Obnoviť stránku
Aktuálna rýchlosť doručenia:
Alza predajne
Alzaboxy
Doručenie na adresu
Partnerské odberné miesta

0-1 deň
0-1 deň
0-2 dni
1-2 dni

Ako platiť so smart hodinkami Samsung Galaxy Watch4 (Classic)

Aktualizované • Autor: Daniel Hlas

Zásadnou inováciou smart hodiniek Samsung Galaxy Watch4 a Samsung Galaxy Watch4 Classic je nový operačný systém Wear OS Powered by Samsung, ktorý okrem iného prináša aj bezkontaktné platby Google Pay. Tie nahrádzajú pôvodnú službu Samsung Pay, ktorá platenie v SR stále nepodporuje. Používanie bezkontaktných platieb Google Pay však podmieňuje správne úvodné nastavenie, ktoré si preto popíšeme na nasledujúcich riadkoch. 

i

Na trhu stále nájdeme smart hodinky Samsung Galaxy Watch Active2 a Samsung Galaxy Watch3, ktoré využívajú operačný systém Tizen s integrovanou službou Samsung Pay. Tá v súčasnej dobe ale na Slovensku podporovaná nie je, čo zo Samsung Galaxy Watch4 robí prvé hodinky tejto značky s možnosťou platieb na našom území. 

smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;

Ako platiť so smart hodinkami Samsung Galaxy Watch4 (Classic) – OBSAH

  1. Nastavenie služby Google Pay
  2. Postup samotnej platby
  3. Výhody platieb so smart hodinkami 

Nastavenie služby Google Pay

Samsung Galaxy Watch4 a Samsung Galaxy Watch4 Classic bezkontaktné platby po prvom spustení prekvapivo vôbec neponúkajú. Na smart hodinkách je totiž nutné najskôr stiahnuť aplikáciu Google Pay, ktorú nájdeme v obchode aplikácií Google Play. Tá sa po inštalácii objaví aj v hlavnom menu, odkiaľ ju následne môžeme kedykoľvek spustiť.

Google Pay nám pri prvom otvorení oznámi, že používanie bezkontaktných platieb vyžaduje tzv. zámok obrazovky. Ten môže mať podobu číselného kódu alebo znaku (symbolu), ktorý nakreslíme na poli s deviatimi bodkami. Odomknutie je následne vyžadované pri každom nasadení hodiniek Samsung Galaxy Watch4 (Classic).

smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
Postup inštalácie aplikácie Google Pay na smart hodinkách Samsung Galaxy Watch4 Classic. 

Po vytvorení zámku obrazovky sme vyzvaní na pokračovanie na mobilnom telefóne, v ktorom sa automaticky otvorí aplikácia Google Pay. V tej teraz pridáme svoju platobnú kartu buď prostredníctvom manuálneho zadania všetkých údajov, alebo odfotografovaním prednej strany karty a opísaním trojmiestneho kódu zo strany opačnej. Banka si následne môže vyžiadať jednorazové overenie totožnosti prostredníctvom okamžite odoslanej SMS správy, z ktorej stačí opísať kód do mobilnej aplikácie Google Pay. Posledným krokom je aktivácia technológie NFC, ktorú na hodinkách nájdeme v paneli rýchleho spustenia (panel zobrazíme ťahaním zhora nadol na základnom ciferníku). 

Postup samotnej platby

Samotné platenie je po prvom nastavení až nečakane jednoduché. Stačí otvoriť základné menu a kliknúť na ikonku Google Pay, potom sa objaví obrázok platobnej karty. Tento krok navyše môžeme urýchliť priradením funkcie bezkontaktných platieb k dvojitému stlačeniu horného tlačidla (štandardne dvojité stlačenie otvára poslednú používanú aplikáciu). Ako bolo spomenuté už skôr, platobných kariet je možné uložiť väčšie množstvo. V takom prípade je možné medzi nimi ľahko listovať pomocou prejdenia prsta po obrazovke, a ovládanie tak snáď ani nemôže byť jednoduchšie.

Po výbere správnej karty priložíme hodinky k platobnému terminálu, potom celá transakcia prebehne rovnako ako v prípade bezkontaktnej platobnej karty. Samsung Galaxy Watch4 (Classic) zároveň po zaplatení nič špecifické nezobrazí, takže sa nakoniec správajú, ako by platba snáď ani neprebehla. Obavy ale samozrejme nie sú na mieste, správnosť transakcie totiž potvrdí samotný terminál. Na záver už stačí len jediné stlačenie horného tlačidla, ktoré nás vráti na základný ciferník.

smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
Postup samotnej platby: Pri zobrazení základného ciferníka stlačíme dvakrát horné tlačidlo, potom sa zobrazí kreditná karta a hodinky môžeme priložiť k platobnému terminálu.

Výhody platieb so smart hodinkami

Bezkontaktné platby smart hodinkami ponúkajú celý rad výhod, medzi ktoré patrí aj bezkonkurenčná rýchlosť úhrady. Namiesto zdĺhavého vyťahovania peňaženky či telefónu si jednoducho vystačíme s jednoduchým stlačením bočného tlačidla a priložením k terminálu. Ďalšou výhodou je nadštandardná ochrana proti zneužitiu. Vďaka zadávaniu bezpečnostného kódu pri každom nasadení nemôže s hodinkami zaplatiť nikto iný ani pri ich nájdení. To je oproti hotovosti či platobným kartám zásadný rozdiel.

Väčšina používateľov smart hodinky nosí takmer neustále, a zaplatiť preto môžu prakticky kedykoľvek. To platí aj pre športovcov, ktorí vyrazili bez zbytočnej záťaže a narazili na obchod, kde si chcú kúpiť napríklad niečo na pitie. Smart hodinky zároveň nezabudneme ani v aute, batožine či zloženej bunde, čím sa vyhneme zbytočným problémom pri pokladni. Dostupnosť platieb je teda celkovo vyššia ako v prípade iných metód.

i Mohlo by vás zaujímať

Bezkontaktné platby Google Pay patria medzi hlavné prednosti chytrých hodiniek Samsung Galaxy Watch4 (Classic) a nie je preto divu, že sa ich veľká časť zákazníkov pokúsi skôr či neskôr sprevádzkovať. Veríme, že s naším článkom ste proces aktivácie úspešne zvládli a vaše platby sa teraz stanú rýchlejšími a jednoduchšími než kedykoľvek predtým.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB29