Obnoviť stránku

Ako vybrať kuchynský nôž

Aktualizované

Nevyhnutnosťou v každej kuchyni je nôž, s ktorým bez problémov a ľahko nakrájate všetko, čo potrebujete. Ponuka nožov je široká a ich kvalita značne ovplyvňuje komfort pri jeho každodennom používaní. A akonáhle raz vyskúšate kvalitný nôž, iný už chcieť nebudete. Poďme sa teda pozrieť, ako vybrať ten správny nôž, ktorý vám bude denne dobre slúžiť.

Ako vybrať kuchynský nôž

Pár tipov pri výbere kuchynského noža

  1. Prvým kritériom pri výbere noža je účel jeho využitia. Kuchynské nože sú podľa svojho tvaru a veľkosti určené pre konkrétnu činnosť v kuchyni.

  2. Kuchynský nôž vám bude slúžiť niekoľko rokov. Neoplatí sa na ňom šetriť.

  3. V prípade nákupu nožov je dobré spoliehať sa na osvedčenú značku.

  4. Kvalitný nôž spoznáte predovšetkým podľa jeho precízneho spracovania, ostrej a pevnej čepele a do ruky dobre padnúcej rukoväte. Nemal by byť veľmi pružný a pri veľkých nožoch by sa čepeľ nemala ohýbať vôbec.

  5. Nekvalitný nôž je nápadne lacný, jeho čepeľ je z mäkkej ocele a ohýba sa, vyhotovenie je už od pohľadu „lacné“, je na svoju veľkosť príliš ľahký, rukoväť s čepeľou sú nevyvážené.

Podľa čoho vyberať vhodný nôž do kuchyne

Účel použitia

Prvým kritériom pri výbere noža by mal byť účel jeho využitia. Na bežné domáce použitie si vystačíte s 3 – 5 druhmi nožov. V základnom vybavení každej kuchyne by mali byť minimálne tieto tri typy:

  • Malý nôž na okrajovanie zeleniny, ovocia a krájanie menších surovín.

  • Univerzálny nôž vhodný na mäso aj na väčšiu zeleninu a ovocie.

  • Dlhý nôž s vlnitým ostrím na pečivo.

Ostatné potom vyberajte v závislosti od vašich potrieb. K dispozícii sú rôzne špecializované nože, ktoré využijete pri rôznych činnostiach v kuchyni.

Materiál čepele

Najdôležitejšou časťou každého noža je jeho čepeľ. Materiál, z ktorého je čepeľ vyrobená, má značný vplyv na jeho ostrosť, váhu, odolnosť voči korózii a odolnosť voči otupeniu. Pri nožoch sa najčastejšie stretnete s nehrdzavejúcou oceľou, uhlíkovou oceľou a keramikou.

  • Čepeľ z nehrdzavejúcej ocele

Nehrdzavejúca oceľ je najrozšírenejším materiálom. Tieto čepele sú vytvorené z rôznych zliatin železa a niektorého z prvkov, ako napríklad chróm, nikel alebo molybdén, ktoré potom významne ovplyvňujú vlastnosti a celkovú kvalitu ocele. Renomovaní výrobcovia používajú mnohokrát patentované technológie, ktoré zaručujú vysokú kvalitu materiálu.

Výhodou nožov z nehrdzavejúcej ocele je, že sa dajú dobre naostriť aj v domácich podmienkach. Postačí vám k tomu kvalitná ocieľka. Sú značne odolné proti poškodeniu a korózii, aj keď nemožno povedať, že úplne stopercentne. Sú primerane tuhé a pružné a sú nenáročné na údržbu.


TIP: Pri výbere materiálu čepele je dobré spoľahnúť sa na výrobok osvedčeného výrobcu, ktorý je zárukou vysokej kvality ocele.

