa môžeme často stretnúť so zaradením LTE medzi 4G siete, formálne stále spadá do 3G. Rýchlosti, ktoré definujú štandard 4G, sú totiž v bežných podmienkach v LTE sieťach stále len ťažko dosiahnuteľné.

Co je LTE?

Čo je LTE? LTE je technológia pre vysokorýchlostný internet. Formálne sa radí medzi 3G siete.

i Pojmy na začiatok

GSM je najrozšírenejší štandard pre mobilné telefóny. V súčasnosti ho na celom svete využíva okolo päť miliárd zariadení. Funguje na bunkovom systéme, čo znamená, že koncový mobil sa pripája pomocou najbližšej bunky. Táto technológia je pomaly na ústupe, čo však neznamená, že by v najbližších desaťročiach úplne vymizla.

GPRS je služba, umožňujúca používateľom smart telefónov v sieti GSM prenos dát, teda aj prístup na internet. Výhodou GPRS je lepšie využitie dostupných prostriedkov, nevýhodou nemožnosť alebo obťažnosť zabezpečenia garantovanej priepustnosti alebo rýchlosti. To môže mať negatívne dôsledky najmä pri sledovaní streamovaných videí či počúvaní hudby.

2G siete patria k najstarším typom mobilných sietí. Z dnešného pohľadu je ich hlavnou nevýhodou orientácia na hlasové siete. Dnes už sú 2G siete veľmi zastarané, no napriek tomu sú na niektorých miestach (napríklad hory) jedinými sieťami, ktoré pomyselne „chytíte“. Na displeji telefónu potom hľadajte buď 2G, alebo Edge.

3G siete priniesli prvý naozajstný internet v mobile. Pôvodná prenosová rýchlosť bola 2 MB/s. Rovnako ako v prípade 2G, aj 3G postupne zastaráva. O jej budúcnosti viď nižšie.

5G sú najnovšie a zároveň najvyspelejšie mobilné siete. V porovnaní s LTE internetom ponúka skokovo vyššie prenosové rýchlosti a nižšiu odozvu. Služba sa postupne zavádza aj na Slovensku.

6G siete sú ešte len vo svojej výskumnej fáze, začiatok ich štandardného používania sa odhaduje na rok 2030. Viac informácií sa dozviete v článku 6G: Nástupca 5G sa stane bránou do budúcnosti.

LTE vs. 4G

LTE nie je synonymom pre 4G. Aký je teda hlavný rozdiel medzi LTE a 4G? Najväčšia sila 4G sietí tkvie v možnosti bleskovej rýchlosti – až 1 000 Mbit/s. To LTE nespĺňa, rýchlosť LTE je desaťkrát nižšia, teda okolo 100 Mbit/s pri downloade a 50 Mbit/s pri uploade. Tu sa hodí poznamenať, že uvádzaná rýchlosť sa stále pohybuje skôr v teoretických možnostiach LTE sietí. V domácich podmienkach dosahuje približne 5 až 12 Mbit/s download a 2 až 5 Mb/s upload. A to je asi ten najviditeľnejší rozdiel. Dá sa teda povedať, že LTE je akousi cestičkou k tomu, aby sa čo najrýchlejšie dosiahol štandard 4G. LTE sa tak stalo medzistupňom medzi 3G a budúcim 4G internetom.

i LTE modemy poskytnú internet na doma
S rozvojom možnosti pripojenia na internet prichádza tiež množstvo rôznych vymožeností. Jednou z nich sú napríklad LTE modemy. Tieto zariadenia umožňujú pripojenie domácej siete na internete prostredníctvom mobilných dát. Jediné, čo potrebujete, je SIM karta s vhodnou tarifou. Medzi jedny z najobľúbenejších patrí napríklad TP-LINK Archer MR200. Huawei B890, Huawei E5785 a Huawei B311 modemy potom k svojim tarifám za zvýhodnenú cenu ponúka spoločnosť O2. LTE internet sa tak automaticky začne zdieľať po vložení SIM karty do zariadenia.


Telefón s LTE

Ak porovnáme 4G vs. LTE, rozdiel hľadáme najmä v rýchlosti pripojenia. Technológia VoLTE potom spadá pod LTE a ponúka kvalitnejší prenos hovorov alebo možnosť využívať videohovory. Zdroj: sm.mashable.com

LTE rýchlosť a ďalšie výhody v porovnaní so staršími 3G a 2G sieťami

  • LTE je obojsmerné a rýchlejšie – download (100 Mbit/s) a upload (50 Mbit/s) – v praxi to teda znamená, že pesničku s veľkosťou 10 MB stiahnete s LTE za zlomok sekundy, na 3G sieti by vám to trvalo približne desaťnásobok času.
  • LTE dosahuje nižšie latencie (tzv. ping), teda oneskorenie pri odosielaní/príjme dát – pozitívne sa to prejaví na spoľahlivosti všetkých služieb, dátových aj hlasových. Znamená to aj prínos pre aplikácie a web – oboje sa vám bude načítať rýchlejšie.
  • Prístroje využívajúce LTE spotrebujú na príjem menej energie mobilné telefóny tak vydržia dlhšie na jedno nabitie batérie.
  • LTE ponúka lepšie pokrytie a je aj v oblastiach, kam skoršie vysokorýchlostné siete nedosahovali. V horšie pokrytých oblastiach navyše ponúka lepšiu stabilitu.
  • LTE je dimenzované na vyššiu kapacitu, čo prináša väčší komfort aj pri značnom vyťažení sietí. To tiež znamená, že mnoho služieb, ako napríklad video-chat, bude fungovať spoľahlivo s menším množstvom výpadkov aj v zaťaženej sieti.
  • LTE ponúka aj niektoré zaujímavé technológie. VoLTE (Voice Over LTE) umožňuje spojenie hovoru cez sieť LTE a tým aj zvýšenie kvality prenosu, VoLTE dokonca ponúka používanie videohovorov, nie je však podporovaný všetkými telefónmi. LTE+ umožňuje ešte rýchlejšie surfovanie na internete vďaka súbežnému použitiu viacerých pásiem naraz. Viac sa dozviete v článku Volanie cez internet: čo sa skrýva pod pojmami HD Voice, VoLTE alebo WiFi volanie?

Nevýhody LTE

  • LTE nemusí fungovať na všetkých telefónoch (pozri nižšie).

LTE na Slovensku

V Slovenskej republike ponúkajú pokrytie LTE v mobile všetci hlavní operátori. Rýchly internet si tak užijete vo svojom mobile či tablete, ak LTE podporujú. Prostredníctvom LTE modemu ho využijete v stolnom počítači alebo notebooku. Najčastejšie sa v tuzemsku možno stretnúť s frekvenciami 800, 1 800 a 2 600 MHz, pričom pásma od dvoch tisíc vyššie sú vyhradené iba väčším mestám alebo hustejšie osídleným oblastiam.

Telefón s LTE

LTE v mobile dnes môže mať takmer každý používateľ. Ak patríte medzi nich, môžete si užiť rýchly internet aj mimo svoju domácu sieť.

Čo to znamená pre používateľa? Nutnosť starostlivo študovať parametre telefónu. Hlavne staršie modely totiž nemusia podporovať všetky uvedené frekvencie, v tom najhoršom prípade nepodporujú dokonca žiadnu. Inými slovami, daný mobil bude schopný prijímať signál LTE len na niektorých miestach. Tam, kde bude váš operátor vysielať signál na inej ako podporovanej frekvencii, sa budete musieť uspokojiť iba s nižšími prenosovými rýchlosťami klasickej 3G siete. Výsledkom bude napríklad pomalšie surfovanie na internete. Ak kupujete úplne nový telefón, nemusíte sa obávať. Väčšina novších modelov už LTE signál dokáže prijímať bez problémov.

i LTE na Slovensku je takmer všadeprítomné
Podľa tlačových správ jednotlivých operátorov je pokrytie takmer na celom území Slovenska. Najlepšie je na tom Orange, ktorého pokrytie je 98 %. Tesne za ním je O2 s pokrytím 97 %. Na treťom mieste je Slovak Telekom, ktorého LTE pokrýva 93 % Slovenska a na poslednom mieste je 4ka s pokrytím približne 82 %.

