Obnoviť stránku

Ako vybrať okuliare na virtuálnu realitu

Stále váhate, aký headset si kúpiť? Najmodernejšiu Hi-Tech novinku si môžete kúpiť už od pár desiatok eur. Neotáľajte a prečítajte si praktické rady, ktoré vám pomôžu s výberom.

Virtuálna realita, čiže zábava pre všetkých
Odpovedzte si na tieto otázky
  • Prostredníctvom akého zariadenia chcete virtuálnu realitu vytvoriť?
  • Koľko plánujete do VR investovať?
  • Ste pripravení vrhnúť sa po hlave do virtuálneho sveta?

Najdôležitejšie kritériá pri výbere okuliarov

Virtuálna realita s mobilom, počítačom či hernou konzolou?

Fiktívny digitálny svet možno v dnešnej dobe simulovať pomerne jednoducho – poslúžia nám na to špeciálne okuliare, resp. headset, ktoré je možné pripojiť k inteligentnému telefónu, počítaču alebo hernej konzole.

Najlacnejšiu vstupenku do sveta virtuálnej reality predstavujú VR okuliare k mobilu. Tie v podstate slúžia len ako držiak na smartfón, ktorého obrazovka nahradí vstavaný displej. Vďaka tomu si môžete vychutnať virtuálne zážitky už od necelých 8 €.

Oveľa sofistikovanejším riešením sú VR okuliare k počítaču. Tu však musíte počítať s vyššou finančnou náročnosťou, pretože zobrazenie prepracovaného 3D sveta kladie zvýšené nároky na hardvérovú výbavu počítača.

Istým kompromisom tak môžu byť okuliare k hernej konzole, ktoré jednoducho pripojíte bez toho, aby ste museli riešiť hardvérovú konfiguráciu predvoleného zariadenia.

Pozor na hardvér vášho zariadenia

V prípade virtuálnej reality je potrebné si uvedomiť, že ide o extrémne náročnú technológiu, s ktorou si bohužiaľ neporadí každé zariadenie.

VR s mobilom – nevyhnutnou nutnosťou sú pohybové senzory (akcelerometer a gyroskop), vysoké rozlíšenie displeja (najmenej Full HD) a výkonné procesory (štvorjadrové a viac). Pripravili som pre vás výber smartfónov, ktoré simuláciu virtuálneho sveta umožnia.

VR s počítačom – pri výbere PC či notebooku sa zamerajte na rýchlosť a veľkosť disku, veľkosť operačnej pamäte RAM a v neposlednom rade na výkonnosť grafickej karty. Nevyhnutná je prítomnosť moderných konektorov, napr. HDMI 1.4. Virtuálnu realitu dokáže sprostredkovať veľa vybraných stolných počítačov, ale aj notebookov.

VR s hernou konzolou – v prípade, že vlastníte hernú konzolu, môžete si svojím spôsobom oddýchnuť. Pri výbere headsetu a ďalšieho príslušenstva je potrebné iba zaistiť vzájomnú kompatibilitu. Hardvérovo vylepšovať konzolu nie je potrebné. V súčasnej dobe je v tomto smere najďalej PlayStation.

Vyššia cena sa spája s komfortnejšími prvkami

Najlacnejšie okuliare na virtuálnu realitu slúžia len ako držiak na mobilné telefóny – stačí do nich vložiť mobilný telefón, prepnúť zariadenie do špeciálneho režimu VR a pomocou dvoch šošoviek sa necháte vtiahnuť do deja. Nízkou cenou zaujmú okuliare od spoločnosti ColorCross, s ktorými nie je problém užívať si virtuálnu realitu za necelých 8 €. Priplatiť si môžete napríklad za okuliare s komfortnou EVA penou, s nastaviteľnými šošovkami alebo aj za okuliare s bezdrôtovým bluetooth ovládačom.

Obľúbeným headsetom je HTC Vive, ktorý získate v rámci výhodnej súpravy, v ktorej je samozrejme obsiahnutá náhlavná súprava s kvalitným OLED displejom a integrovaným zvukom, dva ovládače s haptickou odozvou alebo aj niekoľko káblov vrátane adaptérov. Tento produkt je určený iba na počítače či notebooky.

