Bez kvalitného digestora sa kuchyňa, v ktorej sa aspoň občas varí, nezaobíde. Eliminuje nepríjemné výpary a pachy, predchádza tvorbe plesní a pomáha udržiavať v kuchyni čistý vzduch. Nie každý digestor sa ale hodí do každej kuchyne. Aké teda existujú druhy odsávačov pár, ako sa medzi sebou líšia a čo napríklad znamená recirkulácia? Poradíme vám, ako vybrať ten správny digestor do vašej kuchyne.
Odstraňovaním výparov z varenia a pečenia predídete vzniku plesní v kuchyni. Digestor zaistí v kuchyni čistý vzduch bez výparov a pachov, v zime navyše môžete variť bez nutnosti vetrania.
Čistý vzduch, predchádzanie vzniku plesní v kuchyni a osvetlenie kuchynskej linky sú hlavnými výhodami digestora. Iste oceníte aj to, že sú pomerne tiché. Navyše, môžu byť pre vašu kuchyňu vhodným dizajnovým doplnkom.
Pri výbere digestora sa zamerajte predovšetkým na veľkosť vašej kuchyne a umiestnenie varnej dosky. Dôležité je tiež zvoliť správny spôsob odvetrania, preto je dobré vopred zistiť, či vaša kuchyňa umožňuje pripojenie na odťah alebo bude vhodnejšia recirkulácia.
Výkon digestora závisí na veľkosti priestoru, z ktorého má odvádzať výpary. Pokiaľ máte kuchyňu spojenú s obývačkou, musíte započítať obe izby. Čím väčší priestor, tým výkonnejší digestor potrebujete. Bežné digestory odsajú za hodinu 400 – 700 m³ pary, tie najvýkonnejšie až 1 200 m³. Správne zvolený odsávač pár musí byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 3× za hodinu, najlepšie až 10×. Pri výbere spočítajte objem celého priestoru (šírka × dĺžka × výška celej plochy) k prvým uzatvárateľným dverám. Takto získané číslo je ekvivalentom výkonu motora digestora na prečistenie daného priestoru.
* Rozmer miestnosti: 7 × 5 m
* Výška stropu: 2,9 m
* Objem miestnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
* Celkový objem, ktorý je nutné za hodinu vymeniť: 3 × 101,5 m³ = 304,5 m³
* Minimálny výkon digestora: 305 m³/h
Pripomíname, že výška vypočítanej hodnoty je minimálna a odporúča sa zvoliť digestor s výkonnostnou rezervou.
Šírka digestora musí byť rovnaká alebo väčšia ako šírka varnej dosky.
Digestory mávajú halogénové žiarovky alebo modernejšie LED diódy. Odporúčame osvetlenie pomocou LED technológie, pretože vykazuje nižšiu spotrebu, dlhšiu životnosť, minimálne zahrievanie a vyššiu odolnosť voči častému zasvecovaniu a zhasínaniu. LED diódy samotné sú tiež krajšie a svetlo z nich je príjemnejšie.
Digestory sa ovládajú buď bežnými tlačidlami, alebo sú vybavené elektronickým ovládaním s displejom a dotykovými tlačidlami. Druhý variant je modernejší a mnohokrát pohodlnejší. Hodí sa najmä do dizajnových kuchýň. Odsávanie má obvykle 2 – 3 výkonnostné stupne.
V dnešnej dobe si môžete zaobstarať tiež odsávač pár, ktorý je priamo prepojený s indukčnou varnou doskou inovatívnym systémom Hob2Hood. Ten je schopný sám rozoznať, kedy je nutné spustiť odsávanie. A ak túžite po naozaj nadčasovej záležitosti, potom je tu pre vás inteligentná varná doska s integrovaným digestorom vybaveným centrálnym ventilátorom.
Z dôvodu zvýšenej hlučnosti si dajte pozor na to, aby sa odťahové potrubie nedotýkalo skrinky.
Tip: Čím kratšia a priamejšia cesta von, tým väčší bude účinok odťahu digestora. Vodorovné potrubie má požadovanú účinnosť iba ak je dlhé maximálne 2 – 3 m. V prípade, že je dlhšie a má viac ohybov, účinnosť odsávača klesá.
Komínové odsávače pár sú výkonné a predstavujú výrazný dizajnový prvok v každej kuchyni. Hodia sa do veľkých kuchýň, ktoré majú možnosť odťahu komínom. Upevňujú sa na stenu medzi závesné skrinky. Staviť môžete na klasický aj moderný dizajn zo skla.
Ostrovčekové digestory sa pripevňujú k stropu kamkoľvek do priestoru nad varnými ostrovčekmi. Ak nemáte sporák alebo varnú dosku pri stene, ide o najlepšie riešenie. Vyvinú vysoký výkon a sú výrazným kuchynským spotrebičom.
Ak máte menšie kuchyne, výsuvné odsávače pár budú pre vás vhodnou voľbou. Teleskopické digestory majú výsuvný predný panel, ktorý vyjde iba počas prevádzky. Pri nečinnosti je vysúvacia časť schovaná a nenarúša vzhľad kuchynskej linky.
Podskrinkové digestory sú menšie ako komínové alebo ostrovčekové digestory, preto sa hodia aj do menších kuchýň, napríklad v panelových domoch. Nie sú tak nápadné a ich inštalácia, najčastejšie pod závesné skrinky alebo voľne nad sporák, je pomerne jednoduchá.
Vstavané digestory sa pri návrhu nových kuchýň zabudovávajú do kuchynských skríň, teda s nimi dobre splývajú a sú zároveň výkonné. Dôležité je dbať na presné rozmery odsávača.
Recirkulačné, čiže bezodťahové, digestory sú vhodné všade tam, kde nie je možnosť odťahu komínom. Recirkulačný režim dnes umožňuje úplná väčšina digestorov. Obsahujú pachový uhlíkový filter, ktorý odsatý vzduch prečistí a vráti späť do miestnosti.
V ponuke príslušenstva pre digestory nájdeme hlavne uhlíkové filtre, ktoré je vhodné po určitej dobe používania pravidelne meniť. Zabezpečujú totiž bezproblémový chod digestora, pretože práve filtre eliminujú výpary a pachy pri príprave pokrmov. Ďalším príslušenstvom sú dekoratívne lišty, ktoré slúžia ako dizajnový prvok na úpravu vzhľadu vášho digestora.
Pri režime odťahu para vychádza odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou do vonkajšieho prostredia. Pri recirkulácii sa vzduch filtruje cez uhlíkový filter a vracia sa čistý späť do miestnosti.
Čím väčšiu kuchyňu máte, tým výkonnejší odsávač pár potrebujete. Počíta sa s priestorom k prvým uzatvárateľným dverám, takže v prípade kuchýň spojených s obývacím priestorom musíte zahrnúť obe miestnosti. Odsávač pár by mal byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 3× za hodinu – najlepšie až 10×. Napríklad kuchyňa s rozmermi 5 x 5 × 2,9 m potrebuje digestor s výkonom aspoň 218 m³/h. To je však minimálna hodnota, odporúčame ešte vyšší výkon, aby bolo odsávanie čo najefektívnejšie.
Uhlíkové filtre sú kazety s aktívnym uhlím, ktoré sa vkladajú do odsávačov pár pri režime recirkulácie, pokiaľ nie je možnosť priameho odťahu. Cez uhlíkový filter preniká čistý vzduch späť do miestnosti. Musí sa zhruba po pol roku podľa intenzity používania pravidelne meniť a na rozdiel od tukových filtrov nie sú umývateľné.
Aby bola účinnosť digestora optimálna, mal by byť vo výške od 65 do 75 cm od varnej dosky. V prípade plynovej varnej dosky sa pritom odporúča 75 cm, pri elektrickej 65 cm. Digestor by mal byť širší ako varná plocha.
Pri režime odťahu je para odvádzaná do vonkajšieho prostredia odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou. Pre optimálny výkon a nízku hlučnosť by odťahové potrubie malo byť čo najkratšie a s minimom ohybov. Jeho priemer by mal byť minimálne rovnaký ako priemer vývodu odsávača.
Režim recirkulácie sa používa v prípade, že vaše stavebné úpravy neumožňujú odvod do komína, teda typicky v bytových domoch, panelákoch a pod. Pri tomto režime sa používajú uhlíkové filtre, cez ktoré sa prefiltrovaný vzduch vracia čistý späť do miestnosti. Digestor je pri recirkulácii mierne hlučnejšii a má o trochu menší výkon ako pri režime odťahu.
Spätná klapka sa používa pri režime odťahu. Vkladá sa na výstupné hrdlo digestora a pri odvode výparov priamo do komína zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku do miestnosti.
Slovník pojmov