Obnoviť stránku

Xiaomi Amazfit GTS (RECENZIA) – hranatý AMOLED za babku

Aktualizované

Tentoraz sa pozrieme na zúbok smart hodinkám Xiaomi Amazfit GTS, elegantnému zariadeniu s precíznym AMOLED displejom, všetkými základnými funkciami a neodolateľnou cenou. Sú tieto smart hodinky naozaj tak úžasné, ako sa na prvý pohľad tvária? Práve to sa pokúsia odhaliť nasledujúce riadky.

smart hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;

Xiaomi Amazfit GTS (RECENZIA) – OBSAH

 1. Dočasné prirovnanie k Apple Watch
 2. Hranatý a špičkový. To je displej Amazfit GTS
 3. Jedna veľkosť, jedno tlačidlo
 4. Amazfit GTS bez prémiových funkcií
 5. Výdrž na úkor výkonu
 6. Dvanásť športových režimov
 7. Xiaomi Amazfit GTS – špecifikácie, dostupnosť a cena

Dočasné prirovnanie k Apple Watch

Hneď po oficiálnom predstavení boli smart hodinky Xiaomi Amazfit GTS prirovnávané k Apple Watch. Spoločnosť Xiaomi ale neskôr zašla ešte ďalej a predstavila novinku Mi Watch, ktorá už je od hodiniek Applu takmer na nerozoznanie. Amazfit GTS vďaka tomu začali byť chápané ako samostatný model a vzhľadom na nedostupnosť Mi Watch na európskom trhu zostávajú Amazfit GTS viac ako atraktívnou voľbou.

Hranatý a špičkový. To je displej Amazfit GTS

Trh smart hodiniek vždy uprednostňoval najmä okrúhle displeja, a zástancom hranatých zariadení tak zostáva len obmedzený výber. Hranaté displeje pritom ponúkajú mnohé výhody, ktoré si zákazníci často uvedomia až s prvými skúsenosťami. Na väčšiu plochu sa toho jednoducho vojde viac, čo zaručuje prehľadnejší a lepšie vyzerajúci obsah, jednoduchšiu orientáciu aj jednoduchšie ovládanie. Pokiaľ aj naďalej zvažujete guľatý displej, nezabudnite sa pozrieť na Xiaomi Amazfit GTR, ktoré majú takmer totožné špecifikácie ako tu recenzované Amazfit GTS.

smart hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Jeden z možných ciferníkov smart watch Xiaomi Amazfit GTS.

Xiaomi Amazfit GTS sa chvália 1,65-palcovým AMOLED displejom s krásnymi farbami, vernou čiernu, perfektnými pozorovacími uhlami aj dobrou čitateľnosťou na slnku. Tento typ displeja sa samozrejme zapína a vypína podľa aktuálnej potreby. Preto je k dispozícii funkcia Always-on, ktorá neustále zobrazuje základné informácie, hoci v tomto prípade si možno zvoliť len z dvoch ciferníkov. Always-on zároveň rýchlejšie vybíja batériu, a tak si použitie musíme dobre rozmyslieť.

V prípade hlavných ciferníkov si môžeme vybrať z desiatok vzhľadov, avšak väčšinu z nich je potrebné stiahnuť cez mobilnú aplikáciu Amazfit. Xiaomi Amazfit GTS oproti iným Xiaomi smart watch ponúkajú aj možnosť niektoré ciferníky editovať. V ktorejkoľvek časti ciferníka si tak zobrazíme presne to, čo nás zaujíma najviac. Ako také úpravy vyzerajú, znázorňuje fotografia nižšie.

chytre hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositelna elektronika;
Smart hodinky Xiaomi Amazfit GTS umožňujú upravovať niektoré ciferníky.

S perfektným rozlíšením s 348 × 442 pixelmi je obraz nadpriemerne jemný a na displej je naozaj radosť pozerať. Predná strana je navyše chránená odolným sklom Corning Gorilla 3. generácie a špeciálna vrstva nás zase ochráni pred zbytočnými odtlačkami prstov. V praxi sú však odtlačky skôr len obmedzené a nemožno povedať, že by úplne zmizli.

Jedna veľkosť, jedno tlačidlo

Na rozdiel od Apple Watch sú recenzované Amazfit smartwatch dostupné len v univerzálnom rozmere 43,25 × 36,25 mm. Ten bude sedieť väčšine zápästí, a odpadá tak dilema pri výbere veľkosti. Menšia veľkosť je totiž okrem žien vhodná aj pre pánov s užším zápästím (typicky pre chudších pánov), a rozhodovanie teda nie je zase tak jednoznačné.

smart hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Vľavo budík, vpravo predpoveď počasia smart watch Xiaomi Amazfit GTS.

Hranatý tvar vytvára väčší vnútorný priestor, a tým aj možnosť celkovo menšej hrúbky. Xiaomi Amazfit GTS vďaka tomu disponujú šírkou 9,4 mm, ktorej môžu konkurovať len máloktoré iné smart hodinky. Celkovo vzaté sú Xiaomi Amazfit GTS obzvlášť elegantným produktom, s ktorým človek vyzerá dobre aj na formálnejšej udalosti. Veľmi pohodlný je tiež 20 mm remienok, ktorý je vyrobený zo silikónu, a záujemcovia ho môžu vymeniť za pár sekúnd.

Rovnako ako Apple Watch, tiež Xiaomi Amazfit GTS sa vedľa dotykovej obrazovky ovládajú jediným dostupným tlačidlom. To je umiestnené na pravej strane a umožňuje dve možné akcie. Krátkym kliknutím smart hodinky rozsvietime/zhasneme, zatiaľ čo dlhé stlačenie otvorí vopred zvolenú funkciu. Môže ísť napríklad o zoznam športových režimov, predpoveď počasia alebo prehľad notifikácií.

smart hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Prehľad niektorých aplikácií smart watch Xiaomi Amazfit GTS.

Amazfit GTS bez prémiových funkcií

Hneď skraja môžeme prezradiť, že Xiaomi Amazfit GTS používateľovi neponúknu ktovieako prémiové funkcie. Vzhľadom na veľmi dostupnú cenu však nejde o veľké prekvapenie a nič iné sa vlastne ani nedalo čakať. Prostredníctvom hodiniek si tak nevybavíme telefónne hovory, nepočúvneme hudbu a vplyvom chýbajúceho NFC ani nezaplatíme v obchode.

Naproti tomu nie je potrebné mať obavy o základné vymoženosti, ako je kompas, predpoveď počasia, pripomienky udalostí, odpočítavanie, stopky, funkcia nájsť telefón alebo budík, ktorý možno nastavovať priamo v hodinkách. K dispozícii je tiež baterka, ktorá obrazovku jednoducho sfarbí do bielej farby. Baterka je prekvapivo praktická a využiť ju možno napríklad pri hľadaní kľúčovej dierky alebo keď sa v noci potuľujeme po dome.

Systém hodiniek Amazfit GTS je celkovo intuitívny, nevyžaduje zložité nastavovanie ani dlhý čas na zorientovanie sa. Jedinou nevýhodou zostáva chýbajúca slovenčina, prípadne čeština – hodinkám žiaľ nemusí rozumieť každý. Naopak mobilná aplikácia Amazfit je na Androide/iOS kompletne v českom jazyku. Dobrou správou je tiež podpora technológií GPS, GLONASS či moderného štandardu Bluetooth 5.0.

smart hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Vľavo status dňa, vpravo jeden zo základných ciferníkov smart watch Xiaomi Amazfit GTS.

Výdrž na úkor výkonu

Kým rad výrazne drahších modelov vydrží jeden alebo niekoľko málo dní, Xiaomi Amazfit GTS s 220 mAh batériou zvládnu 14 dní bežného používania a neuveriteľných 46 dní v režime sledovania času. Vďaka magnetickej nabíjačke batérií ich pohodlne dobijeme len za 2 hodiny, takže nie je problém ani nočné nosenie hodiniek.

Ak by Xiaomi Amazfit GTS mali mať nejaký háčik, pôjde o hardvérový výkon. Smart hodinky sú totiž očividne vybavené slabším alebo príliš úsporným čipom. Kvôli tomu pri používaní často narazíme na jemné zadrhávanie, najmä pri prechode z hlavnej obrazovky na aplikácie.

Dvanásť športových režimov

Xiaomi Amazfit GTS používateľovi neponúkajú pokročilé pohybové funkcie, na bežnejšie športové vyžitie však postačia. Vybrať sa dá zo slušnej ponuky športových módov: chôdza, vonkajší beh, trailový beh, bežecký pás, cyklistika, rotoped, eliptický trenažér, turistika, lyžovanie a freestyle. Vodotesnosť 5 ATM zase zaručuje monitoring plávania, či už v bazéne, alebo prírodných vodách. Vyhýbať by sme sa mali iba potápaniu, rýchlym vodným športom a príliš horúcej sprche.

Vďaka snímaču srdcového tepu máme prehľad o celodennej tepovke a ukazovateľ tempa zase určí, v ktorej zo šiestich zón aktuálne sme. To sa hodí najmä pri pohybe, kedy je vhodné udržiavať konkrétne tempo na dosiahnutie ideálnych výsledkov. Na efektívne spaľovanie tukov či tréning kardiovaskulárneho systému je nutné udržať určitú tepovú frekvenciu, ktorú nám Xiaomi Amazfit GTS neustále strážia.

smart hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Xiaomi Amazfit GTS ukazujú aktuálne pásmo záťaže.

Funkcia PAI (Personal Activity Intelligence) na základe srdcového tepu pri aktivitách prezradí, ako na tom s pohybom vlastne sme. Inými slovami ide o určitý indikátor našej kondície. Štúdia zahŕňajúca 45 000 ľudí ukázala, že ak hodnotu PAI udržíme nad stovkou, je u nás menšia pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku, srdcového ochorenia a cukrovky 2. typu. Kým doteraz bol cieľ mnohých používateľov prejsť denne odporúčaných 10 000 krokov, novo sa dá zamerať na PAI ako modernejší a rozumnejší ukazovateľ.

Amazfit GTS však využijeme aj pri všednom pohybe. Smart hodinky totiž neustále monitorujú počet krokov, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, a pokiaľ príliš dlho sedíme, dorazí upozornenie na neaktivitu. Takéto upozornenia však nie sú dokonalé a vibrácie nás môžu vyrušiť pokojne aj pri popoludňajšom šlofíku.

smart hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Xiaomi Amazfit GTS – šesť farebných variantov.

Xiaomi Amazfit GTS – špecifikácie, dostupnosť a cena

Pri takto atraktívnej cene sú špecifikácie smart watch Xiaomi Amazfit GTS lepšie, než sme spočiatku čakali. Hoci veľkej časti zákazníkov bude výbava smart watch bohato stačiť, každý musí zvážiť, či pre neho absencia niektorej pokročilej funkcie nie je priamo zásadná. Smart hodinky si môžete kúpiť v šiestich farebných variantoch: čiernom, sivom, zlatom, modrom, oranžovom a ružovom.

smart hodinky; smartwatch; wearables; xiaomi; amazfit GTS; recenzia;

Xiaomi Amazfit GTS

Smart hodinky (smart watch)

Minimalistický dizajn, ohromný displej, extrémna výdrž a minimálna cena. Pokiaľ hľadáte smart hodinky s hranatým displejom a nepožadujete vyložene prémiové funkcie, sú pre vás Xiaomi Amazfit GTS takmer perfektnou voľbou.

Klady

 • AMOLED displej s vysokým rozlíšením
 • Elegantný dizajn
 • 6 farebných variantov
 • Výdrž až 46 dní
 • Lákavá cena

Zápory

 • Chýbajú pokročilé funkcie
 • Trhavé animácie
 • Smart hodinky nie sú v slovenčine

Xiaomi Amazfit GTS – PREVIEW

Smart hodinky z dielne Xiaomi (poťažmo Amazfit smartwatch) najčastejšie inklinujú k tradičnému okrúhlemu displeju. Určitou výnimkou sú snáď len modely Amazfit Bip a cenovo dostupnejší Amazfit Bip Lite. O to vzácnejší je najčerstvejší hranatý prírastok v podobe inteligentných hodiniek Xiaomi Amazfit GTS. Tie sú pre svoju podobnosť a logickú nadväznosť niekedy označované ako Amazfit Bip 2, ešte častejšie sú však prirovnávané ku konkurenčným Apple Watch Series 4. Práve tým sa svojím novým vzhľadom aj funkciami značne priblížili, stoja ale markantne menej.

Xiaomi Amazfit GTS – Obsah

 1. Úchvatný displej, z ktorého nespustíte oči
 2. Amazfit GTS sú na šport ako stvorené
 3. Inteligentnejšie funkcie, jednoduchší život
 4. Dostupnosť a cena hodiniek Xiaomi Amazfit GTS

Úchvatný displej, z ktorého nespustíte oči

Hoci na prvý pohľad si oproti Amazfit Bip nevšimneme zásadných rozdielov, z porovnania parametrov vyplýva rad zásadných inovácií. V prvom rade sme sa dočkali AMOLED displeja, teda v podstate najlepšieho súčasného panelu. Ten sa vedľa sýtych farieb a skutočne vernej čiernej môže pochváliť aj výbornou čitateľnosťou na slnku a celkovo nižšou spotrebou. Inteligentné hodinky Xiaomi Amazfit GTS zároveň nasledujú moderný trend väčších displejov a z pôvodných 1,28" sa teraz dostávame na príjemných 1,65 palcov.

Zároveň sme sa pri Xiaomi Amazfit GTS dočkali aj atraktívneho rozlíšenia 348 × 442 pixelov (341 PPI), čo je napokon viac, než majú citeľne drahšie Apple Watch 4. Aby sme sa o takto vyšperkovaný displej nemuseli obávať, je zasadený do oceľového puzdra, zatiaľ čo horná stranu kryje ochranné sklo Gorilla Glass 3. generácie. S hrúbkou iba 9,4 mm zodpovedajú bežným hodinkám a oproti spomínaným Apple Watch 4 sú dokonca tenšie. Nízka váha pod 25 gramov naproti tomu vôbec nezaťaží našu ruku a pohodlné nosenie dopĺňa aj príjemný silikónový remienok.

Inteligentné hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Xiaomi Amazfit GTS – šesť farebných variantov.

So spomínanými Apple Watch Series 4 majú spoločné aj to, že aktuálne neponúkajú režim Always-on, teda nepretržité zobrazovanie najdôležitejších informácií. Stačí však pozdvihnúť ruku alebo poklepať a hodinky sa okamžite rozsvietia. So spustením predaja sľubujú Xiaomi Amazfit GTS rovno 40 rôznych ciferníkov. Počet má pritom narásť na viac ako sto variantov, takže či už preferujete elegantný ručičkový vzhľad, roztomilé kreslené dizajny, alebo moderné digitálky, vaše priania budú splnené. Z neoficiálnych informácií ďalej vyplýva, že minimálne niektoré ciferníky bude možné ďalej čiastočne upravovať.

Hoci okrúhle displeje na trhu smart hodiniek dominujú, hranatému variantu nemožno uprieť prehľadnejšie zobrazenie väčšieho množstva informácií aj jednoduchšie ovládanie, zatiaľ čo vnútorný väčší priestor možno využiť napríklad na celkové stenčenie alebo väčšiu batériu. Pri Xiaomi Amazfit GTS nájdeme akumulátor s kapacitou 220 mAh, ktorý štandardne zabezpečuje viac než slušnú výdrž 14 dní. S nepretržitým využitím GPS a GLONASS zvládne síce len 25 hodín, bez náročných funkcií však zotrvá až 46 dní. Keďže veľká časť hodiniek vydrží jeden alebo niekoľko málo dní, sú spomínané hodnoty viac ako lákavé.

Inteligentné hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Xiaomi Amazfit GTS sú vodotesné do 50 metrov.

Amazfit GTS sú na šport ako stvorené

Možnosti športových hodiniek sa rýchlo rozširujú a Xiaomi Amazfit GTS sú toho pravým dôkazom. Kým pôvodné Amazfit Bip ponúkli len 4 športové režimy, pri modeli GTS si môžeme vybrať hneď z 12 pohybových aktivít. Pokiaľ z dostupných obrázkov čítame správne, nájdeme medzi nimi vonkajší beh, trailový beh, bežecký pás, chôdzu, cyklistiku, rotoped, eliptický trenažér, turistiku, lyžovanie a univerzálny režim na cvičenie. Zatiaľ čo mnohé hodinky odolajú len umývaniu rúk či dažďu, so Xiaomi Amazfit GTS môžeme skočiť rovno do bazéna. Práve na plávanie sú vymedzené posledné dva režimy.

Presne snímať najrôznejšie aktivity pomáha 6-osový axiálny akcelerometer a 3-osový geomagnetický senzor, pričom nechýba ani barometer alebo senzor na snímanie okolitého svetla. Technológia GPS + GLONASS nám zase napovie, kadiaľ sa vydať, alebo zobrazí trasu, ktorú sme práve zdolali. Pre Xiaomi Amazfit GTS je samozrejmosťou aj meranie tepovej frekvencie na prispôsobenie aktivity ideálnej tepovej frekvencie, takže naše aktivity budú mať maximálny možný efekt.

Inteligentné hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Xiaomi Amazfit GTS zvládajú merať srdcovú frekvenciu po celý deň.

Inteligentnejšie funkcie, jednoduchší život

Xiaomi Amazfit GTS pochopiteľne oceníme aj v situáciách, kedy si práve nedávame do tela. Nechýbajú totiž ani bežne dostupné funkcie, ako je napríklad krokomer, meranie vzdialenosti, vibrácie, notifikácia telefónu, hľadanie telefónu alebo barometer. S kalendárom už na nič nezabudneme a vďaka predpovedi počasia nám zase len tak nenaprší do topánok. K dispozícii je tiež ovládanie hudby, takže kvôli zastaveniu či preskočeniu pesničky už netreba vyťahovať mobilný telefón. Pomocou bio-sledovacieho optického senzoru BioTracker PPG od spoločnosti Huami potom môžeme snímať tepovú frekvenciu, a to nepretržite. Výsledky si následne zobrazíme na krásne prehľadnom grafe, ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Od novembra 2019 majú Xiaomi Amazfit GTS dokonca zvládať aj zaznamenanie porúch srdcového rytmu vrátane fibrilácie predsiení. EKG by sme tu hľadali márne, avšak vzhľadom na nízku cenu by takáto funkcia bola skôr prekvapením.

Xiaomi Amazfit GTS sú síce do určitej miery univerzálnym modelom, napriek tomu funkcie napovedajú, že sú rovnako ako Amazfit Bip skôr športovo ladeným kúskom. Nemôžeme tak počítať s niektorými pokročilými funkciami, ako je napríklad vybavovanie telefónnych hovorov priamo cez hodinky a na našom území sa zrejme nedočkáme ani NFC. Oproti Amazfit Bip si naopak polepšil Bluetooth, ktorý teraz ponúka novú verziu 5.0 a podpora operačných systémov Android a iOS už iste neprekvapí.

Inteligentné hodinky; smartwatch; amazfit; xiaomi; huami; gts; wearables; nositeľná elektronika;
Xiaomi Amazfit GTS vedia zobraziť mnoho informácií naraz.

Dostupnosť a cena hodiniek Xiaomi Amazfit GTS

Inteligentné hodinky Xiaomi Amazfit GTS boli predstavené hneď v šiestich farebných verziách. A hoci sa do Slovenskej republiky mnohokrát dostane len časť variantov, v tomto prípade máme k dispozícii celú paletu. Vyberať si tak môžeme z modelov Black, Grey, Pink, Gold, Blue a Orange. Farba sa pritom netýka len remienka, ale zahŕňa aj farbu tela.

Povedzme si na rovinu, že príliš vysoká cena dokáže pochovať takmer akékoľvek zariadenie. Ako sme už ale naznačili vyššie, nie je to našťastie prípad hodiniek Xiaomi Amazfit GTS. Tie sa začnú predávať za obzvlášť príťažlivú cenu 155,90 Eur. Predpredaj bol napokon už zahájený a Xiaomi Amazfit GTS očakávame 20. septembra 2019.

Spoločnosť Xiaomi je známa svojou schopnosťou ponúkať veľmi zaujímavé produkty často za výrazne nižšie sumy, než ako tomu je pri niektorej konkurencii. Podobný osud v podstate stretol aj smart hodinky Xiaomi Amazfit GTS, ktoré ponúkajú famózny displej, vodotesnosť 5 ATM, rad inteligentných funkcií a ešte viac možností pri športových aktivitách. To všetko je k dispozícii hneď v šiestich farebných variantoch, a to za relatívne nízku cenu. Ak hľadáte športové smart hodinky s hranatým displejom, prirodzene budú Xiaomi Amazfit GTS jedným z hlavných favoritov.

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11