Ventilátor láka nižšou obstarávacou cenou ako klimatizácia, jednoduchou inštaláciou, nenáročným prevádzkou a väčšou šetrnosťou voči vášmu zdraviu. Hoci je ventilátor sezónnou záležitosťou, do jeho výberu sa oplatí zainvestovať, aby vám vydržal niekoľko rokov. Pozrite sa, podľa akých parametrov vyberať.
Ideálny ventilátor do kúpeľne, kancelárie aj do bytu
Typov ventilátorov je hneď niekoľko. Aby vám slúžil čo najefektívnejšie, vyberajte ho podľa veľkosti miestnosti, kde ho budete používať. Pre malé izby alebo napríklad na osvieženie pri stole bohato stačí ventilátor s priemerom hlavice 25 cm, ale pre väčšie miestnosti siahnite skôr po stojanovom ventilátore s priemerom 40 cm. Dôležitou hodnotou je počet výmien vzduchu v miestnosti za hodinu.
Potrebný výkon svojho ventilátora vypočítate ľahko:
Spočítajte si objem miestnosti (dĺžka x šírka x výška).
Vynásobte požadovaným počtom výmien vzduchu.
Výsledná hodnota je váš potrebný výkon ventilátora.
Miestnosť
Počet výmien vzduchu
Obytný priestor
1 – 2
Kancelárie
5 – 8
Kuchyne, kúpeľne
8 – 12
Nepoužívajte ventilátor v prašnom prostredí; spolu s prachom ventilátor víri po miestnosti aj alergény. Alergici by teda mali zvážiť iný spôsob ochladenia.
Ventilátor vyberajte podľa veľkosť miestnosti
Najžiadanejšími a najobľúbenejšími bývajú klasické stojanové ventilátory vďaka ich mobilite a príjemným cenám. Priemer hlavice stojanových ventilátorov býva okolo 40 cm. Rozprúdia tak vzduch aj vo väčších miestnostiach vďaka otáčavej hlave a nastaviteľné rýchlosti. Ich obdobou sú podlahové ventilátory – majú podobnú hlavicu, len osadenú na nízkej konštrukcii.
Stĺpové ventilátory mávajú o niečo nižší výkon. Ventilovaný vzduch prúdi len pri zemi a jeho výmena teda nebýva toľko intenzívna. Stĺpový ventilátor je teda ideálnou voľbou do menších miestností. Zvlášť dobré výsledky dosahuje v kombinácii s ionizátorom a čističkou vzduchu.
Stolné ventilátory sú skvelým riešením na ochladenie malého priestoru, napríklad vašej pracovnej plochy. Okrem klasických stolných ventilátorov s priemerom hlavice 25 cm môžete zaobstarať ešte menšie s klipovým držiakom na uchytenie na hrane stola alebo lampičke. K stolným ventilátorom môžeme zaradiť aj USB ventilátory na pripojenie do počítača.
Stropné ventilátory sú moderným doplnkom miestnosti, často v sebe obsahujúcom aj osvetlenie. Drobnou nevýhodou môže byť nutnosť odbornej inštalácie.
Prúdiaci vzduch spôsobuje odparovanie potu, vyvarujte sa teda dlhšiemu pobytu priamo v prúde vzduchu ventilátora. Eliminujete tak riziko prechladnutia, angíny, alebo dokonca zápalu spojiviek či stredného ucha.
Hlučnosť ventilátora
Len čo máte jasno o konštrukcii ventilátora aj potrebnom výkonu, zamerajte sa na jeho hlasitosť. Pri neustálej prevádzke ventilátora je každý decibel navyše poznať a môže vás rušiť. Priemerná hlučnosť ventilácie sa pohybuje okolo 39 dB. Vyššie hodnoty nemusí byť príjemné jedincom s citlivejším sluchom.
Užitočné funkcie navyše
Na záver si vyberte zo šikovných doplnkových funkcií ventilátorov, ako sú počet rýchlostí vrtule, obojstranné otáčanie na rovnomerné vetranie po miestnosti, nastaviteľnosť sklonu vetráku, diaľkové ovládanie alebo napríklad nočný režim.
Kvôli bezpečnosti musí byť ventilátor vždy vybavený ochrannou mriežkou okolo lopatiek – a síce dostatočne hustou, aby jej neprešiel ani detský prst alebo zvieracia labka. Bez nej ventilátor nikdy nepúšťajte. Niektoré ventilátory sú dokonca vybavené funkciou automatického vypnutia, ak sa lopatky dostanú do kontaktu s iným objektom.