ASUS VivoMini UN65U-M007M
Show alternatives
Product accessories
Manufacturer website
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Operating system
Operating system Without Operating System
Use
Assembly type Mini PC
Processor
Processor series Intel Core i7
Processor model number Intel Core i7 7500U Kaby Lake
Processor frequency 2.7 GHz (2,700 MHz)
Core boost frequency 3.5 GHz (3,500 MHz)
Max TDP 15 W
CPU features Automatic Overclocking, HyperThreading, Virtualization Support
GPU series/model
Graphics card series Intel
Model graphics cards Intel HD Graphics 620
Hard Drive
Storage capacity (total) 128 GB (0.13 TB)
Equipment
Basic equipment Bluetooth, Memory Card Reader, Wi-Fi
WiFi WiFi 802.11ac, WiFi 802.11n, WiFi 802.11g, WiFi 802.11b, WiFi 802.11a
Colour and design
Colour Blue
PSU
PSU 65 W
Memory
Size of operational RAM 4 GB
Memory frequency 2,133 MHz
Memory type DDR4
Outputs
Graphics HDMI, DisplayPort
Other Combo Audio Jack, LAN
Optical drive Without Optical Drive
Case
Width 131 mm
Height 52 mm
Depth 131 mm