Zaujímavý je aj set Playstation VR Kit – balenie obsahujúce okuliare PlayStation VR, kameru PlayStation 2 Eye, jeden ovládač Move, hru VR Worlds a tiež samotnú hernú konzolu. V jednej krabici tak dostanete všetko, čo potrebujete pre plnohodnotný zážitok z virtuálnej reality.

Príslušenstvo, ktoré prinesie ešte väčší zážitok

Zvážte, či si vystačíte len s headsetom alebo využijete ďalšie príslušenstvo.

S vierohodnou virtuálnou realitou sa spája aj perfektné ozvučenie. Zamyslite sa nad kvalitnými slúchadlami či modernými reproduktormi. Nech už si vyberiete akýkoľkvek variant, kľúčová je podpora tzv. priestorového zvuku. Slúchadlá majú ešte jeden príjmemný benefit – izolujú okolité zvuky.

Existuje aj celé množstvo rôznych diaľkových ovládačov, ako drôtových, tak aj bezdrôtových. Napínavá akčná strieľačka či vysiľujúci tenis bude o to „skutečnější“. Medzi tie najprogresívnejšie patria asi špeciálne rukavice na VR alebo revolučný headset, ktorý vás do virtuálnej reality vtiahne aj pomocou ďalšieho zmyslu – čuchu!

Samotnú kategóriu venujeme špeciálnym VR kamerám, ktoré dokážu vytvoriť 360° video alebo lákavé fotografie. Možnosti využitia sú široké, v budúcnosti sa budeme bežne stretávať so zábermi týchto kamier pri prehliadkach bytových či nebytových priestorov, v rámci výučbových či poznávacích aplikácií, tutoriálov či simulátorov – napr. pre armádu a pod.

Čo znamená VR Ready?

Označenie VR Ready vzniklo pôvodne pre zákazníkov, ktorí sa prestávali orientovať v najmodernejších technológiách. Ak kupujete počítač, grafickú kartu či iný komponent s týmto označením, nemusíte sa v žiadnom prípade obávať, že by na simuláciu virtuálnej reality nestačil.

Začínajte jednoduchšími hernými titulmi, ideálne v sede

S rastúcou kvalitou, lepším vykresľovaním obrazu či kvalitnejším ozvučením sa ľahko môže stať, že stratíte pojem o priestore, kde sa fyzicky nachádzate. Neodporúčame virtuálnu realitu používať vonku, oveľa vodnejšie je to doma či niekde v bezpečnom prostredí. Ponorenie sa do virtuálnej reality môže byť veľakrát aj mätúce, takže v krajnom prípade môžete ľahko stratiť stabilitu – odporúčame sedieť na otočnej stoličke a mať okolo seba dostatočný priestor. Ideálne by vás pri prvom hraní mala pozorovať druhá osoba.

Je možné, že niektoré aplikácie či hry budú na vás príliš intenzívne. Spočiatku sa vyvarujte rôznym hororom či horskej dráhe – môže sa ľahko dostaviť tzv. kinetóza – stav spojený s nevoľnosťou. Spôsobuje to logický aspekt virtuálnej reality – oči vidia, že sa rýchlo pohybujete, mozog si to tým pádom myslí tiež, ale zároveň ho senzomotorické orgány v uchu informujú o tom, že sedíte. Ak sa kinetóza naozaj dostaví, neváhajte a okuliare si ihneď dajte dole a doprajte si malý odpočinok.

Vyberáte okuliare na virtuálnu realitu?

Samsung Gear VR
Okuliare na virtuálnu realitu k mobilu

Vďaka nízkej vstupnej investícii môže virtuálnu realitu skúsiť takmer každý.

Stačí mať výkonný mobil a máte takmer vyhrané

  • Intuitívna a maximálne jednoduchá obsluha
  • Najkompaktnejší zo všetkých variantov
  • Cenovo veľmi dostupné
  • Headsety naprieč všetkými cenovými kategóriami
Acer StarVR
Okuliare na virtuálnu realitu k počítaču

Extrémne výkonný počítač ponúkne v blízkej budúcnosti veľké spektrum možností využitia.