  • Čepeľ z uhlíkovej ocele

Aj keď každá oceľ obsahuje uhlík, uhlíková oceľ ho obsahuje viac, čo sa prejavuje aj na jej vlastnostiach. Ľahšie sa opracováva a tiež brúsi. Nabrúsené ostrie z uhlíkovej ocele je ostrejšie ako pri oceli nehrdzavejúcej, avšak oveľa skôr sa otupia. Je tiež náchylnejšia na koróziu a pri nedostatočnej údržbe sa na čepeli môžu tvoriť aj škvrny, preto si vyžaduje väčšiu údržbu.

  • Čepeľ z keramiky

Čepeľ keramického noža je vyrobená z oxidu zirkónia a vyznačuje sa značnou tvrdosťou. Keramické nože sú veľmi ostré a pri bežnom používaní sa neotupia a nepodliehajú korózii. Hodia sa predovšetkým na krájanie mäsa, zeleniny, ovocia či byliniek. Ich výhodou je, že pri krájaní zachovávajú v ovocí a zelenine vitamíny. Avšak odporúčame použitie iba na mäkšie potraviny, pretože keramická čepeľ je krehká a mohla by sa odštipnúť, čo súvisí práve s jej vysokou tvrdosťou. Takisto sa vyvarujte použitiu na tvrdom povrchu ako je sklenený lopárik či keramický tanier. Keramický nôž nedávajte ani do umývačky, kde by sa pri prudkých nárazoch mohlo ostrie taktiež odštiepiť.


Pozn.: Nikdy sa nepokúšajte keramický nôž sami naostriť. Pravdepodobne to nebude vôbec potrebné, ale pokiaľ sa tak stane, vyžaduje to zásah odborníka so špeciálnou diamantovou brúskou.

Dĺžka čepele

Dĺžku čepele kuchynského noža voľte podľa účelu, ku ktorému ho budete používať.

  • Najkratšie nože s čepeľou od 5 do 12 cm sa hodia na okrajovanie, šúpanie ovocia a zeleniny, tiež na porciovanie malých potravín alebo na mazanie.
  • Stredne dlhé čepele 13 – 20 cm sa hodia na krájanie mäsa a veľkých kusov ovocia a zeleniny. Tieto rozmery mávajú kuchárske nože alebo nože filetovacie, plátkovacie či nože Santoku.
  • Nože s čepeľou okolo 20 – 25 cm sú určené na pečivo.

Tvar čepele

Tvar čepele by mal zodpovedať niektorému z klasických typov kuchynských nožov. Tvar je vždy prispôsobený účelu, na ktorý je nôž využívaný. Tvar teda vyberajte vždy podľa toho, či ho chcete na plátkovanie mäsa, na krájanie zeleniny a ovocia, na vykosťovanie, na filetovanie atď. Veľmi obľúbené sú nože univerzálne, ktoré môžete použiť takmer na všetko.

Ostrie čepele

Ostrosť je najdôležitejšou vlastnosťou noža. Ostrie noža by malo byť po celej dĺžke čepele, tj. od špičky až k záštite. Niekedy môžete natrafiť na nôž, pri ktorom ostrie končí kúsok pred záštitou. S takým nožom sa vám môže horšie pracovať. Ostrie by malo byť hladké a rovnomerne opracované.

Čím vyššia tvrdosť materiálu čepele, tým bude aj jeho ostrie trvanlivejšie. Pozor ale na to, že čím tvrdší materiál, tým krehkejší. Príkladom sú keramické nože. Avšak ostrie každého noža sa používaním opotrebováva. Rozdiel je len v tom, ako rýchlo. Závisí to od kvality materiálu čepele a tiež od Vášho spôsobu zaobchádzania.

Väčšina nožov vyžaduje po zakúpení najskôr poriadne naostriť, ale veľmi kvalitné kúsky alebo keramické nože môžete zapriahnuť rovno do ostrej prevádzky. Osvedčeným testom ostrosti noža je krájanie paradajky. Pokiaľ nôž mäkkú paradajku rozkrojí bez toho, aby ju rozmliaždil, je považovaný za ostrý.


