Obnoviť stránku

Ako vybrať šijací a vyšívací stroj

Aktualizované

Vybrať vhodný šijací stroj nie je jednoduché. Na trhu existuje obrovské množstvo manuálnych i elektronických šijacích strojov so širokým záberom funkcií a použitia, aj vyšívacích strojov, ktoré vám pomôžu ozdobiť oblečenie krásnymi výšivkami. Aké programy by nemali vášmu novému stroju chýbať, na čo sa používa overlock a ploter alebo ako funguje šijací stroj? Pomôžeme vám zodpovedať všetky vaše otázky a vybrať ten správny šijací či vyšívací stroj do vašej domácnosti.

Ako vybrať šijací stroj alebo vyšívací stroj

Niekoľko tipov ako vybrať šijací stroj alebo vyšívací stroj

  1. Premyslite si, s akými látkami budete pracovať

  2. Elektronické šijacie stroje vám uľahčia prácu a ušetria čas

  3. Stroje na profesionálne použitie majú pevnejšiu konštrukciu a stoja viac peňazí

  4. Vyberajte stroj podľa druhov programov, nie podľa ich počtu

  5. Premyslite si, či budete chcieť len šiť alebo aj vyšívať, podľa toho zvoľte príslušný stroj

Ako vybrať šijací stroj a vyšívací stroj – základné parametre

Mechanický/elektronický šijací stroj

Mechanický šijací stroj je vhodný pre všetkých, ktorí chcú zostať pri starom dobrom ručnom nastavení aj ovládaní a zároveň chcú na novom šijacom stroji ušetriť.

Ak si chcete ušetriť čas a prácu skôr než peniaze, elektronický šijací stroj pre vás bude jasnou voľbou. Vďaka možnosti automatického zapošitia, pozicovania ihly (tu upozorňujeme, že výber ihly do šijacieho stroja taktiež neradno podceňovať) či ďalších inteligentných funkcií pre vás bude šitie oveľa jednoduchšie. Elektronické šijacie stroje sú v porovnaní s mechanickými tichšie a jednoduchšie na obsluhu. A tak sa nemusíte báť, že by ste šitie na modernom stroji nezvládli. Naopak, elektronické šijacie stroje vám s väčšinou vecí automaticky pomôžu. Zároveň sú vybavené grafickým displejom, vďaka ktorému si môžete nastaviť, či chcete mať pri zastavení stroja ihlu v látke či vonku, regulovať maximálnu rýchlosť stroja, automatické zapošívanie atď.

Programy a funkcie

Pri výbere šijacieho stroja sa zamerajte aj na vybavenie rôznymi programami. Nepozerajte ale na ich počet. Zaujímať vás budú jednotlivé druhy programov a funkcií.

Ak plánujete obstaranie lacnejšieho šijacieho stroja (zvyčajne do 200 eur), vyberte taký, ktorý má medzi základnými funkciami funkcie overlockového stehu a šitie gombíkovej dierky (buď automatické, alebo poloautomatické v 4 krokoch).

Pri drahších šijacích strojoch sú základné funkcie, ako overlockový steh a šitie gombíkovej dierky, samozrejmosťou. Tu sa oplatí pozerať po programoch na šitie abecedy a rôznych ozdobných stehov. Druhy stehov totiž určujú variabilitu šijacieho stroja a umožnia kreatívne zdobiť vaše výtvory. Šírka ozdobných stehov sa v prípade drahších šijacích strojov pohybuje od 5 mm do 40 mm. Ak ste začiatočník, vyplatí sa myslieť do budúcnosti. Akonáhle sa naučíte šiť, bude sa vám hodiť široký výber programov a široká variabilita nastavenia šírky stehov.

Užitočné funkcie šijacieho stroja:


Pozn.: Overlock steh na šijacom stroji určite využijete pri začisťování švov a šití oblečenia. Overlockovým stehom obnitkujete materiál lepšie a rýchlejšie ako kľukatým alebo endlovacím stehom, naviac má tú výhodu, že je pružnejší ako bežný rovný steh.

Automatický odstrih nite

Automatický odstrih nite je jedna z najužitočnejších funkcií šijacích a vyšívacích strojov. Stroj po automatickom zapošití pretiahne obe nite na rub látky a tam ich približne na dĺžke 2 cm zastrihne. Tým vám ušetrí čas s hľadaním nožníc, preťahovaním aj strihaním nití a vašu prácu značne zrýchli.

Pri výbere stroja dajte pozor na rozdiel medzi orezom nite a automatickým strihaním nite. Ide o dve rôzne veci:

  • Orez nite slúži na odrezanie nití ručne malým nožíkom na boku stroja po vytiahnutí látky zo stroja.
  • Automatický odstrih nite preťahuje obe nite na rub látky a odstriháva ich pod pätkou.

Vyšívací stroj

Na trhu existujú dva typy vyšívacích strojov:

  • Samostatné vyšívacie stroje, ktoré slúžia na vyšívanie obrázkov, log atď.
  • Kombinované vyšívacie stroje, ktoré okrem vyšívania aj šijú.

Kombinované vyšívacie stroje stoja spravidla o tretinu viac než samostatný šijací či vyšívací stroj. Ak teda vyšívate len občas, oplatí sa vám kombinácia šijacieho a vyšívacieho stroja v jednom.

Ako vybrať šijací stroj – kľúčové parametre

Pre maximálne zjednodušenie výberu šijacieho stroja sme pre vás vytvorili prehľad parametrov a funkcií, na ktoré sa zamerať pri voľbe stroja pre začiatočníkov, hobby krajčírky a profesionálov.

Pre začiatočníkov a na domáce použitie

Začínate so šitím alebo budete šijací stroj používať len zriedka? Potrebujete skrátiť nohavice, prišiť záplatu alebo ušiť podsedáky? Potom vám bude vyhovovať univerzálny šijací stroj, ktorý dokáže šiť tenké, elastické materiály, ale aj džínsovinu. Dôležité je, aby sa stroj dal jednoducho obsluhovať a všetky úkony na ňom boli čo najjednoduchšie. Pri výbere teda preferujte:

  • Jednoduchosť ovládania stroja a voľby stehov (najpoužívanejšie stehy vo výbave)
  • Kovovú konštrukciu, ktorá zaručuje prešitie všetkých látok, a to aj extrémne hrubých
  • Nízku hmotnosť – manipulácia so strojom je potom jednoduchšia
  • Voľné rameno na šitie návlekov a nohavíc

Pre pokročilejšie a hobby krajčírky

Máte radi šitie a radi vyrábate oblečenie vlastnej výroby? Potom sa vám budú hodiť:

  • Funkcie, ako automatická gombíková dierka, automatický navliekač nití a i.
  • Veľký výber stehov vrátane overlockového stehu či veľmi pevných a vyšívaných stehov
  • Široký výber pätiek v základnej výbave stroja
  • Zväčšená pracovná plocha (veľký priestor aj pri šití objemných látok)
  • Kovová konštrukcia na prešitie všetkých látok, a to aj extrémne hrubých
  • Nízka hmotnosť
  • Voľné rameno na šitie návlekov a nohavíc

Pre profesionálov

Šijacie stroje pre profesionálne krajčírky, dielne a náročnú prevádzku musia všeličo vydržať. Kvalita spracovania je tu na prvom mieste. Ďalej voľte šijací stroj s nasledujúcimi parametrami:

  • Veľký výber z vyšívacích stehov vrátane šitia abecedy a číslic
  • Možnosť šitia bez pedálu (uľahčuje ovládanie stroja vďaka ovládacím tlačidlám priamo na stroji)
  • Horizontálny chápač (vďaka nemu vždy viete, koľko vám zostáva nite v cievke)
  • Možnosť rozšírenej pracovnej plochy
  • Automatické funkcie (automatická gombíková dierka, automatický navliekač nití a i.)
  • Veľký výber stehov (vrátane overlockového, pevného či vyšívaného stehu)
  • Veľký výber pätiek v základnej výbave stroja
  • Kovová konštrukcia na prešitie všetkých látok, a to aj extrémne hrubých
  • Nízka hmotnosť
  • Voľné rameno na šitie návlekov a nohavíc


Základné parametre pre výber overlocku

Počet nití pre šijací stroj overlock a typy stehov

Základným kritériom pri výbere overlocku je počet nití, ktorý vypovedá o možnostiach použitia overlock stehov aj ich vlastnostiach. Podľa počtu nití, s ktorými môže šijací stroj overlock pracovať, rozoznávame overlocky dvoj, troj, štvor a päťnitný (pre profesionálne použitie sa stretnete aj s overlockom šesťnitným). Na domáce využitie je najvhodnejší štvorniťový overlock.

Typy overlockových stehov

  • 2-nitný steh

  • Ide len o začisťovací, nie pevnostný steh. Používa sa skôr výnimočne a len na jednu vrstvu materiálu. Je vhodný na lemovanie, obrubovanie a prišívanie lemov a čipiek.

  • 3-nitný steh

  • Trojnitný steh je pružný, ale nie je veľmi pevný. Dá sa používať ako začišťovací steh aj ako steh na zošitie látok.

  • 4-nitný steh

  • Štvorniťový steh je na overlocku najčastejšie používaný steh. Je to pevnostný steh so širším a pevnejším lemom. Tento overlock steh je pružný a zároveň pevný. Slúži na začistenie pružných látok aj na ich súčasné zošitie pomocou zaisťovacieho stehu. Štvorniťové overlocky sú najčastejšie predávané overlocky.

  • 5-nitný steh

  • Ide o overlockový steh, ktorý je pevný, ale nepruží. Nie je teda vhodný na šitie úpletov, najčastejšie ho využijete pri šití nohavíc. Päťnitný overlock je vhodný skôr pre skúsené alebo profesionálne krajčírky. Používa sa na začistenie tkaných výrobkov, súčasne s obnitkovaním je vykonané zošitie dvojnitným retiazkovým stehom, ktorý je paralelný s obnitkovaním.


Pozn.: Zo 4-nitného overlocku možno ľahko vytvoriť 3-nitný overlock nezavedením jednej nite a z 5-nitného overlocku možno vytvoriť overlock 4-nitný alebo 3-nitný nezavedením jednej alebo dvoch nití.

Navliekanie nití

Navliekanie nití na overlocku je náročnejšie ako v prípade klasického šijacieho stroja. Je teda dobré všímať si akým spôsobom sa pri overlocku navlieka niť, aby ste potom neboli otrávení. Na rýchlejšie a ľahké navliekanie nití slúži v prípade väčšiny modelov farebná schéma vyznačená priamo na overlocku. Toto farebné značenie je takmer nepostrádateľné pre úplných začiatočníkov.


TIP: Výmena nití overlocku (napríklad pri šití inak farebnej látky) môže zabrať viac času. Ak sa vám nechce celý proces navliekania nových nití absolvovať, môžete odstrihnúť tie pôvodné a na ne nadviazať tie nové.

Ponuka overlockových stehov

Vezmite do úvahy aj koľko stehov overlock ponúka a aké stehy to sú. Šijacie stroje overlock s vyšším počtom stehov majú vždy širšie možnosti šitia. Základný počet je 7 – 8 stehov, sú aj overlocky s počtom stehov 13. Viac stehov spravidla ponúkajú stroje overlock-coverlock v jednom.

Funkcie a výbava

Každý overlock by mal mať funkcie a vybavenie, ktoré vám ušetrí čas a zvýši komfort obsluhy stroja. Niektoré vychytávky sú potom na nezaplatenie a vás potom šitie bude ešte viac baviť.

  • Diferenciálne podávanie

  • Diferenciál je pri overlocku veľmi dôležité zariadenie, ktoré zaisťuje plynulé a rovnomerné podávanie pružných materiálov, aby sa okraj obšitej látky nevlnil. Vďaka diferenciálu možno regulovať pružnosť overlock stehu a regulovať tak výsledok práce podľa typu látky. Každý kvalitný overlock by teda mal byť vybavený diferenciálnym podávaním zošívaného materiálu.

  • Nastaviteľný tlak prítlačnej pätky

  • Možnosť ručného nastavenia prítlaku pätky podľa typu šitého materiálu je tiež nepostrádateľnou funkciou. Čím hrubšia je látka, tým vyšší prítlak pätky potrebujete.

  • Ako nastaviť šijací stroj – dĺžka a šírka stehu

  • V prípade overlocku by nemala chýbať možnosť rýchleho a plynulého nastavenia dĺžky stehu. Dôležité je aj plynulé a rýchle nastavenie šírky stehu, ktoré využijete najmä pri drobnom šití.

  • Ako nastaviť šijací stroj – napätie nití

  • Potrebná je regulácia napätia nití, ktoré by sa malo nastavovať čo najľahšie. V návode je potom uvedené, ako nastaviť šijací stroj, teda jeho napätie a ako sa tento krok prejaví na kvalite stehu.

  • Normálne alebo rolovacie lemovanie

  • Overlock by mal mať možnosť normálneho alebo rolovacieho lemovania (uľahčené prepínanie s pohyblivými vodítkami a presunutím tŕňa retiazky na stehovej doske).

