Obnoviť stránku

Xiaomi Watch S1 a S1 Active (RECENZIA) – nový dizajn s novými limitmi

Aktualizované • Autor: Daniel Hlas

Značka Xiaomi na trhu elektroniky opakovane dokazuje, že vytvoriť špičkové zariadenie s nízkou cenou je nielen možné, ale aj reálne. Výnimkou nie je ani segment wearables, v ktorom už zabodoval napríklad fitness náramok Xiaomi Mi Band alebo inteligentné hodinky Xiaomi Mi Watch. O to zvedavejší sme pochopiteľne boli aj na nové hodinky Xiaomi Watch S1 a Xiaomi Watch S1 Active, ktoré sú zaujímavou alternatívou k vlajkového modelu, v porovnaní s ktorým majú množstvo plusov, ale aj mínusov.

Xiaomi Watch S1

Xiaomi Watch S1 a S1 Active – OBSAH

 1. Prémiové materiály a 200 ciferníkov k tomu
 2. Viac funkcií v inovovanom prostredí
 3. Parťák na každý tréning
 4. Prehľad o vlastnom zdraví
 5. Xiaomi Watch S1 (Active) – varianty, dostupnosť a cena

Prémiové materiály a 200 ciferníkov k tomu

Xiaomi Watch S1 sú vďaka konštrukcii z nerezovej ocele a koženému remienku tým elegantnejším z oboch modelov. Vzhľadom na syntetické zafírové sklíčko zároveň nie je veľkým prekvapením, že výrobca hovorí o svojich doposiaľ najodolnejších inteligentných hodinkách. Športovejšie ladené Xiaomi Watch S1 Active naopak vsádzajú na ľahšie puzdro z polyamidu vystužené sklenými vláknami, zatiaľ čo nadštandardnú odolnosť zabezpečuje kovová luneta bežne používaná pri hodinkách Garmin. Vďaka polyamidu je hmotnosť iba 36,3 g, a športovať tak môžeme s naozajstnou ľahkosťou.

V balení Xiaomi Watch S1 pritom nenájdeme iba spomínaný kožený remienok, ale aj fluorokaučukový remienok, ktorý je oproti tomu v Xiaomi Mi Watch citeľne mäkší a príjemnejší. Keďže sa však kožené remienky neodporúčajú na samotné športovanie, vsádza Xiaomi Watch S1 Active na opasok z TPU, prípadne zo silikónu pri bielom variante hodiniek. V oboch prípadoch sú remienky vymeniteľné a záleží len na nás, ktorému z nich dáme nakoniec prednosť.

… … … …
Hore základný ciferník, dole ďalší ciferník a prehliadka konštrukcie.

Prvotriednu kvalitu ponúka aj AMOLED 1,43" displej, ktorý okrem famóznych farieb ponúka aj výbornú jemnosť s 326 PPI. Jas displeja sa navyše automaticky prispôsobuje okolitému prostrediu, pričom pochvalu si zaslúži aj ponuka s viac ako 200 dostupnými ciferníkmi. Oproti Xiaomi Mi Watch sme sa tak dočkali rovno dvojnásobnej ponuky, v rámci ktorej narazíme na pomerne nápadité dizajny vrátane pohybujúcich sa variantov. Vytvoriť je možné aj ciferník s až 8 vlastnými fotografiami, ktoré sa na základe prebudenia či manuálneho ťuknutia striedajú.

Ciferníky napriek tomu nie sú tak vizuálne podarené ako pri Apple Watch, a je preto škoda, že Xiaomi ide cestou kvantity namiesto kvality. Až na jednu výnimku nemožno ciferníky ani editovať, a uspokojiť sa tak musíme s pevne danou podobou. Mnohé ciferníky pochopiteľne zobrazujú aj vybrané dáta, ťuknutie na ne však nevedie k vyvolaniu danej funkcie, a získanie podrobnejších informácií je preto o niečo zdĺhavejšie. K dispozícii je taktiež funkcia always-on, ktorá zobrazí čas a dátum aj na inak vypnutom displeji. Vo väčšine prípadov však always-on ciferník nezodpovedá ciferníku na rozsvietenom displeji, čo je logický, ale nežiaduci dôsledok veľkého počtu ciferníkov.

…
Ukážka mobilnej aplikácie Mi Fitness.

Viac funkcií v inovovanom prostredí

Xiaomi Watch S1 a Xiaomi Watch S1 Active sa môžu pochváliť modernizovaným prostredím s množstvom zaujímavých noviniek, medzi ktoré patria aj tzv. widgety. Tie umožňujú zobrazenie väčšieho počtu vopred vybraných funkcií na jedinej obrazovke, vďaka čomu už nemusíme listovať jednotlivými funkciami. Kliknutie na ukazovatele vo widgetoch danú funkciu navyše otvorí na celú obrazovku, čím získame okamžitý prehľad o všetkých detailoch.

Nápadito vylepšené bolo tiež menu, ktoré je možné zobraziť ako stĺpce ikoniek alebo zoznam riadkov. Na rozdiel od Xiaomi Mi Watch sú položky v hornej a spodnej časti zmenšené, vďaka čomu už ich okraje netreba usekávať vplyvom okrúhleho displeja. Prostredie hodiniek, rovnako ako mobilné aplikácie, je navyše kompletne v slovenčine, pričom na úplnú správu nám postačí jediná mobilná aplikácia. Niektoré prvky nastavenia však nájdeme iba v hodinkách, zatiaľ čo iné sú iba v mobilnej aplikácii, čo niekedy vedie k zdĺhavému a frustrovanému hľadaniu potrebnej funkcie.

Z hľadiska funkcií sa môžeme tešiť na budík, stopky, časovač, baterku, vyhľadanie telefónu alebo podrobné aktuálne a predpovedané počasie. Na smartfóne je možné zasa ovládať spúšť fotoaparátu s možným časovačom, rovnako ako môžeme kontrolovať na telefóne prehrávané médiá. Priamo do hodiniek však hudbu nahrať bohužiaľ nemožno. Aktuálne nefunguje ani hlasová asistentka Alexa, ktorá bude podľa výrobcu sprístupnená až po nasledujúcej aktualizácii. Na rozdiel od väčšiny konkurencie tu chýba aj obchod aplikácií, hoci doinštalovať môžeme tri ďalšie aplikácie.

… … … …
Hore základné menu, dole meranie tepu, meranie stresu a widgety.

Vďaka partnerstvu spoločností Xiaomi a MasterCard sme sa dočkali aj podpory bezkontaktných platieb. V SR je aktuálne podporovaná banka ČSOB a pravdepodobne aj mBank, samotné prepojenie platobnej karty s Xiaomi Watch S1 (Active) však nie je práve intuitívne. Po sprevádzkovaní však stačí iba vybrať príslušnú funkciu, priložiť hodinky k terminálu a zaplatené je prakticky ihneď, pričom nevyhnutné nie je ani spojenie so smartfónom.

Podľa očakávaní sú prítomné aj notifikácie na telefonovanie, SMS a správy aplikácií. Opäť však chýba akákoľvek možnosť odpovede, čo pritom umožňuje väčšina konkurenčných hodiniek. Novinkou je naopak možnosť Bluetooth telefonovania, ktoré umožňuje priame vybavenie telefónnych hovorov. Ďalej je k dispozícii nielen WiFi v pásme 2,4 GHz, ale dokonca aj Bluetooth v modernej verzii 5.2, ktorý ponúka vyššiu bezpečnosť a nižšiu spotrebu. Samotnú kompatibilitu potom zabezpečíme smartfónom so systémom Android 6.0, iOS 10.0 alebo novšou verziou.

Hoci má batéria vyššiu kapacitu ako Xiaomi Mi Watch (konkrétne 470 mAh), celková výdrž naopak mierne klesla. Aj tak sa podľa výrobcu dočkáme 12-dňového chodu pri bežnom používaní, a dokonca 24 dní pri úspornom režime. Nám Xiaomi Watch S1 vydržali okolo 8 dní, čo je síce o poznanie menej, oproti konkurencii ide však stále o viac ako solídny výsledok. Poteší aj úplne nová magnetická nabíjačka, ktorá už nevyužíva konektor, ale funguje na báze bezdrôtového nabíjania.

