Obnoviť stránku

Služba Seagate Rescue zachráni dáta z chybného disku

Aktualizované

Každého používateľa PC to jedného dňa stretne. Áno, hovoríme o strate dát z dôvodu havárie disku. Kľúčovou obranou je síce zálohovanie, ale ako vítaný bonus získate od značky Seagate aj prémiovú službu Rescue, ktorá vytiahne dáta z chybného disku. Ako táto služba funguje v praxi? A na ktoré produkty sa vzťahuje?

Služba Seagate Rescue zachráni dáta z chybného disku – OBSAH

 1. Rozbil sa disk. A čo ďalej?
 2. Ako prebieha žiadosť o obnovu dát?
 3. Ako spoľahlivý NAS zvoľte Seagate IronWolf
 4. Externé disky Seagate bezpečne uložia vaše spomienky
 5. TIP: Otestujte výkon svojho disku

Rozbil sa disk. A čo ďalej?

Najpoužívanejším veľkokapacitným pamäťovým médiom sú dnes bezpochyby pevné disky, či už klasické, SSD, alebo nejaké väčšie diskové polia. Toto zariadenie počas svojho niekoľko desaťročí trvajúceho vývoja prekonalo veľa významných zmien. Či už ide o násobné navýšenie kapacity, alebo prenosových rýchlostí. S tým všetkým samozrejme rastie hustota uložených dát. Postupom času tak môže dôjsť k nejakej systémovej alebo výrobnej chybe, ktorá poškodí disk takým spôsobom, že na druhý deň ho jednoducho v počítači neuvidíte. V ten okamih často nastane panika, ale v skutočnosti je nutné zachovať chladnú hlavu a rozmyslieť si ďalší postup s ohľadom na stratené dáta.

Hneď na úvod však musíme predostrieť, že pokiaľ sa na mŕtvom disku nachádzajú dôležité firemné alebo osobné dáta, vrelo odporúčame zveriť sa do starostlivosti IT profesionálov. Tí majú rozhodne vyššiu šancu na obnovu dát než poučený laik. Každý váš neúspešný pokus totiž môže následnú záchranu dát špecialistom sťažiť, alebo dokonca znemožniť.

i

Neviete, aký vybrať disk do PC alebo notebooku? Prejdite si náš článok, ktorý popisuje jednotlivé modelové rady diskov so značkou Seagate.

A práve preto už pred rokmi vznikla služba Seagate Rescue, ktorá majiteľom vybraných diskov Seagate garantuje po určitú dobu bezplatnú obnovu dát.

Ako prebieha žiadosť o obnovu dát?

Je fajn, že postupom času vymyslela spoločnosť Seagate ideálny proces, ktorým sa úplne jednoducho transportuje chybný disk do špecializovaného servisného centra. Vďaka tomu sa nemusí majiteľ chybného disku v podstate vôbec o nič starať. Aký je teda správny postup?

 • Zákazník zavolá službe Seagate Rescue na číslo +31-20-6556-485 (iba v angličtine).
 • Zástupca spoločnosti Seagate vyplní online odosielaci formulár na obnovu dát.
 • Zástupca spoločnosti Seagate pošle e-mailom predplatený prepravný štítok.
 • Zákazník odošle pevný disk na obnovu.
 • Spoločnosť Seagate zákazníkovi pošle oznámenie a odkaz na sledovanie priebehu obnovy, ktorou sa začne zaoberať zákaznícke oddelenie.
 • Obnova dát trvá až 15 pracovných dní.
 • Po úspešnom obnovení sú vám dáta zaslané na šifrovanom úložisku + obdržíte náhradný disk, na ktorý máte podľa bežiacej záruky právo.
 • O všetkých zmenách v celom procese budete pravidelne informovaní pomocou e-mailu.

Sami vidíte, že celý postup opravy dát pomocou služby Seagate Rescue je jednoduchý a v podstate najzložitejšie bude zohnať vhodnú krabičku, ktorá zaistí disk proti nejakému ďalšiemu fyzickému poškodeniu počas prepravy. Tiež je nutné si na rovinu priznať, že pár percent prípadov skončí aj napriek všetkým snahám neúspešne. V tom prípade vám Seagate vráti nielen chybný disk, ale súčasne pošle aj náhradný disk na ďalšie používanie.

Pozrite sa na kompletný prehľad diskov Seagate, ktoré majú aktívnu službu Seagate Rescue.

Ako spoľahlivý NAS zvoľte Seagate IronWolf

Či už máte NAS doma, alebo na ňom uchovávate dôležité firemné dáta, jeho jadrom musia byť kvalitné pevné disky a na to je potrebné myslieť. Špeciálne vytvorené na nasadenie v dátových úložiskách sú modely Seagate IronWolf, ktoré poskytujú nielen širokú kompatibilitu a bohatú výbavu, ale tiež vysokú výdrž a extra dlhú životnosť optimalizovanú na serverovú prevádzku 24/7.

Disky Seagate z radu IronWolf disponujú zárukou 3 roky, vyššie modely IronWolf Pro potom dokonca 5-ročnou.

Seagate;pevné disky; ssd; výkon; spoľahlivosť;
Spoločnosť Seagate ponúka niekoľko radov pevných diskov a SSD na najrôznejšie nasadenie. Od kancelárskych a herných diskov cez tie určené domácim a firemným serverom až po extrémne spoľahlivé úložisko na kamerové systémy.

Je celkom zaujímavé, že služba Seagate Rescue je dostupná aj na cenovo nenáročný M.2 disk Seagate FireCuda 510 s kapacitou 500 GB, čo je základný stavebný kameň celého radu herných alebo multimediálnych zostáv.

Barracuda 510 patrí medzi tie najlepšie SSD na trhu vôbec. Pochopiteľne ide o formát M.2 s podporou zbernice PCI Express 3.0 ×4. Vďaka tomu dosahujú prenosové rýchlosti pri zápise na 3 200 MB/s a pri čítaní dokonca na 3 450 MB/s. Výrobca navyše dodáva špeciálny softvér SeaTools s podrobným monitoringom aj jednoduchým upgradom firmware. Na disk Seagate FireCuda 510 je k dispozícii predĺžená záruka v dĺžke trvania 5 rokov.

Externé disky Seagate bezpečne uložia vaše spomienky

Poznáte to – neustále upozornenia na nedostatok miesta na disku, notebook sa vám spomalí a nič poriadne nefunguje. A pritom sa to dá tak ľahko vyriešiť. Externé disky sú totiž ako stvorené na uchovanie dát, ktoré denne vo svojom zariadení nepotrebujete, ako sú fotografie a videá z dovolenky. S ľahkou nadsázkou by sa dnešné externé dátové úložisko dalo prirovnať ku kedysi populárnym fotoalbumom.

Nech je to pre vás teraz novinkou, alebo nie, to, že máte vo svojom počítači dáta bezpečne dnes, ešte nemusí znamenať, že tam budú aj zajtra. Či už používate plotňový pevný disk, alebo SSD, obe tieto riešenia môžu zlyhať, a stratiť tak vaše dáta. A to sa týka všetkých diskov, nielen tých, ktoré majú v počítači ostatní. Môže sa to stať aj vám. Bohužiaľ proti samotnému zlyhaniu neexistuje žiadna ochrana, avšak ochrániť môžete dáta, ktoré by boli pri zlyhaní disku stratené, a to jednoduchým zálohovaním.

Zálohovací externý disk
Externý disk je jeden z najlepších a najpraktickejších doplnkov, o ktorý môžete svoju počítačovú výbavu rozšíriť.

Najjednoduchšou cestou k nemu sú externé disky Seagate s kapacitou pokojne až 5 TB v prípade disku Seagate Basic Portable. Takýto disk jednoducho pripojíte k počítaču cez USB a jednoducho naň prekopírujete vybrané dáta. Po odpojení disk uschováte na bezpečné miesto, kde budú vaše dáta perfektne chránené pre prípad nečakaných udalostí. Čo ale zabráni externému disku, aby dáta stratil? Nie je v tom žiadna veda – pravdepodobnosť poškodenia disku sa znižuje s jeho nižším zaťažovaním pri čítaní a zápise, pokiaľ teda na externý disk zapíšete dáta len raz za určitú dobu, môžete si byť celkom istí, že k jeho zlyhaniu len tak nedôjde.

i Externé disky môžete kúpiť ako SSD alebo plotňové HDD. HDD sú k dispozícii v dvoch formátoch – kompaktnejšie 2,5“ a 3,5“.

Ale zálohovanie nie je jediným spôsobom, akým môžete externý disk využiť. Zásadnou výhodou externých diskov je totiž ich prenositeľnosť, vďaka ktorej je možné odpojiť a aj s dátami vziať, kam len potrebujete, podobne ako pri flashdiskoch. Na rozdiel od tých sú externé disky síce väčšie, zároveň ale ponúkajú omnoho vyššiu kapacitu a nižšiu cenu za jeden GB. A aj z tohto dôvodu by mal mať externý disk každý používateľ počítača. Nejde o drahú záležitosť, môže vám ale zachrániť krk aj spríjemniť život.

TIP: Otestujte výkon svojho disku

Ak zvažujete nákup pevného disku alebo máte čerstvo nainštalovaný nový disk od Seagate, možno nebude na škodu otestovať jeho výkonnostné parametre. Je však nutné dopredu upozorniť, že výrobcovia disk testujú v situácii, keď z neho nebeží operačný systém, disk je prázdny a zbavený partition. Namerané výsledky tak pravdepodobne budú pri vašom domácom teste skreslené.

Disk odporúčame otestovať pomocou softwaru Anvil's Storage Utilities, čo je prakticky rozšírená verzia CrystalDiskMark, ktorá pracuje s nekomprimovanými dátami. Výsledkom sú jednotlivé rýchlosti v MB/s, ako aj celkové skóre disku. Ide o prehľadnú a celkovo hojne používanú aplikáciu.

Anvil´s Storage Utilities; Test výkonu PC
Meriame výkon počítača: Test SSD s Anvil's Storage Utilities.
i Mohlo by vás zaujímať

Pevné disky Seagate majú na trhu viac ako 20-ročnú tradíciu a patria medzi tie najspoľahlivejšie na svete. Napriek tomu však môže nastať nejaký problém. V ten okamih vám príde vhod služba Seagate Rescue, vďaka ktorej sa podarí zachrániť vaše cenné dáta.

P-DC1-WEB21