Nezabudnite na rýchly disk, moderný procesor a výkonnú grafiku

  • S virtuálnou realitou na počítači je jednoduché sa podeliť o obsah s priateľmi
  • Maximálny vizuálny, psychický a fyzický zážitok
  • Väčší vložený kapitál spravidla prinesie dokonalejšie simuláciu
  • Zaistená dokonalá kalibrácia a presnosť
Playstation VR na PS4
Okuliare na virtuálnu realitu k hracím konzolám

Nemusíte riešiť žiadne hardvérové či iné vylepšenia.

Využite doposiaľ skrytý potenciál v herných konzolách

  • Bez zdĺhavej synchronizácie či ďalšieho nastavovania
  • Značkové headsety a príslušenstvo väčšinou priamo od výrobcu
  • Jednoduchšia orientácia vo vzájomnej kompatibilite príslušenstva či hier
Playstation VR pro PS4

Okuliare pre drony

Nový pohľad na svet z výšky.

Staňte sa očami svojho dronu a vyskúšajte nový rozmer reality

  • Sú určené vždy pre konkrétnu značku dronu
  • Umožnia vám doslova zrásť s vaším na diaľku ovládaným zariadením
  • Skvelý dizajn aj výkon
Samostatné VR okuliare

Samostatné VR okuliare

VR okuliare, ku ktorým nepotrebujete nič iné

VR okuliare, ku ktorým nepotrebujete PC, hernú konzolu ani mobilný telefón.

  • Lacná, kompaktná a zároveň plnohodnotná virtuálna realita
  • Okuliare disponujú vlastným výpočtovým výkonom a batériou
  • Niektoré modely možno pripojiť k PC – potom môžu fungovať aj ako bežné VR okuliare pre PC

Viac informácií a recenzií nájdete v našom AlzaTech seriáli o VR.

Virtuálne realitu si tiež môžete vyskúšať v showroome Bratislava.

Slovník pojmov – VR
Headset

Náhlavná súprava. Základom sú spravidla špeciálne okuliare, ktoré väčšinou kúpite s integrovanými slúchadlami. Modernejšie headsety obsahujú aj progresívnejšie prvky, napríklad dokážu sledovať pohyb očných zorníc alebo na dosiahnutie intenzívnejšieho zážitku zapájajú aj ďalší z vašich zmyslov, a to čuch.

360° video

Progresívny digitálny rozmer vytvorený pomocou 360-stupňového alebo sférického kamerového systému, ktorý vďaka niekoľkým šošovkám zaberá celú scénu dookola. Vo videu tak nevidíte iba jeden záber, ale s pomocou vertikálnych a horizontálnych posuvníkov sa môžete rozhliadať „okolo seba“.

Haptická odozva

Moderný prvok slúžiaci predovšetkým ku komfortnejšiemu ovládaniu aplikácií a hier. Haptická technológia je extrémne citlivá na dotyk – modernejšie zariadenia s touto technológiou rozpoznávajú aj mieru dotyku, respektíve akou silou tlačíte. Zakaždým iná úroveň stlačenia môže mať odlišný vplyv vo vašej aplikácii. Podľa možností nastavenia je možné zapnúť „spätné vibrácie“, ktoré vás informujú o signále. Napríklad, pri automobilových pretekoch máte volant bez pedálu, ktorým môžete otáčať. Ak silno stlačíte pravú stranu, tak zrýchlite a ak ľavú, tak spomalíte. To, že ste stlačili volant dostatočnou silou a vaše vozidlo začína napr. brzdiť, ucítite na miernych „spätných vibráciách“.

Kinetóza

Choroba z pohybu, čiže negatívny stav, ktorý je často sprevádzaný nevoľnosťou. Vestibulárny aparát v uchu – senzomotorický orgán, ktorý vníma rovnováhu – informuje mozog o vašom pohybe zásadne inak, než vidí oko. Tento stav, zjednodušene povedané, zmätie vaše telo natoľko, že sa dostaví pocit na vracanie, bledosť, potenie a zrýchlený srdcový tep. Na upresnenie – predstavte si, že máte nasadený headset a pokojne sedíte na stoličke. Dej vo virtuálnej realite je však situovaný v zábavnom parku, kde si užívate adrenalínovú jazdu na horskej dráhe. Vestibulárny aparát mozgu hovorí, že sa nehýbete, oči však vidia niečo úplne odlišné, čím sa u vás prejaví popisovaná kinetóza.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06