…
Záverečné hodnotenie aktivity chôdze.

Parťák na každý tréning

Inteligentné hodinky Xiaomi Watch S1 a Xiaomi Watch S1 Active ponúkajú vďaka nepretržitému sledovaniu každého pohybu prehľad o našich krokoch, spálených kalóriách či takzvanom státí, čo je počet hodín, v ktorých sme vstali a pohybovali sa. Na plnenie vytýčených cieľov nás pritom motivuje vyfarbovanie farebných polkruhov, ktoré si môžeme pozrieť aj v dlhodobejšom meradle. Čo naopak chýba, je ukazovateľ PAI, ktorý zobrazuje množstvo celkového pohybu potrebného k pevnému zdraviu a ktorý je možné nájsť napríklad pri fitness náramku Xiaomi Mi Band 6.

Ďalej môžeme počítať s podporou 117 športových režimov, pričom zoznam aktivít je možné tiež značne editovať, a nemusíme sa preto obávať dlhej a neprehľadnej ponuky. Tešiť sa môžeme aj na automatickú detekciu chôdze či behu, hoci daňou za to je nižšia výdrž batérie. Vďaka vodotesnosti do piatich atmosfér si na svoje prídu aj priaznivci plávania, zatiaľ čo hlbšiemu potápaniu, horúcej sprche a saune sa podľa výrobcu máme radšej vyhnúť.

Pri vonkajších aktivitách prídu vhod aj satelitné systémy GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo a QZSS, ktoré podporujú aj dvojpásmový režim pre rýchlejšiu a presnejšiu lokalizáciu. Pri samotnom športovaní nám potom Xiaomi Watch S1 (Active) zobrazia aktuálny tep vrátane zaradenia do tepovej zóny, spálenej kalórie, aktuálne a priemerné tempo, čas tréningu či prekonanú vzdialenosť. Pri fyzickom zastavení, napríklad na prechode, je automaticky stopnuté aj meranie aktivity, pričom následný pohyb sledovanie zase spustí.

… … … …
Hore zoznam športových režimov, dole základný ciferník, funkcia tlaku a prevýšenia.

K dispozícii je tiež kompas, informácie o tlaku či nadmorskej výške a v prípade núdze môžeme privolať aj vopred uložený kontakt. Stačí, keď trikrát stlačíme spodné tlačidlo, a hodinky daný hovor automaticky uskutočnia, hoci podmienkou je pripojenie k mobilnému telefónu. Čo naopak chýba, sú pokročilejšie športové ukazovatele, ktoré pritom nájdeme aj pri o rok starších Xiaomi Mi Watch. Spoľahnúť sa tak nemožno na odhad potrebného času regenerácie alebo ukazovateľ účinku tréningu, ktorý prezrádzal vplyv daného cvičenia na zlepšenie celkovej kondície. Chýba aj VO2 Max, čo je inak relatívne bežný ukazovateľ kondície a celkového výkonu.

Prehľad o vlastnom zdraví

Ako snáď každé inteligentné hodinky, tak aj Xiaomi Watch S1 (Active) ponúkajú sledovanie našich fyziologických funkcií. Počítať preto môžeme s celodenným monitorovaním srdcového tepu, ktorého súčasťou je určenie kľudovej frekvencie aj upozornenie na prípadné abnormálne hodnoty. K dispozícii máme aj 1 – 5 minútové dychové cvičenia, ktoré ponúkajú 3 rýchlosti dýchania a jemnú vibráciu pri zmene nádychu/výdychu, takže displej nemusíme ani sledovať. Výsledný efekt potom ilustruje zobrazenie počiatočného a konečného tepu, na základe ktorého môžeme cvičenie prípadne opakovať.

Na srdcovom svale je napokon založená aj analýza stresu, ktorá udáva celkovú záťaž organizmu. Tá vďaka nepretržitému sledovaniu umožňuje porozumenie reakciám nášho tela na rôzne situácie, či už ide o fyzický pohyb, stravu, či dokonca ochorenie. Pri recenzovaní nám pri vysokom strese však bolo odporučené, aby sme si skúsili zacvičiť, čo prekvapivo (a chybne) naznačuje, že ide o stres psychický.

