Obnoviť stránku

Herné notebooky sa hodia na dištančnú výučbu aj home office

Chceli ste si zaobstarať slušný notebook na dištančnú školskú výučbu a čiastočne ho využiť aj na pracovné účely? Potom ste pravdepodobne rýchlo zistili, že tie najobľúbenejšie notebooky sú jednoducho vypredané. Po celom svete. Avšak ponúkame riešenie. Len za mierne vyššiu investíciu máme k dispozícii väčšie množstvo skvele vybavených herných notebookov. Aké sú ich výhody?

Herné notebooky obstoja aj pri práci a výučbe – OBSAH

  1. Herné notebooky sú pripravené na multifunkčné využitie
  2. Školáci preferujú herné notebooky
  3. Ako vybrať herný notebook?
  4. Široká ponuka herných notebookov

Herné notebooky sú pripravené na multifunkčné využitie

Je až prekvapujúce, že pre mnoho používateľov je hlavným kritériom pri výbere notebooku čo možno najnižšia obstarávacia cena. Pritom notebook sa typicky vyberá minimálne na 5 rokov a ide len veľmi obmedzene po dobu svojej životnosti nejako vylepšiť. Iste, väčšinou je možné zväčšiť kapacitu disku alebo navýšiť operačnú pamäť RAM, ale to je všetko. Slabý dvojjadrový procesor, zvyčajne nasadený v najlacnejších notebookoch, vám už zostane navždy. A na takomto notebooku používať súčasne viac aplikácií alebo záložiek v prehliadači je ohromný problém. Možno práve preto má celý rad učiteľov aj detí problémy so vzdialenou výučbou. Pretože technická stránka veci jednoducho nezodpovedá očakávaniu.

Riešenie je jednoduché – použiť o triedu kvalitnejšie herné notebooky, pri ktorých nie je ani v aktuálnej dobe problém so skladovou dostupnosťou. Herné notebooky sú tiež zvyčajne vybavené dobre čitateľným 15,6“ displejom a predovšetkým výkonnejšími procesormi, ktoré dopĺňa samostatná grafická karta, bleskový SSD disk aj väčšie množstvo operačnej pamäte RAM. Herné laptopy sú tiež často opatrené užitočnými vychytávkami v podobe kvalitných reproduktorov, citlivých mikrofónov aj webkamery s vysokým rozlíšením. Pri používaní notebooku si potom obľúbite napríklad aj podsvietenú klávesnicu, ktorá príde vhod predovšetkým vo večerných hodinách. Samozrejme, takto vybavený notebook si nájde naprieč domácnosťou multifunkčné využitie vrátane strihu videa alebo hromadnej úpravy fotografií. Jednoducho má toľko výkonu, že ho aplikácie na školskú výučbu nedostanú do žiadnych problémov.

MSI GL75 Leopard;vyhotovenie
Notebook Lenovo Gaming L340 dáva na obdiv svoje vyhotovenie. Kvalitné šasi má predsa len väčšie fyzické rozmery, ale za odmenu obsahuje skvelú hardvérovú výbavu.

Školáci preferujú herné notebooky

Herný notebook samozrejme stojí o pár desiatok eur viac ako úplne obyčajný model, ale vo výsledku možno aj ušetríte. Typický školák sa bez notebooku dnes už nezaobíde, to je jasný fakt. Po škole si však chce zahrať Fortnite, komunikovať s priateľmi alebo sledovať YouTube či obľúbených streamerov na službe Twitch. Iste, môžete mu na hry zaobstarať PlayStation alebo Xbox, ale pokiaľ spočítate obstarávacie náklady lacnejšieho notebooku a nové herné konzoly, tak už prevyšujú slušný herný notebook.

Ako vybrať herný notebook?

Výberu herného notebooku sa mnoho zákazníkov vopred obáva. V skutočnosti však ide o pomerne priamočiary proces. Základným rozhodnutím je výška plánovanej investície. Už sme spomenuli, že notebook nejde časom nijako zvlášť vylepšiť, preto ako minimum odporúčame hranicu 900 EUR, kedy za svoje peniaze získate už pekný laptop. Okrem ceny je dobré sa zamerať aj na niekoľko ďalších oblastí. Prinášame vám niekoľko tipov z našej praxe.

TIP č. 1 – Myslite na veľkosť displeja

Uhlopriečka displeja je rozhodujúcou veličinou smerom k hmotnosti notebooku. Aj ak ho plánujete často prenášať, v pohode si vystačíte s 15,6“ displejom, také herné notebooky majú hmotnosť niečo málo cez 2 kilogramy, čo sa dá v spojení s vhodným batohom jednoducho zvládnuť. K dispozícii sú však aj varianty s uhlopriečkou 17,3“, ktoré sa hmotnostne blížia ku 3 kilogramom. To už je však na každodenné cestovanie celkom veľa. Oproti tomu, herné notebooky so 14“ uhlopriečkou sa síce dobre prenášajú, ale sú drahšie a vzhľadom na obmedzený priestor na chladenie sú aj hlučnejšie.

Všeobecne je potom v rámci displejov zlatým štandardom IPS panel s rozlíšením 1 920 × 1 080 a ideálne s antireflexnou alebo matnou úpravou povrchu. Vďaka tomu bude displej dobre čitateľný za každých svetelných podmienok.

Čo sa týka obnovovacej frekvencie displeja, pri lacnejších herných notebookoch sa stretnete so základnou hodnotou 60 Hz. Pri drahších konfiguráciách sa však ako huby po daždi objavujú aj panely s rýchlosťou napríklad 120 Hz alebo 144 Hz. To sa hodí najmä v náročných hrách, kedy technológia Adaptive Sync synchronizuje obnovovaciu frekvenciu displeja s obrazovým výstupom z GPU. Vo výsledku sa úplne zbavíte lagovania, trhania a ďalších obrazových artefaktov. Hra totiž bude plynulá aj napriek nižšej framerate.

ASUS TUF Gaming A15/A17, displej
IPS displej s až 144 Hz frekvenciou.

TIP č. 2 – Uvažujte o 6 alebo 8-jadrovom CPU

Ešte vlani bola situácia s procesormi v herných notebookoch kryštalicky čistá. Vôbec nemalo zmysel uvažovať o niečom inom ako o CPU od značky Intel. Konkrétne prebiehalo rozhodovanie medzi 4-jadrovými Core i5 alebo často 6-jadrovými Core i7. Všetko sa zmenilo s nástupom mobilných procesorov AMD Ryzen 4000. Ide o moderný rad CPU využívajúci 7nm architektúru Zen 2. To samo o sebe značí veľký medzigeneračný posun v efektivite a predĺženú výdrž pri práci na batériu. Oproti Ryzenom 3000 došlo aj k zásadnej zmene vo vnútornom usporiadaní – už nejde o čipletový dizajn, ale o „veľký“ monolitický čip, kedy je CPU aj GPU umiestnené spoločne v jednom puzdre. To so sebou nesie mnoho výhod vrátane citeľného nárastu výkonu vo všetkých situáciách.

Musíme vyzdvihnúť najmä AMD Ryzen 7 4800H, čo je parádne 8-jadro so 16 vláknami. Jeho pracovná frekvencia sa pohybuje v rozmedzí 2,9 GHz až 4,2 GHz pri spotrebe len 45 W. Ide o parametre, ktoré konkurencia len ticho závidí a obdivuje. Ostatne ani druhý často používaný procesor AMD Ryzen 5 4600H na tom nie je vôbec zle. Ponúkne 6 jadier s 12 vláknami s maximálnou frekvenciou až 4,0 GHz.

Ak sa tak do vášho hľadáčika dostane notebook osadený novými AMD procesormi, berte ho všetkými desiatimi. Rozhodne neurobíte chybu.

MSI GF65 Thin
Herný notebook MSI GF65 Thin vsádza na futuristický vzhľad.

TIP č. 3 – Náročnejší hráči ocenia GeForce RTX

Výber grafickej karty je zásadným rozhodnutím, ktoré predurčuje budúce využitie notebooku. Pokiaľ chcete notebook skôr na prácu alebo nevyžadujete pri hrách vysoké detaily a úplne plynulý chod, potom si vystačíte s lacnejšími GPU radu NVIDIA GeForce GTX. Najčastejšie ide o čipy GeForce GTX 1650, 1650 Ti, 1660 alebo 1660 Ti. Výkon je odstupňovaný podľa číselného označenia, takže s GeForce 1660 Ti si už zahráte aj náročnejšie hry v slušnej snímkovej frekvencii.

Herné zážitky v maximálnej kvalite potom sprostredkujú predovšetkým grafické karty NVIDIA GeForce RTX 2060, 2070, 2080 a od nich odvodené varianty Max-Q. Zásadným ťahákom mobilných NVIDIA GeForce RTX je spracovanie ray-tracing efektov v reálnom čase a nástup technológie DLSS. Najmä technológia DLSS sa v posledných mesiacoch rozvíja vysokým tempom. O čo ide? V zásade ide o výpočet celej grafickej scény v nižšom rozlíšení a následné upscalovaný do vysokého rozlíšenia. Na to je celkovo potrebný nižší grafický výkon, kvalita samozrejme nemôže byť 100 %. Avšak vzhľadom na výslednú vysokú snímkovú frekvenciu by toto „oklamanie“ malo spoznať len citlivé oko znalca.

Lenovo Legion;GPU,NVIDIA;
Aj štýlový a výkonný herný notebook Legion Y540 je poháňaný novou architektúrou grafiky NVIDIA Turing a revolučnou platformou RTX. Grafika RTX spája ray-tracing v reálnom čase, umelú inteligenciu a programovateľné tieňovanie.

V prípade grafických kariet NVIDIA musíme upozorniť na kvalitnú sprievodnú aplikáciu GeForce Experience, ktorá okrem streamovania hier zvláda aj pokročilú optimalizáciu herného nastavenia. Neviete, akú úroveň filtrovania textúr nastaviť napríklad v hre Overwatch? Buďte bez obáv. NVIDIA využíva silu cloudového dátového centra, aby otestovala tisíce hardvérových konfigurácií počítačov a našla najlepšiu rovnováhu medzi výkonom a kvalitou obrazu. Následne automaticky nakonfiguruje personalizované nastavenie grafiky na základe grafickej karty, procesora a monitora vášho notebooku.

TIP č. 4 – Externý displej zväčší zážitky a navýši pracovnú produktivitu

Či už si zaobstaráte akýkoľvek notebook, vždy bude uhlopriečka displeja v niektorých smeroch obmedzujúca. Dnešným štandardom na prácu pri stolnom PC je monitor s uhlopriečkou 24“, čo je logicky oveľa väčší pracovný priestor, než vám môže ponúknuť maximálna 17,3“ obrazovka laptopu. Pokiaľ máte v detskej izbe alebo na pracovnom stole miesto, rozhodne si samostatný monitor kúpte. Jednoducho tak docielite to, že napríklad na displeji laptopu sledujete on-line výučbu alebo videokonferenciu a na druhom displeji si chystáte podklady, píšete poznámky alebo rovno plníte zadané úlohy.

Lenovo Legion;externý displej
Rozšírte svoje obzory. Vybrané notebooky totiž podporujú pripojenie až 3 externých displejov. Väčšina používateľov si vystačí aspoň s jedným.

Široká ponuka herných notebookov

Herné notebooky majú vždy exkluzívne miesto v modelovom rade jednotlivých výrobcov. Pri tých najväčších sa stretnete s dizajnovo zjednotenými modelmi, ktoré sa líšia len konkrétnou hardvérovou výbavou. K takýmto notebookom možno často zaobstarať ďalšie dizajnovo zladené príslušenstvo v podobe myši, slúchadiel, ale aj herného kresla. Medzi najobľúbenejšie rady počítame notebooky ASUS ROG, Lenovo Legion, OMEN by HP alebo Acer Nitro.

i Mohlo by vás zaujímať

A to najlepšie na záver. Herných notebookov máme v tejto chvíli ešte plné sklady. Pokiaľ teda hľadáte riešenie na vzdialenú výučbu alebo prácu z domova, potom si stačí vybrať a pokojne už zajtra budete mať skvele vybavený herný notebook doma na stole.

Herné notebooky

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03