Obnoviť stránku

Ako vybrať robotický vysávač

Aktualizované

Robotické vysávače predstavujú najmodernejší spôsob upratovania. Stačí vysávač naprogramovať a on už uprace za vás. Je však potrebné starostlivo vyberať, aby ste neboli sklamaní. Na čo si dať pri výbere robotického vysávača pozor? Je lepší robotický vysávač na koberce, alebo robotický vysávač s mopom? Poradíme vám, aký robot bude pre vašu domácnosť najlepší.

Ako vybrať robotický vysávač

Tipy, ako vybrať robotický vysávač

 1. Robotický vysávač voľte podľa podlahovej krytiny, ktorú máte doma. Pokiaľ máte aj koberce, chce to výkonného robota, ktorý si s nimi dobre poradí.

 2. Ak chcete, aby robotický vysávač podlahu nielen vyluxoval, ale aj vytrel, zamerajte sa skôr na robotické vysávače s mopom. Už nemusíte robiť dve rôzne roboty, dnešné robotické vysávače vytieranie bez problémov zvládajú.

 3. Pri výbere robotického vysávača zohľadnite členitosť priestoru, v ktorom sa bude robot pohybovať. V prípade, že sa bude pohybovať v priestore s prekážkami, voľte robota s navigáciou.

 4. Všímajte si pomer medzi dobou nabíjania a dobou prevádzky. Čím nižší je pomer, tým vyššia je kapacita batérie.

 5. Pri kúpe robotického vysávača sa nenechajte odradiť slabším sacím výkonom v porovnaní s klasickými vysávačmi. Robotický vysávač nemusí prenášať prach cez hadicu, takže mu nižší výkon stačí.

Dôležité parametre pri výbere robotického vysávača

Navigácia

Úplne zásadným kritériom na zodpovedanie otázky, aký robotický vysávač vybrať, je spôsob orientácie a pohybu v miestnosti. Ten totiž určuje to, ako systematicky a efektívne sa robotický vysávač pohybuje v priestore a ako samostatný bude. Na trhu nájdete robotické vysávače s navigáciou alebo bez navigácie.

 • Robotické vysávače bez navigácie

Robotické vysávače bez navigácie sú lacnejšie modely, ktoré sa pohybujú po priestore úplne náhodne, alebo na základe vlastného algoritmu, na základe ktorého vyhodnocujú ideálnu trasu čistenia. Systémom senzorov (napríklad infračervené a ultrazvukové) im pomáha v orientácii, detegujú prekážku a potom sa vydajú iným smerom. Robotické vysávače bez navigácie vybavené iba nárazovými senzormi nespoznajú, kde už upratovali, a kde naopak ešte musia upratať, preto sa niekedy vracajú na už upratané miesto alebo nejaké plochy vynechajú. V priemere upracú 70 % plochy.

 • Robotické vysávače s navigáciou

Robotické vysávače s navigáciou využívajú niektorú z moderných technológií na orientáciu v priestore. Najčastejšie disponujú laserovou alebo kamerovou navigáciou, prípadne vnútornou GPS. Stretnete sa aj s kombináciou kamery a lasera. Za najpokrokovejšie dnes platia kamerové navigačné systémy s technológiou vSLAM (Vision simultaneous localization and mapping), kedy robotický vysávač je schopný vytvoriť si mapu okolitého prostredia a zároveň sleduje svoju vlastnú pozíciu.

Robotický vysávač s navigáciou vysáva kratšiu dobu, ale o to efektívnejšie, pretože jeho pohyb je systematický. Najskôr si zmapuje priestor a potom si vyhodnotí ideálnu trasu čistenia. Nenaráža do prekážok, nepadá zo schodov a upratovaním pokryje až 99 % miestnosti. Robot s navigáciou je schopný sa pri prerušení práce kvôli dobitiu batérie vrátiť na miesto, kde s upratovaním skončil. Nemôže sa tak stať, že by niektorá časť izby bola neuprataná, alebo by stále dokola upratoval rovnaké miesto. Inteligentný robotický vysávač si dokáže mapu pôdorysu aj uložiť. Niektoré modely zvládnu až 10 máp a vy tak pre každú mapu môžete nastaviť iný časový plán upratovania.

Batéria a dobíjanie

Typ batérie a jej kapacita sú dôležitými údajmi, pretože určujú, koľko plochy zvládne vysávač upratať na jedno nabitie.

 • Typ batérie

Robotické vysávače sú opatrené buď Ni-Mh batériou, alebo modernejšou Li-ion batériou.

Ni-Mh batérie sú starším typom batérií a trpia tzv. pamäťovým efektom, čo je znižovanie kapacity batérie tým, že ju nabíjame skôr, než bola stopercentne vybitá.

Li-ion batérie sú modernejším a aktuálne najpoužívanejším druhom batérií, ktorým naopak úplné vybíjanie môže škodiť. Li-ion sú batérie s lepšími vlastnosťami.

 • Kapacita batérie

Od kapacity batérie väčšinou závisí aj veľkosť plochy, ktorú dokáže na jedno nabitie robot vysať. Takže čím väčšia kapacita batérie, tým väčšiu plochu spravidla dokáže obslúžiť.

O kapacite vypovedá pomer doby nabíjania a doby prevádzky. Čím nižší pomer doby nabíjania a prevádzky, tým vyššia kapacita batérie. Pokiaľ teda plánujete upratovanie viac miestností, určite tomuto údaju venujte pozornosť. Väčšina robotov sa samozrejme môže nabiť a pokračovať v práci, ale vždy to predstavuje zdržanie, niekedy až niekoľko hodín.

 • Doba prevádzky na jedno nabitie

Pri výdrži robotických vysávačov sú značné rozdiely. Doba prevádzky sa pohybuje od 40 do 240 min. Najčastejšie sa pri robotických vysávačoch doba upratovania na jedno nabitie pohybuje od 120 do 180 min., čo je slušný a dostačujúci výkon, samozrejme vždy s ohľadom na veľkosť plochy, ktorú bude mať robotický vysávač na starosti.

 • Doba nabíjania

Doba nabíjania sa tiež pri jednotlivých modeloch robotických vysávačov líši. Jedno nabíjanie môže trvať len 2 hodiny, alebo tiež 6 hodín.

Typy kief

Len robotický vysávač s kvalitným kefovým systémom vysaje dôkladne naozaj všade. Väčšina robotických vysávačov je vybavená dvomi typmi kief. Hlavnou (pozdĺžnou) kefou a postrannou (primetacou) kefou.

 • Hlavná (pozdĺžna) kefa

Hlavná kefa zmetie nečistoty do sacieho otvoru. Niektoré modely majú dokonca dve tieto kefy. Stretnúť sa môžete s gumovou a štetinovou kefou.

Gumová kefa si výborne poradí s hrubými nečistotami, nezamotávajú sa do nej chlpy a vlasy. Uplatní sa dobre na tvrdých podlahách. Proti štetinovej kefe je ale viac hlučná, pretože guma pri svojom rotačnom pohybe udiera do podlahy.

Štetinová kefa je vhodná na koberce, pretože lepšie zachytí prach, vlasy a zvieracie chlpy. Jej nevýhodou je náročnejšia údržba, pretože sa do nej vlasy a chlpy zamotávajú. Je potrebné ich z nej ideálne po každom vysávaní odstrániť.

Najlepším riešením je kombinovaná rotačná kefa, vďaka ktorej budete môcť používať robotický vysávač na koberce aj na tvrdé podlahy bez kompromisov.


TIP: Na trhu sa objavujú čím ďalej tým častejšie robotické vysávače so samočistiacou hlavnou kefou. V princípe ide väčšinou o to, že dokážu nasiaknuté vlasy rozomlieť a lepšie ich dostať do nádobky na odpad. Niektoré kefy sa sami čistia v dobíjacej stanici. Pokiaľ má kefa samočistiacu funkciu, výrazne vám to uľahčí údržbu robotického vysávača.

 • Postranná (primetacia) kefa

Postranná (primetacia) kefa ometie múry a nábytok. Má dlhé štetiny, s ktorými sa dostane i do rohov a rozširuje tak záber robota. Ideálne je, keď má robot k dispozícii dve bočné kefy, ale postačí aj jedna. Existujú tiež modely robotických vysávačov bez bočných kief, ale ich kvalita upratovania je nižšia.

Objem zásobníka na prach/objem zásobníka na vodu

Kapacita zásobníka pri robotických vysávačoch je všeobecne malá. Na výber máte robotické vysávače s objemom nádoby na prach od 0,3 do 0,77 l. Do väčších priestorov voľte kapacitu 0,5 l a vyššie, ale v každom prípade sa odporúča zásobník po každom použití vysypať.

Zásobník na prach môže byť zásuvný, alebo vyberateľný zhora, čo je praktickejšie.

Robotické vysávače s mopom s funkciou mokrého vytierania majú v sebe zabudovaný zásobník na vodu, ktorej objem môže byť 150 ml, ale aj 250 ml alebo dokonca 300 ml.

Typ filtra

Ako pri každom vysávači, ani pri robotickom nesmie chýbať filter. Ten zabraňuje rozptýlenie nasatého prachu späť do priestoru a zaisťuje, že vysávač vyfukuje čistý vzduch. Pri robotických vysávačoch sa v drvivej väčšine používa HEPA filter, ktorý je tiež najviac účinný a odporúčaný aj pre alergikov. Nenechajte sa ale zmiasť, robotický vysávač prémiovej značky môže byť vybavený filtrom síce inak pomenovaným, avšak rovnako účinným. Napríklad značka iRobot má vo svojich modeloch vysoko efektívny filter AeroForce, ktorý zachytí 99 % peľu a alergénov.

HEPA filter môže mať rôzne úrovne účinnosti, ktorá je vyjadrená číslom. Čím vyššie číslo, tým vyššia účinnosť filtrácie. Skôr sa u vysávačov používalo len označenie HEPA s číslom 10 až 13. Dnes už podľa novej klasifikácie filtrov znie ich názvy EPA E10 až E12 a HEPA H13.

Pre lepšiu predstavu uvádzame účinnosť jednotlivých používaných tried HEPA filtrov. U robotických vysávačov sa najčastejšie stretnete s triedou 11.

EPA 10 85 %
EPA 11 95 %
EPA 12 95,5 %
HEPA 13 99,95 %

Filter je potrebné raz za čas vymeniť, pretože zanesený filter stráca svoju kvalitu. Odporúčaný interval je raz za tri mesiace až pol roka.


Pozn.: Pokiaľ ste zvyknutí, že pri bežných vysávačoch môžete filter umývať vodou, tu spozornite. Tento spôsob čistenia je možný iba pri niektorých modeloch robotických vysávačov. Výrobca vždy uvádza, či je robotický vysávač vybavený umývateľným filtrom.

Výška prekážky, ktorú robotický vysávač vie prekonať

Určite nezabudnite sledovať maximálnu výšku prekážky, ktorú robot dokáže prekonať. Tento údaj je veľmi dôležitý, pretože od toho potom závisí, či sa dokáže dostať na koberec alebo prejsť prah. Väčšina robotických vysávačov dokáže prekonať prekážku do výšky 1 cm, ale ak máte vyššie prahy alebo koberce s vyšším chlpom, voľte robotické vysávače s maximálnou výškou prahu 1,5 až 2,2 cm.

Rozmery, tvar a hmotnosť robotického vysávača

Pokiaľ sa vám zdá, že rozmery robotických vysávačov sú rovnaké a je zbytočné sledovať rozdiely, vyvedieme vás z omylu. Ak si neodsledujete výšku alebo šírku, môže sa stať, že sa váš nový pomocník bude neustále zasekávať pod pohovkou alebo v úzkom priestore. Ako vybrať robotický vysávač podľa rozmerov a tvaru?

 • Výška robotického vysávača

Výška robotického vysávača je dôležitá s ohľadom na váš nábytok v miestnosti. Pred kúpou vysávača preto odporúčame zmerať výšku priestoru pod posteľou, gaučom a ďalšími kusmi nábytku, pod ktorými by sa robot mohol prípadne zaseknúť. Nielen, že by ste tak mali starosti s jeho vyberaním, ale nebudete môcť poriadne využiť jednu z hlavných výhod robotických vysávačov, totiž že za vás vysajú aj ťažko dostupné miesta pod nábytkom. Najnižšie robotické vysávače merajú necelých 6 cm a tie najvyššie 10 až 14 cm.

 • Šírka robotického vysávača

Šírka robotického vysávača je dôležitá, pokiaľ máte v byte úzke priestory medzi jednotlivými kusmi nábytku a stien. Vyberať môžete z robotických vysávačov širokých 17 až 35 cm.

 • Tvar robotického vysávača

Môžete sa stretnúť so štyrmi tvarmi robotických vysávačov. Okrúhly, trojuholníkový, hranatý a déčkový tvar.

Trojuholníkový, hranatý a déčkový tvar umožňuje robotom lepšie sa dostať do rohov. To ale neznamená, že ak má robot guľatý tvar, neuprace vám dobre. Kvalitný robotický vysávač okrúhleho tvaru má postranné rotujúce kefy, ktoré si poradia aj s priestormi okolo múrov.

 • Hmotnosť robotického vysávača

Hmotnosť robotického vysávača je zásadná iba vo chvíli, keď nie je robot príliš samostatný a vy ho musíte prenášať napr. na dobíjanie. Avšak ich váha nie je nijako závratná, väčšina modelov má váhu 3 až 6 kg.

Hlučnosť robotického vysávača

Robotické vysávače sú v porovnaní s ostatnými vysávačmi výrazne tichšie prístroje, pretože majú tiež menší sací výkon.

Hlučnosť najtichších robotických vysávačov sa pohybuje okolo 55 – 56 dB. Zatiaľ čo pracujú, vy môžete napríklad pozerať televízor. Robotické vysávače s hlučnosťou okolo 60 dB sú stále ešte v komfortnej zóne. Na porovnanie, s takouto hlučnosťou pracujú najtichšie klasické vysávače. Tie najhlučnejšie robotické vysávače vydávajú hluk okolo 70 dB. Pokiaľ si vyberiete tichý model, môžete ho používať aj v čase, keď budete doma a nemusíte sa obávať, že by vás rušil.

Funkcie a príslušenstvo robotických vysávačov

Funkcia automatického dobíjania a funkcia dokončiť upratovanie

Samostatnosť robotického vysávača či robotického mopu zvýši funkcia automatického dobíjania a schopnosť nadviazať na upratovanie tam, kde skončil. Robot sám rozpozná, keď mu dochádza batéria a vráti sa do nabíjacej stanice. Po nabití sa potom vydá na to miesto, kde skončil a pokračuje s upratovaním. Modely nemajúce túto funkciu zostanú stáť tam, kde im došla „šťava“, a navyše často nevedia nadviazať na predošlé upratovanie. Takéto modely sa teda hodia skôr na upratovanie len jednej miestnosti.

Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie umožňuje ovládať robota diaľkovým ovládačom. A nielen to. Pokiaľ napríklad potrebujete, aby robot venoval zvýšenú pozornosť nejakému znečistenému priestoru, pomocou diaľkového ovládača vyberiete tie časti podlahy, na ktoré sa má vysávač viac zamerať.

Ovládanie inteligentným telefónom cez mobilnú aplikáciu

Inteligentný robotický vysávač môžete ovládať aj mobilným telefónom. Stačí si do svojho mobilného telefónu či tabletu nainštalovať výrobcom poskytnutú aplikáciu. Príde vám to zbytočné? Rozhodne nie je. Ak máte možnosť napojenia robota na wifi, môžete ho potom svojim mobilom ovládať kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Stačí si do svojho mobilného telefónu či tabletu nainštalovať výrobcom poskytnutú aplikáciu. Aplikácia vás navyše upozorní aj na stav batérie, začiatok a koniec upratovania, potrebu vysypania prachovej nádoby či nutnosť vyčistenia filtra a kefy. V aplikácii navyše jednoducho nájdete potrebné údaje k technickej podpore.

Funkcia odloženého upratovania

Táto funkcia sa stala veľmi populárnou a niet divu. Je veľmi praktická. Naplánujete svojmu robotickému vysávaču alebo robotickému mopu upratovanie zatiaľ čo budete v práci a po návrate vás bude čakať uprataná podlaha.

Niektoré vysávače vám umožnia naplánovanie upratovania na každý deň v inú hodinu, pri iných je možné hodiny nastaviť len konštantne, teda každý naplánovaný deň začne upratovanie v rovnakú hodinu.

Virtuálna stena

Virtuálna stena vytvára neviditeľnú prekážku, ktorú robot neprejde. Používa sa, pokiaľ potrebujete upratať len vyhradený priestor, prípadne chcete zabrániť, aby sa robot priblížil ku krehkým predmetom.

Senzor prekážok

Ultrazvukové alebo infračervené senzory proti nárazu rozpoznávajú prekážky a minimalizujú zrážky.

Senzor proti pádu zo schodov

Senzory proti pádu zo schodov sú umiestnené na spodnej časti robota a dokážu rozoznať voľný priestor pod robotom, a tým zabrániť pádu zo schodov. Robot sa zastaví, otočí a pokračuje ďalej iným smerom.

Systém proti zamotaniu do káblov

Systém, ktorý je výrobcami niekedy nazývaný ANTITANGLE, zabraňuje zamotaniu a zaseknutiu sa do káblov či strapcov od koberca. Keď rotačné kefy ucítia odpor, otočia rotáciu. Týmto spôsobom sa robot z káblov uvoľní a môže pokračovať v upratovaní.

