Obnoviť stránku
Aktuálna rýchlosť doručenia:
Alza predajne
Alzaboxy
Doručenie na adresu
Partnerské odberné miesta

0-1 deň
0-1 deň
0-2 dni
1-2 dni

Smart hodinky a chudnutie: ako vám môžu pomôcť zhodiť nadbytočné kilá?

Aktualizované • Autor: Rungo.sk

Proces chudnutia je založený na kalorickom deficite – jednoducho povedané teda musíme za deň spáliť vždy viac kalórií, než prijmeme. Aký veľký deficit si nastavíme, záleží na diéte, ktorú držíme alebo ideálne na výživovom poradcovi alebo trénerovi, ktorý nás zdravým chudnutím sprevádza. Predtým to znamenalo poctivo zisťovať, ktoré jedlo a ktorá aktivita znamená koľko kalórií, a viesť si záznamy. Vďaka športovým a inteligentným hodinkám a špeciálnym mobilným aplikáciám táto starosť odpadá. Ako tieto vymoženosti modernej doby využiť na maximum tak, aby priniesli maximálny efekt a taktiež dobrý pocit?

Inteligentné hodinky a chudnutie

Inteligentné hodinky a chudnutie – OBSAH

 1. Hodinky na chudnutie: Ktoré vybrať?
 2. Prijaté kalórie hodinky nezmerajú, ale …
 3. Zapisovanie kalórií: Pomôže aplikácia aj synchronizácia
 4. Meranie spálených kalórií pomocou hodiniek
 5. Bazálny metabolizmus: Ako ho merajú hodinky?

Hodinky na chudnutie: Ktoré vybrať?

Pri dnešnom výbere a rapídnom vývoji funkcií je už veľmi ťažké vybrať tie najlepšie smart hodinky na meranie kalórií a chudnutie. K najobľúbenejším, ale aj najpresnejším patria hodinky značiek Apple, Garmin, Fitbit alebo Samsung. Tieto prístroje sú osadené certifikovanými senzormi a ich meranie je veľmi spoľahlivé. Vyššia obstarávacia cena je v tomto prípade garanciou toho najlepšieho na trhu.

Ani lacnejšie alternatívy však nezaostávajú – čo sa týka vyslovene chudnutia a merania kalórií, v recenziách si veľmi dobre vedú aj hodinky Amazfit, Huawei alebo Polar. Zásadné je tiež správne nastavenie vášho profilu v aplikácii hodiniek – teda presné údaje o veku, hmotnosti a ďalšie údaje a ich pravidelná aktualizácia, na základe ktorej potom hodinky môžu lepšie vyhodnocovať váš progres.

i

Niektoré inteligentné hodinky je možné pomocou materskej aplikácie párovať s inteligentnou váhou. Údaje o hmotnosti budú ešte aktuálnejšie a hodinky ich vyhodnotia aj vo vzťahu k predošlej aktivite. Ide napríklad o hodinky Garmin (a váhu Garmin Index) alebo Xiaomi (váha Xiaomi Mi Scale 2).

Prijaté kalórie hodinky nezmerajú, ale …

Možno sa raz dočkáme časov, kedy vyfotíme svoje jedlo, aplikácia fotku prepočíta na kalórie a výslednú hodnotu odošle do našich hodiniek. Zatiaľ ale musíme prijaté kalórie vkladať do aplikácie ručne. Vedenie záznamov má však aj svoje pozitíva – postupne vďaka nemu získame prehľad o tom, ktoré jedlá majú koľko kalórií a ktorým sa nabudúce radšej vyhneme, alebo si ich naopak s kľudom doprajeme.

Inteligentné hodinky meranie tepu

Aj zapisovanie kalórií sa navyše neustále používateľsky spríjemňuje – napríklad vďaka prehľadným aplikáciám, ako sú Kalorické tabuľky, ktoré je navyše možné synchronizovať s niektorými aplikáciami hodiniek (Garmin Connect, Google Fit, Apple Health a Samsung Health) alebo MyFitnessPal (okrem spomínaných podporujú navyše priamu synchronizáciu s Fitbit).

i

Pokiaľ už používate „kalorickú aplikáciu“ a nepodporuje synchronizáciu vašich hodiniek priamo, je tu ďalšia možnosť párovania cez tretiu aplikáciu – to umožňuje napr. spomínaný Google Fit (funguje napríklad s hodinkami Amazfit alebo Huawei).

Podrobnosti o kalóriách Aplikácia smart hodinky: kalórie Celkový počet kalórií Kalórie počas aktivity Kalórie spálené pri odpočinku Kalórie spálené pri pohybe

Zapisovanie kalórií: Pomôže aplikácia aj synchronizácia

Otázka zapisovania kalórií a voľba aplikácie je veľmi individuálna záležitosť. Každému z nás môže vyhovovať iný systém a iná aplikácia. Ak ste priaznivci ceruzky a papiera a funguje to, prečo nie. Aj tak ale prinášame dôvody, prečo to s aplikáciou na zapisovanie kalórií skúsiť:

 • V aplikácii si rýchlo vyberiete z obrovského zoznamu jedál a surovín.
 • Aplikácia obsahuje aj konkrétne „značkové“ produkty, teda aj ich presnú energetickú hodnotu (napr. nemusíte hľadať „čerstvý syr“, ale priamo „Lučinu“).
 • Aplikácia rovno spočíta kalórie podľa zadanej gramáže.
 • Aplikácia zhodnotí aj príjem a kvalitu živín (sacharidy, tuky, bielkoviny).
 • Môžete si vytvárať vlastné zoznamy obľúbených jedál, ktoré často konzumujete.
 • Môžete vytvárať aj zoznamy obľúbených porcií (chodov), zložených z viacerých surovín.
 • Jedálny lístok vytvorený aplikáciou je možné priamo zdieľať so svojím výživovým poradcom alebo lekárom.
 • Aplikácie ponúkajú aj vzorové jedálničky pre inšpiráciu.

Zdravý jedálniček

Pravidelným používaním aplikácie na počítanie kalórií si zapisovanie zaužívate a zautomatizujete. Naučte sa zapisovať naozaj po každom jedle – po pár dňoch praxe vám to bude trvať už iba pár sekúnd. Vďaka synchronizácii s aplikáciou hodiniek potom budete mať ucelený prehľad o pomere príjmu a výdaja kalórií a pravidelným používaním napríklad aj o tom, ktorá aktivita je pre vaše chudnutie najlepšia.

Meranie spálených kalórií pomocou hodiniek

Väčšina inteligentných hodiniek ponúka funkciu merania spálených kalórií. Ich počet hodinky spočítajú na základe zvolenej aktivity v kombinácii s výstupmi zo senzorov telesných funkcií – predovšetkým tepovej frekvencie – a ďalších údajov, akými sú: náš vek, výška a hmotnosť, ktoré sme do aplikácie hodiniek uložili. Počítanie kalórií spálených v rámci aktivity býva veľmi presné.

i

Odkladáte smart hodinky alebo fitness náramok pred spaním? Potom prichádzate o množstvo cenných údajov, ktoré vás môžu nasmerovať k zdravšiemu a kvalitnejšiemu spánku. Viac informácií v našom článku Čo o spánku prezradia smart hodinky a fitness náramky?

Spálené kalórie: smart hodinky

Menej presné je potom priebežné meranie spálených kalórií počas dňa. Tu záleží aj na tom, ako sa pohybujete – ak veľa chodíte, hodinky merajú kalórie podľa nachodených krokov. Pokiaľ ale pri chôdzi niečo robíte, môže byť reálna spotreba kalórií vyššia – napríklad pri kosení trávy alebo upratovaní. Niektoré hodinky majú preto v ponuke aj aktivitu „práca na záhrade“ (napr. Garmin).

i

Pre čo najpresnejší výpočet spálených kalórií je vhodné aktivovať si funkciu automatickej detekcie aktivity (ak ju hodinky majú). Započíta sa tak aj krátka jazda na zdieľanom bicykli alebo beh na električku.

Cvičenie: smartwatch

Bazálny metabolizmus: Ako ho merajú hodinky?

Ďalšou oblasťou merania kalórií je tzv. bazálny metabolizmus, teda kalórie, ktoré náš organizmus denne vydá na svoju základnú „prevádzku“ – dýchanie, trávenie, kognitívne funkcie atď. Hodnota je u každého individuálna, vplyv na ňu má výška, váha, vek, pohlavie, ale aj objem svalovej hmoty, ale dokonca aj okolitá teplota. Môže ísť o 50 až 75 % z celkového denného počtu spotrebovaných kalórií.

Šport a smart hodinky

Vypočítať ho možno orientačne vzorčekom, presne v rámci podrobného vyšetrenia, alebo zvoliť zlatú strednú cestu – napr. hodinky Apple Watch disponujú funkciou „Kľudová energia“, ktorá na základe merania telesných funkcií prináša denné hodnoty bazálneho metabolizmu, ale aj priemernú hodnotu za vybrané obdobie. Táto hodnota nám potom umožní lepšie stanoviť denný príjem kalórií pri chudnutí.

i

Drastické diéty môžu mať „naoko“ rýchly efekt, ale môžu ohroziť základné funkcie organizmu, privodiť únavu alebo spustiť obranné funkcie (napr. ukladanie tuku a jojo efekt). Nikdy by sme nemali za deň prijať menej kalórií, než koľko musí naše telo vydať v rámci bazálneho metabolizmu.

Pri chudnutí je zásadná vôľa, ale aj motivácia a optimálne nastavenie všetkých aktivít a jedálnička tak, aby ste mali chuť pokračovať za svojím cieľom. S inteligentnými hodinkami a aplikáciami budete mať jasný prehľad o pomere kalórií, ale uvidíte aj výsledky – či už vďaka synchronizácii s inteligentnou váhou alebo prehľady a grafy, ktoré vám aplikácie poskytnú. Technológie fungujú ako denník, v ktorom si môžete jednoducho porovnať, akú cestu ste za mesiac, dva alebo pol roka prešli a kam ste sa posunuli. A to je skvelá motivácia pre ďalšiu prácu na svojom zdraví a sebavedomí.

i Mohlo by vás zaujímať

Chudnutie, zapisovanie kalórií, príjem, výdaj, … Vďaka smart hodinkám a synchronizovaným aplikáciám to bude nielen hračka, ale aj motivácia s množstvom výhod – napríklad zdieľaním jedálnička so svojím výživovým poradcom. Teraz už viete, ako inteligentné hodinky počítajú kalórie a ako ich efektívne zapisovať pomocou aplikácií.

Rungo.cz

Rungo.cz

Rungo.cz je web o pohybe, radosti, inšpirácii a motivácii s dlhoročnou tradíciou. V súčasnosti ide predovšetkým o rozsiahlu komunitu, ktorá sa teší veľkej podpore na sociálnych sieťach, ktorá opustila krídla veľkého mediálneho korporátu a vydala sa vlastnou slobodnou cestou. Rodinný prístup pri organizovaní pretekov a mnoho ďalšieho oceňujú bežci, cyklisti alebo tiež priaznivci zdravého životného štýlu, stravovania a pohybu všeobecne.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB31