Obnoviť stránku

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu

Aktualizované

Vysoká vlhkosť v byte je definovaná pri prekročení hodnoty cca 50 %. V takom prípade je potom dlhodobo vysoká vlhkosť nežiadúca, môže spôsobovať plesne a súčasne škodiť zdraviu a dokonca vybaveniu bytu či domu. Odvlhčovače dokážu znížiť vlhkosť jednorazovo, napríklad pri povodniach, ale aj dlhodobo. A ako vhodný odvlhčovač vybrať?

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu

Pred výberom odvlhčovača vzduchu si odpovedzte na tieto otázky:

  1. Do akej veľkej miestnosti odvlhčovač potrebujete?

  2. Aká je bežná teplota v odvlhčovanej miestnosti?

  3. Je pre vás dôležitá cena prevádzky odvlhčovača?

  4. Budete odvlhčovač premiestňovať medzi miestnosťami?

  5. Potrebujete aj ďalšie funkcie, ako napríklad čistenie vzduchu?

  6. Budete v odvlhčovanej miestnosti spať?

Základné parametre pre výber odvlhčovača vzduchu

Odvlhčovacia kapacita

Odvlhčovacia kapacita je veľmi dôležitý parameter, a preto hneď na začiatku je potrebné si určiť, koľko vlhkosti musíte odstrániť.

Kapacita odvlhčovača je údaj, ktorý nájdete v prípade každého prístroja a povie vám, koľko litrov vody dokáže odvlhčovač odstrániť zo vzduchu za určitý časový úsek, najčastejšie za 24 hodín. Samozrejme platí, že čím viac litrov vody dokáže prístroj počas daného časového úseku odsať, tým sa považuje za výkonnejší. Odvlhčovací výkon prístroja však kolíše v závislosti na teplote vzduchu a jeho vlhkosti. Maximálne množstvo vody odobraté zo vzduchu za 24 hodín uvádzané výrobcami je počítané pri 80 % relatívnej vlhkosti a teplote 30 °C.

Odvlhčovacia kapacita sa pohybuje od 0,2 do 50 litrov za deň. Ale odvlhčovače s kapacitou 0,2 – 0,9 litrov/deň zvládnu len malé miestnosti a vlhkosť vzduchu znižujú pomaly. Na účinnejšie odvlhčovanie malých, vlhkých priestorov sú vhodné odvlhčovače, ktoré odfiltrujú denne aspoň 8 – 15 litrov vody zo vzduchu. Na odvlhčovanie stredne veľkých vlhkých priestorov sú ideálne odvlhčovače s kapacitou 15 – 30 litrov za deň. Ak riešite vlhké a nadmerne vlhké väčšie priestory, určite vyberajte medzi odvlhčovačmi s kapacitou 30 – 40 litrov za deň. Odvlhčovače s kapacitou 50 litrov za deň sú určené už skôr do komerčných priestorov.


Pozn.: Veľmi vysoká odvlhčovacia kapacita nemusí byť pre vás zaručene tá najvhodnejšia voľba. Vždy záleží na vašich potrebách! Za vysoko výkonný odvlhčovač zaplatíte viac peňazí, ale potom ho napríklad nikdy naplno nevyužívate. Stúpa aj spotreba energie či rozmery a hmotnosť prístroja.

Vzduchový výkon

Vzduchový výkon čiže prietok vzduchu je hlavným parametrom pri výbere odvlhčovača. Jeho jednotkou je m3/h a platí, že jeho hodnota by sa mala rovnať trojnásobku objemu miestnosti, v ktorej sa bude nachádzať. Príliš vysoký výkon do malej miestnosti nie je vhodný, príliš zrýchli vysúšanie miestnosti, čo môže škodiť nábytku, obrazom a ďalšiemu vybaveniu.

Veľkosť miestnosti

Pri každom odvlhčovači nájdete údaj, pre akú veľkú miestnosť je vhodný. Odporúčané priestory sú ale orientačným údajom, a preto odporúčame pridať si k uvedenému údaju vždy rezervu.

Objem nádržky na vodu

Voda je v prípade väčšiny odvlhčovačov uskladňovaná v nádrži na vodu, ktorú treba pravidelne vylievať. Čím väčšia nádržka na vodu, tým menej často ju budete musieť vyprázdňovať, a aj prístroj vydrží dlhšie bez prestávky odvlhčovať. Avšak nemusí vždy platiť pravidlo, že čím väčší objem nádrže na vodu, tým pre vás lepšie. Platí to len do určitej miery. Je potrebné si tiež uvedomiť, že čím väčšia nádrž na vodu, tým pravdepodobne aj väčšie rozmery a hmotnosť prístroja. Okrem toho, voda by sa v nádrži nemala nechávať dlho kvôli možnému vzniku plesní. Pre predstavu, v bežných domácich podmienkach vystačí nádoba s objemom 5 litrov na 3 dni prevádzky.


TIP: Ak potrebujete trvale odvlhčovať veľmi vlhké väčšie priestory, kde bude odvlhčovač umiestnený po dlhší čas a nechcete sa zaťažovať pravidelným vylievaním vody, odporúčame prístroj s kontinuálnym odvlhčovaním, ktorý umožňuje odvod vody pomocou hadice priamo do odpadu.

Hlučnosť

Ak si kupujete odvlhčovač vzduchu do nebytových priestorov (napr. do pivnice či garáže), hlučnosť zrejme riešiť nebudete. Pre domácnosť je však miera hluku samozrejme dosť dôležitá. Moderné odvlhčovače sú dnes všeobecne pomerne tiché. Miera hluku sa najčastejšie pohybuje od 35 do 50 dB. Odborníkmi je stanovené, že hranica pre príjemný, nerušivý hluk je 40 dB, čo je porovnateľné napríklad s chladničkou. Takže ak vyberáte odvlhčovač do spálne alebo iných miestností, kde prístrojom nechcete byť rušení, vyberajte model s hlučnosťou do 40 dB.

Spotreba energie

Ak u vás pobeží odvlhčovač vzduchu často alebo trvalo, bude vás určite zaujímať spotreba energie. Čím vyšší príkon spotrebič má, tým vyššia je aj spotreba energie. Avšak samotný príkon vám neprezradí, či je daný odvlhčovač naozaj dobrý. Záleží na jeho energetickej účinnosti (pomer úžitku prístroja k množstvu spotrebovanej energie), ktorá sa dosť často prejaví aj v cene. Nízka obstarávacia cena sa teda nemusí vždy vyplatiť, pretože takýto prístroj môže mať nízku energetickú účinnosť, a za prevádzku si teda priplatíte. Na druhej strane, na trhu sú aj odvlhčovače s nižším príkonom, ale zároveň s vysokým výkonom. Sú ale drahšie.

Hmotnosť a rozmery

Tento parameter vezmite do úvahy, ak budete odvlhčovač používať vo viacerých miestnostiach a budete ho často prenášať. V takom prípade by mal byť vybavený pojazdnými kolieskami a rúčkou na pohodlné prenášanie.

Funkcie a vlastnosti

Odvlhčovače vzduchu môžu mať rôzne funkcie:

  • Senzor vlhkosti

Kvalitný odvlhčovač vzduchu by mal mať určite snímač vlhkosti (hydrostat). Ten meria aktuálnu vlhkosť v okolí odvlhčovača a vypne odvlhčovanie, keď je dosiahnutá požadovaná vlhkosť.

  • Displej

Určite je používateľsky vhodnejšie, keď má odvlhčovač displej, na ktorom vám zobrazuje aktuálnu vlhkosť okolia, teplotu a nastavenú požadovanú vlhkosť v miestnosti.

  • Automatické vypnutie

Ak má prístroj funkciu automatické vypnutie, sám sa vypne, pokiaľ dôjde k dosiahnutiu optimálnej vlhkosti či teploty alebo ak dôjde k naplneniu nádoby na vodu.

  • Časovač

Časovač slúži na nastavenie doby, po ktorú má odvlhčovač zostať v prevádzke.

  • Čistenie vzduchu

Odvlhčovačom cirkuluje vzduch, ktorý je vhodné prečistiť, prípadne zbaviť baktérií. Odvlhčovač s funkciou čistenia vzduchu tak môže byť užitočný aj z tohto hľadiska. Ponúka sa tu niekoľko možností. Na prečistenie vzduchu slúži aktívny uhlíkový filter alebo HEPA filter, ktorý zachytí aj tie najmenšie čiastočky, a tak odstraňuje zo vzduchu prach, pele, dym, zvieracie alergény a spóry plesní. Venujte pozornosť tomu, akým spôsobom sa tieto filtre čistia, pretože ich pravidelná údržba je dôležitá.

  • Ionizátor

Ionizátor výrazne prispieva k zlepšeniu kvality ovzdušia v domácnosti, čo ocenia predovšetkým alergici a astmatici. Obohacuje totiž vzduch o záporné ióny, čím ho prečisťuje a vytvára zdravé prostredie. Pomáha eliminovať zápachy v miestnosti, napríklad od cigaretového dymu alebo varenia.

  • UV lampa

UV lampa vďaka ultrafialovému žiareniu likviduje vírusy vyskytujúce sa vo vzduchu. Pomáha tak v prevencii chrípky a ďalších respiračných ochorení. Túto funkciu môžete zapnúť alebo vypnúť.

  • Regulácia výkonu

Vďaka možnosti regulácie výkonu môžete nastaviť výkon prístroja podľa potreby a do istej miery tým regulovať aj jeho hlučnosť a spotrebu energie.

  • Funkcia Anti-Freeze

Funkcia Anti-Freeze chráni odvlhčovač pred zamrznutím a je užitočná do miestností bez možnosti vykurovania, kde teplota klesá pod bod mrazu.

  • Smart režim

Smart režim znamená, že prístroj odvlhčuje na základe inteligentného režimu a optimálne nastaví úroveň vlhkosti v závislosti na aktuálnej teplote v miestnosti.

  • WiFi pripojenie

Niektoré odvlhčovače majú WiFi pripojenie, a vy ich môžete ovládať na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie.

  • Funkcia sušenia bielizne

Funkcia sušenia bielizne je veľmi užitočná tam, kde sušenie bielizne v byte je jednou z príčin vysokej vlhkosti a vzniku plesní. S odvlhčovačom vzduchu môžete sušiť bielizeň zavesenú na sušiaku alebo tiež mokré topánky a kabáty. Navyše si tak skrátite dobu sušenia bielizne približne o polovicu.

Typy odvlhčovačov podľa technológie odvlhčovania

Kondenzačné odvlhčovače vzduchu

Kondenzačné odvlhčovače vzduchu

  • Vhodné do obytných a vykurovaných miestností
  • Vysoký výkon a účinnosť odvlhčovania

Kompresorové čiže kondenzačné odvlhčovače sú najčastejšie využívané odvlhčovače. Vyznačujú sa vysokou účinnosťou odvlhčovania. Sú vhodné do obytných priestorov, kde nedochádza k veľkým teplotným výkyvom a kde ani v zime neklesne teplota pod 15 °C. Ich výkon totiž kolíše v závislosti na teplote a vlhkosti a najlepší výkon dosahujú pri teplote okolo 30 °C a vlhkosti vzduchu 80 %. Na trhu je dnes k dostaniu veľa modelov kondenzačných odvlhčovačov, ktoré sa môžu pochváliť nielen užitočnými funkciami, ale aj príjemným dizajnom, ktorý vkusne zapadne do interiéru bytu.

Výhody a nevýhody
  • Vysoký výkon
  • Energeticky úsporné
  • Mnoho užitočných funkcií
  • Pekný dizajn
  • Nevhodné do chladných priestorov
  • Nevhodné do priestorov s kolísavou teplotou
Adsorpčné odvlhčovače vzduchu

Adsorpčné odvlhčovače vzduchu

  • Vhodné do chladných priestorov
  • Nie sú závislé na teplote a vlhkosti vzduchu

Adsorpčné odvlhčovače vyberajte v prípade, že potrebujete odvlhčovať priestory s nízkymi teplotami (pivnice, sklady, garáže). Sú totiž účinné už od 1 °C, teda aj na miestach, kde kondenzačné odvlhčovače nefungujú správne. Ich nevýhodou je nižší maximálny výkon a vyššia spotreba energie.

Výhody a nevýhody
  • Účinné aj pri nízkych teplotách
  • Nie sú závislé na teplote a vlhkosti vzduchu
  • Tichá prevádzka
  • Majú nižší maximálny odvlhčovací výkon
  • Vyššia spotreba energie

Často kladené otázky

Kedy je vhodné odvlhčovač vzduchu použiť?

Ak váš byt či iné priestory (pivnica) trápi pleseň, s najväčšou pravdepodobnosťou je tu vysoká vlhkosť. Ideálna vlhkosť v miestnosti je 40 – 50 %. Pri hodnotách nad 50 % je vhodné kúpu odvlhčovača zvážiť a používať ho pravidelne na ochranu vášho zdravia aj majetku. Aj v prípade jednorazového použitia, napríklad po povodniach, je použitie odvlhčovača zásadné. Odvlhčovač vzduchu sa vám bude hodiť aj na sušenie bielizne, ak toto zvyšuje vlhkosť v byte a spôsobuje tvorbu plesní. Využijete ho napríklad aj pri maľovaní bytu, kedy farba rýchlejšie uschne.

Ako často a na ako dlho je potrebné odvlhčovač púšťať na dosiahnutie maximálneho efektu?

Odvíja sa to od veľkosti miestnosti, teploty v nej, miere vlhkosti a tiež od výkonu odvlhčovača, ktorý máte k dispozícii. Ideálne je zvoliť odvlhčovač, ktorý disponuje senzorom vlhkosti, tzv. hydrostatom, ktorý automaticky vypne prístroj, keď sa dosiahne v miestnosti ideálna vlhkosť.

Kam odvlhčovač umiestniť?

Odvlhčovač by mal byť ideálne umiestnený do stredu miestnosti, ďaleko od zdrojov tepla. Miestnosť by mala mať zatvorené dvere aj okná, aby nedochádzalo k nežiadúcemu prúdeniu vzduchu.

Skúste naše cookies

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
Vianočná rýchlosť doručenia: Alza predajne Alzaboxy Doručenie na adresu Partnerské odberné miesta Viac
0-2 dni 0-2 dni 1-3 pracovné dni 1-3 pracovné dni
P-DC1-WEB31