Obnoviť stránku

Ako vybrať tyčový vysávač

Aktualizované

Tyčové vysávače sú vhodné predovšetkým do menších domácnosti, ale pokiaľ si zaobstaráte vhodný model, zvládne obstarať aj väčší byt. Dnes môžete vyberať z rôznych typov a modelov tyčových vysávačov. Napr. tyčový a ručný vysávač v jednom alebo tyčový vysávač s mopom. A ako vybrať tyčový vysávač vhodný presne do vašej domácnosti? Na to vám odpovie náš sprievodca.

Ako vybrať tyčový vysávač

Tipy pri výbere ručného vysávača

  1. Zvoľte si typ napájania. Tyčový vysávač s káblom má neobmedzenú dobu prevádzky. Tyčový vysávač akumulátorový má neobmedzenú mobilitu, ale limitovanú výdrž batérie.

  2. Pri voľbe akumulátorového tyčového vysávača sledujte pomer medzi dobou nabíjania a dobou prevádzky, typ a kapacitu batérie.

  3. Chcete mať podlahu hygienicky čistú? Tyčový vysávač s parným mopom vám výrazne uľahčí upratovanie.

  4. Ujasnite si, či preferujete vreckovú, alebo bezvreckovú verziu tyčového vysávača.

  5. Pokiaľ máte doma alergika, venujte pozornosť typu a kvalite filtrácie.

  6. Zvieracích chlpov sa ľahko zbavíte s vysávačom opatreným nadstavcom určeným na odstraňovanie zvieracích chlpov z kobercov a nábytku.

Dôležité parametre pri výbere tyčového vysávača

Typ napájania

Typ napájania je jednou z prvých vecí, ktorú si musíte rozhodnúť. Pri tyčových vysávačoch máte vždy na výber medzi modelmi napájanými zo siete, teda s káblom alebo modelmi s prevádzkou na batériu, teda akumulátorové tyčové vysávača. Oba varianty majú svoje výhody a nevýhody.

  • Tyčové vysávače sieťové

Na trhu je týchto modelov už pomenej. Hlavnou výhodou sieťových vysávačov je neobmedzená doba prevádzky. Vďaka napájaniu zo siete obvykle disponujú aj vyšším výkonom. Ale pri práci ste limitovaný káblom. Preto si pri výbere sieťového vysávača odsledujte dĺžku prívodného kábla, resp. akčný rádius vysávača.


TIP: Keď sa rozhodnete pre sieťový ručný vysávač, odsledujte si dĺžku kábla, aby bola na vaše účely dostačujúca.

  • Tyčové vysávače na batériu (akumulátorové tyčové vysávače)

S aku vysávačom sa môžete pohybovať po byte podľa potreby, čo je ich obrovskou výhodou, vďaka ktorej vedú v zastúpení na trhu tyčových vysávačov. Dĺžka ich prevádzky je ale obmedzená kapacitou batérie a vďaka nižšiemu zásobovaniu energiou vo väčšine prípadov strácajú časť svojho výkonu. Avšak nájdete aj také tyčové aku vysávače, ktoré sú svojím výkonom porovnateľné s káblovými.

Typ batérie

Tyčové vysávače na batériu môžu byť vybavené buď Ni-Mh, alebo Li-ion batériou.

  • Batéria Ni-Mh sú zastaralejším typom batérií a sú súčasťou lacnejších výrobkov. Trpia tzv. „pamäťovým efektom“ tj. ak ich nabíjate skôr, než sú 100 % vybité, dochádza k znižovaniu ich kapacity.

  • Batérie Li-ion predstavujú modernejšiu technológiu a sú najpoužívanejšie. Pri Li-ion batériách je naopak žiaduce akumulátor úplne nevybíjať. Klesala by jeho životnosť. Tá je obvykle okolo 350 – 500 nabíjacích cyklov. Potom je nutné batériu vymeniť.

Kapacita batérie

Pokiaľ vyberáte bezdrôtový tyčový vysávač, kapacita batérie je pre vás dôležitý parameter. Jednak ovplyvňuje výdrž vysávača na jedno nabitie a jednak sa premieta do jeho celkového výkonu.

