Obnoviť stránku

Apple ukázal dvoje nové hodinky a dva nové iPady

• Autor: Jozef Kišantal

Milióny používateľov po celom svete už vedia, ako vyzerajú ich budúce hodinky alebo iPad. Apple event 2020 bol veľmi očakávanou technologickou akciou, tento rok ale prvýkrát nebolo isté, či sa dočkáme nových iPhonov. Predikcie sa potvrdili a namiesto jablčných telefónov sme sa dočkali nových Apple Watch Series 6, Watch SE a iPadu 8. generácie a nového iPadu Air.

Apple event 2020 – OBSAH

  1. Textový prepis predstavenia
  2. Nové hodinky aj služba, vďaka ktorej používatelia ušetria
  3. Apple Watch Series 6 dokážu merať okysličenie krvi
  4. iPad Air 8. generácie a iPad Air bez domovského tlačidla
  5. Apple One je predplatné „všetko v jednom“
  6. Ako sme o Apple event 2020 informovali skôr

Textový prepis predstavenie

20:06 Ďakujeme, že ste sledovali náš textový prepis.
20:05 Predstavenie noviniek spoločnosti Apple končí, iPhone 12 podľa očakávania predstavený nebol.
20:04 V najbližších dňoch sa objaví update operačných systémov na verziu iOS 14.
20:03 Cena nového iPad Air – 599 USD, predávať sa začne budúci mesiac.
20:00 Apple iPad Air bude mať USB-C, nahrádza tak Lightning prítomný na predchádzajúcu generáciu. Vylepšuje fotoaparáty (12 Mpx zadný, 7 Mpx predný) aj reproduktory.
19:57 Čip bude o 40 % rýchlejší ako pri predchádzajúcej generácii, zavádza aj novinku v iPadoch – strojové učenie. Ide o najpokročilejší čip, ktorý kedy Apple predstavil.
19:55 iPad Air bude mať nový procesor Apple A14 Bionic.
19:54 Touch ID sa presúva do uspávacieho tlačidlá, chýba Home Button. Skoršie špekulácie sa tak potvrdzujú.
19:51 iPad Air 4 prešiel kompletným redizajnom. Dizajn je nový, vychádza z modelu iPad Pro.
19:50 Cena iPadu ôsmej generácie začína na 329 dolároch, predaj štartuje tento piatok.
19:48 iPad iOS 14 je nový operačný systém využívajúci umelú inteligenciu, ktorá pomáha pri písaní aj kreslení. Samozrejmosťou je podpora Apple Pencil.
19:46 Apple oznamuje posun v oblasti iPadov a predstavuje nový iPad 8. generácie. Zásadnou novinkou je čip A12 Bionic a až dvojnásobne rýchla grafika.
19:40 Apple podľa očakávania predstavuje službu One, ktorá prepája všetky známe služby (napr. Apple Music, Apple Fitness+, Apple TV, iCloud atď.) do jedného prehľadného systému, ktorý bude prístupný až pre 5 členov rodiny.
19:36 Pripravené sú tréningy pre každého: Od jogy, cez cyklistiku, chôdzu až po posilňovanie v posilňovni. Navyše sa budú podľa výsledkov personalizovať. Používatelia sa môžu tešiť aj na skvelý hudobný výber založený na Apple Music.
19:34 Apple predstavuje fitness službu Fitness+, ktorú vytvoril v spolupráci s najlepšími trénermi. Kľúčovým zariadením sú práve nové Apple Watch a ich senzory. Potvrdená je spolupráca s AppleTV, iPhonmi alebo iPadmi.
19:32 Heslo Apple: „The future of health is on your wrist.“ Budúcnosť vášho zdravia je na vašom zápästí.
19:27 Cena Apple Watch Series 6 začína na 399 USD, Apple Watch SE potom na 279 USD
19:26 Dostupnejšia verzia hodiniek bude Apple Watch SE. Očakávania sa teda potvrdili.
19:23 Family Setup umožní prepojenie viacerých hodiniek s jedným iPhonom. Je ideálny v prípade, že deti alebo starí rodičia nemajú vlastný telefón, ale zároveň využívajú Apple Watch. Umožní im využívať všetky zásadné funkcie a rodičom nastaviť, možnosti používania. Podľa Applu umožní lepšie prepojenie rodiny.
19:22 Solo Loop je nový remienok vyrobený z jedného z kusu.
19:21 Apple predstavuje vylepšenú podobu ciferníkov.
19:19 Displej bude 2,5× jasnejší, je stále zapnutý a umožní mať zapnuté funkcie ako je výškomer bez vyššej spotreby batérie.
19:17 Jadrom hodiniek bude procesor S6.
19:13 Jeff Williams predstavuje nové hodinky Apple Watch 6. Okrem iného disponujú novým senzorom, tzv. pulzný oximeter, ktorý stráži používateľove zdravie. Meria množstvo kyslíka v krvi, meranie trvá len 16 sekúnd. V prípade problémov bude používateľa varovať.
19:08 Apple Watch sa stanú dôležitým pomocníkom pri sledovaní zdravia a môžu pomôcť aj v boji s covid-19.
19:06 Tim Cook prechádza k prvému produktu Apple Watch. Popisuje, ako sa stali prirodzenou súčasťou jeho dennej rutiny.
19:04 Apple nás zavádza priamo do svojho centra v Cupertino v Kalifornii. Prelet nás zaviedol na chodbu jednej z budov a víta nás riaditeľ Applu Tim Cook.
19:00 Vítame Vás pri textovom prepise tohtoročného Apple Eventu, na ktorom spoločnosť predstaví svoje novinky.

Nové hodinky aj služba, vďaka ktorej používatelia ušetria

Tento rok sa muselo predtáčať, to ale ničomu nevadí a dočkali sme sa niekoľkých noviniek. Hlavnou hviezdou boli Apple Watch Series 6, svetlo sveta ale uzreli aj ich odľahčené kolegyne, Apple Watch SE.

Milovníkov väčších displejov potom potešil nový iPad 8. generácie a iPad Air s dizajnom po vzore iPadov Pro. Boli sme tiež svedkami uvedenia služby Apple One, združujúca niekoľko predplatných služieb do jedného.

Apple Watch Series 6 dokážu merať okysličenie krvi

Smart hodinky sú stále obľúbenejšie a tie s jablkom v znaku si v predajnosti dlhodobo držia najlepšie čísla. Tento rok Apple prvýkrát predstavil nie jeden, ale hneď dva modely. Prvý z nich je podľa očakávania Apple Watch Series 6, ktorý oproti predchodcovi prekonal miernu evolúciu.

Apple Watch Series 6 zostal približne rovnaký dizajn ako pri predchodcoch. Pod kapotu sa ale nasťahoval nový výkonnejší procesor S6 a pribudla schopnosť merať okysličenie krvi. Novinkou sú nové farebné varianty modrá a červená. Apple sa rozhodol vedľa nabušeného modelu zaradiť do svojej ponuky aj lacnejší model s mierne odľahčenou výbavou a zníženou cenou. Volá sa Apple Watch SE a vychádza z Apple Watch Series 4 či 5 s rovnakým dizajnom, ale odľahčenou výbavou. Watch SE poháňa čipset S5, nemajú ale napríklad možnosť merania EKG.

Apple event 2020 Apple event 2020
Apple Watch Series 6 dostali okrem iné modrú a červenú farbu. Klasické odtiene zostali.

Apple zároveň v ponuke ponechal aj Apple Watch Series 3, ktoré budú oficiálne najlacnejšie jablčné smart hodinky momentálne v ponuke. Nielen nové modely, ale aj softvér má nalákať používateľov ku kúpe Apple Watch. Tie prídu s operačným systémom WatchOS 7, ktorý okrem iného novo umožňuje natívne sledovať priebeh spánku, a novinkou je fitness služba Apple Fitness+. Tá bude stáť necelých 10 dolárov mesačne a umožní cvičenie napríklad pomocou výukových videí.

Apple event 2020
Apple Watch SE bude lacnejší model s rovnakým dizajnom.

iPad Air 8. generácie a iPad Air bez domovského tlačidla

Po predstavení jablčných hodiniek prešiel Apple k iPadom. Na rad prišiel iPad 8. generácie, ktorý v obľúbenom dizajne so širšími rámčekmi a domovským tlačidlom ponúkne čipset A12 a 10,2" displej. Nechýba podpora Apple Pencil a tiež Smart Connector na pripojenie klávesnice.

Ďalším na rade bol nový iPad Air, ktorý sa stal prvým „bežným“ iPadom s dizajnom iPadu Pro. Oprostil sa teda od domovského tlačidla a dostal tenké rámčeky. Nemá ale Face ID, v zapínacom tlačidle na hornej strane si ponechal čítačku odtlačkov prstov. Novinka má 10,9-palcový Liquid Retina displej a poháňa ho procesor Apple A14 Bionic, vyrobený 5nm technológiou. Nový iPad Air podporuje 20 W nabíjanie cez USB-C konektor.

Apple event 2020 Apple event 2020
Apple iPad 8. generácie a iPad Air omladzujú ponuku jablčných tabletov.

Apple One je predplatné „všetko v jednom“

Nakoniec tu máme ešte jednu softvérovú novinku. Ide o Apple One, teda balík predplatných, ktorý zahŕňa služby Apple Music, TV+, Arcade, News+ a úložisko iCloud. Apple One je lacnejší, než by stáli všetky služby zvlášť, takže používateľ, ktoré využíva všetko, ušetrí. Stáť bude nasledujúce sumy:

  • Apple One Individual – 14,95 dolárov
  • Apple One Family – 19,95 dolárov
  • Apple One Premier – 29,95 dolárov
i Mohlo by vás zaujímať

Nových iPhonov sme sa nedočkali, Apple namiesto toho ale ukázal iné zaujímavé produkty. Apple Watch Series 6 ponúknu ľahký upgrade vrátane nových funkcií, Watch SE zase budú mieriť na masy. Poteší aj iPad 8. generácie a iPad Air v novom dizajne. Používatelia potom môžu ušetriť s jednotným predplatným Apple One.

Ako sme o Apple event 2020 informovali skôr

Apple v utorok 15. septembra o 19:00 nášho času organizuje tradičný Keynote, na ktorom predstaví svoje novinky na nasledujúcu vianočnú sezónu aj celý budúci rok. Potvrdzuje to pozvánka, ktorú Apple rozoslal popredným svetovým médiám minulý týždeň. Mottom akcie, ktorá sa pravdepodobne bude opäť konať v divadle Steva Jobsa v sídle Applu v kalifornskom Cupertino, „Čas beží“.

Apple keynote, september 2020

Hlavnými hviezdami minuloročného kyenote boli iPhony 11, konkrétne iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max. Priniesli opäť zvýšenie výkonu, vylepšený fotoaparát a v neposlednom rade tiež dlhšiu výdrž na batériu. Veľkú pozornosť pútali tiež nové hodinky Apple Watch Series 5, ktoré po prvýkrát dokázali neustále ukazovať čas vďaka funkcii Always-on.

i Mohlo by vás zaujímať

Apple event 2020 je sviatkom všetkých technologických nadšencov. Od odhalenia všetkých noviniek nás delia už len hodiny. Po skončení vám prinesieme články ku všetkým predstaveným produktom. 

P-DC1-WEB26