  • Odpojenie horného noža

  • Pre prípad, že budete vyžadovať šitie bez orezu materiálu, musí mať overlock možnosť odpojenia horného noža.

  • Voľné rameno

  • Voľné rameno umožní šitie atypických tvarov a dekoratívneho lemovania. Pomocou voľného ramena sa dostanete do miest, kam sa bežne takmer nie je možné priblížiť (rukávy).

  • Priehradka na odrezky materiálu

  • Keďže overlock začisťuje a strihá, pri práci produkuje veľké množstvo rôznych odstrižkov. Preto je v prípade overlocku praktická zabudovaná priehradka na odstrihnuté kúsky, ktorá uľahčí upratovanie.

  • Osvetlenie

  • Osvetlenie pracovnej plochy väčšinou s LED diódami je veľmi praktické predovšetkým pri šití za umelého svetla alebo v tmavšej miestnosti.

Kľúčové parametre pre výber overlocku

Či už ste začiatočník alebo skúsenejšia krajčírka, váš šijací stroj overlock by mal mať tieto kľúčové parametre:

  • Kovová konštrukcia pre stabilitu prístroja a záruku prešitia všetkých látok.
  • Dostatočne výkonný motor (90 – 100 W alebo aj viac), aby bol stroj rýchly a zvládol prešiť aj hrubší materiál.
  • Diferenciálne podávanie
  • Funkcie ako nastaviteľný tlak prítlačnej pätky, možnosť nastavenia dĺžky a šírky stehu, nastavenie napätia nití, možnosť normálneho alebo rolovacieho lemovania
  • Voľné rameno
Šijací stroj

Šijacie stroje

  • Pre začiatočníkov, hobby krajčírky aj profesionálov
  • Manuálne aj elektronické
  • Veľký výber funkcií a programov
  • Niektoré modely vybavené overlockovým stehom

Ste začínajúca krajčírka, šijete pravidelne, alebo sa šitím živíte? V našej ponuke šijacích strojov nájde stroj každý. Stačí si vybrať z radu programov a funkcií, ktoré budete pri svojej práci či záľube potrebovať. Ponúkame modely manuálnych šijacích strojov za nízke ceny aj elektronických tichých šijacích strojov s overlockovým stehom a mnohými funkciami a programami. Urobte radosť sami sebe alebo vašim blízkym a kúpte im pomocníka do domácnosti, ktorý si poradí s každou dierkou, rozparkom či záplatou.

Výhody a nevýhody
  • Veľký výber značiek
  • Lacné stroje aj drahšie modely
  • Mnoho funkcií a programov
  • Niektoré modely s overlockovým stehom
  • Šijú dvoma niťami
  • Nie príliš vhodný na šitie pružných materiálov
Overlocky

Overlocky

  • Na šitie pružných materiálov
  • Dvoj až päťnitný steh
  • Na šitie profesionálne vyzerajúceho oblečenia
  • Veľký výber programov a funkcií

S overlockom dosiahnete takú kvalitu šitia, akou sa vyznačujú profesionálne šité kúsky oblečenia, ktoré poznáte z obchodov. Tieto zvláštne šijacie stroje totiž dokážu látku nielen zošiť a obšiť, ale aj odstrihnúť. A tak vedia z pružného materiálu ušiť tričká, šaty, tepláky a veľa ďalších detských druhov oblečenia aj odevov pre dospelých. Oproti klasickému šijaciemu stroju ale nevedia šiť rovno. A tak sa doma bez bežného šijacieho stroja aj tak nezaobídete.

Výhody a nevýhody
  • Pre pokročilé krajčírky
  • Na šitie pružných materiálov
  • Dvoj až päťnitný steh
  • Nenahradí šijací stroj
  • Vyššia cena

Časté otázky pri výbere overlocku

Aký je rozdiel medzi overlockom a šijacím strojom s overlockovým stehom?

Overlock je profesionálny stroj na šitie z pružných materiálov. Je vybavený dvoma až piatimi niťami, ktorými dokáže zošiť a obšiť látku a zároveň ju aj odstrihnúť. Ušetrí vám prácu aj čas, a oblečenie šité jeho ihlou bude vyzerať ako od profesionálnej krajčírky.

Šijacie stroje vybavené overlockovým stehom sú oproti overlocku schopné šiť len dvoma niťami. A preto s nimi nikdy nedosiahnete takú kvalitu šitia ako pri použití overlocku. Pokiaľ ale šijete z pružných materiálov len výnimočne, bude vám šijací stroj s touto voľbou stehu stačiť.

Vyšívacie stroje

Vyšívacie stroje

  • Na vyšívanie log aj výšiviek
  • Výšku ľubovoľný obrázok
  • Výber veľkostí vyšívacích plôch

Premýšľate, čím ešte oživiť vami ušité či zakúpené oblečenie? Skúste na tričko alebo sukňu vyšiť výšivku. S ľubovoľným obrázkom vám pomôže vyšívací stroj. Oproti nažehľovacím potlačiam má výšivka mimoriadne dlhú životnosť a je aj krásnym dizajnovým doplnkom oblečenia. Nebavia vás nudné konfekčné odevy? Ozdobte ich kvetmi, nápismi či detskými motívmi. Malá rodinná firma ocení aj vlastné vyšité logo na prednej strane montérok. Na trhu nájdete ako samotné vyšívacie stroje, tak aj kombináciu šijacieho a vyšívacieho stroja v jednom.

Výhody a nevýhody
  • Vyšijú akýkoľvek obrázok či logo
  • Čiernobiely či farebný displej
  • Vyšívacie vzory aj fonty v základnej pamäti
  • Výber z rôznych rozmerov vyšívacích plôch
  • Nedokážu šiť klasickým stehom
  • Vysoká cena
Plotre

Rezacie plotre

  • Rezací stroj na látky, kartóny aj papiere
  • Niektoré modely dokážu kresliť a skenovať
  • Pre patchwork aj Scrapbooking

Milovníci patchworku nedajú dopustiť na ploter, teda rezačku, ktorá dokáže narezať nielen látku na malé kúsky ľubovoľného tvaru, ale aj koženku, vinylovú fóliu, filc a ďalšie materiály. Ploter teda použijete nielen pri príprave látok na šitie, ale aj na vyrezanie vinylových samolepiek a materiálu na Scrapbooking. Niektoré modely plotrov majú okrem funkcie rezania aj možnosť kreslenia. Stačí vymeniť nôž za pero a nakresliť ľubovoľný tvar. Ten potom plotrom naskenovať, a tým vytvoriť šablónu na rezanie.

Výhody a nevýhody
  • Rezanie látok a iných materiálov
  • Veľký výber tvarov rezov
  • Kresliace a skenovacie funkcie
  • Pre kreatívcov
  • Vyššia cena
  • Rez limitovaný šírkou plotra
Šijacie stroje – príslušenstvo

Príslušenstvo

  • Ihly, nite, obaly na šijacie stroje aj overlocky
  • Veľký výber rôznych súprav

V základnom vybavení šijacích strojov a overlockov väčšinou nie sú súpravy nití či ihiel alebo cestovný obal. V našej ponuke nájdete ako rôzne súpravy štandardného, tak aj špeciálneho vybavenia, ktoré sa vám bude do budúcna hodiť. Prihoďte do košíka so strojom ešte súpravu nití a tašku na prepravu vášho nového stroja.

Výhody
  • Nízka cena
  • Súpravy po viacerých kusoch
  • Špeciálne súpravy k rôznym strojom

Slovník pojmov – šijacie a vyšívacie stroje

Automatický navliekač nite

Automatický navliekač nite do ihly je aparát šijacieho stroja, ktorý pomáha navliecť niť do ihly. Vďaka nemu odpadá zdĺhavé navliekanie nite do uška, a vy tak behom okamihu môžete začať šiť.

Voľné rameno

Šijacie stroje vybavené voľným ramenom ponúkaj možnosť jednoduchšieho šitia a obšívania rukávov, nohavíc a ďalších zle dostupných častí odevov na úzkom ramene.

Overlockový steh

Overlockový steh zošije aj obšitú látku v jednom kroku. Hodí sa na šitie najmä pružných materiálov. Klasický šijací stroj šije overlockový steh dvoma niťami, na overlocku je steh štvorniťový.

Horizontálny rotačný chápač (drop-in)

Puzdro na spodnú cievku je umiestnené horizontálne so stehovou doskou a máva väčšinou priehľadný plastový kryt pre kontrolu množstva nite na cievke. Výhodou horizontálneho rotačného chápača je predovšetkým tichý chod, možnosť šitia vo vyšších rýchlostiach a väčšia variabilita stehov.

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14