Refresh the page

Motorola Moto Edge 30 Pro, recenze, úvod

Motorola Moto Edge 30 Pro (RECENZIA): ohromne výkonná a s rýchlym nabíjaním

Review

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Motorola prišla s novou generáciou svojho skvele vybaveného telefónu a my sme tak mali možnosť si ho vyskúšať. Spolieha nielen na veľký displej, ale pýši sa predovšetkým svojím výkonom a fotoaparátmi s vysokým rozlíšením. Poďme si o Motorole Moto Edge 30 Pro povedať viac v našej recenzii.

Článok – OBSAH

  1. Novinka je čerstvou vlajkovou loďou Motoroly
  2. Príjemný povrch Motoroly Moto Edge 30 Pro s kĺzavým chrbtom
  3. Motorola Moto Edge 30 Pre splní aj prehnané nároky
  4. Trojica foťákov prešla zmenami, chýba ale teleobjektív
  5. Kto z konkurencie si na Motorolu brúsi zuby?
  6. Motorola Moto Edge 30 Pro má len pár chýb na kráse

Novinka je čerstvou vlajkovou loďou Motoroly

V roku 2021 prišla Motorola s modelom Edge 20 Pro. Tomu sa neostýchala priradiť perfektnú výbavu na čele s najlepším procesorom Snapdragon, vysokú operačnú pamäť 12 GB a 108 Mpx fotoaparát. Od nástupcu Moto Edge 30 Pro teda verejnosť očakávala mnohé a mala zvýšené nároky. Ako sa novinka podarila?

Najprv si ešte zrekapitulujme, že aktuálne má výrobca na trhu ohybný smartfón Motorola Razr a ďalej rady Edge, Motorola G, Motorola E a ešte odolnú Motorolu Defy. Práve radu Motorola Edge má patriť označenie vlajkový telefón, kde by mal záujemca zabudnúť na kompromisy a tešil sa iba z toho najlepšieho, čo aktuálne Motorola ponúka.

Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, dizajn
Štýlový dizajn novej Motoroly Moto Edge 30 Pro zaujme veľkým displejom a prehnutými bokmi zadnej strany.

Príjemný povrch Motoroly Moto Edge 30 Pro s kĺzavým chrbtom

Zatiaľ čo minulý rad Edge sa skladal z troch modelov – Edge 20 Pro, Edge 20 a Edge 20 Lite, novinka zatiaľ prichádza iba vo variante Motorola Moto Edge 30 Pro. Ďalej by mal prísť základný model Edge 30 a špekuluje sa aj o príchode najvybavenejšieho modelu Edge 30 Ultra. Či budú k dispozícii aj pre európsky trh, sa ešte len uvidí. Minimálne základný variant ale na náš trh pravdepodobne príde.

Motorola svoj model Moto Edge 30 Pro uvádza v dvoch farebných vyhotoveniach, a to v temnejšej modrej a bielej. Balenie telefónu nie je prehnane skromné, zo škatuľky okrem rýchlonabíjacieho adaptéra, USB-C kábla a manuálov vysypete ešte silikónové puzdro. Pri prvom poťažkaní ho naozaj oceníte. Musím pochváliť rýchlosť čítačky odtlačkov prstov na bočnom tlačidle. Je však nebezpečne blízko dvoj-tlačidla na ovládanie hlasitosti blízko hornej hrany. Ľavý bok zostáva zbytočne prázdny.

i

iPhone 13 Pro (RECENZIA): brilantné parametre zabalené v kovovom tele

Motorola Edge 30 Pro je skutočne veľký telefón. Na výšku znesie porovnanie napríklad so Samsungom Galaxy S22 Ultra. Zadnú stranu sa výrobca rozhodol po stranách zaobliť a sklenený chrbát je natoľko jemný, že krásne kĺže v ruke. Na dotyk ide o veľmi príjemný povrch, praktickosť však chýba. Preto odporúčame vložiť mobil do už rozhodne menej kĺzavého puzdra skôr, než dôjde k nechcenému vykĺznutiu.

Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, obsah balenia Motorola Moto Edge 30 Pro, recenze, 68W adaptér Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, ochranný kryt
Oproti konkurencii si Motorola v balení ponecháva napájací adaptér, navyše veľmi výkonný. Okrem neho poteší aj silikónové puzdro.