Detekcia nečistôt

Vďaka tejto funkcii, ktorá je označovaná niekedy ako Dirt Detect, robot sám rozpozná viac znečistené miesto a lepšie sa na neho zameria. Jeho upratovaním strávi viac času. Detekcia nečistôt výrazne zvyšuje efektivitu a samostatnosť robotického vysávača.

Program SPOT

Program SPOT slúži na lokálne upratovania. Po ručnej aktivácii programu robot dôkladne uprace priestor väčšinou s priemerom 1 m2. Môže tak poslúžiť, keď sa vám vysype múka na podlahu alebo vám uprace zašpinenú rohož na topánky.

Automatické prispôsobenie sa povrchu podlahy

Rôzne druhy podláh potrebujú rozdielne úrovne sacieho výkonu. Drahšie modely robotických vysávačov disponujú skvelou funkciou automatického prispôsobenia sa povrchu podlahy. Ide o to, že robot rozpozná, že sa ocitol na koberci či na podlahe a prostredníctvom funkcie, ktorú si každý výrobca nazýva inak, zabezpečí optimálny zber prachu a nečistôt. Tj. upraví rýchlosť kief a sací výkon (na koberci ho môže až niekoľkonásobne zvýšiť). Tvrdým podlahám potom postačí nižší sací výkon.

Indikácia plného koša

Roboty s indikátorom plného koša vás sami upozornia, že je potreba kôš vysypať.

Automatické vyprázdňovanie prachovej nádoby

Robotický vysávač s automatickým vyprázdňovaním prachovej nádoby sám rozpozná, kedy je zaplnený nečistotami. V tej chvíli preruší vysávanie a zájde sa vysypať do komory zabudovanej v dobíjacej základni. Potom sa opäť vydá tam, kde skončil, aby dokončil svoju prácu.

UV lampa na ničenie baktérií

Aký robotický vysávač pre alergikov? Určite odporúčame robotický vysávač s UV lampou. UV lampa podľa výrobcov dokáže odstrániť viac ako 99 % baktérií. Plocha UV lámp je však väčšinou len malá, takže jej funkčnosť nemusí byť 100 %.

Typy robotických vysávačov

Ako vybrať robotický vysávač – robotické vysávače na koberce a podlahy

Robotické vysávače na koberce 

 • Vysávanie bez námahy
 • Vhodné na tvrdé podlahy aj koberce

Tieto robotické vysávače sú určené ako na tvrdé podlahy, tak i na koberce. Vďaka rotačným kefám dokážu zozbierať prach, vlasy i zvieracie chlpy. Základné modely zvládnu iba koberce s veľmi krátkym chlpom. Vo vyššom vlase sa môžu zaseknúť. Nevedia prejsť prahy, takže sa hodia skôr na upratovanie len jednej miestnosti naraz. Sú menej samostatné a výkonné. Drahšie modely si s kobercami poradia výrazne lepšie. Zvládnu aj koberce s vlasom do 1,5 cm. Dokážu prejsť cez prah vysoký až 2 cm, majú dlhšiu dobu prevádzky na jedno nabitie, čím sú použiteľné na upratovanie viac miestností naraz. Prémiový robotický vysávač na koberce a tvrdé podlahy má kvalitnejší systém rotačných kief, vyššiu saciu silu, ktorú dokáže mnohokrát prispôsobiť typu povrchu, navigáciu a rôzne užitočné funkcie, ktoré im umožňujú efektívne vysávanie, výkonnosť a samostatnosť.

Výhody a nevýhody
 • Vysajú všetky druhy hladkých podláh a dlažby
 • Vhodné na všetky typy podláh i koberce do výšky vlasu 1,5 cm
 • Moderné, pokrokové funkcie a programy
 • Jednoduchá údržba
 • Bez mokrého vytierania
 • Nižšia efektivita upratovania pri základných modeloch
Ako vybrať robotický vysávač – Robotické vysávače na zvieracie chlpy

Robotické vysávače na zvieracie chlpy

 • Vysávanie extra jemných chĺpkov
 • Účinné na koberce aj tvrdé podlahy

Ak ste majiteľ domácich maznáčikov, iste viete, že upratovať po vašom štvornohom priateľovi je takmer každodennou nutnosťou. Práve v tomto prípade obzvlášť oceníte robotický vysávač na zvieracie chlpy, ktorý je špeciálne prispôsobený na ich zber. Dômyselný kefový systém je schopný pojať aj veľmi jemné chĺpky, a to aj v ťažšie dostupných miestach ako sú rohy miestností aj priestory pozdĺž múrov, a dostatočná sacia sila ich dostane aj z vyšších kobercových vlákien. Robotické vysávače na zvieracie chlpy často disponujú tiež antibakteriálnou funkciou na spoľahlivé odstránenie alergénov, baktérií, vírusov aj roztočov, a sú teda vhodné aj pre alergikov a astmatikov.

