Obnoviť stránku

Ako správne kŕmiť šteňa?

Aktualizované 19

Zaobstarať si šteňa je nielen radosť, ale aj záväzok. Všetko začína už pri výbere vášho budúceho psieho spoločníka, avšak pripravení musíme byť aj na to, čo bude nasledovať až si šteniatko privezieme domov. Čaká nás veľa dôležitých rozhodnutí, vrátane výberu krmiva. A práve na to, čím môžeme malého psíka kŕmiť sa dnes pozrieme.

Ako správne kŕmiť šteňa – OBSAH

  1. Výber šteňaťa neradno podceniť
  2. Šteniatko je doma, čo teraz?
  3. Výber krmiva podľa ceny
  4. Krmivo voľte podľa veľkosti a rasy
  5. Pozor na prekrmovanie

Výber šteňaťa neradno podceniť

Keď si chceme zaobstarať šteňa, čaká nás veľká kopa rozhodovania. Aké šteniatko by sme chceli a aké dokážeme zvládnuť? Budeme chcieť papierového psíka, alebo oriešok? Chceme psíka od chovateľa alebo pomôžeme šteniatku z útulku? A kde vôbec budeme šteňa hľadať? Všetky tieto otázky musíme dôkladne zvážiť a zodpovedať.

Pri výbere šteňaťa sa musíme zamyslieť nad tým, aké bude mať psík stravovacie nároky a zvážiť, čím ho v budúcnosti chceme kŕmiť.

Pokiaľ si berieme psíka od chovateľa, uľahčí nám to počiatočné spolužitie s ním. Dobrý chovateľ nám povie, čo môžeme od danej rasy očakávať, šteniatko nám predá až vtedy, keď je riadne odstavené od matky, aby sme ho nemuseli dokrmovať šteňacím mliekom a v neposlednom rade nám poradí, čím a ako často šteniatko kŕmiť, aby dobre rástlo. Niekedy si od neho odvezieme aj základné balenie krmiva, na ktoré je psík už zvyknutý. Pokiaľ chceme šteniatko z útulku, budeme mať trochu zložitejší štart a väčšinu informácií si musíme dohľadať na internete či v knihách, prípadne sa opýtať na miestnej veterine. Avšak aj v útulku nám sú väčšinou schopní povedať, ako je psík približne starý a na aké kŕmenie je zvyknutý.

Dobrý chovateľ nám poradí, aké má psík stravovacie návyky a čím kŕmiť v budúcnosti. Ak adoptujeme psíka z útulku, informácie môžeme nájsť na internete a v odborných knihách.

Šteniatko je doma, čo teraz?

Ak sme si vybrali psíka a nadšene si ho vezieme domov, je potrebné sa pripraviť na to, že z nás nejakú dobu bude pestúnka na plný úväzok. Dôležité je neľakať sa, ak psík zo začiatku nebude o nami ponúkané jedlo prejavovať záujem alebo po ňom naopak bude zvracať a mať hnačky. Psy sú veľmi vnímavé tvory a veľmi na nich pôsobí zmena prostredia. Prvých pár dní, než si u nás zvyknú, môžu byť veľmi precitlivení a v strese. Ihneď ako ale šteniatku ukážeme, že je u nás v bezpečí, necháme ho v pokoji všetko ovoňať a preskúmať, mala by sa situácia v priebehu pár dní upokojiť. Pokiaľ by zažívacie problémy šteniatka pokračovali aj po 2 či 3 dňoch, je nutné okamžite navštíviť veterinára.

i

Máme v ponuke granule aj konzervy pre šteňatá. V prípade granúl potom nezabudnite vyberať podľa rasy vášho chlpatého zverenca. Aby sme vám to uľahčili, nájdete u nás granule pre šteňatá malých, stredných aj veľkých plemien.

Prvých pár dní je so šteniatkom náročných. Musíte ho kŕmiť často a po malých dávkach a počítať s tým, že stres z nového prostredia sa môže prejaviť formou zažívacích ťažkostí.

Ak sme sa rozhodli, že budeme kŕmiť tým, na čo je šteniatko zvyknuté od chovateľa či z útulku, máme o to jednoduchšiu prácu a môžeme bez problémov pokračovať s kŕmením, kým nám šteňa nedorastie zhruba do jedného roka. Vtedy sa jeho nároky na stravu menia a budeme pomaly prechádzať na krmivo pre dospelých psov. Pokiaľ sa nám ale krmivo nezdá vhodné, alebo chceme prejsť na inú značku, je potrebné to urobiť postupne. Keď totiž psíkovi zmeníme stravu zo dňa na deň, môže mu to spôsobiť nemalé zažívacie ťažkosti.

Najlepším spôsobom je teda kúpiť krmivo, na ktoré bol psík zvyknutý a postupne ho miešať s novým krmivom, na ktoré ho chceme naučiť. Pri takto postupnej zmene by malo všetko prebehnúť bez problémov. V žiadnom prípade nedávajte šteňaťu krmivo pre dospelých psov. Šteňa má iné nároky na výživu ako dorastajúci pes a potrebuje tak iné zloženie krmiva, ktoré mu pomôže v období rastu a vývoja.

Ak chceme nášho psíka preučiť na iné krmivo, než bol doteraz zvyknutý, je potrebné to robiť postupne. Tiež je nevyhnutné dávať psíkovi len krmivo určené pre jeho vek.

Výber krmiva podľa ceny

Zaobstaranie domáceho miláčika, teda aj psíka, je veľký finančný záväzok. Čakajú nás výdavky nielen za základnú veterinárnu starostlivosť, ktorú psík potrebuje, ale aj práve za krmivo. Preto by sme sa pri jeho výbere nemali príliš unáhliť a dobre si premyslieť, čím chceme psíka kŕmiť a koľko sme ochotní do neho investovať. Psy sú mäsožravce a potrebujú tak v strave kvalitné živočíšne bielkoviny, ktoré ale veľa lacných krmív neobsahuje. Kŕmenie takou stravou nášmu psíkovi nedodá potrebné živiny, čo sa neskôr môže prejaviť zlou srsťou, zubmi, obezitou a ďalšími zdravotnými problémami.

Neznamená to ale, že musíme siahnuť po tom najdrahšom. Dôležité je určiť si, či budeme kŕmiť granulami, mokrým krmivom (teda kapsičkami a konzervami) alebo takzvaným barfom, teda surovou stravou. Poďme si zhrnúť základné výhody a nevýhody jednotlivých druhov krmiva.

  • Granule sú najjednoduchší spôsob kŕmenia. Ľahko sa skladujú, ľahko sa prevážajú v prípade cestovania a nie je problém si ich vziať kamkoľvek so sebou. Spravidla bývajú aj najlacnejšie zo spomínaných variantov. To ale neznamená, že je na nich niečo zlé. Existuje celý rad granúl, ktoré obsahujú kvalitné živočíšne bielkoviny, vitamíny a minerály, ktoré náš psík potrebuje. Vyhnúť by sme sa mali granulám, ktoré obsahujú vysoký podiel pšenice, kukurice, mäsovej múčky alebo sóje. Granule so zlým zložením psíkovi nedodajú potrebné živiny a môžu mu spôsobiť veľké zdravotné problémy.

  • Pri kapsičkách a konzervách je potrebné dávať pozor na to, či výrobca uvádza, že ide o doplnkové alebo plnohodnotné krmivo. Doplnkové konzervy a kapsičky sa používajú skôr na prilepšenie ku granulám, aby sme psíkovi stravu spestrili, nedodajú mu ale všetko, čo denne potrebuje. Pokiaľ teda chceme kŕmiť iba mokrým krmivom, vždy vyberajme plnohodnotné krmivo. Opäť platí, že najdôležitejšie informácií by pre nás mali byť výživové hodnoty a podiel mäsa. Na výber sú konzervy čisto masové, ale aj varianty so zeleninou, ovocím či rôznymi olejmi, ktoré psíkovi stravovanie spestria. Kapsičky a konzervy bývajú drahšie ako granule a tiež sa o niečo ťažšie skladujú. Je potrebné počítať s tým, že konzervy by nemali byť vo veľkom teple a tiež s tým, že hneď ako konzervu otvoríme, musíme ju čoskoro spotrebovať.
  • Rastúcej obľube sa teší strava pripravovaná doma z čerstvých surovín. Tomuto spôsobu kŕmenia sa hovorí BARF. Výhodou je, že presne vieme, z čoho strava vznikla a zvieratá ju majú väčšinou radšej ako ostatné krmivá. Musíme však vedieť, ako surovú stravu správne pripraviť, aby vzniklo naozaj kompletné plnohodnotné krmivo. Medzi nevýhody barfu patrí predovšetkým časová náročnosť prípravy, potreba skladovania v chlade a tiež to, že pokiaľ veľa cestujeme, jedlo nám nevydrží príliš dlho čerstvé. Tento spôsob kŕmenia je samozrejme tiež najviac finančne náročný.

Okrem základného krmiva budeme míňať za maškrty pre psov. Každý majiteľ psíka mu chce raz za čas dopriať nejakú dobrôtku. Naviac pokiaľ sa venujeme výcviku šteňaťa, bez odmien to snáď ani nejde a maškrty nám trénovanie povelov výrazne uľahčia. Psie dobrôtky ale nie sú lacná záležitosť a treba s tým počítať. Ponuka je však nepreberne široká a každý chovateľ si nájde vhodné maškrtenie pre svojho psíka za rozumné peniaze.

Krmivo voľte podľa veľkosti a rasy

Spočiatku, zhruba do pol roka veku, rastú malé aj veľké plemená s rovnakou intenzitou. Po tejto dobe sa priebeh rastu začína odlišovať a musíme začať riešiť energiu v krmive. Pri malých plemenách nebýva zmena v raste tak razantná a môžeme psov ďalej kŕmiť tým, na čo sú zvyknutí. Väčšie a najmä obrie plemená majú ale vyššie nároky na energetický príjem a tiež na vitamíny a minerály v krmive, pretože v tomto období veľa rastú.

Veľmi podstatné je tiež zvážiť to, akú rasu psa máme. Ak máme skôr lenivejšie plemeno, ktoré príliš nebehá a nemá veľký energetický výdaj, mali by sme zvoliť krmivo so zníženým obsahom tuku a živočíšnymi bielkovinami typu morka, králik alebo kurča, ktoré sú diétnejšie. Naopak ak máme ubehané aktívne šteniatko, ktoré sa za celý deň nezastaví, doprajme mu pokojne tučnejšiu stravu, aby malo dostatok energie.

Pozor na prekrmovanie

Chyba, ktorú urobí občas snáď každý chovateľ, je prekrmovanie psíka. Veľmi častým problémom je prílišné odmeňovanie počas výcviku. Samozrejme je vhodné, dokonca žiaduce, šteňa počas trénovania povelov chváliť a dávať mu maškrty, avšak musíme myslieť na to, že psík má k maškrtám ešte normálnu stravu. Často sa tak stáva, že psíkovi nevedomky dáme za deň oveľa viac jedla než potrebuje.

Prekrmovanie tiež môže vzniknúť tým, že má náš psí maznáčik zlé stravovacie návyky a režim. Napríklad, ak psík celý deň neje, večer zje na posedenie všetko, čo mu dáme. My tak máme občas tendenciu mu deň bez jedla vynahradiť a dáme mu oveľa viac krmiva, než by sme mu dali zvyčajne. Pokiaľ to takto robíme pravidelne, psík ľahko priberie.

Nie je to len o tom, že psík je pri prekrmovaní silnejšej postavy, ide predovšetkým o zdravotné riziká. Obezita je u psov veľmi závažný problém a môže spôsobiť komplikácie s kĺbmi a kosťami, ktoré psíka neunesú. V extrémnych a neriešených prípadoch sa tak pes môže dostať až na operačnú sálu a môže mať doživotné problémy s chodením. Ďalšími komplikáciami spôsobenými nevhodným stravovaním psa môže byť tiež zlý chrup, zlé trávenie, obličkové kamene a mnoho ďalších problémov.

Šteňa má iné výživové potreby ako dospelý pes, preto ho vždy kŕmte stravou adekvátnou jeho veku. Veľmi dôležité je psíka neprekrmovať, aby v budúcnosti netrpel zdravotnými problémami
i Mohlo by vás zaujímať

Priviezť si domov šteňa je veľkou udalosťou, avšak takisto zodpovednosťou, a to nielen časovou, ale aj finančnou. Preto je potrebné si všetko dôsledne a s predstihom premyslieť. Rovnako ako u dieťaťa, aj v prípade rastu šteňaťa je nutné dbať na optimálny príjem živín. Pokiaľ nemáte dostatok času a skúseností na prípravu domácej stravy, je bezpečnejšie siahnuť po kupovanom krmive. Dôležité je pravidlo všetko s mierou. Obezita so sebou nesie rad zdravotných rizík, ktoré sa potom naplno prejavia u dospelého psa.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06