Prednú stranu Motoroly Moto Edge 30 Pro zaujíma samozrejme displej. Ten sa rozťahuje na 6,7" a jeho rohy sú decentne zaguľatené. Sám o sebe je rovný, bez zahnutia. S rozlíšením sa zbytočne neplytvalo, ale Full HD+ rozhodne plne dostačuje jemnému zobrazeniu. Farby na OLED paneli samozrejme príjemne vynikajú aj vďaka HDR10+ a bonusom je vysoká obnovovacia frekvencia 144 Hz. Tá je naviac adaptívna a už v základe pomocou AI prepína medzi 144 a 60 Hz podľa toho, čo je v danej situácii rozumnejšie. Oproti 120 Hz pri konkurencii však zmenu zrejme nepostrehnete.

Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, displej Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, výstup foťákov
Nenechajte sa zmiasť snímkou, na priamom slnku je 6,7" OLED displej dobre čitateľný. Zadný výstupok zaoblene vystupuje nad povrch telefónu.

Hladká zadná strana sa po stranách zvažuje, inak má podobu rovnej plochy. Opticky môže miasť výstupok fotoaparátov. Ten po stranách s povrchom zadnej strany splýva, ale inak je vydutý. Vďaka tomu jednotlivé šošovky tak nevyčnievajú nad povrch. Jeho horná a spodná časť sa už k povrchu neohýbajú a práve na nich je viditeľné, ako je výstupok voči telu smartfónu zaoblený. V týchto miestach sa občas zachytí prach. Zaujímavosťou potom je, že testovaný modrý variant sa pri pohybe vplyvom svetla prefarbil do fialovej.

Motorola Moto Edge 30 Pre splní aj prehnané nároky

Ako bolo spomenuté v úvode, v predošlej generácii Motorola Edge 20 Pro si mobil vyslúžil len tie najlepšie hardvérové komponenty, aby mohol bez problémov šliapať na päty najlepším konkurenčným telefónom vyššej triedy. Ani v prípade Motoroly Edge 30 Pre to nie je inak. Opäť bol integrovaný najlepší čip, ktorým je po novom Snapdragon 8 Gen 1. Ide o 4 nm čip s ešte vyšším výkonom a energeticky menej náročnou prevádzkou. Menej RAM by telefónu nepristalo, preto sa aj tu stretávame s nadštandardnými 12 GB.

i

Podľa nášho rebríčka najvýkonnejších mobilov roku 2022 sa Motorola vďaka svojim parametrom vyhupla naozaj vysoko.

Motorola v priebehu testovania bežala na najnovšej verzii Android 12, ktorý je navyše čistý bez mnohých zbytočne rušiacich aplikácií. Optimalizácia sa zdá byť výborná, pri používaní nenastal problém s pomalým systémom, nefunkčným multitaskingom či pádom aplikácií. Na pamäťové karty síce musíme zabudnúť, každopádne jediný pamäťový variant 256 GB by mohol stačiť takmer komukoľvek.

Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, home screen Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, obnovovacia frekvencia Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, rýchle nabíjanie
Operačným systémom je čistý Android 12. Ten si môžete prispôsobiť napríklad veľkosťou textu, jeho fontom, tvarom ikon a pod.

Rýchle dátové a WiFi prenosy zabezpečí podpora sietí 5G a WiFi 6E. To už je celkom klasika v takto vybavenej triede telefónu. Čo tak odolnosť konštrukcie? Motorola sa síce chváli, že mobil zvládne prežiť kvapky vody, ale vyššia IP certifikácia chýba. Konkurencia zvládne často aspoň IP67, v prípade tejto Motoroly je to iba IP52.

i

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (VŠETKO, ČO VIEME)

Ako pozitívum rozhodne musíme spomenúť batériu. Samotná výdrž sa drží medzí a 4 800 mAh batéria si o ďalší prísun energie povie až po celom dni intenzívnejšieho použitia. Dobiť ju je možné dodávaným 68 W adaptérom. S takým výkonom pribúdajú percentá skutočne veľmi rýchlo. Položením na bezdrôtovú nabíjačku spustíte 15 W nabíjanie a je možné použiť aj dobíjanie reverzné.

Trojica foťákov prešla zmenami, chýba ale teleobjektív

Zatiaľ čo sme v prípade predchodcu z roku 2021 obdivovali 108 Mpx fotoaparát, po roku sa nová Motorola Moto Edge 30 Pro hlási s 50 Mpx hlavným snímačom. Ten vďaka technológii Quad Pixel kombinuje 4 pixely do jedného a výsledkom sú 12,5 Mpx fotografie. Fotiť je možné aj v plných 50 Mpx. V kvalite snímok pomáha optická stabilizácia obrazu a mierne bola vylepšená svetelnosť na f/1,8. Fotoaparát produkuje pekné fotky, ktorým obzvlášť v protisvetle pomáha HDR. Počas dobrého svetla sú fotky ostré, s mierne presaturovanými farbami.

Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, denné foto Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, denné foto s popredím
Počas dobrého svetla sú snímky vydarené. Dostatok detailov lahodí oku, rovnako ako viac saturovanej farby.

Ďalším fotoaparátom je ultraširokouhlý s funkciou makro. Rozlíšenie opäť vystúpilo k 50 Mpx, svetelnosť f/2,2. Toto maximálne rozlíšenie je možné použiť iba pri ultraširokouhlých fotografiách. Tie majú tendenciu strácať detaily na okrajoch, čo ale nie je nič nezvyčajné. Pri nedostatku prirodzeného svetla sú ale plné šumu. Zato makro režim v maximálnom rozlíšení 12,5 Mpx príjemne prekvapí. Veľmi dobre zvláda farby a zachytí aj detail páperia kvetov. Škoda, že Motorola prišla o teleobjektív. Optický zoom teda nečakajte, k dispozícii je iba digitálny.

Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, širokouhlá snímka Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, makro snímka
Aj širokouhlé snímky sú počas denného svetla dobré, kvalita však rapídne klesá pri akomkoľvek inom osvetlení. Oproti tomu, makro snímky sú pýchou tohto telefónu.

Nakoniec Motorola Moto Edge 30 Pro podporuje snímanie hĺbky pre fotografie s efektom rozmazaného pozadia, tzv. bokeh. Fanúšikov týchto typov fotiek môžeme ubezpečiť, že výsledky nie sú zlé a Motorola si pri portrétnom fotení poradí vcelku obstojne so správnym vytiahnutím popredia. Predný selfie foťák sa síce chváli 60 Mpx, ale v praxi ide o 12 Mpx fotky zložené z kombinácie vždy 4 pixelov. S telefónom potom samozrejme natočíte aj video. A jeho maximálne rozlíšenie je dokonca 8K s frekvenciou 30 snímok za sekundu.

Motorola Moto Edge 30 Pro, recenzia, nočné foto
Snímka vytvorená v nočnom režime. Celkový nádych do modrej namiesto čiernej je vidieť, ale detaily sú prekvapivo rozoznateľné.

Kto z konkurencie si na Motorolu brúsi zuby?

Telefón Motorola Moto Edge 30 Pro si je možné aktuálne zaobstarať v jednom variante, teda 12/256 GB za cenu pod 800 eur. Aké sú možné alternatívy?

i

iPhone 13 (RECENZIA): revolučný nie je, prináša ale vydarené vylepšenia

Pokiaľ vám nevadí mať o necelý rok starší telefón, pozrite sa na už niekoľkokrát spomínanú Motorolu Edge 20 Pro. V jej prípade získate napríklad teleobjektív s 5-násobným priblížením a procesor je tiež veľmi slušný. Novinka však pôvodný model prekonáva v nabíjacom výkone, a to viac ako 2-násobne. Ďalej naviac ponúka aj bezdrôtové doplnenie energie. Inak sú si obe generácie veľmi podobné, a stojí teda za zváženie, či cenový rozdiel pokryje dané vylepšenia.

Konkurencia – Motorola Edge 20 Pro
Predchádzajúca Motorola Edge 20 Pro nie je svojou výbavou zasa tak pozadu. Snímky z hlavného foťáka skladá nie zo 4, ale rovno z 9 pixelov vďaka celkovému rozlíšeniu 108 Mpx.

Ak odbočíme od značky Motorola, je možné konkurenciu hľadať v smartfóne Vivo X60 Pro. Ten síce kvôli uvedeniu na trh už v roku 2021 spolieha na slabší procesor Snapdragon 870, ale ďalej sa na novú Motorolu doťahuje. Iba nepoznateľne menší displej zvládne 120 Hz, nechýba ani teleobjektív či o niečo širší širokouhlý objektív. Chýba však bezdrôtové nabíjanie a certifikácia odolnosti.

Konkurencia – Vivo X60 Pro
Vivo X60 Pro si zaslúži pozornosť u tých, čo preferujú teleobjektív na bezstratové približovanie.

Cenovo veľmi podobne je na tom Realme GT 2 Pro, a pokiaľ s cenou nie je problém zamieriť bližšie k 1 000 €, odporúčame zhodnotiť obstaranie nového OnePlus 10 Pro. Oba telefóny zdieľajú s Motorolou 6,7" displej, avšak navyšujú rozlíšenie na 4K. Všetky 3 telefóny sa zhodnú aj na procesore Snapdragon 8 Gen 1, až 12 GB RAM a internej pamäte 256 GB bez možnosti vložiť pamäťovú kartu.

Konkurencia – Realme GT 2 Pro Konkurencia – OnePlus 10 Pro
Konkurencia v podobe telefónov Realme GT 2 Pro a OnePlus 10 Pro. Už drahšie telefóny, ale s veľmi podobnými parametrami.

Fotoaparáty s perfektným rozlíšením 50, resp. 48 Mpx sú tiež doplnené o širokouhlé foťáky, avšak 3. snímač sa líši. V prípade Realme ide o senzor hĺbky, OnePlus má teleobjektív. Rýchle nabíjanie zvládnu oba, Realme 65 W nabíjanie, OnePlus dokonca 80 W. Do konkurencie pre Motorolu Moto Edge 30 Pro je možné pre jeho podobnú cenu zaradiť aj Samsung Galaxy S22, ktorý má 6,1" displej. Vhodný tak bude predovšetkým pre tých, ktorí chcú kompaktnejší a vodoodolný telefón a postačí im 8 GB RAM.

Parametre/Model Motorola Moto Edge 30 Pro Motorola EDGE 20 Pro Vivo X60 Pre 5G
Displej 6,7" (20 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,57" (20 : 9)
2 400 × 1 080 px, 393 ppi 2 400 × 1 080 px, 393 ppi 2 376 × 1 080 px, 398 ppi
OLED, 144 Hz OLED, 144 Hz AMOLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 30 fps
Hlavný: 108 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
Hlavný: 48 Mpx, f/1,5, OIS, 4K video s 60 fps
Širokouhlý: 50 Mpx, f/2,2, 114°
Širokouhlý: 16 Mpx, f/2,2, 119°
Širokouhlý: 13 Mpx, f/2,2, 120°
Hĺbkový: 2 Mpx, f/2,4
Teleobjektív: 8 Mpx, f/3,4, OIS, 5-násobný
Teleobjektív: 13 Mpx, f/2,5, 2-násobný
Predný fotoaparát 60 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
32 Mpx, f/2,25, 4K video s 30 fps
32 Mpx, f/2,5, Full HD video s 30 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 870, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 870, 8-jadrový
GPU Adreno 730 Adreno 650 Adreno 650
RAM 12 GB 12 GB 12 GB
Interné úložisko 256 GB 256 GB 256 GB
Operačný systém Android 12 Android 11 Android 11
Podpora sietí 5G
Akumulátor 4 800 mAh 4 500 mAh 4 200 mAh
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 68 W / 15 W Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 30 W / – Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 33 W / –
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP52 IP52
Audio Stereo, Dolby Atmos Stereo, Dolby Stereo, Dolby
Rozměry 163 × 75,9 × 8,8 mm 163 × 76 × 7,99 mm 158,6 × 73,2 × 7,6 mm
Hmotnosť 196 g 190 g 179 g
Cena 799,90 €* 599 €* 798,90 €*
*Ceny sú platné k 27. 4. 2022.

Motorola Moto Edge 30 Pro má len pár chýb na kráse

Motorola Moto Edge 30 Pro; recenzia

Motorola Moto Edge 30 Pro

Mobily

Nová vlajková loď Motorola Moto Edge 30 Pro pôsobí na prvý pohľad skutočne ako ťahúň, ktorému nebude robiť problém žiadna oblasť. Z hľadiska displeja, vysokého výkonu a naozaj rýchleho nabíjania rozhodne netreba pochybovať, že to je nadupaný smartfón. Preto je škoda, že výrobca upustil napríklad od prítomnosti teleobjektívu alebo nezapracoval na širokouhlom fotoaparáte a jeho ostrejších výsledkoch. Pri fotení bežných scén a makro snímok však budete spokojní.

Klady

  • Kvalitný displej
  • Vysoký výkon a rýchlonabíjanie
  • Veľmi rýchla čítačka odtlačkov prstov
  • Puzdro súčasťou balenia

Zápory

  • Kvality širokouhlého fotoaparátu
  • Chýba teleobjektív
  • Nie je úplne vodoodolný
i Mohlo by vás zaujímať

Záujemcovia o veľký telefón s pekným displejom môžu dať Motorole Moto Edge 30 Pro šancu. Ani fotoaparát nie je zlý, hoci sme od neho možno čakali viac. Výkon má ale Motorola na rozdávanie, a systém tak určite ešte dlhý čas pobeží bez komplikácií.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB09