Dózy a krabičky na potraviny patria k základnému vybaveniu snáď každej kuchyne. Predlžujú životnosť a čerstvosť potravín, umožňujú komfortnejšiu prepravu jedla a v neposlednom rade vám pomôžu s uskladnením potravín v chladničke či mrazničke. Na trhu nájdete veľký výber materiálov, veľkostí, tvarov aj systémov zatvárania potravinových boxov. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponuke dóz na potraviny a vybrať tie najlepšie do vašej kuchyne.
Veľmi dôležitým parametrom pri výbere dóz na potraviny je systém uzatvárania nádob. To, ako viečko a nádoba tesní totiž vo výsledku ovplyvňuje aj čerstvosť a trvanlivosť potravín. Ak totiž nádoba nebude dobre tesniť a do dózy bude prenikať vzduch, jedlo vnútri sa bude oveľa rýchlejšie kaziť ako v dóze s kvalitným tesnením.
Aké systémy uzatvárania dóz na potraviny teda poznáme?
Dózy na potraviny s týmto systémom uzatvárania patria k tým lacnejším. Viečko na nádobe 100 % netesní, k jedlu vnútri dózy môže prenikať vzduch, potraviny potom rýchlejšie strácajú na čerstvosti a nevydržia dlho. Takú nádobu tiež nie je dobré nakláňať. Tekuté potraviny ako polievky či omáčky môžu medzi vekom a nádobou pretekať.
Systém s klipmi je oproti klasickému nacvakávaciemu viečku viac spoľahlivý a 100 % tesní. A tak zaručuje oveľa dlhšiu životnosť potravín aj bezpečnosť pri transporte. Viečko je k nádobe veľmi pevne uchytené, a tak sa nemusíte obávať, že by sa vám polievka vyliala do batohu alebo sa pach z chladničky dostal do dózy (a naopak).
Kým dózy s nacvakávacím viečkom sú bez tesnenia, pri dózach na potraviny so systémom uzatvárania s klipmi venujte pozornosť tesneniu vo veku. To môže byť:
Slúžia na uchovanie potravín bez prístupu vzduchu, čo predlžuje čerstvosť jedla a potraviny si tak zachovajú po dlhšiu dobu svojej arómu. Vákuové dózy sú perfektné na kávu, čaj, sušienky (tie vo vákuových dózach nenavlhnú) aj na zvyšky jedla od obeda, salámy a syry atď.
V každej domácnosti sa dózy na potraviny používajú inak. Jedni do nich balia desiatu deťom do školy, druhí ich využívajú na uchovanie potravín v chladničke či mrazničke, iní si v nich nosia obed do práce. A preto je na trhu niekoľko druhov dóz, ktoré majú špecifické vlastnosti a použitia:
Najčastejšie sa stretávame s dózami plastovými alebo polypropylénovými (PP), čo je odolnejšia forma plastu. Tieto dózy sú väčšinou univerzálne, vhodné ako do mikrovlnnej rúry, tak do umývačky. Sklenené dózy sú vhodné skôr na uchovávanie suchých potravín, niektoré sklenené misy slúžia zároveň na uchovanie aj zapekanie jedla v rúre. Dózy z borosilikátového skla sa vyznačujú vysokou odolnosťou. Ekologickejším variantom sú bambusové dózy, vyrobené prevažne z prírodných materiálov. Sú vhodné do umývačky a vynikajú netradičným dizajnom. Na uchovanie kávy, čaju a ďalších sypkých surovín sú vhodné tiež dózy z nehrdzavejúcej ocele. Maslo v chladničke najlepšie uchováte v keramických dózach.
Ak radi zapekáme, pečiete alebo ohrievate v rúre, potom sa vám bude hodiť sklenená dóza. Pripravíte v nej lasagne, zapekané cestoviny aj bublaninu. Na rozdiel od klasickej zapekacej misy môžete sklenenú dózu po vychladnutí pripraveného jedla zakryť plastovým vekom a odviesť na piknik, na chalupu alebo ju uložiť do chladničky. Pripravené jedlo vám tak vydrží omnoho dlhšie čerstvé. Pri výbere sklenených dóz si overte, že nádoby sú vyrobené zo žiaruvzdorného skla a teda sú vhodné do rúry.
Plastové dózy, alebo ak chcete krabičky na potraviny, sú zo všetkých materiálov najobľúbenejšie. Najčastejšie sa používajú na uchovávanie jedla v chladničke alebo v mrazničke, na prenášanie jedla do školy či do práce, na ohrievanie jedla v mikrovlnnej rúre atď. V kombinácii s kvalitným tesnením a uzatváraním výrazne predlžujú životnosť potravín. Vyberať môžete z veľkého množstva tvarov a veľkostí. Niektoré plastové dózy na potraviny sa pýšia označením 100 % bez BPA, teda bez chemickej látky, ktorá negatívne ovplyvňuje zdravie človeka. Takéto dózy na potraviny sú vhodné nielen pre vás, ale najmä pre vaše deti.
Tritan je pomerne novým materiálom, ktorý sa čoraz častejšie používa na výrobu fliaš a dóz na potraviny. Oproti niektorým nádobám z plastu totiž neobsahuje BPA, je krištáľovo priehľadný, ľahký a veľmi odolný proti nárazom. Tritan odolá teplotám až 90 °C a nekrúti sa. Preto do dóz z Tritanu môžete naliať horúcu omáčku alebo polievku bez toho, aby sa dóza poškodila. Dózy z Tritanu sú bez chuti a bez zápachu, a tak neovplyvňujú chuť ani vôňu potravín. Zároveň pachy nepohlcujú. Preto do tritanových dóz môžete uskladniť napríklad cesnakovú nátierku bez obáv, že sa arómy cesnaku už nikdy nezbavíte.
Všetky obalové plastové materiály a najmä tie, ktoré sa používajú v potravinárskom priemysle, sú starostlivo testované a nemajú vplyv na uchovávané potraviny. Často sa pri plastových dózach stretnete s označením BPA free, čo značí zdravotnú nezávadnosť takého riadu.
Dózy vhodné do mrazničky sú najčastejšie vyrobené z plastu alebo skla. Tieto materiály odolávajú nízkym teplotám a potraviny v nich uchované si vďaka správnemu skladovaniu zachovajú dlhú trvanlivosť. Mrazuvzdorné dózy bývajú označené snehovou vločkou.
Najodolnejším materiálom z hľadiska častého umývania v umývačke je jednoznačne sklo. Máloktoré dózy dnes naopak nie sú vhodné na umývanie v umývačke, avšak časté umývanie plastových dóz v umývačke môže spôsobovať nežiaduce zafarbenie alebo poškriabanie plastu.
Vo väčšine plastových, sklenených a silikónových dózach môžete s pootvoreným viečkom ohrievať potraviny v mikrovlnnej rúre. Na častejší ohrev sa oplatí viečko s ventilom. Ten stačí pred ohrevom otvoriť a jedlo sa tak ohreje rýchlejšie. Do mikrovlnnej rúry nie sú vhodné materiály ako nehrdzavejúca oceľ, smalt alebo bambus.