Lekársky teplomer by vám doma rozhodne nemal chýbať. Vaša telesná teplota veľa napovie o tom, čo sa vo vás deje. A nemusí ísť práve o žiadne vírusové bujnenie. Moderný digitálny teplomer na meranie teploty zvládne ženám určiť plodné dni, a s niektorými modelmi zistíte dokonca aj izbovú teplotu. Potrebujete poradiť s výberom? Čítajte ďalej.
Digitálny teplomer meria teplotu s odchýlkou max. ± 0,2 °C. Podľa spôsobu použitia rozlišujeme teplomery kontaktné a bezkontaktné. Bezkontaktný a aj kontaktný teplomer na meranie telesnej teploty využívajú infračervené žiarenie.
Prečo sú digitálne teplomery lepšie ako ortuťové?
Digitálne teplomery sú stále obľúbenejšie a nemôže za to len fakt, že klasický teplomer na meranie teploty obsahujúci toxickú ortuť, je v EÚ od roku 2009 zakázané predávať. Klady nad zápormi tu jednoducho výrazne prevažujú.
Neobsahujú žiadne nebezpečné chemikálie.
Sú odolnejšie voči rozbitiu.
Záznam teploty ľahko prečítate na displeji.
Majú rýchlejšie meranie.
Ponúkajú ďalšie užitočné funkcie.
Vyššia cena.
Sú na batérie.
Kontaktný teplomer na jednoduché meranie
Ak hľadáte spoľahlivú a lacnú náhradu ortuťového teplomera, kúpte si dotykový teplomer. Tie najjednoduchšie zoženiete už za pár eur. Teplotu s ním zmeriate priamym kontaktom s niektorou časťou tela.
Vkladá sa do podpazušia, úst, pošvy alebo konečníka.
Zvuková signalizácia vám dá vedieť, že meranie je ukončené.
Je vodoodolný, môžete ho oplachovať alebo ponoriť do dezinfekcie.
Kontaktný teplomer lekársky
i
Vodotesný teplomer digitálny nepatrí do umývačky! Pri výmene batérie tiež dajte pozor, aby vám nevypadol gumový tesniaci krúžok pod krytom. Inak telesný teplomer nebude tesniť.
Bezkontaktný teplomer zmeria teplotu na diaľku
Najmodernejšie lekárske teplomery sú bezdotykové teplomery. Ak chcete držať krok s dobou, alebo si len nechcete nikam nič vkladať, vyberte bezkontaktný teplomer na meranie teploty (inak tiež infračervený teplomer alebo teplomer bezdotykový).
Umožňuje expresné meranie v rádoch sekúnd.
Meria povrchovú teplotu zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov.
Zmeria nielen vašu teplotu, ale aj teplotu povrchov predmetov a kvapalín, napríklad dojčenského mlieka, detskej výživy, kúpeľa alebo aj teplotu miestnosti, a to v rozsahu 0 – 100 °C.
Ako už ste mohli vyčítať, pokiaľ vyberáte digitálny teplomer telesnej teploty, je dôležité sa zamerať na rýchlosť, rozsah a maximálny počet meraní. Ďalej je dobré si skontrolovať aj vybavenosť rôznymi funkciami.
Rýchlosť merania sa pohybuje v rozmedzí 0,5 – 600 s. Nie vždy sa však oplatí ten najrýchlejší variant, môže v jeho prípade totiž dochádzať k väčším odchýlkam a výsledok tak môže byť skresľujúci.
Rozsah merania môže byť 0 – 100 °C. Na bežné meranie teploty však postačí úplne základný rozsah. Na tento parameter si tak dajte pozor skôr v prípade, že budete zariadenie používať na meranie teploty nápojov atď.
Maximálny počet meraní určí, koľko meraní zvládne zariadenie za svoju službu vykonať s pôvodnou presnosťou. Ide teda v podstate o životnosť teplomera, a teda platí – čím je hodnota vyššia, tým lepšie.
Stojí za to si za digitálny teplomer priplatiť? Aké môže mať ďalšie funkcie?
Ak chcete naozaj presný digitálny teplomer, budete si musieť niečo priplatiť. Okrem presného merania ale spravidla získate celý rad vychytávok a skvelých funkcií. Čo všetko vám inteligentné digitálne teplomery môžu ponúknuť?
Presnosť merania telesnej teploty na stotiny (± 0,05 °C),
možnosť prepínania medzi °C a °F,
tichý režim na meranie spiacich detí,
indikátor stavu batérie,
automatické vypnutie po meraní,
upozornenie na zvýšenú teplotu,
synchronizácia s mobilnou aplikáciou,
história merania,
pamäť pre viac používateľov,
pripomienka liekov cez mobilnú aplikáciu.
Nemôžete sa rozhodnúť, ktorý teplomer zvoliť? Možno vám pomôžu recenzie ostatných zákazníkov. Stačí, keď prepnete na radenie produktov podľa recenzií.
Bazálny teplomer na meranie ovulácie
Pre ženy, ktoré chcú zistiť svoje plodné dni a menštruáciu slúži bazálny teplomer. Aplikácia do telefónu sa pomocou WiFi alebo Bluetooth synchronizuje s teplomerom a umožní ukladanie dát do cloudu, vytvorí grafy menštruačného cyklu a inteligentné analýzy a ponúkne aj zdieľanie údajov s partnerom.
Detský teplomer na meranie teploty
Deti sa nechávajú merať nerady. Preto voľte skôr niektoré bezkontaktné detské teplomery, alebo aspoň kontaktný teplomer na meranie teploty s ohybným koncom, ktorý ich nebude tak tlačiť. Pre batoľatá môžete využiť merací cumlík.
i
Pozor: teplomer na meranie telesnej teploty do úst v tvare cumlíka nie je vhodný pre dieťa s upchatými dýchacími cestami. Hlien totiž môže ovplyvňovať nameranú teplotu.
Prečo sa nám po ortuťových teplomeroch tak cnie? Veľa ľudí si stále myslí, že najspoľahlivejší teplomer na meranie teploty je jednoducho ortuťový teplomer: presnosť je o úroveň vyššia, cena o úroveň nižšia. Tie digitálne merajú zle. Nech už je to akokoľvek, tlak na bezpečnosť a technologický trend klasiku vyradil z hry.
Viete, akú škodu dokáže napáchať rozbitý ortuťový teplomer na meranie telesnej teploty? V prípade konzumácie uniknutej ortuti dieťaťom či zvieraťom, u neho môže dôjsť k problémom v nervovom systéme, obličkách alebo ďasnách. Nebojte sa však, že sa z rozbitého teplomera nadýcha a otrávi celá domácnosť – to je len povera.
Klasický ortuťový teplomer na meranie teploty
Ako správne používať kontaktný digitálny teplomer?
Obsluhovať digitálny teplomer je ľahké, postupujte nasledovne: dám digitálny teplomer do podpazušia, počkám, kým zapípa a displej mi ukáže teplotu, že áno? Nie! Podpazušie sa horšie prekrvuje, takže meranie trvá dlhšie. Teplotu zistíte oveľa rýchlejšie, ak teplomer digitálny vložíte do úst, pošvy, alebo konečníka. Ak teplotu radšej meriate v podpazuší, postupujte nasledovne:
Zapnite ho tlačidlom a počkajte, kým sa na displeji objaví obnovenie hodnoty.
Teplomer zasuňte do podpazušia a pevne pripažte (teplotu merajte na nahej koži, nie cez oblečenie).
Do minúty sa teplomer nahreje na teplotu prostredia (cca 35 stupňov) a automaticky zapípa.
Ignorujte pípanie, nechajte ho v podpazuší do ďalšieho zapípania.
i
Nezabudnite, že meranie by malo vždy prebiehať v izbovej teplote. Pri meraní je tiež nutné pokojne a pravidelne dýchať.
Teplomer na meranie telesnej teploty už máte. Ak chcete vedieť, koľko stupňov je vonku, kúpte si aj digitálny teplomer vonkajší. Meteostanice máme tiež.
Teplomer by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Vďaka svojmu jednoduchému použitiu a presným výsledkom pri meraní telesnej teploty sa teplomer stáva neoceniteľným pomocníkom pri rôznych zdravotných komplikáciách. Okrem známych ortuťových teplomerov sú najrozšírenejším typom digitálne teplomery, ktoré nameranú hodnotu zobrazujú na displeji.
Z hľadiska miesta merania sú rozšírené podpazušné teplomery, teplomery do ucha, teplomery do úst alebo teplomery na čelo. Dokážu zmerať teplotu a jej hodnotu zobraziť na displeji už do niekoľkých sekúnd, pričom po úspešnom ukončení merania zaznie zvukový signál. Infračervené teplomery na bezdrôtové meranie telesnej teploty využívajú infračervenú technológiu. Sú úplne bezpečné, a teda vhodné aj ako teplomery pre deti. Detské teplomery mávajú veselší dizajn a môžu byť umiestnené napríklad v cumlíku! Niektoré digitálne teplomery sú vhodné aj na meranie okolitej teploty.
Kvalitné digitálne teplomery
Teplomery s presnými výsledkami ponúkajú spoločnosti Beurer, Helpmation či Omron. Ich teplomery vynikajú kvalitným dielenským spracovaním, jednoduchým použitím a sú vhodné do každej domácnosti.