Obnoviť stránku

Ako vybrať osobnú váhu

Váha sa v domácnosti hodí nielen, keď chcete chudnúť. Pomáha udržať si trvale prehľad o telesnej váhe, ktorá je odrazom osobnej vitality, zdravia i životného štýlu. Niektoré typy osobných váh navyše pracujú s údajmi ako percento svalov, tuku a vody v tele. Pozrite sa, podľa čoho vybrať osobnú váhu práve pre vás.

Ako vybrať osobnú váhu

Niekoľko tipov pre výber osobnej váhy

  1. Dobre zvážte, koľko osôb bude váhu využívať a akú by mala mať maximálnu nosnosť.
  2. Pri viacerých používateľoch sa hodí váha s možnosťou rozpoznania používateľa a ukladaním zmeraných hodnôt.
  3. Dôležité sú aj vaše požiadavky na presnosť nameraných hodnôt, ktoré sa môžu líšiť dokonca až v kilogramoch.
  4. Okrem váh na určovanie telesnej hmotnosti existujú aj prístroje meracie tiež BMI, podiel svalov (tuku) a ďalšie hodnoty.
  5. Najmodernejšie typy možno synchronizovať s vaším smartfónom.

Základné parametre pre výber osobnej váhy

Nosnosť

Každá váha disponuje maximálnou nosnosťou, ktorá určuje hraničnú hmotnosť používateľa. Niektoré typy ponúkajú nosnosť až 160 kg. Pred nákupom si premyslite, či budú váhu využívať okrem vás aj ostatní členovia domácnosti.

Presnosť

Ide o veľmi dôležitý parameter, definujúci prípadné odchýlky nameraných hodnôt. Digitálne váhy, zachytávajúce hmotnosť pomocou rôzneho počtu snímačov vrátane jedného uprostred prístroja, zvyčajne majú presnosť na 100 g. Pri mechanických osobných váhach môže odchýlka dosiahnuť až 2 kg.

Rozmery

Vyberať môžete z väčších i kompaktnejších váh. Pre menší interiér je vhodné sa zamerať na váhy malých rozmerov nenáročných na priestor. Váhy z tenkého tvrdeného skla bývajú tiež veľmi ľahké, preto ich možno v prípade potreby ľahko premiestniť napríklad aj pod iný nábytok.

Ovládateľnosť

Väčšina digitálnych váh ponúka jednoduché (niektoré dokonca hlasové) ovládanie a rad automatických funkcií. Po zaťažení sa samé aktivujú, pri dlhšej nečinnosti sa vypnú a disponujú samočinným vynulovaním. Vyberte takú váhu, aby sa príjemne používala a čitateľnosť výsledku bola ľahká.

Pamäť s hodnotami používateľov

Váhy s používateľskou pamäťou rozoznajú na základe uložených parametrov (veku, pohlavia, výšky a pod.) až 4 vážené osoby. Vďaka tomu ponúkajú presnejšie údaje aj hodnoty z posledného váženia.

Dizajn

Na trhu existujú váhy rozmanitého vyhotovenia, s hranatými i oblými rohmi, v širokej palete farieb, decentné, extravagantné aj obrázkové. Najčastejšie sa vyrábajú z tenkého tvrdeného skla, ktoré je veľmi odolné a často pôsobí tak elegantne, že váha sa môže stať ozdobou interiéru. Vyberajte váhu podľa osobného vkusu alebo interiéru, do ktorého ju chcete umiestniť. Výrazným a veselým vzhľadom sa pýšia detské modely, ktorých nosnosť však činí len niekoľko desiatok kg.

Synchronizácia so smartfónom

Diagnostické osobné váhy možno cez Bluetooth či WiFi prepojiť aj s vaším smartfónom. Pomocou voľne dostupnej aplikácie v ňom namerané hodnoty hneď uvidíte v prípade záujmu aj uložíte. Špeciálne aplikácie pre osobné váhy používajúce osobného trénera ponúkajú možnosť zostavovania prehľadných štatistík a môžu pomôcť k dosiahnutiu vysnívanej váhy.

Digitálna váha

Digitálne osobné váhy

  • Presné výsledky zaručujú snímače.
  • Vážia okamžite a presne s minimálnym váhovým rozdielom výsledku (do cca 100 g).
  • Disponujú zobrazovacou jednotkou z tekutých kryštálov a funkciou automatického vypnutia aj vynulovania.

Digitálne váhy sú presné, moderné váhy s prehľadným LCD digitálnym displejom, elegantným dizajnom a malou strojovou časťou. Vašu hmotnosť merajú vyhodnotením výsledkov niekoľkých nezávislých snímačov (najdôležitejší snímač je uprostred prístroja). Váženie s nimi je pohodlné, rýchle, jednoduché a zvládnu ho aj malé deti.

Výhody a nevýhody
  • Presné výsledky váženia
  • Kvalitné, kompaktné vyhotovenie, často z tvrdeného skla
  • Merajú iba hmotnosť
Diagnostická váha

Diagnostické osobné váhy

  • Inteligentné a presné váhy s radom funkcií ako automatické meranie, vynulovanie či vypnutie pri nečinnosti.
  • Pomocou zadaného veku, výšky, pohlavia a aktivity vypočítajú tiež percento tuku i vody v tele.
  • Niektoré typy informujú o indexe telesnej hmotnosti (BMI), hmotnosti kostí, počte kalórií, svalovej hmote, bazálnej metabolickej funkcii atď.
  • Ponúkajú vstup USB, Bluetooth a ďalšie technologické vymoženosti.

Ide o tzv. inteligentné digitálne váhy, pretože dokážu namerať a vypočítať viac hodnôt, než len hmotnosť (podiel vody, tuku a svalstva v tele, BMI, ale aj kvalitu ovzdušia). Vedia pracovať s údajmi viac používateľov, uložiť si ich dáta do pamäte a komunikovať s externými prístrojmi. Sú ideálne pre fitness trénerov a prestavujú užitočného pomocníka pri dodržiavaní zdravej životosprávy.

Výhody a nevýhody
  • Komplexné posudzovanie životného štýlu
  • Možnosť sledovať telesné hodnoty v čase
  • Oproti bežnej váhe sú náročnejšie na ovládanie
Mechanická váha

Mechanické osobné váhy

  • Poskytujú orientačné údaje o telesnej hmotnosti, najčastejšie s rozlíšením na 1 kg.
  • Zdobí ich malá obstarávacia cena a prevádzka bez batérií.

Analogické osobné váhy okamžite prinášajú údaj o približnej telesnej hmotnosti pomocou klasického číselníka s ručičkou. Sú finančne veľmi dostupné a na ovládanie úplne nenáročné. Ocení ich každý, kto potrebuje svoju telesnú hmotnosť skontrolovať len občas.

Výhody a nevýhody
  • Jednoduchosť a rýchlosť
  • Nízke obstarávacie náklady
  • Nie príliš presné výsledky váženia
Dojčenská váha

Dojčenské váhy

  • Sú určené na váženie malých detí s hmotnosťou zhruba do 20 kg.
  • Väčšinou sú digitálne s prehľadným LCD displejom.

Dojčenské váhy umožňujú bezpečne a s odchýlkou ​​len 5 až 10 g zistiť váhu bábätka, dokonca aj v prípade jeho nepokoja. Vyrábajú sa s klenutým povrchom, udržujúcim dieťa na jednom mieste a väčšinou disponujú aj automatickým vypínaním. Pamäť na jedno meranie je praktická kvôli možnosti sledovať prírastok hmotnosti oproti minulému meraniu (napr. po jedle), rovnako tak je možné odčítať váhu neživých predmetov (plienky, odev atď.).

Výhody a nevýhody
  • Špeciálne vlastnosti a funkcie pre prácu s malým neposedníkov
  • Jednoduchá manipulácia
  • Použiteľnosť iba na malé deti

Najčastejšie otázky – osobné váhy

Kedy a ako sa najlepšie vážiť?

Najvhodnejšou dobou pre váženie je ráno, po toalete a pred prvým jedlom. Odporúčaná frekvencia váženia je jedenkrát týždenne. Vážiť by sme sa mali len v spodnej bielizni a naboso. Pred vážením skontrolujte, či sa váha nachádza na rovnom a tvrdom povrchu. Stojte na nej rovno a celou plochou chodidiel.

Aké ukazovatele môžu osobné váhy merať?

Osobná váha vám môže poskytnúť údaje o telesnej hmotnosti a vypočítať percento nameraného tuku, vody i svalovej hmoty. V závislosti od typu váhy môžete získať informácie aj o váhe kostí, počte kalórií, o viscerálnom tuku, bazálnej metabolickej spotrebe a BMI indexe.

Ako prispôsobiť výber váhy životnému štýlu?

Pokiaľ si chcete udržať ideálnu hmotnosť, schudnúť, alebo pracujete ako fitness tréner či odborný nutričný poradca, vyberte si váhu s diagnostickými funkciami. Pomocou špeciálnych senzorov a zabudovanému počítaču vám dokáže váha namerať a spočítať dôležité údaje, ktoré potrebujete pre zdravý a vitálny život.

Aké špeciálne funkcie môžu osobné váhy ponúkať?

Moderné digitálne váhy ponúkajú automatické funkcie, ako je napríklad zapnutie po vstúpení na váhu, vypnutie pri nečinnosti a automatické vynulovanie. Zvládnu rozpoznanie používateľa aj prepojenie s inteligentným telefónom, napr. cez WiFi a Bluetooth.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07