Obnoviť stránku

Vodoodolné mobily: nezradia v daždi a umožnia fotiť aj pod vodou

• Autor: Matěj Toul

Záujem o vodoodolné telefóny sa neustále zvyšuje a nie je divu, že pobyt vo vode alebo v prašnom prostredí zvláda čoraz viac mobilov. Takmer všetci poprední výrobcovia pri svojich telefónoch podporujú zvýšenú odolnosť, nie ale pri všetkých v rovnakej miere. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa v značení vodoodolnosti ľahko vyznať a ktorú certifikáciu zvoliť, ak napríklad chcete s mobilom fotiť pod vodou.

Vodoodolný mobil

Vodoodolné mobily – OBSAH

  1. Ako sa vyznať v značení IP?
  2. Certifikát IP68 má väčšina popredných vlajkových lodí
  3. Najväčšiu ochranu majú mobilné telefóny s IP69K
  4. S akým ďalším značením vodoodolnosti sa môžem stretnúť?
  5. Ktorí výrobcovia ponúkajú vodotesné mobily?

Ako sa vyznať v značení IP?

Stupeň krytia IP je vôbec najpopulárnejším spôsobom značenia odolnosti telefónov, ale aj tabletov a ďalších zariadení. Jeho výhodou je univerzalita nezávislá od výrobcu. Testovanie prebieha za jasne daných podmienok a v homogénnych scenároch, takže možno ľahko porovnávať odolnosť aj medzi výrobcami. Certifikát IP však väčšinou nájdeme len pri vlajkových modeloch a telefónoch vyššej strednej triedy. Jedným z dôvodov je, že náklady na testovanie nie sú malé a menším výrobcom sa pri lacnejších telefónoch nemusia vyplatiť.

i V ponuke máme okrem smartfónov tiež vodotesné mobily tlačidlové.

Značenie IP sa skladá z dvojciferného čísla, kde prvé číslo udáva mechanickú odolnosť telefónu, a to druhé práve vodoodolnosť.

Značenie mechanickej ochrany

Stupeň krytia IP Ochrana proti prachu/vniknutiu:
IP0x bez ochrany
IP1x ochrana pre veľkými predmetmi (viac než 50 mm)
IP2x ochrana pre predmetmi do 12 mm
IP3x ochrana proti vniku nástrojov (viac než 2,5 mm)
IP4x ochrana proti vniku menších nástrojov (viac než 1 mm)
IP5x čiastočná ochrana voči prachu
IP6x úplná ochrana voči prachu a iným škodlivým časticiam

Značenie vodoodolnosti

Stupeň krytia IP Ochrana pred vniknutím vody:
IPx0 bez ochrany
IPx1 ochrana proti zvisle kvapkajúcej vode
IPx2 ochrana proti kvapkajúcej vode v sklone 15°
IPx3 ochrana proti vodnej triešti (dážď, kropenie)
IPx4 ochrana proti striekajúcej vode
IPx5 ochrana proti striekajúcej vode
IPx6 (K) ochrana proti intenzívne striekajúcej vode (vlnobitie)
IPx7 ochrana proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1 metra
IPx8 ochrana proti trvalému potopeniu (bližšie špecifikované výrobcom)
IPx9 (K) vodotesný mobil je chránený aj proti vysokotlakovej prúdiacej horúcej vode (WAP)

Certifikát IP68 má väčšina popredných vlajkových lodí

Moderné telefóny so slušným výkonom a kvalitným fotoaparátom, ktoré nevyzerajú ako tehla, majú vodoodolnosť najviac IP68. Práve túto certifikáciu totiž podporuje väčšina vlajkových lodí a bežnému používateľovi bohato stačí. Mobilný telefón s IP68 je kompletne prachuvzdorný a bez problémov zvládne aj potápanie (väčšinou do hĺbky 1 – 2 metre), pričom si zachováva elegantné krivky a veľa priestoru na špičkové parametre.

Prvé vodoodolné telefóny vstúpili na trh už pred mnohými rokmi, hovoríme napríklad o telefónoch Samsung alebo Sony. Apple začal v roku 2016 s iPhonom 7, ktorý mal certifikáciu IP67. IP68 potom prvýkrát ponúkol o dva roky neskôr pri modeloch iPhone Xs.

IP68 – iPhone
iPhony s certifikáciou IP68 sa prvýkrát objavili v roku 2018. Na obrázku iPhone 12 Pro.

Pokiaľ zháňate vodotesný telefón Samsung, siahnuť môžete napríklad po najnovšom Samsungu Galaxy S21. Pri ďalších výrobcoch je zaujímavou voľbou napríklad vodoodolný smartfón Huawei P40 Pro.

Najväčšiu ochranu majú mobilné telefóny s IP69K

Ak pracujete v naozaj extrémnych podmienkach a mobilný telefón pritom musíte mať pri sebe, nevyhnete sa odolnému telefónu. Tie najlepšie odolné telefóny sa pýšia označením IP69K. Čo to v praxi znamená? Mobil je úplne prachuvzdorný a svoju vodoodolnosť si zachováva aj pri pôsobení vody pod tlakom 80 – 100 barov, pri teplote až do 80 °C. Bežný smrteľník tak vysokú ochranu pravdepodobne nevyužije, pokiaľ ju však potrebujete, dostupná je.

IP69K – CAT
Ak hľadáte tie najodolnejšie telefóny, na tenké rámčeky a elegantný profil zabudnite. Tu ide hlavne o odolnosť.

S akým ďalším značením vodoodolnosti sa môžem stretnúť?

Značenie IP nie je jediná certifikácia odolnosti telefónov. Najmä v poslednej dobe sa môžeme stretnúť aj so značením MIL-STD-810G. Ide o armádnu certifikáciu, ktorá sa udeľuje po sérii niekoľkých desiatok testov, pričom sa skúma odolnosť voči nárazu, vibráciám, teplu, vode, ale dokonca aj voči streľbe a extrémnym teplotám. Telefóny s touto previerkou sú jednoducho označované ako „combat-ready“, teda pripravené na súboj.

iJedným z mála výrobcov, ktorý vodoodolné smartfóny s certifikáciou neponúka, je Xiaomi.

Ako sme už spomínali, nie každý výrobca testy IP alebo MIL-STD-810G zaisťuje na každý jednotlivý model. Preto sa často môžeme stretnúť aj len s prostým slovným vyjadrením vodoodolnosti. Najmä lacnejšie mobilné telefóny ich výrobcovia sprevádzajú vyjadrením ako napr. „vodoodolný do hĺbky 2 m“ a pod. Toto značenie je dobré brať len orientačne, pretože nie je jasné, za akých podmienok výrobca telefón testoval.

Ktorí výrobcovia ponúkajú vodotesné mobily?

Dopyt po vodotesných mobiloch v poslednej dobe vzrastá. Tu sú niektoré z nich:

i Mohlo by vás zaujímať

Ponuka z roka na rok rastie, a tak si vodoodolný mobil dnes vyberie naozaj každý. Elegantný smartfón na každodenné využitie alebo odolný telefón, ktorý vydrží všetko. Ktorý si vyberiete vy?

Odolné smartfóny Odolné tlačidlové telefóny

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06