Kedy dôjde k vypnutiu 3G sietí? V Čechách sú už minulosťou

Ako sme už spomenuli vyššie, okrem moderného LTE súbežne funguje aj v súčasnosti už zastaraná 3G sieť. Tá je určená pre staršie zariadenia, ktoré LTE nepodporujú. Ich podiel na trhu však neustále klesá, naproti tomu rastie počet prístrojov, ktoré naopak podporujú LTE. Na Slovensku zatiaľ konkrétny plán vypnutia 3G sietí nezverejnil žiadny operátor. Orange staršiu sieť postupne utlmuje a pásmo využíva na zrýchlenie 4G. O2 má taktiež v pláne v budúcnosti využiť pásmo pre novšie siete. Operátor 4ka nedisponuje vlastnou 3G sieťou, zákazníci majú prístup do siete spoločnosti Orange. Oproti tomu, u našich českých susedov došlo už k definitívnemu vypnutiu 3G sietí. Éra 3G sietí v Českej republike vydržala neuveriteľných 15 rokov a s 3G sieťami sa naši susedia rozlúčili koncom novembra tohto roka, kedy v ČR vypol svoje 3G siete aj posledný operátor – T-mobile.

Používatelia so staršími telefónmi, ktoré nepodporujú 5G alebo 4G, si budú musieť zaobstarať nový telefón, ak chcú naďalej používať internet v mobile. 4G aj najnovšia služba 5G však budú naďalej fungovať v sieťach 3G. Nie je potrebné mať obavy, že by staršie telefóny prestali fungovať úplne. SMS a hovory budú naďalej fungovať, keďže tie spadajú pod siete GSM.

Telefón s LTE

LTE internet v mobile dnes využívame takmer každý deň. Zdroj: unsplash.com

i Pri 4G to nekončí, novým nástupcom je 5G
Aj 4G siete sa čoskoro stanú len medzistupňom pre ďalšiu verziu, ktorá logicky ponesie označenie 5G. Tieto siete by mali začať fungovať od roku 2020 a priniesť ďalšie navýšenie prenosových rýchlostí (až 10 GB/s). Budú tak pohodlne zvládať aj prenos prvkov virtuálnej reality. Veľmi nízka bude latencia, ktorá by sa mala pohybovať v rádoch jednotiek milisekúnd. Ďalším plusom bude nízka energetická náročnosť. A ani v tomto prípade nie je, zdá sa, vývoj na konci – svet sa už začína pomaly pripravovať na 6G.

LTE v Európe

Operátori v európskych štátoch používajú rôzne LTE frekvencie. Zorientovať sa môžete podľa tejto tabuľky:

Frekvencia Česká republika Nemecko Rakúsko Maďarsko Slovensko
800 MHz T-Mobile, O2, Vodafone O2, Telekom, Vodafone A1, Telekom Telekom, Telenor, Vodafone O2, Orange, Slovak Telekom
900 MHz
O2, Telekom, Vodafone 3
1 800 MHz T-Mobile, O2, Vodafone O2, Telekom, Vodafone
A1, 3, Telekom Telekom, Telenor, Vodafone, Digi O2, Slovak Telekom, 4ka
2 100 MHz T-Mobile, O2, Vodafone O2, Telekom, Vodafone
3, Telekom
Slovak Telekom
2 600 MHz T-Mobile, O2, Vodafone Vodafone A1, 3, Telekom
Slovak Telekom, Orange
i Mohlo by vás zaujímať

Čo je LTE? LTE oproti starším 3G a 2G sieťam ponúka množstvo výhod, v prvom rade vyššiu rýchlosť. Dnes už nie je problém ani pokrytie. Je ale treba pamätať na to, že LTE je iba ďalšou zastávkou v ceste za 5G sieťami.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16