Stacionárne bicykle, čiže rotopédy, sú posilňovacie stroje simulujúce jazdu na bicykli. Slúžia na posilňovanie nôh, zlepšovanie výdrže a chudnutie. Dobrú fyzickú kondíciu v priebehu zimných mesiacov pomôžu udržiavať nielen cyklistom. Stacionárny bicykel môže vďaka nastaviteľnej úrovni záťaže používať skutočne každý. Ako ho vybrať? Poradíme vám.
Manuálne ovládaný stacionárny bicykel, alebo ergometer?
V zásade delíme stacionárny bicykel na dva základné typy, z ktorých každý ponúka určité výhody aj nevýhody. Typ má vplyv nielen na kvalitu tréningu, ale ovplyvňuje aj to, akú bude mať bicykel na cvičenie cenu.
Manuálne ovládané stacionárne bicykle
Manuálne ovládané stacionárne bicykle ponúkajú veľmi jednoduché ovládanie, stupeň záťaže nastavíte jednoducho pomocou otočného kolieska, ktoré nájdete medzi riadidlami. Všeobecne mávajú menej funkcií a sú vhodné najmä na rekreačné použitie. Manuálne rotopédy sú lacnejšie ako ergometre.
Jednoduché ovládanie.
Nízka cena.
Obmedzený počet úrovní záťaže.
Iba základné funkcie.
Ergometre – vyspelejšie rotopédy
Ergometre sú rotopédy umožňujú maximálne prispôsobenie záťaže pomocou zabudovaného počítača. Obvykle ponúkajú veľké množstvo funkcií a nastavení, dokážu vykonávať napríklad detailné merania pohybovej aktivity. Takto pokročilý rotopéd je vhodný na profesionálny tréning a býva trochu drahší.
Maximálna prispôsobiteľnosť záťaže.
Intuitívne ovládanie na displeji.
Množstvo pokročilých funkcií.
Vysoká cena.
Podľa akých parametrov vyberať rotopéd alebo ergometer?
Regulácia záťaže – „magnetický rotopéd“ je najrozšírenejší
Magnetická brzda reguluje záťaž priblížením či oddialením magnetu od zotrvačníka. Magnetické rotopédy mávajú tichý chod, široko nastaviteľnú škálu záťaží a dlhú životnosť.
Indukčná brzda spolupracuje s počítačom, ktorý ovláda cievku s elektromagnetom. Výhodou je možnosť nastavenia veľmi vysokej záťaže, presnosť merania a minimálna poruchovosť.
Mechanická brzda sťahuje či uvoľňuje textilný pás a tým ovplyvňuje rýchlosť otáčania zotrvačníka, prípadne roztáča vetrák s lopatkami. Mechanické stacionárne bicykle môžu byť pomerne hlučné.
Stacionárny bicykel a jeho konštrukcia
Ak vyberáte stacionárny bicykel, zohľadnite aj rozmery a konštrukciu. Zaobstarať si môžete skladací rotopéd alebo rotopéd s pevnou konštrukciou. Skladací je ľahko prenosný a zaberie menej miesta, naproti tomu druhý variant zaistí lepšiu stabilitu a vyššiu nosnosť.
Rotopédy a zotrvačník
Bez zotrvačníka by sa rotopédy nezaobišli, zaisťuje totiž ich plynulý chod pri cvičení. Pri zotrvačníku sa zamerajte hlavne na jeho hmotnosť. Čím ťažší má stacionárny bicykel zotrvačník, tým plynulejší chod ponúkne a tým väčšiu záťaž pri ňom nastavíte.
Bicykle na cvičenie a ich nosnosť
Bicykle na cvičenie majú určitú nosnosť, ktorá sa uvádza v kilogramoch (kg). Mala by byť aspoň o 20 % vyššia ako hmotnosť používateľa. Vyhnete sa tak nestabilite a rýchlemu opotrebovaniu stroja.
Buďte obzvlášť pozorní, pokiaľ kupujete skladací rotopéd, ten totiž máva pomerne nízku nosnosť. Plnoštíhlym používateľom oveľa lepšie poslúžia bicykle na cvičenie s pevnou konštrukciou.
Hmotnosť
Hmotnosť je udávaná v kilogramoch (kg). Je dobré na ňu pri výbere nezabudnúť, pretože značne ovplyvní váš komfort pri manipulácii s prístrojom. Čím ťažší je stacionárny bicykel, tým horšie sa bude presúvať.
V akej výbave dnes zaobstaráte stacionárny bicykel?
Displej sa líši spracovaním a počtom funkcií. Drahšie rotopédy umožňujú prepojenie s počítačom alebo tabletom.
Meracia funkcia slúži na sledovanie prejdenej vzdialenosti, priemernej rýchlosti a podobne.
Monitoring pohybovej aktivity slúži na meranie tepovej frekvencie alebo spálených kalórií.
Rotopéd a chudnutie na ňom alebo nepodceňujte tepovú frekvenciu
Vždy, keď používate rotopéd, dbajte na to, aby ste cvičili s narovnaným chrbtom, natiahnutými rukami a vzpriamenou hlavou. Pri šliapaní majte chodidlo rovno (špička mieri vpred) a nevychyľujte členky ani kolená. Pred a po každom tréningu na stacionárnom bicykli je dobrá krátka rozcvička a strečing.
Najefektívnejšie je cvičiť ráno alebo skrátka v čase, keď má telo ešte dostatok energie.
Intenzita cvičenia by mala byť 60 – 70 % vašej maximálnej tepovej frekvencie.
Na spaľovanie je ideálne cvičiť 3 – 5 krát v týždni.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.