Xiaomi Watch S1 - ciferník

Xiaomi Mi Watch Watch S1 Watch S1 Active
Materiál puzdra Polyamid vystužený sklenými vláknami Nerezová oceľ + syntetické zafírové sklíčko
Polyamid vystužený sklenými vláknami + kovová luneta
Dostupné ciferníky 100+ 200+
Bluetooth telefonovanie ×
Účinok tréningu ×
Energia používateľa ×
Typická výdrž batérie 16 dní 12 dní

Podrobnejšie porovnanie hodiniek Xiaomi

Xiaomi Mi Watch Watch S1 Watch S1 Active
Rozmery 45,9 × 53,35 × 11, 8 mm 46,5 × 46,5 × 11 mm 46,5 × 47,3 × 11 mm
Rozmer displeja 1,39" 1,43" 1,43"
Rozlíšenie obrazovky 454 × 454 px 466 × 466 px 466 × 466 px
Jemnosť displeja 326 ppi 326 ppi 326 ppi
Hmotnosť zariadenia bez remienka 32 g neuvedené 36,3 g
Verzia technológie Bluetooth 5.0 5.2 5.2
Kompatibilné systémy Android 5.0, iOS 10 a novší Android 6.0, iOS 10 a novší Android 6.0, iOS 10 a novší
WiFi ×
Magnetické nabíjanie ×

Nanešťastie chýba aj ukazovateľ energie používateľa, čo je funkcia, ktorú popri hodinkách Garmin dokázali merať iba Xiaomi Mi Watch, a to až s prekvapivo presnými výsledkami. Čo naopak poteší, je vylepšené monitorovanie spánku, ktoré je oproti Xiaomi Mi Watch presnejšie o rovných 35 %. Z hľadiska dát je zaznamenaná celková dĺžka, jednotlivé fázy, srdcový tep, a dokonca aj okysličenie krvi. Ignorované pritom nie sú ani šlofíky.

Spomínané okysličenie krvi alebo SpO₂ je možné sledovať nielen v noci, ale aj cez deň. Xiaomi Watch S1 (Active) tak dokážu poukázať na rôzne zdravotné problémy, ktoré si v danej chvíli nemusíme ani uvedomovať. Okrem toho je k dispozícii aj sledovanie ženského cyklu, ktoré síce funguje podobne ako kalendár s nutnosťou manuálnych zápisov, dáta na hodinkách však máme neustále po ruke, pričom užitočné môžu byť aj notifikácie.

Xiaomi Watch S1 (Active) – varianty, dostupnosť a cena

Inteligentné hodinky Xiaomi Watch S1 sú dostupné vo farebných variantoch Black a Silver za cenu 229 €, zatiaľ čo Xiaomi Watch S1 Active môžeme zaobstarať v odtieni Space Black, Moon White alebo Ocean Blue za 169,90 €. Oba modely sú v predaji už teraz, pričom aktuálna dostupnosť aj cenu vám odhalí zelené tlačidlo umiestnené nižšie.

smart hodinky; smartwatch; wearables;

Xiaomi Watch S1 (Active)

Inteligentné hodinky

Dvojica inteligentných hodiniek Xiaomi Watch S1 a Xiaomi Watch S1 Active láka prepracovanejšou konštrukciou, inovovaným prostredím, širšou ponukou ciferníkov a čiastočne pozmenenou výbavou. Niektoré športové a zdravotné funkcie však naopak chýbajú, čo túto dvojicu hodiniek robí viac než zaujímavou alternatívou vlajkového modelu Xiaomi Mi Watch.

Klady

 • Prémiový displej a konštrukcia
 • Viac ako 200 ciferníkov
 • Bluetooth telefonovanie
 • Bezkontaktné platby
 • Inovované prostredie
 • Bezdrôtové nabíjanie

Zápory

 • Absencia pokročilých športových funkcií
 • Chýba ukazovateľ energie používateľa
 • Na notifikácie nemožno odpovedať
 • Chýba obchod aplikácií
i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB32