Obnoviť stránku

Fitness náramky vs. smart hodinky (POROVNANIE)

Aktualizované Autor: Rungo.cz

Kadencia krokov, VO2max aj napríklad možnosť bezkontaktných platieb. To je malý zoznam toho, čo dostanete s inteligentnými hodinkami navyše oproti fitness náramkom. Tie však na druhej strane ponúkajú pozitíva v podobe jednoduchého používania, výdrži a ceny. Oba varianty sú dobré. Záleží na tom, čo od inteligentného zariadenia na zápästí očakávate.

Fitness náramky verzus smart hodinky

Fitness náramky vs. smart hodinky (POROVNANIE) – OBSAH

  1. Inteligentné náramky vs. fitness náramky sa líšia (nielen) vzhľadom
  2. Na čo sú dobré inteligentné náramky
  3. Komu sú inteligentné hodinky určené
  4. Čo si teda vlastne vybrať? Inteligentný náramok alebo inteligentné hodinky?

Inteligentné náramky vs. fitness náramky sa líšia (nielen) vzhľadom

Smart hodinky a fitnes náramky sa od seba na prvý pohľad odlišujú najmä vzhľadom. Náramok je na zápästí nenápadný a pôsobí elegantnejšie. Má tenký remienok, do ktorého je vložený displej. Smart hodinky majú okrúhle alebo hranaté telo pripevnené k zápästiu širším remienkom.

Ak sa pozrieme do útrob týchto inteligentných gadgetov a na cenu, náramky sú jednoduchšie a lacnejšie. Ale ako to už býva, existuje hranica, kde sa rozdiely medzi nadupaným fitness náramkom a lacnými hodinkami stierajú a prelínajú. 

Na čo sú fitness náramky dobré

Na trhu je množstvo fitness náramkov, ktoré sa dajú kúpiť v cenovom rozpätí od desiatok eur až po niekoľko stoviek. Rozdiel je viditeľný v kvalite spracovania, vodotesnosti, funkciách a použitom displeji. Napríklad lacnejšie verzie náramku nemajú žiadnu ochranu displeja v porovnaní s drahšími, ktoré môžu mať displej zo skla Gorilla, čo je veľmi odolné sklo používané v mobilných telefónoch. 

Čo dokážu lacné fitness náramky

Keď sa pozrieme na najlacnejšie náramky, zistíme, že sú to v podstate krokomery, ktoré dokážu zobraziť hodiny, dátum a tiež opticky zmerať vašu tepovú frekvenciu. Tieto náramky sú zvyčajne napájané buď malou gombíkovou batériou s deklarovanou životnosťou približne jeden rok (náramky s týmto napájaním neumožňujú meranie srdcovej frekvencie pomocou optického snímača). Ďalšou možnosťou napájania je integrovaná batéria, ktorá sa nabíja prostredníctvom nabíjačky USB (táto možnosť napájania už umožňuje merať srdcovú frekvenciu pomocou optického snímača).

Táto lacná verzia náramkov nie je vhodná na športovanie, vzhľadom na absenciu GPS prijímača a ďalších meracích parametrov. Obsahuje síce krokomer, ale ten má pevne stanovenú dĺžku kroku a na základe počtu krokov náramok vypočíta vzdialenosť, ktorú pohybom prekonal. Čo je veľmi nepraktické, najmä pri behu, kde sa vzdialenosť krokov v porovnaní s chôdzou líši. Čo sa týka odolnosti voči vode, tu si môžete umývať ruky len pod tečúcou vodou, nič viac. Povedal by som, že tieto najlacnejšie náramky sú prvou voľbou pre úplných začiatočníkov a pre deti ako úvod do sveta inteligentných náramkov a oboznámenie sa s ich funkciami. 

Čo dokážu drahšie fitnes náramky

Na druhej strane existujú sofistikovanejšie (a drahšie) náramky, ktoré okrem krokomeru, času a dátumu dokážu merať dĺžku spánku, kvalitu spánku, majú optický monitor srdcového tepu a pridávajú funkciu párovania s mobilným telefónom, vďaka ktorej si môžete na náramku prečítať správu alebo e-mail a pri prichádzajúcom hovore vidieť, kto vám volá. Veľkou výhodou oproti lacným náramkom je, že po spárovaní s mobilným telefónom môžu niektoré náramky počas aktivity využívať prijímač GPS mobilného telefónu, takže vďaka aplikácii vidíte zaznamenanú trasu. Zobrazí sa dĺžka trasy, rýchlosť pohybu a tempo. Podmienkou je však mať mobilný telefón pri sebe počas fyzickej aktivity, aby ste ho mohli spárovať s náramkom. Tento stav však môže byť nepraktický napríklad pri behu v letných mesiacoch, keď má bežec na sebe len tielko a krátke šortky bez možnosti vloženia mobilného telefónu do vrecka. To sa dá vyriešiť pomocou ručného puzdra alebo ľadvinkou, ale nie je to pohodlné;

Nepopierateľnou výhodou oproti najlacnejším verziám náramkov je však to, že integrovanú batériu možno nabíjať prostredníctvom nabíjačky USB. Z vlastnej skúsenosti vítam nabíjanie cez kábel. 

Čo dokážu najlepšie fitness náramky

Ďalším a zároveň najdrahším variantom inteligentných náramkov sú tie, ktoré sa už počas aktivity zaobídu bez mobilného telefónu, pretože majú zabudovaný prijímač GPS, a sú teda plne sebestačné. Tieto náramky už majú väčší farebný displej. Z hľadiska funkcií dokážu merať srdcovú frekvenciu pomocou optického snímača zo zápästia, majú celodenné sledovanie aktivity, spánku, srdcovej frekvencie a stresu, počítajú vystúpené poschodia, spálené kalórie, minúty intenzívnej aktivity, dokážu merať VO2 max a tiež zobrazujú váš fitness vek na základe vyhodnotenia dostupných údajov. 

Tento variant náramku je skvelý na pravidelné aktivity, meranie behu, bicyklovanie atď. Na druhej strane, pre niekoho môže byť výber z malého počtu prednastavených aktivít alebo športových profilov obmedzujúci. Väčšinou sa stretnete s profilmi ako beh, bicyklovanie, chôdza, kardio alebo silový tréning. Pre mňa ako aktívneho športovca sú nevýhodou pripojiteľné snímače a senzory, ktoré sa nedajú pripojiť k náramku, ako napríklad hrudný pás na presné meranie tepu alebo príslušenstvo na bicykel. Najvybavenejšie náramky už majú porovnateľné funkcie a cenu ako najmenej vybavené inteligentné hodinky.

Prečo si zaobstarať fitness náramok?

Fitness náramok je výbornou voľbou pre tých, ktorí sa snažia napríklad schudnúť alebo nie sú športovci telom ani dušou, ale chápu, že by sa mali hýbať a hľadajú jednoduchý doplnok, ktorý im pomôže sledovať a zaznamenávať množstvo pohybu. Každý náramok, aj ten najjednoduchší, môže počítať kroky, a to je samo o sebe veľmi motivujúce.

Výhody fitness náramkov

  • Nižšia cena
  • Jednoduchosť zobrazenia
  • Dlhá životnosť batérie
  • Použiteľné aj pre malé deti

Nevýhody fitness náramkov

  • V lacných verziách je to krokomer
  • Nemožnosť personalizácie
  • Malá veľkosť displeja

Komu sú smart hodinky určené

Pre tých, ktorým inteligentný náramok nestačí, sú tu smart hodinky. V súčasnosti je na trhu veľa možností. V podstate ide o hodinky s farebným displejom, ktoré dnes štandardne obsahujú optický snímač srdcového tepu a majú zabudovaný prijímač signálu GPS. Existuje minimum modelov, v ktorých hodinky neobsahujú GPS prijímač a na zobrazenie trasy je potrebné smart hodinky spárovať s mobilným telefónom. Pokiaľ sa zameriame na funkcie, mohli by sme napísať celú knihu, v ktorej by sme ich vymenovali a opísali. A hoci nosiť inteligentné hodinky je ako mať na zápästí malé vedecké laboratórium, pokúsim sa upozorniť na základné funkcie, parametre, výhody a nevýhody.

Najväčší výrobcovia inteligentných hodiniek sú Garmin, Suunto, Polar a Apple. V porovnaní s náramkami dokážu ich smart hodinky plniť množstvo funkcií, ktoré aktívni športovci ocenia pri pravidelnom tréningu a sledovaní pokroku vo výkonnosti, ako napríklad meranie okysličenia krvi, plánovanie denného tréningu, odporúčanie dennej záťaže, meranie EKG, odporúčanie dychových cvičení a základné hodnotenie úrovne stresu alebo dynamiky behu. Veľkou výhodou oproti náramku je personalizácia. Údaje na displeji sa dajú upraviť podľa toho, ktoré údaje ma zaujímajú. 

V neposlednom rade by sme mali poukázať aj na technický dizajn a kvalitu spracovania. Záleží na tom, akú cenu je športovec ochotný za smart hodinky zaplatiť. Môžete si vybrať z plastových hodiniek, kovových hodiniek a najdrahšie modely sú titánové. Na stredné a vyššie rady hodiniek je možné stiahnuť úplne nové dizajny displejov, upravené dátové polia na športové aktivity a ďalšie podporné doplnky na úpravu zobrazovania požadovaných údajov a hodnôt. 

Aký displej vybrať na smart hodinky

Prvá voľba pri výbere inteligentných hodiniek bude ovládanie, buď tlačidlové, alebo dotykové. Dotykové ovládanie môže na prvý pohľad vyzerať pekne a efektívne, ale pri podrobnejšom nastavení hodiniek alebo vyvolávaní doplnkov môže byť zložité. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že som sa občas cítil ako Harry Potter, keď sa učil používať svoju čarovnú paličku. Problém môže nastať v zime, keď má športovec na rukách rukavice a chcel by napríklad na hodinkách vidieť, v akej nadmorskej výške sa nachádza. Displej nereaguje na rukavice, takže si ich musíte zložiť, čo nie je príliš používateľsky príjemné. 

Ďalšie negatívum dotykového ovládania sa môže prejaviť pri športe, keď sú ruky spotené, pretože mokré prsty jednoducho nefungujú na dotykovej obrazovke. Súvisí to aj so špinavým displejom, ktorý je potom potrebné častejšie čistiť (manželka používa smart hodinky s dotykovým displejom, takže to vidím v praxi). Spomeniem ešte jeden problém s hodinkami s dotykovým displejom, a to je výdrž batérie. Je to spôsobené najmä tým, že pri každom kontakte prsta s displejom sa displej rozsvieti a snímač pohybu musí reagovať na pohyb prsta. Možno preto je medzi inteligentnými hodinkami menej dotykových modelov v porovnaní s tlačidlovými. Nespornou výhodou dotykových hodiniek je však ich hladký vzhľad a dizajn. Smart hodinky nie sú obklopené tlačidlami a skutočne vyzerajú vzdušne a príjemne.

Tlačidlový dizajn hodiniek je vhodnejší pre tých, ktorí očakávajú dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie, a pre športovcov, ktorí môžu hodinky ovládať intuitívne pomocou tlačidiel aj naslepo počas športovania.

Pre váš športový štart

Najnižší rad tlačidlových hodiniek je štandardne vybavený prijímačom GPS, optickým meraním tepovej frekvencie, a to všetko je zabalené v plastovom puzdre so silikónovým remienkom. Pre začiatočníkov a nenáročných športovcov je to dostatočne plnohodnotné zariadenie.

Čo je stredná trieda smartwatch

Vyššia trieda ponúka vyšší výkon, ďalšie úložisko na hudbu, kde sa po pripojení bezdrôtových slúchadiel prehráva hudba uložená v hodinkách, výškomer, ktorý meria nadmorskú výšku aj mimo športovej aktivity (lacnejšie verzie hodiniek merajú nadmorskú výšku len na základe súradníc GPS počas športovej aktivity). V neposlednom rade je veľkým bonusom funkcia bezkontaktnej platby. Pri drahších hodinkách si môžete vybrať aj veľkosť displeja a vzhľad. K dispozícii sú aj elegantnejšie verzie hodiniek, ktoré nevyzerajú príliš „športovo", čo ocenia najmä ženy. 

Čo očakávať od top športových hodiniek

Tí, ktorí sú ochotní investovať do inteligentných hodiniek aj viac ako 500 EUR (nie je problém kúpiť si smart hodinky s cenou nad 900 EUR), dostanú v balení to najlepšie, čo sa dá v súčasnosti zohnať. Bude to doslova zariadenie, ktoré vydrží desiatky hodín na príjme signálu GPS. V režime inteligentných hodiniek to bude niekoľko týždňov výdrže. Pomocou rôznych režimov odosielania vydržia na jedno nabitie aj dva mesiace. 

V súvislosti s kvalitou nabíjania by som vyzdvihol počin americkej spoločnosti Garmin, ktorá predstavila sériu hodiniek Instinct Solar, ktorá využívala špeciálny čiernobiely displej s nízkou spotrebou energie a solárne nabíjanie. Tieto smart hodinky sa dokážu nabíjať výlučne zo slnka, ak je k dispozícii denný prísun slnečného svetla. Technológia solárneho nabíjania sa nachádza aj v najdrahších top modeloch, ale vzhľadom na veľkosť batérie a displeja nejde o úplné nabíjanie, ale o zníženie klasickej spotreby energie, a teda predĺženie výdrže na jedno nabitie (od niekoľkých hodín až po niekoľko dní, v závislosti od využitia potenciálu hodiniek). 

Vďaka veľkosti displeja je v drahšej cenovej kategórii k dispozícii aj možnosť navigácie pomocou mapy (lacnejšia verzia hodiniek má pri navigácii len smerovú šípku – slepú mapu). 

Na rozdiel od hodiniek s dotykovým displejom ponúkajú tlačidlové hodinky možnosť výberu materiálu, z ktorého bude displej vyrobený. Môže to byť odolné sklo Gorilla ako v drahších inteligentných náramkoch alebo veľmi mechanicky odolné zafírové sklo. Na solárne modely je to potom Power glass. Najdrahšie verzie majú v sebe nahrané mapy celého sveta v plnej veľkosti, vrátane turistických a cyklistických trás. 

Pre športovcov, ktorí žijú veľmi aktívne, sú úžasným pomocníkom a skvelou technologickou „hračkou", či už ste ultramaratónec, ktorý beží preteky celé dni, alebo beháte v teréne bez internetového pokrytia. Vzhľadom na veľkosť displeja sa smart hodinky dajú použiť aj ako plnohodnotné zobrazovacie zariadenie, napríklad na cyklistiku, navigáciu a skvelé je tiež pripojenie ďalších snímačov z bicykla, ako sú wattmetre, snímače rýchlosti, snímače kadencie, pripojiteľný zadný radar so svetlom a pod.

Výhody smart watch

  • Pridané funkcie do hodiniek (počúvanie hudby, platby)
  • Veľkosť displeja
  • Personalizácia + nastavenia vzhľadu displeja

Nevýhody smart watch

  • Vyššia cena
  • Životnosť batérie
  • Dotykové ovládanie (pre niektorých)
  • Hmotnosť

Športové hodinky sú jedinou dobrou voľbou pre tých, ktorí žijú športom, potrebujú si viesť tréningový denník, sledovať a vyhodnocovať svoje výkony a napredovať. Okrem toho ponúkajú mnoho výhod, ktoré uľahčujú každodenný život. V závislosti od potrieb jednotlivca je na trhu množstvo modelov, od tých za niekoľko desiatok eur až po tie s vyšším štandardom.

Tak čo si vybrať? Fitness náramok alebo smart hodinky?

Keď si kupujem inteligentné zariadenie, ktoré budem nosiť na zápästí, musím si vopred premyslieť, čo vlastne od takéhoto zariadenia očakávam. Ak mi stačí vedieť, koľko krokov som za deň prešiel, kúpim si inteligentný náramok. Pokiaľ mi ide o veľkosť, pravdepodobne si kúpim aj náramok, pretože je oveľa menší ako hodinky.

Inteligentné hodinky - Apple Watch

Ak mám v úmysle pravidelne športovať, chcem sa pomocou zariadenia zdokonaľovať, zvyšovať svoju fyzickú výdrž, mal by som si zaobstarať inteligentné hodinky. Vybral by som si stredné a vyššie rozsahy. Ak dokážu napríklad zmerať a vyhodnotiť dynamiku behu, môžem sa doma v mnohom zlepšiť (v samotnom behu, v spôsobe, akým šliapem do pedálov, v dýchaní).

Ďalším plusom je určite navigácia priamo na mape. Hodinky dobre poslúžia tým, ktorí sa venujú rôznym športovým aktivitám (na výber je až 50 športových aktivít). Významnou výhodou pre aktívnych športovcov je možnosť pripojiť k hodinkám hrudný pás na presné meranie srdcovej frekvencie na súši aj vo vode, ako aj na meranie dynamiky behu.

i Mohlo by vás zaujímať

Z uvedeného je zrejmé, že používatelia, ktorí nie sú príliš nároční, získajú inteligentný náramok. Náramky budú pre deti skvelou pomôckou pri spoznávaní možností zobrazovania nameraných údajov a rodičia sa nemusia obávať, že sa náramok hneď niekde zlomí. Ostatní používatelia si určite vyberú smart hodinky. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04