O kapacite batérie dobre vypovedá pomer doby nabíjania a doby prevádzky. Platí, že čím nižší je pomer doby prevádzky na jedno nabitie a doby nabíjania, tým vyššia je kapacita batérie.

Doba prevádzky a doba nabíjania

  • Prevádzková doba sa pri jednotlivých modeloch akumulátorových tyčových vysávačov líši. Začína na 15 – 20 minútach, obvyklá doba je zhruba 30 – 60 minút, ale nájdete aj tyčové vysávače, ktoré zvládnu pracovať 70 – 120 minút na jedno nabitie. S týmito tyčovými vysávačmi povysávame na jedno nabitie veľký byt s rozlohou 80 m2 alebo viac.

  • Doba nabíjania je rovnako veľmi rozdielna. Pohybuje sa v rozmedzí od 60 minút do 10 hod.


Pozn.: Pamätajte na to, že čím nižší je pomer medzi dobou prevádzky a dobou nabíjania, tým vyššia je kapacita batérie. A vyššia kapacita batérie má vplyv na vyšší výkon samotného vysávača.

Typ a objem zbernej nádoby

Tyčové vysávače nájdete ako vo vreckovom, tak v bezvreckovom vyhotovení. Oba varianty majú svoje pre i proti a preto je potrebné vyberať podľa toho, komu čo vyhovuje. Objem prachového vrecka alebo zbernej nádoby potom voľte podľa veľkosti vysávanej plochy. Čím menší objem bude, tým častejšie musíte vrecko meniť alebo nádobu vysypávať.

  • Vreckový tyčový vysávač

Vreckový tyčový vysávač vyžaduje pravidelné dokupovanie a výmenu vrecúšok, čím sa zvyšujú náklady na prevádzku vysávača. Je to ale hygienickejší variant, ktorý je vhodnejší pre alergikov.

Uvádzame odporúčaný objem na rôzne interiérové plochy. Ale berte do úvahy aj to, či sú v byte deti alebo domáci maznáčikovia. To sa totiž podstatne odráža na množstve nečistôt na podlahe.

Veľkosť vysávanej plochy Objem vrecka
do 50 m2 2 až 2,5 l
50 až 150 m2 3 až 4 l
nad 150 m2 4 l a viac
  • Bezvreckový tyčový vysávač

Pri bezvreckovom tyčovom vysávači vám odpadá nutnosť dokupovania vrecka. Nečistoty sú zbierané do priehľadnej nádoby, ktorá by sa mala po každom upratovaní vysypávať. Cyklónová technológia sa za predpokladu správnej a pravidelnej údržby vysávača môže pochváliť stabilným sacím výkonom, ktorý pri vreckových vysávačoch môže byť znižovaný plnosťou prachového vrecka.

Objem zbernej nádoby pri cyklónových tyčových vysávačoch sa pohybuje od 0,5 l do 6 l. Na bežnú domácnosť je dostačujúci objem 1,2 až 2 litre.


TIP: Pri bezvreckovom tyčovom vysávači si všímajte spôsob stiahnutia a vyprázdňovanie nádoby na nečistoty. Malo by to byť rýchle a hlavne hygienické. Nemali by ste prísť do styku s vyluxovanou špinou.

Príkon tyčového vysávača

Príkon udáva, koľko energie si vysávač odoberá. Za tyčové vysávače väčšinou na energiách miniete ročne okolo piatich eur, takže ani energeticky náročnejšie modely neznamenajú žiadnu finančnú záťaž. Pri výbere vysávača by príkon nemal byť smerodajným údajom. Pokiaľ vás podrobnejšie zaujíma, prečo tomu tak je, prečítajte si náš článok „Príkon vs. sací výkon vysávača. Ako sa vyznať v pojmoch?“.

Sací výkon tyčového vysávača

Sací výkon vyjadruje silu, akou je vysávač schopný vysávať. Takže čím je výkon vyšší, tým lepšie. Ale nejde len o toto. Záleží na viacerých parametroch, a hlavne ich kombinácií. Veľkú úlohu hrá celá konštrukcia vysávača, sila motora, kvalita filtrácie a dobré tesnenie.

Ešte pred nedávnom ste si pri tyčovom vysávači s káblom a všeobecne pri všetkých vysávačoch mohli urobiť predstavu o sacom výkone a efektivite vysávania úplne jednoducho – podľa hodnoty účinnosti vysávania podláh a vysávania kobercov na energetickom štítku. V súčasnej dobe je povinnosť štítkovania vysávačov dočasne zrušená. Akumulátorovým tyčovým vysávačom vo väčšine prípadov chýbal energetický štítok už aj skôr.

A ako teda zistiť výkon tyčového vysávača? Sústreďte sa na kapacitu batérie, ktorá má na výkon vysávača vplyv. O kapacite batérie vypovedá pomer medzi dobou prevádzky a dobou nabitia. Čím nižší je tento pomer, tým vyššia je kapacita batérie. Rovnako tak aj efektivita filtračného systému, typ motora a kvalita konštrukcie sa podieľa na tom, akou silou bude tyčový vysávač vysávať. Istou zárukou môže byť aj overená značka. Ku špičkám v tomto smere patria napríklad tyčové vysávače Rowenta, Dyson či Electrolux.


Pozn.: Viac sa o sacom výkone dozviete v našom článku „Príkon vs. sací výkon vysávača. Ako sa vyznať v pojmoch?“.

Typ filtrácie

Filtrácia ovplyvňuje celkovú účinnosť vysávania a odráža sa aj na životnosti vysávača. Filter zaisťuje čistotu vyfukovaného vzduchu a systém filtrácie je viacstupňový. V každom vysávači nájdete vstupný filter, ktorý chráni motor a výstupný, ktorý zaisťuje čistotu vyfukovaného vzduchu.

Filtrácia pri vreckových vysávačoch je trojstupňová, pretože hneď prvý stupeň filtrácie zabezpečuje samotné prachové vrecko. Nasleduje potom vstupný filter a ako posledný a najdôležitejší filter výstupný. Pri bezvreckových vysávačoch je bežný dvojstupňový filtračný systém.

Tyčové vysávače sú najčastejšie vybavené týmito typmi filtrov:

  • Mikrofilter

Mikrofilter je vyrobený z molitanu alebo tkaniny a patrí k menej účinným. Používa sa pri lacnejších modeloch.

  • HEPA a EPA filter

HEPA a EPA filtre sú vysoko účinné a dnes najpoužívanejšie typy filtrov. Číslo za názvom označuje triedu účinnosti filtrácie a platí, že čím vyššie číslo, tým vyšší stupeň filtrácie. Stretnete sa s EPA filtrami triedy 10 – 12 a potom s HEPA filtrom triedy 13. Vyššia trieda filtrácie sa pri vysávačoch bežne nepoužíva, pretože filter potom kladie príliš veľký odpor vzduchu.


EPA 10 85 %
EPA 11 95 %
EPA 12 95,5 %
HEPA 13 99,95 %

Filtre je potrebné pravidelne čistiť, prípadne pri veľkom zanesení vymeniť. Ľahšiu údržbu tak ponúkajú filtre umývateľné. Tie jednoducho umyjete pod prúdom tečúcej vody. Ich životnosť je ale tiež obmedzená. Musíte ich meniť zhruba po rovnakej dobe, ako filter neumývateľný, ktorý sa čistí vyklepávaním alebo ometaním metličkou.

  • Vodný filter

Pri bezvreckových vysávačoch môže filtráciu zaisťovať tiež vodný filter. Nasiaknuté nečistoty sú zachytené vodným vírom, čím je zabránené ich rozvíreniu a návratu späť do ovzdušia. Po skončení upratovania zozbieranú špinu jednoducho vylejete s vodou. Tyčový vysávač s touto filtračnou technológiou je odporúčaný alergikom.


Pozn.: Traduje sa, že tyčové vysávače nie sú do domácnosti s alergikom vhodné, ale na trhu sú modely, ktoré vás presvedčia o opaku, pretože sa môžu pochváliť špičkovou cyklónovou technológiou a efektívnym filtračným systémom. Ide napríklad o niektoré tyčové vysávače Electrolux , Rowenta alebo Dyson.

Rozmery a hmotnosť

  • Výšku voľte s ohľadom na výšku vašej postavy. Výhodou je teleskopická rukoväť, vďaka ktorej si vysávač nastavíte podľa potreby tak, ako je vám to najpohodlnejšie.

  • Šírku má cenu riešiť vtedy, keď máte v byte úzke priestory medzi jednotlivými kusmi nábytku a stien.

  • Hmotnosť je pri tyčovom vysávači dôležitým parametrom, pretože v ruke budete držať takmer celú váhu prístroja. Tyčové vysávače s nízkou hmotnosťou sa pohybujú do 2,5 kg. Takým bežným priemerom sú vysávače do 4 kg. Ťažké sú už tyčové vysávače s hmotnosťou 6 – 7 kg.


TIP: Ak je tyčový vysávač ľahký a úzky a pokiaľ má k tomu tiež výsuvnú teleskopickú tyč, ľahko sa s ním dostanete aj k stropu či do rohov na jednoduchšie odstránenie prachu a pavučín.

Hlučnosť

Na tento parameter sa zamerajte, pokiaľ preferujete skôr tichší chod vysávača. Tyčové vysávače sú všeobecne trochu hlučnejšie a väčšinou platí, že vrecková verzia ponúka tichšiu prevádzku než tá bezvrecková. Takisto drahšie modely bývajú spravidla tichšie ako tie najlacnejšie. Najtichšie tyčové vysávače sa pohybujú okolo 60 dB. Najčastejšie hodnoty sú však v rozmedzí 70 – 80 dB, pričom hluk do 76 dB sa nachádza ešte v komfortnej zóne. Výnimkou však nie je ani tyčový vysávač s hlučnosťou nad 80 dB, ide už ale o dosť hlučný spotrebič.

Dĺžka kábla a akčný rádius tyčového vysávača

Dĺžka kábla je dôležitá pri sieťových vysávačoch, aby ste sa mohli bez neustáleho prepínania zo zásuvky do zásuvky sústrediť len na upratovanie. Dĺžka prívodného kábla začína na 5 m, ale je to veľmi hraničné. Na bežné účely odporúčame dĺžku kábla aspoň 7 m.

Akčný rádius je skutočný dosah vysávača, tj. súčet dĺžky kábla, sacej tyče a hubice. Pokiaľ vyberáte sieťový tyčový vysávač, venujte tomuto parametru pozornosť, pretože od toho závisí, ako často budete musieť prepínať kábel z jednej zásuvky do druhej. Pri tyčových vysávačoch sa akčný rádius pohybuje od 7 m do 14 m.

Príslušenstvo a doplnkové funkcie

Príslušenstvo

V domácnosti mávame z pravidla rôzne typy podláh a kobercov a je potrebné tomu prispôsobiť tiež hubicu. Upratovanie je potom jednak ľahšie a jednak nehrozí poškodenie podlahy. Preto rozlišujte nadstavec na koberec, nadstavec na parkety či hubice na čalúnený nábytok. Existujú aj kombinované hubice, pri ktorých stačí prepnúť typ podlahy tlačidlom na hubicu alebo v lepšom prípade na rukoväti vysávača. Niektoré modely umožňujú tiež reguláciu sacieho výkonu s ohľadom na typ podlahy.

Štrbinová hubica vám uľahčí upratovanie ťažko dostupných miest.

Nábytok či jemnejšie predmety zbavíte prachu pomocou prachovej kefky.

Majitelia chlpatých domácich maznáčikov by mali voliť tyčový vysávač určený na zvieracie chlpy. Avšak akýkoľvek výkonnejší vysávač efektívne odstráni zvieracie chlpy alebo vlasy z koberca a z podlahy, ak je vybavený kvalitnou rotačnou turbokefou s tvrdými štetinami. Máte možnosť zvoliť medzi rotačnou turbokefou a motorovou kefou. Výhodou kefy poháňanej vlastným motorom je to, že s ňou chlpy a vlasy vysajete dôkladne aj s vysávačom, ktorý neoplýva práve vysokým výkonom.

Indikátor naplnenia vrecka

Táto funkcia sa hodí na vreckové tyčové vysávače. Signalizuje zaplnenie vrecka a nutnosť ho vymeniť. Takže vám plné vrecko nebude zbytočne znižovať výkon vysávača.

Indikátor stavu batérie

Indikátor stavu batérie na tyčovom vysávači signalizuje vybitie batérie a takisto vás informuje o procese nabíjania.

Regulácia sacieho výkonu

Niektoré tyčové vysávače umožňujú reguláciu sacieho výkonu. Tá je väčšinou umiestnená na rukoväti. Môžete voliť z dvoch niekedy z troch úrovní rýchlosti. Je to praktické hlavne pri striedaní povrchov ako koberce a hladké podlahy alebo pri vysávaní citlivých povrchov.

Možnosť úchytu na stenu

Niektoré modely tyčových vysávačov sú vybavené závesným systémom na stenu. Ušetrí vám to ešte viac priestoru a vysávač tak máte stále po ruke. Niekedy je v nástennom držiaku zabudovaná nabíjacia stanica. Potom slúži držiak nielen na uloženie vysávača a jeho nadstavcov, ale aj na nabíjanie.

Mäkčené kolieska

Pokiaľ si chcete byť istí, že posúvanie vysávačom nepoškriabe vašu podlahu, vyberajte si tyčový vysávač s mäkčenými kolieskami.

Funkcia automatického vypnutia

Vďaka tejto funkcii sa vysávač sám vypne, akonáhle dôjde k jeho prehriatiu alebo upchatiu.

Možnosť parkovať vysávač v horizontálnej polohe

Pokiaľ má tyčový vysávač tzv. parkovaciu plochu, môžete ho zaparkovať v horizontálnej polohe bez akejkoľvek opory. Je to síce drobnosť, ale praktická. Keď si v priebehu vysávania potrebujete niekam odbehnúť, vysávač jednoducho necháte stáť. Uľahčí to aj skladovanie, pokiaľ sa nedá zavesiť na stenu.

Sklopná rukoväť

Ako vybrať tyčový vysávač do malých priestorov? V prípade, že máte veľmi malý byt a je pre vás dôležitý každý centimeter odkladacieho priestoru, vyberajte tyčový vysávač so sklopnou rukoväťou. Tým pri uskladnení zmenšíte ešte viac jeho rozmery.

LED osvetlenie

LED svetlo býva umiestnené priamo na hubici a slúži na to, aby posvietil na horšie viditeľné miesta či za zlých svetelných podmienok.

Flexibilný kĺb

Ak sú hubice napojené na flexibilnom kĺbe, ktorý spája hubicu a tyč, zlepšuje to a uľahčuje manipuláciu s tyčovým vysávačom. Vďaka ohybnému kĺbu sa tak dostanete aj do nízkych priestorov a rohov.

Typy tyčových vysávačov

Tyčové akumulátorové vysávače

Tyčové akumulátorové vysávače

  • Ideálny pomocník pri upratovaní menších domácností
  • Umožňujú vysávanie bez ohýbania a kábla

Tyčové aku vysávače sú určené primárne na upratovanie malých domácností. Ich hlavnou prednosťou je ľahká ovládateľnosť a skladnosť. Sú vhodné aj pre seniorov, ktorí ocenia predovšetkým vysávanie bez ohýbania. Tyčové bezdrôtové vysávače sú mobilné a môžete ich použiť kdekoľvek chcete. Daňou za ich mobilitu je obmedzenie kapacitou batérie. Avšak dnes už nájdete aj také tyčové aku vysávače, ktoré vydržia v prevádzke hodinu a viac.

Výhody a nevýhody
  • Kompaktné, ľahké a skladné
  • Ľahko ovládateľné
  • Vysajú aj ťažko dostupné miesta – schody, úzke priestory
  • Bez obmedzenia dĺžkou kábla
  • Moderný dizajn
  • Menší sací výkon oproti klasickým vysávačom
  • Nutnosť nabíjania
Elektrické tyčové vysavače

Elektrické tyčové vysávače

  • Napájanie zo siete umožňuje časovo neobmedzené vysávanie
  • Sú vždy pripravené na okamžité použitie

Elektrický tyčový vysávač je napájaný zo siete. Nemusíte teda myslieť na dobíjanie a v prípade potreby môžete okamžite začať vysávať. Na druhej strane pri výbere musíte zohľadniť dĺžku kábla. Elektrické tyčové vysávače disponujú silným motorom, ktorý má vysoký výkon. Zaobstarať si môžete klasický vysávač iba s funkciou vysávania alebo vysávač, ktorý podlahy vysaje, vytrie a vysuší. Možností máte v tejto kategórii viac. Záleží na vašich osobných preferenciách, aký tyčový vysávač si zvolíte.

Výhody a nevýhody
  • Kompaktná veľkosť
  • Jednoduché ovládanie
  • Nemusí sa dobíjať a má silný motor
  • Možnosť výberu typov 2 v 1 a 3 v 1
  • Moderný dizajn
  • Kábel nemusí mať dostatočnú dĺžku a môže vám pri upratovaní prekážať
  • Musí byť zaistený prívod elektrickej energie
Tyčové vysávače 2 v 1

Tyčové vysávače 2 v 1

  • Tyčový a ručný vysávač v jednom spotrebiči
  • Ideálny do domácnosti s deťmi

Kúpou bezdrôtového tyčového vysávača vo vyhotovení 2 v 1 získate hneď dva spotrebiče, ktoré v domácnosti uplatníte. Kým tyčový vysávač použijete na podlahy, na upratovanie sedačiek, úzkych priestorov či akýchkoľvek malých plôch môžete pohotovo použiť ručný vysávač. Ten jednoducho vyberiete z konštrukcie tyčového vysávača a môžete ho použiť tam, kde je potreba. Takéto tyčové vysávače 2 v 1 sú vhodné napríklad do rodín s deťmi, kde rozsypané omrvinky alebo naťahaný piesok z ihriska sú na dennom poriadku.

Výhody a nevýhody
  • Podlahový aj ručný vysávač v jednom
  • Jednoduchá manipulácia
  • Kompaktný a skladný
  • Ručný vysávač pri upratovaní vždy po ruke
  • Nižší sací výkon v porovnaní s bežným vysávačom
  • Nutnosť nabíjania (AKU vysávače)
Tyčové vysávače s mopom

Tyčové vysávače s mopom

  • Vysajú aj vytrú jedným ťahom
  • Vhodné na rýchle a jednoduché upratovanie podlahy

Tyčový vysávač s mopom je ďalším typom 2 v 1. Takýto tyčový vysávač zvládne kombináciu vysávania a vytierania dohromady alebo zvlášť. Hubica na vysávanie zbiera nečistoty do prachovej nádoby a zvlhčený mop vytiera. Oboje jedným ťahom. Tyčový vysávač s mopom disponuje nádobou na zber nečistôt a nádobou na čistú vodu, ktorá zvlhčuje mop. Tieto vysávače s funkciou mokrého vytierania sú vhodné predovšetkým na vysávanie a vytieranie podláh, ale možno ich použiť aj na koberce. Nadstavec na vytieranie jednoducho odpojíte a pokračujete v upratovaní koberca. Pri niektorých modeloch je to ešte jednoduchšie. Pomocou digitálneho tlačidla umiestneného na rukoväti si typ podlahy jednoducho prepnete. A pokiaľ ste ešte náročnejší, môžete si zaobstarať tyčový vysávač s parným mopom. Ten vytiera za pomoci pary ktorej intenzitu si sami regulujete. Tyčové vysávače s mopom sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí nechcú vyťahovať vysávač, aby sa zbavili prachu a chlpov na podlahe a potom kýblik s vodou, aby ešte vytreli. Všetko zvládnete jedným ťahom a za polovicu času.

Výhody a nevýhody
  • Podlahový vysávač a mokrý mop v jednom
  • Jednoduchá manipulácia
  • Vhodné na hladké podlahy, ale aj na koberce
  • Odnímateľný nadstavec s mopom
  • Vysaje a vytrie aj schody a ťažko dostupné miesta
  • Nižší sací výkon v porovnaní s bežným vysávačom
  • Nutnosť nabíjania (AKU vysávače)
  • Menšie nádoba na vodu umožňuje vytrieť menšiu plochu
Tyčové vysávače 3 v 1

Tyčové vysávače 3 v 1

  • Vysávač, mop a ručný vysávač v jednom prístroji
  • Na rýchle a jednoduché upratovanie domácnosti

Možno sa v dnešnej dobe už ani nebudete čudovať, ale výrobcovia išli ešte ďalej a na trh uviedli tiež tyčový vysávač 3 v 1. Tento šikovný prístroj vám vysaje koberec, vytrie podlahu a poskytne ručný vysávač na upratovanie nábytku alebo omrviniek na stole. Získavate teda podlahový vysávač, mop a ručný vysávač v jedinom spotrebiči. Doslova jednou rukou a jedným ťahom vysávate a umývate podlahu a v prípade potreby si z konštrukcie vytiahnete ručný vysávač. Manipulácia s tyčovým vysávačom 3 v 1 je veľmi jednoduchá a ovládanie intuitívne. Tyčový vysávač 3 v 1 výrazne šetrí čas.

Výhody a nevýhody
  • Jeden spotrebič nahradí tri rôzne
  • Ručný vysávač vždy po ruke
  • Vhodné aj na schody a ťažko dostupné miesta
  • Šetrí miesto
  • Šetrí čas
  • Nižší sací výkon v porovnaní s bežným vysávačom
  • Nutnosť nabíjania (AKU vysávače)
  • Menšia nádoba na vodu umožňuje vytrieť menšiu plochu
Mechanické zametače a vysávače

Mechanické zametače a vysávače

  • Vhodné na všetky typy tvrdých podláh i koberce
  • Ideálne na rýchle a jednoduché odstránenie nečistôt z podlahy

Samostatnou kategóriou sú vysávače, ktoré jednoducho povedané nahradia metličku a lopatku. Majú veľmi jednoduchú a spravidla ľahkú konštrukciu, ktorá sa v podstate skladá z tyče, nádoby na nečistoty a rotačnej kefy. Zametače sú ideálne na rýchle čistenie tvrdých podláh, schodov, kobercov, priestorov pod nábytkom. Vysajú aj zvieracie chlpy. Dobre sa s nimi manipuluje a dostanete sa s nimi aj do horšie dostupných miest. Dôležitú funkciu plní rotujúca kefa, ktorá zbiera nečistoty a ukladá ich do odnímateľnej nádoby na prach. Tú po naplnení vysypete. Zametač, tiež označovaný ako mechanický vysávač alebo elektrická metla, môžete mať (ako už označenie napovedá) v mechanickej či elektrickej verzii. V tom druhom prípade sa prakticky stretnete iba s bezdrôtovým elektrickým zametačom. Jeho doba prevádzky je 30 až 60 min.

Výhody a nevýhody
  • Vhodné na tvrdé podlahy a koberce s krátkym chlpom
  • Nízka hmotnosť a jednoduchá manipulácia
  • Ľahko uskladniteľné
  • Nevhodné na koberce s dlhým vlasom
  • Vhodné skôr na menšie upratovanie

Často kladené otázky

Na aký typ podláh je tyčový vysávač vhodný?

Tyčové vysávače sú vzhľadom na nižší výkon vhodnejšie skôr na tvrdé podlahy. Avšak výrobcovia svoje produkty stále zdokonaľujú a niektoré drahšie modely (například tyčové vysavače Electrolux, Rowenta, Bosch, ETA)sa dnes môžu pochváliť nielen celkom slušným výkonom, ale tiež príslušenstvom na dokonalejšie čistenie kobercov a čalúnenie.

Aký typ napájania je lepší? Sieťový, alebo akumulátorový?

Tyčové vysávače so sieťovým napájaním ponúkajú vyšší výkon a ich prevádzka nie je obmedzená výdržou batérie. Tá býva pri aku vysávačoch bežne okolo 30 minút na jedno nabitie, avšak zoženiete aj tyčové vysávače s dlhšou prevádzkou. Navyše akumulátorové vysávače nie sú obmedzené dĺžkou kábla, teda sú pripravené ihneď na použitie.

Umožňuje tyčový vysávač tiež mokré vysávanie?

Niektoré modely áno. Tyčový vysávač s vytieraním nájdete väčšinou pod názvom tyčové vysávače 2 v 1 (tyčový vysávač a mop v jednom) alebo 3 v 1 (tyčový vysávač, mop a ručný vysávač v jednom). Tieto modely vysajú a vytrú podlahu jedným ťahom. Ide napríklad o tyčový vysávač Philips SpeedPro Max Aqua 3 v 1 alebo Concept VP4200 3 v 1 PERFECT CLEAN.

Na trhu nájdete aj tyčový vysávač, ktorý je natoľko multifunkčný, že s ním bez obáv môžete povysávať rozliatu tekutinu alebo napríklad rozbité vajíčko na podlahe. Avšak výrobca musí priamo a zreteľne uvádzať, že daný model je vhodný aj na vysávanie tekutín, tj. že má funkciu mokrého vysávania. Takým príkladom je akumulátorový vysávač ETA AquaMaster 1230 90000.

Tyčový vysávač s mopom a tyčový vysávač s parným mopom – aký je rozdiel?

Okrem vysávača s klasickým mopom na mokré vytieranie si môžete vybrať aj tyčový vysávač s parným mopom. Rozdiel je v tom, že vysávač s mopom vytiera za pomoci studenej vody, zatiaľ čo tyčový vysávač s parným mopom používa na upratovanie horúcu paru. Vysávač a parný mop v jednom tak zvládne vyčistiť aj zaschnutú špinu a bez čistiacich prostriedkov zlikviduje aj baktérie a plesne.

Vyžaduje bezvreckový tyčový vysávač nejakú údržbu?

Niekto môže mať mylnú predstavu, že kúpou bezvreckového vysávača mu odpadá akákoľvek starosť o jeho údržbu. Tá je však aj v tomto prípade potrebná. Zbernú nádobu nestačí iba vysypávať, je nutné ju aj pravidelne umývať. Pri cyklónových vysávačoch môže mať niekedy nekvalitná konštrukcia a zlé tesnenie vplyv na väčšie zanášanie filtrov. Preto je pri týchto modeloch potreba filter častejšie čistiť a meniť.

Ako čistiť filter od vysávača?

Pravidelná výmena filtrov je dôležitá ako na správny chod vysávača a jeho mieru hlučnosti, tak na kvalitu ovzdušia v domácnosti. Výmena filtra vreckových vysávačov sa odporúča raz za rok a pri bezvreckových raz za pol roka. Filter môže byť umývateľný alebo neumývateľný. Umývateľný filter jednoducho umyjete pod tečúcou vodou. Tento variant je prívetivejší pre alergické osoby. Neumývateľný filter musíte vyklepať alebo omiesť metličkou, čo je pre alergikov úplne nevhodné.

Prečo nemá tyčový vysávač energetický štítok?

K 18. 1. 2019 bola zrušená povinnosť dodávať k vysávaču energetický štítok a vystavovať ho pri produkte v mieste predaja. Dôvodom zrušenia tohto nariadenia bola skutočnosť, že metódy merania energetickej účinnosti vysávačov, na základe ktorých boli vysávače zaraďované do energetických tried, neboli štandardizované a niekedy nezodpovedali skutočným podmienkam používania vysávačov. Avšak zrušenie tejto povinnosti je len dočasné. Európska komisia pripravuje nové nariadenie, ktoré stanovuje jasné a zjednotené metódy a podmienky, vďaka ktorým budú mať údaje uvádzané na energetickom štítku pre zákazníka lepšiu výpovednú hodnotu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14