Je všeobecne známe, že orechy sú zdrojom zdravých tukov, kvalitných bielkovín, komplexných sacharidov a širokej škály vitamínov a minerálov. Znižujú riziko vzniku srdcových aj ďalších chorôb, podporujú zdravie mozgu a nervového systému. Sú teda bez pochyby zdravé, orechy však majú veľký význam aj pre fitness nadšencov a všeobecne pre všetkých športovcov. Doplnia vám energiu, pomôžu pri budovaní svalovej hmoty, podporia vás pri chudnutí a pomôžu zlepšiť vaše výkony. Poďme sa pozrieť podrobnejšie, čím sú jednotlivé orechy zdravé a akým prínosom môžu byť pre športovcov.
Orechy sú pre všetkých, ktorí sa venujú fitness či akémukoľvek inému športu, skvelým zdrojom výživy, pretože sú zásobárňou makroživín a mikroživín potrebných pre telo, keď športujete. Niektorí majú tendenciu sa orechom vyhýbať, pretože sú tučné, ale je potrebné vedieť, že ide o mononenasýtené a polynenasýtené tuky, ktoré telo potrebuje. Za predpokladu konzumácie vhodného množstva vám tak orechy môžu byť pri dosahovaní fitness cieľov veľmi užitočné.
Orechy sú zdrojom kvalitných bielkovín, dôležitých na opravu a rast svalov. Ďalej sú bohaté na aminokyselinu arginín, ktorá zvyšuje prietok krvi. Do svalov sa tak dostáva viac kyslíka a živín, vďaka čomu sa zlepšujú výsledky silového tréningu.
Orechy obsahujú antioxidanty, ktoré môžu pomôcť znižovať zápaly v tele. To je dôležité pre športovcov, ktorí často podstupujú namáhavý tréning, ktorý môže spôsobiť zápal a svalovú bolesť.
Niektoré druhy orechov obsahujú dôležité omega 3 mastné kyseliny, ktoré znižujú svalové vyčerpanie a bolestivosť svalov. Omega 3 mastné kyseliny sa významne podieľajú na blokácii rozpadu bielkovín pri záťaži (katabolizmus bielkovín), čo je nutný predpoklad efektívneho tréningu a budovania svalovej hmoty.
Orechy sú bohatým zdrojom horčíka, zinku, medi a ďalších minerálov nevyhnutných pre syntézu proteínov a tukov, pre svalovú kontrakciu, kostný metabolizmus, imunitu a ďalšie dôležité procesy v tele.
Hoci sú orechy kaloricky bohaté potraviny, môžu pomôcť pri znižovaní hmotnosti. Majú veľké sýtiace schopnosti, nízky glykemický index a zaženú chuť na tučné a nezdravé potraviny. Paradoxne teda aj napriek tomu, že sú orechy kalorické, pomáhajú pri celkovom znížení denného príjmu kalórií. Navyše, vysokým obsahom vlákniny podporujú zdravú črevnú mikroflóru nutnú pre úspešné chudnutie.
Vysoký obsah vlákniny a enzýmov pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru a zdravé trávenie, ktoré je nesmierne dôležité pre vstrebávanie živín a celý metabolizmus.
Orechy sú bohaté na zdravé tuky a sacharidy, ktoré vám poskytnú energiu na tréning. Okrem toho sú niektoré orechy bohaté na horčík, ktorý je nevyhnutný na premenu potravy na energiu.
Zdravé srdce a dobre okysličená krv sú pri športe veľmi dôležité. Orechy sú bohaté na zdravé tuky, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi a zlepšiť zdravie srdca.
Rôzne druhy orechov majú svoje prednosti a benefity, ktoré vám môžu byť užitočné pri dosahovaní vašich fitness cieľov. Každý vyniká v niečom inom a je potrebné si vyberať podľa vašich preferencií a samozrejme chuti.
Nutričné hodnoty na 100 g mandlí: 579 kcal, 21 g bielkovín, 22 g sacharidov, 50 g tukov
Mandle sú známe tým, že pomáhajú pri chudnutí. V počte kalórií sa medzi orechmi pohybujú na najnižších priečkach a vďaka vysokému obsahu bielkovín a rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny vás zasýtia na dlhú dobu. Mandle majú vysoký podiel zdravých tukov, naopak množstvo nasýtených mastných kyselín je v porovnaní s ostatnými orechmi veľmi nízky. Okrem toho pôsobia alkalicky, čím bojujú proti prekysleniu organizmu.
Mandle sú jedným z najvýznamnejších zdrojov vitamínov E, ktorý v tele pôsobí ako najdôležitejší antioxidant bojujúci proti chorobám aj starnutiu buniek. Kombinácia horčíka, vápnika, draslíka, zinku a železa je ideálna pre zdravú pleť, vlasy, kosti, nechty aj zuby. Väčšina antioxidantov je obsiahnutá v šupke mandlí, a preto pokiaľ môžete, doprajte si ich nelúpané.
Nutričné hodnoty na 100 g vlašských orechov: 654 kcal, 15 g bielkovín, 14 g sacharidov, 65 g tukov
Vlašské orechy sa radia medzi superpotraviny, ktoré rastú v našich zemepisných šírkach. Popri omega 6 obsahujú tiež významný podiel omega 3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré majú pri posilňovaní a chudnutí veľký význam. Zabraňujú rozpadu bielkovín, čím pomáhajú efektívne budovať svalovú hmotu a podporujú odbúravanie podkožného tuku.
Vlašské orechy zdraviu prospievajú nielen vďaka nezanedbateľnému obsahu omega 3 mastných kyselín, ale aj vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálov, z ktorých najväčšie zastúpenie majú horčík, fosfor, draslík, kyselina listová, vitamín E aj vitamíny B1 a B2 a betakarotén. Pri pravidelnej konzumácii v rozumnom množstve majú pozitívny vplyv na kondíciu mozgu, bojujú proti zápalovým procesom v tele a pomáhajú znižovať oxidáciu buniek.
Ak chcete do jedálnička zaradiť vlašské orechy, recepty hľadať nemusíte. Najlepšie sú len tak samotné. Ľahko a rýchlo obohatia aj obilné kaše či lievance o bielkoviny a vlašské orechy na slano chuťovo doladia syry alebo zeleninové šaláty.
Vlašské orechy síce obsahujú prírodnú látku zvanú juglón, ktorá môže byť pre niektoré zvieratá toxická. Je však veľmi nepravdepodobné, že by u ľudí po konzumácii vlašských orechov došlo k otrave juglónom, pretože množstvo tejto látky v orechoch je pre ľudí veľmi nízke. Môže sa však stať, že vlašské orechy chutia horkasto, čo môže byť spôsobené čiastočne zoxidovanými mastnými kyselinami z dôvodu nesprávneho skladovania. Horkastý orech smrdí zatuchlinou a také orechy určite nebudete chcieť jesť. Zdravý orech má prirodzenú orieškovú vôňu, jemne sladkastú chuť a krásnu maslovú a chrumkavú textúru.
Nutričné hodnoty na 100 g kešu: 553 kcal, 18 g bielkovín, 30 g sacharidov, 44 g tukov
Kešu orechy sú doslova horčíková bomba, čím podporujú správnu funkciu nervov a svalov, ale sú tiež významným zdrojom draslíka, sodíka, vápnika, zinku, medi. Medzi ostatnými orechmi vynikajú pomerne nízkym obsahom tuku a vysokým podielom sacharidov, vďaka čomu majú svoju typickú sladkú chuť. Väčšinou ide o scharidy s nízkym glykemickým indexom, takže kešu môžu pravidelne obohatiť váš zdravý jedálniček.
Kešu môžete najlepšie konzumovať v naturálnej podobe alebo vo forme kešu krému. Hodia sa výborne do ázijských pokrmov a dobre sa uplatnia v indických receptoch. Možností použitia je veľa, stačí len zapojiť fantáziu a nechať pracovať chuťové bunky.
i
Pri športe a fyzickej aktivite sa horčík vyplavuje z tela oveľa rýchlejšie, preto je potrebné dbať na jeho zvýšený príjem. Orechy ako mandle, kešu a para orechy sú bohaté na horčík a už 1 hrsť kešu orechov vám dodá štvrtinu dennej odporúčanej dávky.
Nutričné hodnoty na 100 g lieskových orechov: 611 kcal, 16 g bielkovín, 12 g sacharidov, 56 g tukov
Najväčší benefit lieskových orechov je v značnom množstve antioxidantov. Najhojnejšie sú tu zastúpené fenolové zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zápal v tele. Vláknina z lieskových orechov zaistí dobré trávenie a telo prečistí od nežiaducich látok. Vysoký obsah vitamínov rozpustných v tukoch (DEKA), vitamínov skupiny B, ďalej horčíka, medi a mangánu robí z lieskových orechov dobrotu, ktorá prospeje vášmu telu aj kráse.
Lieskové orechy majú vyvážený nutričný profil a v kombinácii s ich jedinečnou sladkastou chuťou sa skvele hodia na sladké pečenie a prípravu raw dezertov. Môžete si ich dať len tak surové, ale výborné sú pečené v rúre ako granola.
Nutričné hodnoty na 100 g arašidov: 587 kcal, 24 g bielkovín, 21 g sacharidov, 49 g tukov
Arašidy, alebo búrske oriešky, sa zaraďujú medzi orechy, ale v skutočnosti ide o strukovinu. Prekvapí vás vysoký obsah bielkovín tvoriaci približne štvrtinu ich objemu, čo ich radí na prvú priečku, ak hľadáte najlepší zdroj bielkovín medzi orechmi. Svojím takmer kompletným spektrom esenciálnych aminokyselín sú skvelým doplnkom bielkovín každého zdravého jedálnička.
Obsahujú tiež veľa vlákniny nevyhnutnej na správne fungovanie zažívacieho ústrojenstva a vitamíny skupiny B, vitamín A a E a tiež horčík, draslík a fluór. Sú výborným zdrojom beta-sitosterolu, ktorý má protirakovinové účinky a tiež resveratrolu, ktorý je známy vďaka výskytu v červenom víne a pomáha bojovať so srdcovými chorobami.
i
Vstrebanie živín z orechov podporíte, keď ich na pár hodín namočíte. Zbavíte ich tak enzýmových inhibítorov a pre telo je potom jednoduchšie ich tráviť.
Nutričné hodnoty na 100 g para orechov: 656 kcal, 14 g bielkovín, 12 g sacharidov, 66 g tukov
Podielom bielkovín, sacharidov a tukov sú para orechy dosť podobné vlašským orechom. Avšak v porovnaní s nimi, aj s ostatnými orechmi, obsahujú pomerne vysoké množstvo aj nasýtených mastných kyselín. Rozhodne by však nemali byť zavrhované, pretože para orechy sú obrovskou zásobárňou selénu, ktorý je nevyhnutný pre fungovanie štítnej žľazy, imunitného systému a rast buniek. Nedostatok selénu môže viesť k poškodeniu štítnej žľazy a vzniku autoimunitných ochorení.
Už 1 para orech obsahuje viac ako odporúčanú dennú dávku selénu, ktorý, okrem vyššie spomínaného, pôsobí ako ochrana mozgových buniek. Ďalšie dôležité látky, vďaka ktorým para orechy zdraviu a kondícii prospievajú, sú horčík, meď, fosfor, vitamín E a zinok.
Nutričné hodnoty na 100 g pistácií: 560 kcal, 20 g bielkovín, 27 g sacharidov, 45 g tukov
Pistácie patria k najzdravším a dobre stráviteľným orechom. Podobne, ako mandle, majú veľmi nízky obsah nasýtených mastných kyselín. Obsahujú veľa železa a sú plné antioxidantov, predovšetkým karotenoidov. Pistáciové oriešky sa zo všetkých orechov môžu pochváliť najvyšším podielom zeaxantínu a luteínu. Ide o karotenoidy, ktoré znižujú riziko vzniku očnej svalovej degenerácie a ďalších ochorení.
Jedna mištička týchto orieškov dodá vášmu telu takmer polovicu dennej dávky medi potrebnej pre zdravé kosti, tvorbu červených krviniek a kolagénu. Ďalej obsahujú draslík potrebný na správne fungovanie nervového systému a svalov a tiež fosfor, vápnik, zinok, selén a ďalšie vitamíny a minerály, ktoré posilňujú imunitu a zlepšujú náladu. Napokon, lúpanie pistácií je samo o sebe v rebríčku relaxačných metód celkom iste na rovnakej úrovni, ako praskanie bublinkovej fólie.
Nutričné hodnoty na 100 g pekanových orechov: 721 kcal, 9 g bielkovín, 14 g sacharidov, 72 g tukov
Obľúbenosť pekanových orechov nie je taká veľká, pretože ich obsah tuku je takmer dvojnásobný ako napríklad v prípade mandlí či kešu orechov. Napriek tomu sa pekanov báť nemusíte a pri striedmej konzumácii si môžete ich lahodnú chuť vychutnať. Sú totiž potravinou plnou vitamínov a minerálov a sú tiež významným zdrojom selénu, ktorý chráni imunitný systém.
Pekanové orechy sú úplne bez cholesterolu a majú veľmi nízky glykemický index. Nespôsobujú teda prudký nárast cukru v krvi a sú schopné regulovať jeho hladinu, napríklad ak sú súčasťou jedla, po ktorom by normálne bola glykémia vyššia. Pekanové orechy tak pomáhajú udržať pocit sýtosti a znížiť chuť na sladké.
Nutričné hodnoty na 100 g makadamových orechov: 718 kcal, 8 g bielkovín, 14 g sacharidov, 75 g tukov
Makadamové orechy boli predtým zavrhované kvôli obsahu tuku, ktorý tvorí cca 75 % orecha. Sú však doslova nabité mikroživinami a antioxidantmi a výborne chutia. Sú skvelým zdrojom vitamínu A, železa, tiamínu, riboflavínu, niacínu a folátov. Nájdete v nich aj mierne množstvo zinku, medi, vápnika, fosforu, draslíka a horčíka a vášmu telu dodajú aj antioxidanty, ako sú polyfenoly, aminokyseliny, flavóny a selén.
Akonáhle makadamové orechy ochutnáte, zamilujete si ich špecifickú delikátnu chuť a príjemné chrumkanie. Ide o skutočnú lahôdku. Ak ste sa však vydali na cestu chudnutia, buďte opatrní a doprajte si ich skôr ako maškrtu.
Nutričné hodnoty na 100 g píniových orieškov: 673 kcal, 13 g bielkovín, 14 g sacharidov, 68 g tukov
Píniové oriešky sú pôvodom z Čile. Boli základom stravy Araukáncov, známych svojou legendárnou silou a vytrvalosťou. Nejde v skutočnosti o orechy v pravom slova zmysle, ale o jedlé semienka borovice pínie – ihličnan, ktorého semienka majú v surovom stave lahodnú, jemne sladkastú maslovú chuť.
Píniové orechy sú obrovským zdrojom predovšetkým polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sú dôležité najmä pri tvorbe nervového tkaniva a znižovaní hladiny cholesterolu v krvi. V týchto drobných jadrách nájdeme aj nezanedbateľné množstvo bielkovín, vitamínu B1 a železa.
Druh orechov | Energetická hodnota | Tuky | Z toho nasýtené mastné kyseliny | Bielkoviny | Sacharidy | Vláknina |
---|---|---|---|---|---|---|
Mandle natural so šupkou | 579 Kcal | 50 | 3,8 | 21 | 22 | 12 |
Vlašské orechy | 654 Kcal | 65 | 6,1 | 15 | 14 | 6 |
Kešu natural | 553 Kcal | 43,9 | 7,2 | 18 | 30 | 3 |
Lieskové orechy natural | 611 Kcal | 55,6 | 4,9 | 16 | 12 | 10 |
Arašidy pražené nesolené | 587 Kcal | 49 | 7,7 | 24 | 21 | 9 |
Para orechy | 656 Kcal | 66,4 | 15,1 | 14 | 12 | 8 |
Pistácie lúpané natural | 560 Kcal | 45 | 5,9 | 20 | 27 | 7 |
Pekanové orechy | 721 Kcal | 72 | 6,2 | 9 | 14 | 10 |
Makadamové orechy | 718 Kcal | 75 | 12,1 | 8 | 14 | 9 |
Píniové oriešky | 673 Kcal | 68 | 4,9 | 13 | 14 | 4 |
Zdroj: Orechy Bery Jones
i
Každý z orechov má jednoznačne svoje prínosy a ideálne je rôzne druhy orechov striedať. Ochutnajte zmesi orechov Bery Jones, ktorých kvalita nadchne všetkých milovníkov orechov.
Napriek tomu, že sú orechy bohaté na tuky a vďaka tomu sú aj značne kalorické, nemusíte sa im vyhýbať, ani keď je vaším cieľom schudnúť. Orechy môžu pomôcť s redukciou telesného tuku a budovaním svalovej hmoty pri chudnutí, samozrejme za predpokladu, že dbáte na primerané množstvo a zvolíte vhodný typ orechov.
i
Zdravá črevná mikroflóra významne ovplyvňuje náš imunitný systém, psychiku aj metabolizmus vrátane chudnutia. Konzumácia orechov má na zdravý črevný mikrobióm preukázateľne pozitívny vplyv.
Je vašim cieľom schudnúť? Potom si rozhodne doprajte mandle. Pomáhajú pri chudnutí a sú vyložene odporúčané ľuďom, ktorí majú problém s nadváhou, pretože vďaka vyváženému pomeru bielkovín, sacharidov a vlákniny vás rýchlo a na dlhšiu dobu zasýtia. Mandle udržujú hladinu krvného cukru v norme a pomáhajú zlepšovať profily lipidov vrátane znižovania cholesterolu, čo v kombinácii s vyváženou stravou vedie aj k zníženiu brušného tuku.
Kešu orechy patria medzi najmenej kalorické orechy s najmenším podielom tuku. V 100 g kešu orieškov nájdete až 18 g bielkovín a 30 g sacharidov, takže vás dobre zasýtia a svojou sladkou chuťou uspokoja váš maškrtný jazýček. Okrem toho vám dodajú vo významnom množstve horčík, vápnik a ďalšie dôležité minerály.
Podobne ako kešu, aj pistácie sú menej kalorické a majú nižší obsah tuku. Antioxidanty, minerály a vitamíny nabité pistácie sú skvelou alternatívou k čipsom, ale pri chudnutí voľte radšej pistácie natural.
Orechy obsahujú vysoké množstvo nenasýtených tukov, ktoré sú náchylné na žltnutie. Prítomnosť tepla, svetla a kyslíka im značne neprospieva. Pri zlom skladovaní orechy môžu nielen stratiť svoju chuť a vôňu, ale aj splesnivieť alebo môžu byť napadnuté larvami mory potravinárskej.
i
Vyskúšajte širokú ponuku orechov a orechových krémov Bery Jones. Starostlivo vyberané plody v ekologických uzatvárateľných obaloch priamo od farmára sú zárukou tej najvyššej kvality, čerstvosti a skvelej chuti.
Orechy skladujte na suchom, tmavom, dobre vetranom a chladnom mieste (ideálne pri teplote okolo 15 °C). Na orechy použite sklenenú alebo plastovú nádobu s uzáverom, prípadne vrecko s pevným uzáverom pre elimináciu prístupu vzduchu a vlhkosti. Napriek tomu, že sú orechy pomerne odolné, po určitej dobe aj dobre skladované jadrá strácajú svoje výživové vlastnosti. Preto ich skladujte nanajvýš niekoľko mesiacov od zakúpenia a kupujte ich iba od spoľahlivých dodávateľov či priamo od pestovateľov.
Či už chcete naštartovať deň chutnými raňajkami, alebo hľadáte spôsoby, ako zdravo, chutne a ľahko doplniť energiu a obohatiť svoj jedálniček o bielkoviny a ďalšie živiny nutné pre váš tréning aj regeneráciu, prípadne vás jednoducho prepadne chuť na niečo dobré, orechové krémy sú vhodnou alternatívou pre všetky tieto prípady.
Pre fitness výživu sú orechové krémy vhodné hneď z niekoľkých dôvodov:
Avšak, aj napriek tomu, že orechové maslá sú skvelým zdrojom živín a energie pre športovcov, mali by ste byť opatrní na množstvo, v akom ich konzumujete, aby ste sa vyhli príliš vysokému príjmu tukov a kalórií, čo by mohlo viesť k priberaniu na váhe.
Orechy a orechové krémy poskytujú nekonečné možnosti na obohatenie a spestrenie raňajok, desiaty, ale aj hlavných jedál alebo dezertov. Navyše, vďaka dobrej skladnosti a trvanlivosti ich môžete mať stále po ruke. Máme pre vás hneď niekoľko tipov, akým spôsobom si ich môžete vychutnať.
i
Pre zvýraznenie chuti orechy opražte. Pečte ich cca 15 minút v rúre predhriatej na 180 stupňov.
Orechové múky sú vhodnou alternatívou pre celiatikov, pretože sú prirodzene bezlepkové. Múka z orechov však skvele doplní každý vyvážený fitness jedálniček. Pokrmu dodá viac bielkovín ako väčšina obilných múk, čo je prínosné pri budovaní svalov, na udržanie svalovej hmoty počas chudnutia aj na predĺženie pocitu sýtosti. Orechové múky majú nízky glykemický index, takže uvoľňujú cukor do krvného obehu pomalšie a pomáhajú udržať hladinu cukru v krvi stabilnú. Veľký obsah vlákniny pomáha udržať zdravé črevá a zlepšuje trávenie.
Možno sa vám stáva, keď sa pustíte do orechov alebo ochutnáte orechové maslo, že nemôžete prestať. S množstvom orechov v strave to však nepreháňajte. Nadmerná konzumácia orechov môže viesť k príliš veľkému príjmu kalórií, čo môže spôsobiť priberanie na váhe. Ďalšou odvrátenou stranou nadmernej konzumácie orechov je možný nadmerný príjem omega-6 mastných kyselín, obzvlášť pokiaľ často konzumujete mäso a rôzne rastlinné oleje. To môže spôsobiť zápalové procesy v tele a rad zdravotných problémov.
Orechy môžu pomôcť pri dosahovaní fitness cieľov, ako je svalový rast, zlepšenie výkonu, redukcia tuku a celkové zdravie tela. Vychutnajte si lahodné orechy alebo orechové krémy každý deň a spestrite svoj zdravý jedálniček tým najlepším spôsobom.