Obnoviť stránku

Sony Xperia 1 IV 5G (PREVIEW): ten pravý optický zoom konečne v mobile

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Mobilné telefóny značky Sony nepatria medzi tie najvyhľadávanejšie. O to viac prekvapí, že ide väčšinou o veľmi vydarené zariadenia, ktoré niektorými svojimi špecifikáciami konkurenčnej značky prekonávajú a stanovujú nové limity. Nie je tomu inak ani v prípade novinky – Sony Xperia 1 IV 5G. Čím všetkým prekvapuje?

Sony Xperia 1 IV 5G, úvod

Sony Xperia 1 IV 5G – OBSAH

  1. Sony prichádza s dvoma novinkami v rade Xperia
  2. Striedmy dizajn a až príliš dokonalý displej
  3. Sony Xperia 1 IV 5G prehráva zvuk priestorovo okolo používateľa
  4. Nielen profi foto výbava, Xperia 1 IV natočí aj filmové scény
  5. Batéria vás podrží, Xperia dokonca nabije aj ďalšie zariadenia
  6. Lacnejším bračekom je Xperia 10 IV

Sony prichádza s dvoma novinkami v rade Xperia

Spoločnosť Sony sa v roku 2022 chváli ďalšími smartfónmi, ktoré okrem iného ctia ducha značky. Ten je zakorenený vo fotoaparáte, pretože fotoaparáty Sony sú legendárne a samozrejme s nimi má výrobca veľmi bohaté skúsenosti. Svoje poznatky sa potom snažia praktizovať aj pri svojich telefónoch.

Sony Xperia 1 IV 5G, dizajn
Striedmym dizajnom svojich telefónov je značka Sony povestná.

Okrem hlavnej vlajkovej lode Sony Xperia 1 IV 5G je pre menej náročných pripravený ešte model Xperia 10 IV 5G. Jeho schopnosti si viac priblížime v poslednej kapitole. Teraz sa zameriame na prvý spomínaný model, ktorý bol stvorený, aby nielen z hľadiska fotografickej stránky potopil konkurenciu v podobe tých najlepších mobilných telefónov súčasnosti.

i

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G (RECENZIA): konečne regulárny nástupca radu Galaxy Note

Striedmy dizajn a až príliš dokonalý displej

Fanúšikovia extravagantných dizajnov sa musia poobzerať po inej značke telefónov. Mobilné telefóny Sony sa totiž už dlhšie obdobie spoliehajú skôr na účelný a striedmy dizajn. Rozhodne to však neznamená, že by strácali eleganciu, práve naopak. Rámčeky okolo displeja sú tenké, iba hore a dole sa rozširujú, vďaka čomu však Xperia 1 IV nemá žiadny výrez či priestrel selfie kamerky. Samotný telefón je vzhľadom na rozmery displeja podlhovastý a plochý.

Sony Xperia 1 IV 5G, farebné varianty
Čierna a fialová sú veľmi temné varianty. Kto chce svetlý, má na výber biely variant.

Na stranách zaujme napríklad vyčlenené tlačidlo spúšte fotoaparátu a tlačidlo power s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. Na hornej hrane mnohých poteší prítomnosť slúchadlového konektora. Celá zadná aj predná strana z matného odolného skla Gorilla Glass Victus má oddeľujúci prvok v podobe hliníkového rámčeka. Telefón sa spolieha aj na kombinovanú odolnosť IP65/IP68 voči prachu a vode. Xperia 1 IV sa predáva nielen v čiernom, ale aj v bielom a fialovom farebnom variante.

Sony Xperia 1 IV 5G, hliníkový rámček a sklenenýá zadná strana
Boky sú hranaté, telefón plochý. Telo kryjú odolné materiály – sklo a hliník.

Úplne plochý displej neprekvapí svojou kvalitou. Sony svoje telefóny tradične vybavuje panelmi s obrovským 4K rozlíšením. Toho sa dočkala aj Xperia 1 IV a pri pomere strán 21 : 9 a uhlopriečke 6,5" tu máme úplne ideálny displej na sledovanie filmov a videí. V superlatívoch pokračujeme ďalej, pretože ide o HDR panel technológie OLED a podporu 120 Hz. Okrem toho si ho však budú pochvaľovať aj mobilní hráči, ktorí ocenia 240 Hz frekvenciu skenovania dotykov.

Sony Xperia 1 IV 5G prehráva zvuk priestorovo okolo používateľa

Nielen kvalitná obrazovka sa bude hráčom páčiť. Xperia 1 IV 5G v nadštandardnom vybavení pokračuje samozrejme aj z hľadiska výkonných vnútorností. Sony si vzalo do parády to najlepšie, takže procesorom je Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Čip prináša podporu najnovších technológií, kombinuje sa tu aj špičková grafika Adreno 730 a Xperia sa nezaobíde ani bez umelej inteligencie. Spoľahlivý chod systému bez zaťaženia má na svedomí 12 GB operačnej pamäte.

i

Xiaomi 12 Pro (RECENZIA): Stačí najvýkonnejší Android na konkurenciu?

Rovnako vnútorná kapacita pamäte sa odpútava od bežného štandardu a Xperia 1 IV si vyhradila celkom 256 GB miesta pre vaše súbory. Nezúfajte, pokiaľ sa vám to nezdá veľa, pretože na spodnej hrane vedľa napájacieho USB-C portu je krytka na vsunutie pamäťovej karty SD s kapacitou až 1 TB.

Sony Xperia 1 IV 5G, hraní her
Pre hráčov bude poistkou dobrého výberu hneď niekoľko prvkov, predovšetkým luxusný displej a poriadny výkon.

Sony Xperia 1 IV 5G si zakladá nielen na skvelom obraze, ale aj na zvuku. Preto nie je žiadnym prekvapením dvojica reproduktorov. V rámci zvuku toho telefón dokáže viac. Pri nahrávaní videí zvládne detegovať a eliminovať šum vetra. Funkcia Music Pro umožní nahrávať vokály v profesionálnej kvalite aj bez externého mikrofónu. Sony tiež sľubuje, že aj bez pripojených slúchadiel si vďaka dvojici reproduktorov vychutnáte 360° zvuk, napríklad v aplikácii Tidal.

Nielen profi foto výbava, Xperia 1 IV natočí aj filmové scény

Pri tvorbe fotoaparátu pre smartfón Xperia 1 IV spolupracovali s tímom aj technici z oblasti fotoaparátu Alpha 1. Xperia 1 IV 5G má pokročilé funkcie, ako napríklad automatické zaostrovanie všetkými objektívmi. Fotoaparáty sú 3 – hlavný, širokouhlý a teleobjektív. Všetky majú 12 Mpx rozlíšenie. Fotiť môžete cez aplikáciu Photography Pro automaticky alebo si všetko manuálne naklikať.

Rozhranie je inšpirované práve fotoaparátmi Sony Alpha. Fotografie samozrejme nebudú tak trpieť na rozdiely vo svetle vďaka HDR snímaniu. Frekvencia snímania obrazu sa dostala až na 120 snímok za sekundu, ostrenie hravo zvládne so stále skvelou polovičnou rýchlosťou 60 snímok.

Sony Xperia 1 IV 5G, fotoaparáty
Trojicu šošoviek dopĺňa ešte 4. snímač na kontrolu vzdialenosti.

Veľký snímač zachytí slušné fotky aj pri horších svetelných podmienkach, s menším rozsahom šumu. Širokouhlý foťák si poradí až so 124° záberom. Xperia 1 IV 5G zvládne ostriť na oko človeka či zvieraťa, a neustále tak objekt udržuje zaostrený. Teleobjektív je tu veľkou témou. Oproti iným mobilným telefónom je totiž v rozmedzí 85 – 125 mm posuvný optický nedochádza teda k degradácii kvality ani v medzistupňoch. V zásade ide teda o 3,5 – 5,2-násobný optický zoom.

i

Motorola Moto Edge 30 Pro (RECENZIA): ohromne výkonná a s rýchlym nabíjaním

Sony Xperia 1 IV 5G sa veľmi sústredí na videonahrávanie. Spoločne s fotografiami pri jeho zázname môžete spoliehať na optickú stabilizáciu. Všetky objektívy si poradia s nahrávaním videí v kvalite 4K a 120 snímkach za sekundu. Telefón zaostruje na objekt a toto nastavenie si stráži aj v situácii, keď objekt na chvíľu zmizne zo záberu. Vďaka širšiemu dynamickému rozsahu nebudú výsledné zábery ochudobnené o detaily.

Sony Xperia 1 IV 5G, Sony Alpha fotoaparát
Sony sa pri výrobe Xperie 1 IV inšpirovalo vo svojom rade fotoaparátov Sony Alpha.

Profesionálnejšie nahrávanie vo filmovom pomere strán 21 : 9 je potom možné cez aplikáciu Cinematography Pro. Predovšetkým si môžete nastaviť filmové farebné podanie, ktoré umocní snímaný obsah. Okrem toho máte pod palcom množstvo údajov, ktoré sa určite hodí sledovať. Napríklad snímkovaciu frekvenciu, nastavený efekt, použitý objektív, nastavenie ostrenia a pod.

Na záznam selfie fotiek a vlogov sa v Sony Xperia 1 IV 5G hodí použiť základná aplikácia Videography Pro, s ktorou je možné ihneď streamovať videá urobené popredným 12 Mpx fotoaparátom so schopnosťou 4K videa o 30 sn. /s.

Sony Xperia 1 IV 5G, aplikácia Videography Pro
Ťažko veriť, ale toto je rozhranie základnej aplikácie Videography Pro. Aj tak je na výber dosť možností a máte o nich zároveň prehľad.

Batéria vás podrží, Xperia dokonca nabije aj ďalšie zariadenia

Sony Xperia 1 IV 5G na seba už krátko po predstavení stihla strhnúť pozornosť tým, že v balení je iba telefón. Sám výrobca na svojom webe udáva, že sa maximálne snažil obmedziť plasty a tiež zmenšiť celkové balenie. Kvôli tomu škatuľka neobsahuje nič ďalšie a okrem papierovej výstelky a telefónu v nej už nič ďalšie nenájdeme. Pokiaľ si ešte preberieme konektivitu, telefónu nič nechýba. Prítomnosť 5G signalizuje samotný názov mobilu. Lepší príjem WiFi s nižšou latenciou oceníte vďaka podpore WiFi 6E.

Sony Xperia 1 IV 5G, stereo reproduktory
Oba reproduktory sú orientované tak, aby hrali smerom k používateľovi. Tvoria tak kvalitný zvukový prednes.

Takto jemný displej a výkonný hardvér si vezme dosť energie. Sony teda na batériu myslelo a prišlo s 5 000 mAh kapacitou. Tú dobijete drôtom maximálnym výkonom 30 W. V oblasti dobitia energie je tiež zabezpečená podpora bezdrôtového nabíjania pri položení na kompatibilnú Qi bezdrôtovú nabíjačku, a dokonca aj reverzné nabíjanie. Na zadnú stranu teda stačí položiť iný telefón či bezdrôtové slúchadlá a ich nabíjanie začne.

i

Lacnejším bračekom je Xperia 10 IV

Spoločne s vyššie predstaveným modelom sa Sony odhodlalo uviesť ešte odľahčený variant s názvom Xperia 10 IV. Ten stojí zhruba tretinu ceny modelu Xperia 1 IV, takže ústupky očakávajme. Telefón už nie je sklenený, ale plastový. Lepšie sa zmestí do vrecka vďaka 6" uhlopriečke displeja, ktorému však chýba rýchla 120 Hz odozva. Xperia 10 IV poľavuje predovšetkým vo výkone, kedy sa vo vnútri nachádza Snapdragon 695 5G.

Sony Xperia 10 IV
Lacnejšia Xperia 10 IV sa vzhľadovo veľmi podobá vybavenejšiemu kolegovi. Kompaktnejší displej sa bude páčiť záujemcom o skôr menší telefón.

Operačná pamäť svojimi 6 GB tiež nijako neohromí. Aj tu nájdeme 3 hlavné fotoaparáty, avšak iba ten hlavný si ponechal 12 Mpx rozlíšenie. Zostávajúce si musia vystačiť s 8 Mpx. Teleobjektív zvládne aspoň 2-násobný optický zoom, ale už nie posuvný. Ani lacnejší braček nie je ochudobnený o slúchadlový port či 5 000 mAh batériu. Tú však zvládne dobíjať iba drôtovo a s výkonom 21 W. V danej cenovej kategórii je však táto Xperia veľmi vydareným telefónom.

Parametre/Model Sony Xperia 1 IV Sony Xperia 10 IV
Displej 6,5" (21 : 9) 6" (21 : 9)
3 840 × 1 644 px, 643 ppi 2 520 × 1 080 px, 457 ppi
OLED, 120 Hz OLED
Zadné fotoaparáty Hlavný: 12 Mpx, f/1,7, OIS, 4K video se 120 fps
Hlavný: 12 Mpx, f/1,8, OIS, Full HD s 30 fps
Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 124°
Širokouhlý: 8 Mpx, f/2,2, 120°
Teleobjektív: 12 Mpx, f/2,3–f/2,8, 3,5 – 5,2-násobný optický zoom
Teleobjektív: 8 Mpx, f/2,2, 2-násobný optický zoom
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/2,0, 4K video s 30 fps
8 Mpx, f/2,0, Full HD video s 30 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 695 5G, 8-jadrový
GPU Adreno 730 Adreno 619
RAM 12 GB 6 GB
Interné úložisko 256 GB, microSD až 1 000 GB 128 GB, microSD až 1 000 GB
Operačný systém Android 12 Android 12
Podpora sietí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 5 000 mAh
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 30 W / ? W Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 21 W / –
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP65/IP68 IP65/IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozmery 165 × 71 × 8,2 mm 153 × 67 × 8,3 mm
Hmotnost 185 g 161 g
Cena 1 399,90 € * 499,90 € *
*Ceny sú platné k 1. 6. 2022.
i Mohlo by vás zaujímať

Sony Xperia 1 IV 5G nás pozitívne prekvapila. Svojimi foto a video schopnosťami prevyšuje konkurenciu a navyše pridáva aj bonusy v podobe podpory pamäťových kariet či 3,5 mm jacku. Šetrilo sa vlastne iba na balení, v ktorom nájdete len telefón.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06