TIP: Krájajte vždy na drevenom či plastovom povrchu, krájanie na tvrdej podložke (plechu, sklenenej doske, keramickom tanieri) ničí ostrie.

Klin čepele

Čepeľ by sa správne mala zužovať od tupej k ostrej strane v klinovitom tvare. Je tým zaistená správna tuhosť noža a jeho ľahší priechod rezanými surovinami. Nôž, ktorý je po celej šírke čepele rovnako tučný, je pravdepodobne vyrobený z plechu a dobrú službu od neho rozhodne nečakajte.

Záštita noža

Dôležitú úlohu predovšetkým kvôli bezpečnosti hrá záštita medzi rukoväťou a ostrím, ktorá by mala zabrániť skĺznutiu prstov na ostrie. Môže byť kovová ako súčasť čepele, alebo môže byť z rovnakého materiálu ako rukoväť a v podstate je jedno, akú zvolíte, musí však plniť svoj účel. Niektorým lacnejším nožom záštita chýba, takým sa odporúčame vyhnúť. Pokiaľ nájdete nôž bez záštity pri nejakej kvalitnej značke, pravdepodobne ide o dizajnový kúsok.

Rukoväť

Rukoväť slúži na uchopenie noža a ovplyvňuje celkové pohodlie pri manipulácii s nožom. Zvierame ju dlaňou, a preto by nám mala dobre padnúť do ruky a zároveň by tvar rukoväte mal brániť skĺznutiu ruky na čepeľ. Protišmyková úprava je preto výhodou.

Čepeľ by mala v rukoväti pevne sedieť. Pokiaľ rukoväť nie je celistvou súčasťou noža, je najčastejšie tvorená dvomi črienkami upevnenými k nožu nitovaním. Nikde nesmie byť voľné miesto alebo spoje, kde by sa mohli usadzovať baktérie. Nesmie sa na nej nachádzať žiadne hrbolčeky ani nerovnosti. Rukoväť by mala byť optimálne vyvážená s čepeľou.

Rukoväť sa vyrába z rôznych druhov materiálov. Bežne sa stretnete s drevom, plastom, pogumovaným plastom a kovom.

  • Drevo je príjemný a esteticky prívetivý materiál, je však potrebné ho udržiavať v suchu a po umytí ihneď dôkladne utrieť. Nôž s drevenou rukoväťou by v žiadnom prípade nemal ísť do umývačky.

  • Tvrdý plast nie je toľko pohodlný do ruky. Nevyžaduje žiadny zvláštny spôsob umývania a nešmýka, keď je mokrý.

  • Plast s protišmykovou úpravou je vhodnejšou úpravou plastu. V ruke je výrazne príjemnejší, nešmýka ani v mastnej ruke, môžete ho umývať v umývačke. Protišmyková vrstva však býva náchylnejšia na poškodenie.

  • Kovová rukoväť je vysoko odolná, ľahko sa čistí a je dizajnovo veľmi atraktívna. Avšak manipulácia s kovovou rukoväťou vyžaduje cvik, pretože v mokrej alebo mastnej ruke kĺže.

Hmotnosť noža

Možno vás to prekvapí, ale váha noža má svoj význam pri určovaní jeho kvality. Nôž aj s rukoväťou by nemal byť príliš ľahký. Práve naopak. S ťažším nožom totiž nemusíte pri krájaní na čepeľ toľko tlačiť. Rezanie tak bude jednoduchšie a bezpečnejšie. Ľahké nože vypovedajú o nízkej kvalite, zatiaľ čo ťažšie nože svedčia o kvalitnejšom výrobku. Je ale potrebné ustrážiť, aby rukoväť bola s čepeľou optimálne vyvážená.

Typy kuchynských nožov

Kuchársky nôž

  • Univerzálny nôž, široké využitie v každej kuchyni
  • Krájanie, porciovanie
  • Vhodný na mäso, zeleninu, ovocie, bylinky
Kuchárske nože

Kvalitný kuchársky nôž by nemal chýbať v žiadnej kuchyni. Jeho využitie je široké, a preto ho tiež často nazývame univerzálnym nožom. Je väčší, má pevnú konštrukciu a hodí sa na prácu s mäsom, porciovanie steakov, krájanie väčšej zeleniny, ale aj sekanie byliniek. Ide všeobecne o najrozšírenejší a najuniverzálnejší nôž vo všetkých kuchyniach sveta.

Plátkovací nôž


  • Široké využitie v kuchyni
  • Porciovanie, porciovanie
  • Vhodné na mäso, veľké kusy ovocia, filety, sushi
Plátkovacie nože

Typickým znakom plátkovacieho noža je jeho dlhá užšia čepeľ. Plátkovací nôž sa hodí predovšetkým k ľahkému plátkovaniu mäsa a akýchkoľvek ďalších surovín. Jeho využitie je opäť širšie, preto sa uplatní v každej dobre vybavenej kuchyni. Využijete ho tiež na porciovanie hotového mäsa, čistenie a krájanie rýb alebo na prácu s väčšími kusmi ovocia. S niektorými plátkovacími nožmi dobre rozkrojíte aj pečivo.

Nôž Santoku

  • Široké využitie v kuchyni
  • Krájanie, drvenie, sekanie, na kocky
  • Vhodné na mäso, ryby, zeleninu, bylinky
Nôž Santoku

Japonský typ noža Santoku sa v európskej kuchyni vďaka svojmu širokému využitiu radí medzi univerzálne nože. Je typický svojím širokým ostrím, vďaka ktorému je povrch rezu hladký a úhľadný. Na rozpálenej panvici sa totiž hladký povrch kúska mäsa rýchlo uzavrie. Ďalším účelom hladkého a ostrého okraja je, aby z ovocia alebo surového mäsa uniklo čo najmenšie množstvo štiav. Šťavy, vďaka ktorým pokrm získava svoju chuť, tak zostávajú vo vnútri a mäso nevysychá. Výška noža vám umožní nakrájanú surovinu nabrať na čepeľ a preniesť ju hrnca či panvice. Nôž Santoku môžete použiť na ryby, mäso, zeleninu, ale nakrájate s ním aj chrumkavý chlieb alebo nadrvíte korenie.

Nôž na zeleninu a ovocie

  • Nepostrádateľný malý nôž
  • Krájanie, okrajovanie, lúpanie
  • Vhodné na zeleninu, ovocie, huby
Nôž na zeleninu a ovocie

Nôž na zeleninu a ovocie patrí k základnej výbave každej kuchyne. Je malý, ľahký a dobre ovládateľný a je ideálny na čistenie, lúpanie, vykrajovanie zeleniny, ovocia a húb. Nože na zeleninu môžu mať rôznu podobu. Tie univerzálne majú klasický tvar čepele a sú malé s dĺžkou do 10 cm. Niektoré sú vybavené zúbkovanou čepeľou, čo využijete pri okrasnom krájaní zeleniny. Alebo je ich ostrie rovné so špičkou dole na pohodlnejšie lúpanie a okrajovanie proti palcu ruky.

Vykosťovací nôž

  • Špecializovaný nôž na zbavovanie mäsa od kostí a kože
  • Vykosťovanie, filetovanie, čistenie mäsa
  • Vhodné na mäso, ryby, citrusy
Vykosťovací nôž

Tieto nože s úzkou čepeľou a ostrou špičkou sú ideálne na vykosťovanie mäsa, teda spracovanie hydiny a rýb, kedy potrebujete oddeliť mäso od kosti, odstrániť šľachy a kožu. Práca s takýmto nožom je rýchla a bezpečná. Jeho zúžená špička a pružná čepeľ sa prispôsobí kosti a straty na mäse sú tak minimálne. Vykosťovací nôž by nemal chýbať žiadnemu dobrému kuchárovi. Keďže je podobný filetovaciemu nožu, môžete ho využiť aj na filefovanie a prípravu rýb.

Filetovací nôž

  • Špecializovaný nôž na presné krájanie tenkých plátkov rýb a mäsa
  • Filetovanie
  • Vhodné na ryby, mäso
Filetovací nôž

Filetovací nôž má veľmi úzku a pružnú čepeľ s dĺžkou aspoň 16 cm. Je určený k činnostiam v kuchyni vyžadujúcim presnosť. Svojim tvarom a vlastnosťami umožňuje filetovací nôž presné krájanie tenkých plátkov rýb alebo mäsa. Dobre kopíruje rybiu chrbticu. Je potrebné kontrolovať jeho ostrie, pretože pri krájaní chrbtice a rybej koži dochádza k jeho otupeniu.

Nakrajovací nôž

  • Nôž s ostrou špičkou na široké využitie v kuchyni
  • Špikovanie, nakrajovanie, krájanie, čistenie zeleniny
  • Vhodné na mäso, zeleninu
Nakrajovací nôž

Hoci vás môže názov miasť, nakrajovací čiže špikovací nôž je v podstate ďalším univerzálnym nožom na široké využitie a v kuchyni patrí medzi najpoužívanejšie. Základnými znakmi týchto nožov je štíhla čepeľ s hladkým alebo zubatým ostrím zakončená ostrou špičkou. Vďaka takému ostriu ľahko narušíte vrchnú, často pevnejšiu časť krájanej potraviny. Je teda ideálny na nakrajovanie a špikovanie, ale skvele sa hodí na čistenie mäsa či zeleniny, vynikajúci je na krájanie bagiet, tvrdých salám a napríklad aj paradajok.

Nôž na pečivo

  • Dlhý nôž so zubatým ostrím
  • Krájanie
  • Vhodné na chleba, bagety, žemle, torty
Nôž na pečivo

Nôž na chlieb a pečivo sa vyznačuje zubatým ostrím, ktorým ľahko rozkrojíte aj čerstvé pečivo. Slúži na krájanie chleba a iného pečiva s kôrkou, ktorá ostatným nožom tupí ostrie. Jeho dlhá čepeľ 22 – 25 cm zvládne aj veľký peceň chleba. Na výber máte buď nôž s klasickým, alebo zahnutým ostrím a záleží čisto od toho, s ktorým sa vám lepšie krája. Tvar noža na pečivo je veľmi podobný cukrárskym nožom, takže ich môžete využiť aj pri pečení a krájanie tort.

Nôž na syr

  • Špecializovaný nôž na pohodlné krájanie syrov
  • Krájanie, porciovanie, servírovanie
  • Vhodné na syry
Nôž na syr

Ide o nože špeciálne navrhnuté, ktoré vám umožnia pohodlne krájať rôzne druhy syrov, ale svoje využitie nájdu aj pri servírovaní studenej kuchyne. Tieto nože by mali byť vybavené špeciálnou povrchovou úpravou proti lepeniu syra na čepeľ. Ale tiež vďaka dieram v čepeli sa syr nebude na čepeľ lepiť. Zdvojená špička noža v tvare vidličky umožňuje syr po naporciovaní ľahko nabrať a servírovať. Pokiaľ ste vyložene syrový fajnšmekri, na trhu môžete nájsť špecializované nože určené na syry mäkké, tvrdé, nože na parmezán či sekáčiky vhodné na plátkovanie syrov.

Sekáčik na mäso

  • Uľahčí prácu pri opracovaní a porciovaní mäsa s kosťou
  • Sekanie
  • Vhodný na mäso, kosti
Sekáčik na mäso

Sekáčik má širokú a veľmi silnú čepeľ a podstatne vyššiu váhu než akýkoľvek kuchynský nôž. Príliš často sa vo vybavení bežnej kuchyne nenachádza, ale ak doma občas spracovávate mäso s kosťou (napríklad kosti na polievku či rebierka), môže sa vám hodiť. Kosti jednoducho kuchynským nožom nenaporcujete.

Často kladené otázky

Kde nože uchovávať a ako sa o ne starať?

Nože uchovávajte vždy oddelene, aby sa čepele navzájom nedotýkali a zároveň ste ich mali po ruke. Ideálne sú praktické drevené či antikorové stojany alebo magnetická lišta.

Nože je lepšie umývať v ruke pod tečúcou vodou a hneď utrieť dosucha. Nože, pri ktorých to výrobca dovoľuje, môžete umývať aj v umývačke. Na krájanie používajte drevené alebo plastové dosky, vyhnite sa krájaniu na sklenenej doske či keramickom tanieri.

Ako rozoznám kvalitný a nekvalitný nôž?

Kvalitný nôž by mal byť precízne vypracovaný a nemal by mať žiadne spoje ani škáry. Nemal by byť veľmi pružný a pri veľkých nožoch by sa čepeľ nemala ohýbať vôbec. Čepeľ by mala byť ostrá a rovnomerne obrúsená. Rukoväť by mala padnúť dobre do ruky a pri úchope by nemalo hroziť skĺznutie prsta na čepeľ.

Hlavné znaky kvalitného noža:

  • Precízne spracovanie
  • Odolný a pevný
  • Ostrá čepeľ
  • Krájanie bez námahy
  • Nehrdzavie
  • Dobre padne do ruky

Hlavné znaky nekvalitného noža:

  • Krájanie ide ťažko
  • Čepeľ sa ohýba
  • Hrdzavie
  • Rýchlo sa tupí
  • Čepeľ sa poškriabe
  • Nepohodlná rukoväť alebo kĺzavý materiál
  • Rukoväť sa uvoľňuje alebo dokonca upadne

Je potreba brúsiť aj kvalitné nože?

Aj ten najkvalitnejší nôž sa vám pri používaní časom otupí. Ostrie noža by sa malo teda pravidelne pribrusovať. Pravidelná údržba nožov predĺži ich životnosť. Na tento účel je potrebné použiť kvalitnú ocieľku alebo brúsku na nože.

Iba keramické nože sa nebrúsia. Teda určite nie doma. Jeho ostrie je veľmi odolné a keramický nôž by vám mal vydržať ostrý niekoľko rokov. Pokiaľ sa z akéhokoľvek dôvodu stane, že ho predsa len budete musieť naostriť, zverte ho do rúk špecialistov.

Aké sú zásady správneho používania keramického noža?

Keramické nože majú svoje veľké výhody, ale zároveň aj isté obmedzenia. Keramická čepeľ je tvrdšia ako oceľ, ale zároveň krehkejšia, takže môže jednoduchšie dôjsť k jej odštiepeniu, pokiaľ s nožom narazíte na kosť alebo ho budete používať na tvrdom povrchu. Taktiež pri páde sa odštiepeniu čepele pravdepodobne nevyhnete. Pre lepší prehľad uvádzame výhody a nevýhody keramických nožov.

Výhody keramického noža

  • Extrémne ostrá čepeľ
  • Ostrie sa netupí
  • Nepodlieha korózii
  • Na čepeli nezostávajú potraviny
  • Jednoducho sa umýva (stačí opláchnuť a utrieť)
  • Uchováva vitamíny

Nevýhody a obmedzenia keramického noža

  • Je potrebné vyhnúť sa krájaniu na tvrdom povrchu
  • Je potrebné vyhnúť sa krájaniu príliš tvrdých potravín
  • Poškodí sa pri páde
  • Zle znáša tlak z boku (môže sa zlomiť)
  • Neodporúča sa umývať v umývačke

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06