Výhody a nevýhody
 • Každodenné upratovanie po domácich miláčikoch
 • Vhodné pre alergikov a astmatikov
 • Odstránia nečistoty aj z horšie dostupných miest
 • Možnosť vysávania aj vytierania
 • Vyššia obstarávacia cena
Ako vybrať robotický vysávač – Robotické vysávače s mopom

Robotické vysávače s mopom

 • Vysajú aj vytrú rôzne typy tvrdých podláh
 • Suché či mokré mopovanie

Robotické vysávače s mopom zaistia kompletný servis všetkým typom tvrdých podláh, dokážu ich totiž vysať aj vytrieť. V kategórii robotických vysávačov s mopom nájdeme ako robotické vysávače na suché mopovanie, tak vysávače s nádobou na vodu umožňujúce mokré mopovanie, najčastejšie sú však vysávače schopné kombinovať oba spôsoby mopovania podľa vašej voľby. Robotické vysávače s mopom s funkciou suchého mopovania umožňujú iba suché vytieranie, t. j. bez vody. Väčšinou ich síce nájdete v ponuke spolu s robotickými vysávačmi s mokrým vytieraním, ale výrobca u nich priamo uvádza, že sú určené len na suché mopovanie. Robota s pripojeným nadstavcom na suché utierky môžete používať na všetky tvrdé povrchy, ale pri upratovaní kobercov je nutné mop odopnúť.

Výhody a nevýhody
 • Podlaha dôkladne zbavená aj najjemnejšieho prachu
 • Odnímateľná a prateľná mopovacia utierka
 • Voliteľné upratovacie režimy s mopom či bez mopu
 • Moderné funkcie a programy
 • Pri suchom mopovaní absencia nádržky na vodu
 • Pri mokrom mopovaní rozdiely v objeme nádržky
Ako vybrať robotický vysávač – Robotické čističe okien

Robotické čističe okien

 • Jednoduché upratovanie sklenených plôch
 • Umývajú a zároveň leštia

Robotické čističe okien ponúkajú moderný spôsob, ako umyť okná jednoducho a bez námahy. Dokážu pracovať na šikmých plochách aj vo zvislej polohe a riadené sú buď diaľkovým ovládačom alebo pri nich možno navoliť niektorý z prednastavených režimov. Po zvolení čistiaceho programu už robot pracuje úplne sám vďaka senzorom, navigačnému systému a umelej inteligencii. Využitie nájdu robotické čističe okien nielen pri umývaní okenných skiel, ale tiež pri umývaní dlaždíc, obkladov, sprchových kútov aj iných sklenených povrchov, ktoré okrem dokonalého umytia zároveň vyleštia, takže po sebe zanechajú čistotu a lesk bez nevzhľadných šmúh.

Výhody a nevýhody
 • Jednoduchá obsluha
 • Vhodné na okná, obklady aj rôzne druhy sklenených povrchov
 • Nespôsobujú okolité nečistoty
 • Umyjú aj vyleštia v jedinom kroku
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Umývajú iba sklá, nie rámy
Ako vybrať robotický vysávač – Robotický mop

Robotické mopyy

 • Samy vytierajú všetky typy tvrdých podláh
 • Jednoduché na ovládanie a údržbu

Robotické mopy sú primárne určené na vytieranie tvrdých podláh a kobercom sa automaticky vyhýbajú aj v režime suchého upratovania. Sú naprogramované tak, že nevychádzajú na koberce a neprechádzajú ani prahmi. V priebehu vytierania vstrekujú vodu pred seba, následne vytrú podlahu mopovacou utierkou. Niektoré modely robotických mopov umožňujú tiež suché mopovanie a dokážu zbaviť podlahu hrubých nečistôt, prachu či zvieracích chlpov. Nemajú však samostatnú nádobu na nečistoty, takže ich zachytávajú na špeciálnu mopovaciu utierku. Mopovacie utierky bývajú vyrobené z mikrovlákna, a možno ich teda prať v práčke.

Výhody a nevýhody
 • Pre domácnosti s prevahou tvrdých podláh
 • Samostatne vytrú, odpadá manuálne upratovanie
 • Prateľné a vymeniteľné utierky z mikrovlákna
 • Moderné a pokrokové funkcie
 • Nevhodné na kobercové povrchy
 • Vyššia obstarávacia cena
Ako vybrať robotický vysávač – Inteligentný vysávač

Inteligentné vysávače

 • Vysávače ovládateľné pomocou mobilných aplikácií
 • Najmodernejšie funkcie a programy

Inteligentné vysávače tvoria ďalší zo spotrebičov tzv. smart domácnosti, ktorá je postavená na technologickom pokroku a inovácii. Jej základom je prepojenie inteligentného spotrebiču, v tomto prípade vysávača, prostredníctvom WiFi a príslušnej aplikácie s telefónom či tabletom. Vďaka príslušnej aplikácii má potom používateľ možnosť ovládať prístroj odkiaľkoľvek a kedykoľvek, čo prináša rad výhod aj časových úspor. Jednotlivé aplikácie ďalej poskytujú používateľovi celkový prehľad o chode prístroja, ponúkajú možnosť individuálneho nastavenia aj voľby jednotlivých programov a upozorňujú na prípadné problémy či prevádzkové záležitosti. Získate tak dokonalú kontrolu nad svojím upratovaním, ktoré bude prebiehať maximálne efektívnym spôsobom.

Výhody a nevýhody
 • Možnosť vzdialeného ovládania
 • Okamžitý prehľad o stave aj prevádzke vysávača
 • Technologicky najvyspelejšie spotrebiče
 • Moderné a nadčasové funkcie
 • Nutnosť WiFi pripojenia
 • Vyššia obstarávacia cena
Ako vybrať robotický vysávač – Batérie do vysávačov

Batérie do vysávačov

 • Náhradné batérie do vysávačov
 • Umožňujú predĺžiť dobu vysávania

Náhradnú batériu do vysávača oceníte v prípade, že váš robotický vysávač už po čase nepodáva potrebný výkon a jeho pôvodná batéria si žiada častejšie nabíjanie. Môžete si však zakúpiť náhradnú batériu do vysávača tiež ako výmenný kus, vďaka ktorému budete mať možnosť znásobiť prevádzkovú dobu vášho robotického vysávača. Batéria do vysávačov býva univerzálna na konkrétny rad robotických vysávačov, a je teda kompatibilná pre viac modelov.

Výhody a nevýhody
 • Jednoduchá výmena batérie
 • Univerzálne typy batérií na viac modelov
 • Možnosť zvýšenia prevádzkovej doby vysávača
 • Horšia dostupnosť pri niektorých modeloch
Ako vybrať robotický vysávač – Príslušenstvo k robotickým vysávačom

Príslušenstvo k robotickým vysávačom

 • Rad doplnkových a náhradných dielov
 • Možnosť inovácie a rozšírenia funkcií spotrebiča

V príslušenstve k robotickým vysávačom nájdete veľa užitočných doplnkov a dielov, ktoré slúžia predovšetkým ako náhradné diely k pôvodnému vybaveniu robotického vysávača, ktoré sa časom môže opotrebovať, zaniesť nečistotami, prípadne manuálne poškodiť. Ide predovšetkým o náhradné filtre, čistiace rotačné aj bočné kefy, podložky na mokré upratovanie či výmenné vrecká. Sortiment rôznych značiek sa väčšinou líši, známejšie značky mávajú širšiu ponuku príslušenstva vrátane servisných náhradných dielov. Medzi príslušenstvo k robotickým vysávačom sa radia aj náhradné nabíjacie stanice či diaľkové ovládače na konkrétne modely robotických vysávačov.

Výhody a nevýhody
 • Náhradné diely pri opotrebovaní
 • Rozširujúce možnosti upratovania
 • Možnosť opravy pri mechanickom poškodení
 • Užší sortiment niektorých značiek

Často kladené otázky

Robotické vysávače majú oproti klasickým vysávačom nižší sací výkon. Znamená to, že sú menej efektívne?

Robotické vysávače nemajú saciu hubicu, ktorou nasávajú nečistoty do zbernej nádoby. Tá je priamo za sacím otvorom. Z toho dôvodu nepotrebujú vydávať takú saciu silu. Navyše lepšie robotické vysávače disponujú rotačnými kefami, ktoré zvyšujú účinok vysávania.

Hodí sa robotický vysávač na všetky typy podláh?

Robotické vysávače sú určené predovšetkým na čistenie tvrdých podláh ako parkety, lino či dlažba. Koberce zvládnu dôkladne povysávať iba výkonnejšie robotické vysávače, avšak iba koberce s vláknom do 1,5 cm.

Aký je rozdiel medzi lacnými a drahšími modelmi robotických vysávačov?

Medzi jednotlivými modelmi robotických vysávačov sú znateľné cenové rozdiely. Zvyčajná odpoveď ľudí neznalých môže byť, že platíme za značku a rozdiel v kvalite nie je. Avšak opak je pravdou. Rozdiely možno nájsť pri všetkých dôležitých vlastnostiach robotického vysávača.

 • Orientácia v priestore

Lacné modely robotických vysávačov majú naprogramovaných niekoľko druhov pohybov, ktoré neustále kombinujú, alebo sa pohybujú náhodne a pri náraze na prekážku sa vydajú iným smerom. To sa ale bohužiaľ deje bez ohľadu na to, ako veľmi je také vysávanie efektívne. Nespoznajú totiž, kde už upratovali, a kde ešte musia upratať. Teda sa stáva, že upracú jedno miesto viackrát a iné zostane nedotknuté. Pokrokovejšie modely sú výrazne efektívnejšie. Najskôr si zmapujú priestor, prekážky obídu, ich pohyb je systematický a nevracajú sa na už upratané miesto. Naopak, aj pri prerušení kvôli vysypaniu prachovej nádoby alebo kvôli dobytiu sa vrátia tam, kde skončili a pokračujú v systematickom upratovaní.

 • Čistenie kobercov a detekcia nečistôt

Základné modely sú použiteľné skôr na hladké podlahy a nevedia si dobre poradiť s kobercami. Okrem toho nevedia vyhodnotiť, pokiaľ je nejaké miesto viac znečistené a prejdú ho ako akékoľvek iné miesto. V tomto sú drahší roboti opäť dôslednejší a dokonalejší. Nielen že si s kobercami lepšie poradia, sami si upravia sací výkon podľa typu podlahy. A pokiaľ narazia na viac znečistené miesto, neodídu ďalej, kým ho nevyčistia.

 • Kapacita batérie a automatické dobíjanie

Ak je robotický vysávač vybavený batériou s nízkou kapacitou, dokáže pracovať kratšiu dobu, čo v praxi znamená, že nedokáže upratať viac ako jednu miestnosť na jedno dobitie. S tým súvisí aj absencia automatického dobíjania. Keď robotu dôjde batéria, zostane stáť na tom istom mieste, kým ho sami neodnesiete do nabíjacej stanice. Tam potom trvá hodiny, než sa opäť nabije. Nehovoriac o tom, že doba nabíjania je výrazne dlhšia ako doba, kedy je robot schopný byť v prevádzke.

Naproti tomu drahšie modely disponujú väčšou kapacitou batérie, ktorá umožňuje prácu robota na oveľa dlhší čas. A ak mu začne dochádzať batéria, sám sa vydá do dokovacej stanice na nabitie.

 • Užitočné a inteligentné funkcie

Nemusíme snáď ani príliš zdôrazňovať, že lacné modely robotických vysávačov často nedisponujú funkciami, ktoré sú v praxi veľmi užitočné a ktoré z robotov robia skutočne efektívnych a inteligentných pomocníkov v domácnosti.

Aký robotický vysávač na psie chlpy?

Ak hľadáte robotický vysávač na psie chlpy alebo na zvieracie chlpy všeobecne, v prvom rade by to malo byť uvedené v popise vysávača. Potom je úplne zásadné všímať si kefový systém, ktorý by mal byť schopný zachytiť aj jemné chlpy a za pomoci dostatočnej sacej sily ich povysávať. Výhodou sú bočné kefy, ktoré zoberú prach a chlpy aj pozdĺž stien a rohov. Ideálny je systém dvoch hlavných rotačných kief s bočnými. V podstate ale najistejší spôsob, ako si overiť, že robotický vysávač na psie chlpy, ktorý máte v užšom výbere, je ten pravý, sú recenzie používateľov, ktorí daný model už vyskúšali.

Aké sú najlepšie robotické vysávače?

Ak už máte jasno v tom, ako vybrať robotický vysávač, určite odporúčame ešte zohľadniť aj posledné dva parametre a tým sú recenzie robotických vysávačov od zákazníkov a samozrejme cena robotického vysávača. V tomto ohľade vám celkom iste pomôže veľké porovnanie robotických vysávačov , ktoré vám prezradí, ktoré sú celkovo najlepšie robotické vysávače, aké sú najlepšie robotické vysávače v pomere cena/výkon a aký lacný robotický vysávač stojí za investíciu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19