Obnoviť stránku

Ako vybrať kulmofén (NÁVOD)

Aktualizované

Kulma a fén sú pre mnohé ženy úplne nenahraditeľní pomocníci pri každodennej úprave vlasov. Kulmofén je ich dômyselným spojením, vďaka ktorému vytvoríte nadýchaný účes behom pár minút. Pokiaľ chcete mať krásne upravené vlasy nielen na slávnostné príležitosti, ale aj denne do práce, kulmofén je ideálnym riešením, pretože celý proces úpravy vlasov výrazne urýchľuje. Ponuka kulmofénov je veľmi široká. Preto vám poradíme, na ktoré parametre by ste sa mali zamerať. Vysvetlíme vám, aký je rozdiel medzi statickým a rotačným kulmofénom a pridáme ďalšie užitočné rady a postrehy, ktoré vám pomôžu vybrať kulmofén, ktorý presne zodpovedá vašim predstavám.

Jak vybrat kulmofén

Pár užitočných tipov, ako vybrať kulmofén na vlasy

  1. Zamerajte sa na základné parametre. Ide predovšetkým o materiál hlavice, príkon, funkcie a tiež reguláciu teploty.

  2. Pred kúpou si ujasnite, či vám viac vyhovuje rotačný, alebo statický kulmofén.

  3. Uistite sa tiež, čo je súčasťou príslušenstva kulmofénu.

  4. Premyslite si, čo presne od kulmofénu očakávate. Ako často ho mienite používať a koľko času chcete úprave vlasov venovať?

  5. Pri výbere nezabudnite zohľadniť typ a dĺžku vašich vlasov.

  6. Ak chcete mať istotu, že vaše vlasy častými úpravami netrpia, investujte do drahších kulmofénov, ktoré vysušujú a upravujú vlasy veľmi šetrne.

Zásadné parametre pre výber kulmofénu

Príkon

Príkon je fyzikálna veličina, ktorá udáva energetickú náročnosť daného prístroja. Je to tiež jeden z najdôležitejších parametrov. Platí čím vyšší príkon, tým vyššia spotreba energie. Nízky príkon síce bude šetriť vašu peňaženku, ale výkon zariadenia vás pravdepodobne príliš neoslní.

Existujú kulmofény s príkonom iba 50 W. Väčšina modelov sa ale pohybuje v rozmedzí 600 – 800 W. Najlepšie výsledky dosiahnete s kulmofénmi s príkonom v rozmedzí 1 000 – 1 200 W. Rozmyslite si, ako často budete prístroj používať, a podľa frekvencie využitia zvoľte adekvátny príkon. Hlavnou výhodou výkonných zariadení je úspora času a lepšie výsledky tvarovania účesu. Výkonné kulmofény sú ale hlučnejšie a ich obstarávacia cena je vyššia.

Materiál

Kulmofény sa skladajú z dvoch hlavných častí, tými sú rukoväť a hlavica, ktorá je vybavená kefami. Rukoväť by mala byť hlavne ergonomická, takže by vám mala dobre padnúť do ruky. Všímajte si umiestnenie tlačidiel. Rukoväte sa spravidla vyrábajú z plastu, ktorý je príjemný na dotyk, ale zároveň by vám nemal z ruky vykĺznuť.

Hlavica môže byť vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, keramiky alebo turmalínu. Materiál je nutné vyberať podľa typu vašich vlasov. Voľba materiálu ovplyvňuje hmotnosť prístroja (priemerná hmotnosť je 400 – 500 g). Ak máte veľmi jemné vlasy, nie je pre vás vhodná hlavica z nehrdzavejúcej ocele.

Rýchlosť fúkania vzduchu

Rýchlosť fúkania vzduchu je ďalším dôležitým parametrom, ktorému by ste mali venovať svoju pozornosť. Tento technický parameter vám napovie, koľko času vám zaberie vytvoriť požadovaný účes. Jednotlivé modely ponúkajú až tri rýchlosti vysúšania. Väčšina modelov má minimálne dve rýchlosti vysúšania. Vyššia rýchlosť prúdenia vzduchu urýchľuje tvorbu účesu.

Nastavenie teploty

Teplotné programy vám umožnia vybrať teplotu, ktorá je najšetrnejšia práve k vašim vlasom. Preto aj nastavenie teploty patrí k rozhodujúcim faktorom výberu. Väčšina modelov má tri teplotné programy. Kvalitnejšie zariadenia ponúkajú štyri a viac teplotných programov. Viac teplotných programov ponúka väčšiu variabilitu. Teplotné programy s nízkou teplotou ohrevu sú vhodné pre veľmi jemné vlasy. Počítajte ale s tým, že viac teplotných programov zvyšuje cenu prístroja.

Ponuka funkcií kulmofénu

Kulmofény vám môžu ponúknuť rad funkcií, ktoré celý proces úpravy účesu ešte viac zjednodušia. Kulmofén môže disponovať týmito funkciami:

  • Ionizácia

Rovnako ako klasický fén, aj kulmofén môže ponúkať funkciu ionizácie vlasov. Pokiaľ vám ide nielen o sušenie a úpravu vlasov, ale chcete im dopriať aj starostlivosť, funkcia ionizácie je vám šitá na mieru. Vaše vlasy sú počas vysúšania chránené. Navyše ionizácia má antistatické účinky, takže nemusíte mať obavu, že vám vlasy po úprave začnú elektrizovať. Bonusom je krásny lesk vlasov.

  • Studený vzduch

Táto užitočná funkcia je vhodná predovšetkým pre veľmi jemné a citlivé vlasy. Ovláda sa pomocou jediného tlačidla. Namiesto horúceho vzduchu bude z kulmofénu prúdiť studený vzduch. Najčastejšie sa táto funkcia využíva pri fixácii účesu, pretože urýchľuje celý proces jeho tvorby. Ak vlasy upravujete len horúcim vzduchom, nemali by ste na ne po úprave siahať až do úplného vychladnutia, aby ste si účes nepoškodili. Vďaka funkcii studeného vzduchu, nemusíte čakať vôbec na nič. Niektoré modely kulmofénu disponujú tiež funkciou CARE. Táto funkcia umožňuje takmer okamžité zníženie teploty vysúšania.

  • Rýchle zahrievanie

Opäť funkcia, ktorá šetrí váš čas. Vďaka tejto funkcii sa kulmofén zahreje veľmi rýchlo, takže je pripravený na okamžité použitie.

  • Obojstranná rotácia

Praktická funkcia, ktorú oceníte najmä v prípade, že sa vám nedopatrením zamotajú vlasy do kefy. Kulmofén vybavený obojstrannou rotáciou sa môže otáčať doľava aj doprava.

  • Automatické vypnutie

Pokiaľ zariadenie dlhší čas nepoužívate, automaticky sa samotné vypne. Je to teda bezpečnostná funkcia, ktorá má za cieľ zabrániť požiaru z prehriatia.

Výber nadstavcov

Vďaka širokej ponuke rôznych typov nadstavcov si kulmofén poradí s krátkymi aj dlhými vlasmi. Problémom nie sú ani vlnky. V prípade, že plánujete s kulmofénom vytvárať zložitejšie účesy, alebo už teraz viete, že prístroj bude využívať viac osôb s rôznou dĺžkou vlasov, rozhodne si vopred zistite, aké nadstavce sú súčasťou balenia, prípadne, či možno kompatibilné nadstavce jednoducho dokúpiť. Súčasťou drahších modelov býva aj praktický stojan alebo kufrík na nadstavce.

Typy nadstavcov:

  • Tvarovacia koncovka – inými slovami tvarovacia kefa, ktorá koncentruje prúdenie horúceho alebo studeného vzduchu na určité miesta. Vďaka nej vytvarujete účes presne podľa vašich predstáv.
  • Vzduchová tryska – vďaka nej vysušíte vlasy rýchlejšie, pretože koncentruje prúdenie vzduchu.
  • Kefa na vyrovnanie vlasov – s pomocou tohto nadstavca vlasy krásne vyrovnáte. Počas vyrovnávania s touto kefou nedochádza k strate objemu.
  • Kefková tryska – výsuvný nadstavec, ktorý uľahčuje tvarovanie účesu.
  • Teplovzdušná kefa – uľahčuje úpravu dlhých vlasov. S jej pomocou vytvoríte aj z dlhých nepoddajných vlasov perfektný účes.

Dĺžka prívodného kábla

Nepodceňujte tento technický parameter! Nie je nič horšie, než zistiť, že váš nový kulmofén má príliš krátky alebo naopak dlhý kábel. Dĺžka kábla sa pohybuje v rozmedzí od 1 – 2,7 metra. Cestovné veľkosti majú spravidla káble kratšie. Pred kúpou musíte okrem iného zohľadniť vzdialenosť zásuvky od zrkadla a podľa toho vybrať kulmofén, ktorý má dostatočne dlhý kábel.

Cena

Cenové rozpätie kulmofénov je veľmi široké, od ľudoviek po profesionálne prístroje pre náročných. Cena sa logicky odvíja od počtu ponúkaných funkcií, výkonu, značky atď. Ak viete, že budete kulmofén používať denne a napríklad nielen vy, ale aj vaše deti, nebojte sa investovať do kvality. V ostatných prípadoch záleží čisto na tom, čo presne od kulmofénu očakávate a aké funkcie sú pre vás zásadné.

Pre predstavu, najlacnejšie kulmofény môžete kúpiť už za 15 eur. Tieto modely však ponúkajú len úplne základné funkcie a veľmi nízky príkon. Profesionálne prístroje začínajú na cene nad 70 eur. V tejto kategórii si vyberú aj profesionálni kaderníci.

Rotačné kulmofény

Rotačné kulmofény

  • Možnosť nastaviť smer, ktorým sa bude kefa otáčať
  • Dodá vlasom nielen krásny tvar, ale aj objem
  • Široký výber modelov

Rotačné kulmofény na vlasy fungujú na princípe otáčania kefy. Tá sa môže otáčať doľava aj doprava. Vďaka tomu je lepšie regulovaná teplota a intenzita vysúšania. Kefy si vlasy samy namotajú, takže pracujú takmer samostatne. Manipulácia s nimi je teda veľmi jednoduchá a rýchla. Krásne nadýchaný účes vytvoríte behom pár okamihov.

Výhody a nevýhody
  • Obojstranné kefy sa pohybujú smerom doľava aj doprava
  • Lepšia regulácia teploty a intenzity vysúšania
  • Jednoduchá a rýchla úprava vlasov
  • Vytvoria nadýchaný objem
  • Vymeniteľné nadstavce
  • Výber z radu funkcií
  • Môžu byť hlučné
Statické kulmofény

Statické kulmofény

  • Kefa sa neotáča
  • Vlasy sa na kefu natáčajú pohybom ruky, nie automaticky

Statické kulmofény nemajú rotujúcu hlavicu, takže je nutné vlasy manuálne natáčať pohybom ruky. Vlasy upravujú pomocou teplého vzduchu. Statické kulmofény ponúkajú rovnaké funkcie a výber nadstavcov ako rotačné. Hlavný rozdiel je v spôsobe manipulácie. Záleží teda na vašich osobných preferenciách.

Výhody a nevýhody
  • Množstvo doplnkových funkcií
  • Vytvoria nadýchaný objem
  • Vymeniteľné nadstavce
  • Statická hlavica je menej poruchová
  • Zložitejšia manipulácia
  • Vlasy je nutné manuálne natáčať

Najčastejšie otázky pri výbere kulmofénu

Čo je kulmofén a ako funguje?

Kulmofén je prístroj, ktorý v sebe kombinuje vlastnosti kulmy a teplovzdušného fénu. Funguje na báze fúkania teplého alebo studeného vzduchu. Vlasy nielen suší, ale tiež im dodáva objem a požadovaný tvar, ktorý dlho vydrží. Kulmofény majú niekoľko rôznych nadstavcov, vďaka ktorým môžete tvoriť nepreberné množstvo originálnych účesov.

Aký je rozdiel medzi kulmou a kulmofénom?

Kulma má vo vnútri výhrevné teleso, ktoré vlasy zahrieva. Vlasy sa na kulmu namotajú a teplom sa zafixujú do požadovaného tvaru. Výsledkom sú pravidelné, dokonalé kučery alebo vlny. Tvar vĺn závisí od veľkosti a šírky kulmy. S kulmou vytvoríte perfektné vlny aj z absolútne rovných a jemných vlasov. Kulmy vo väčšine prípadov nie je možné použiť na mokré vlasy.

Kulmofény vlasy sušia a tvarujú pomocou horúceho alebo studeného vzduchu. Vďaka rôznym nadstavcom máte možnosť vytvoriť si vždy originálny účes, ktorý je bohatý, nadýchaný a dlho vydrží. Kulmofény sa dajú použiť na mokré, polosuché aj suché vlasy. Navyše môžu mať funkciu ionizácie, takže vaše vlasy neelektrizujú a budú krásne lesklé.

Aký materiál zvoliť?

Kulmofény respektíve ich hlavice sa vyrábajú najčastejšie z nehrdzavejúcej ocele, keramiky a turmalínu. Táto časť zariadenia je v priamom kontakte s vašimi vlasmi.

  • Nehrdzavejúca oceľ – ak máte veľmi jemné vlasy a nechcete si ich pravidelnými úpravami poškodiť, hlavica z nehrdzavejúcej ocele nie je ideálnou voľbou, pretože je najmenej šetrná.
  • Keramika – keramická hlavica je šetrnejším variantom. Vlasy po keramickom povrchu lepšie kĺžu.
  • Turmalín – kulmofén s turmalínovou hlavicou je k vlasom najšetrnejší. Je teda vhodnou voľbou aj pre veľmi jemné vlasy.

Musia byť vlasy vždy mokré?

Nie, nemusia. Vlasy môžu byť mokré, polosuché, ale aj suché. Pre optimálny výsledok sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.

Ako si pri úprave nespáliť vlasy?

Pri manipulácii s kulmofénom sa vždy riaďte pokynmi výrobcu. Rozhodujúca je tiež štruktúra vašich vlasov. Veľmi jemné vlasy vysúšajte na nízku teplotu. Nesnažte sa proces vysúšania urýchliť vysokou teplotou, ak danej teplote nezodpovedá typ vašich vlasov. Pred akoukoľvek tepelnou úpravou vlasov používajte prípravky na ochranu vlasov pred teplom.

  • Ak máte veľmi jemné vlasy, neprekročte hranicu 190 °C.
  • V prípade tvrdých, nepoddajných vlasov môžete zvoliť teplotu vysúšanie až 250 °C.

Aký kulmofén sa hodí pre krátke vlasy?

Zamerajte sa na nadstavce. Optimálnym riešením pre krátke vlasy je menší nadstavec. Krátke vlasy nie je vôbec jednoduché vyfúkať do požadovaného tvaru, bývajú totiž veľmi nepoddajné. Aj z tohto dôvodu je kulmofén praktickejší ako klasický fén.

Aký kulmofén sa hodí pre dlhé vlasy?

Úprava dlhých vlasov je vždy časovo náročnejšia a tiež namáhavejšia, preto stavte na istotu a kúpte si rotačný kulmofén. Ten si vlasy namotá automaticky. Vďaka rotačnej hlavici tiež ľahko vyriešite, ak sa vám vlasy nedopatrením zamotajú. Stačí zmeniť smer rotácie a je po probléme. Vyberajte nadstavce, ktoré sú vhodné pre dlhé vlasy.

Môže kulmofén poškodiť vlasy?

Pravidelná tepelná úprava vlasov môže poškodiť vaše vlasy. Ak chcete mať istotu, že ste pre svoje vlasy urobili maximum, investujte do kulmofénu s funkciou ionizácie. Vďaka ionizácii dodáte svojim vlasom prirodzenú vlhkosť a lesk. Ionizácia má tiež antistatické účinky. Pred každým použitím kulmofénu sa tiež odporúča použiť vhodnú vlasovú kozmetiku, ktorá je určená pre tepelnú ochranu. Prípravky naneste vždy tesne pred začiatkom vysúšania alebo inou tepelnou úpravou vlasov.

Ako správne sušiť a tvarovať vlasy?

Mokré vlasy tepelnou úpravou veľmi rýchlo strácajú vlhkosť. To vedie k ich presušeniu a následnému lámaniu. Z tohto dôvodu sa vôbec neodporúča natáčať vlhké alebo mokré vlasy kulmou. Pokiaľ chcete minimalizovať negatívne účinky vysúšania a tvarovania vlasov kulmofénom alebo fénom, začnite tým, že vlasy dôkladne vysušíte uterákom. Potom použite ochranné vlasové prípravky vhodné pre tepelnú úpravu a vysúšajte nižšou teplotou. Vysoké teploty použite až na tvarovanie účesu a len po nevyhnutne nutný čas. Účes zafixujte studeným vzduchom.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14