Projektor je vynikajúca pomôcka na premietanie prezentácií, ale je aj základom každého správneho domáceho kina. Pripojte k nemu váš DVD prehrávač alebo počítač, upražte pukance a môžete si doma vychutnať skvelé zážitky, na ktoré ste až doteraz museli chodiť do kina. Prepojenie je veľmi jednoduché.
Pokračovať
Základné informácie o projektoroch
Projektory majú spravidla veľmi veľa možností vstupu signálu. Sú vybavené kompozitnými, S-Video, VGA alebo HDMI vstupmi. Premietať môžete na obyčajnú bielu stenu, ale samozrejme obraz bude lepšie vyzerať na profesionálnom projekčnom plátne. Projektory rozdeľujeme na LCD a DLP podľa vnútorného princípu spracovania obrazového signálu. Hoci ide o dve rôzne technológie a predtým sa hovorilo, že LCD projektory sú vhodnejšie k počítačom ako dataprojektory a DLP modely sú ideálne na premietanie filmov, dnes to už neplatí a obe technológie sú prakticky porovnateľné. A ako oba typy projektorov fungujú?
LCD projektory
Lúč zo svetelného zdroja je pri LCD projektoroch cez filtre rozložený na tri základné farby. Každá prechádza do jedného z troch LCD panelov cez priepustnú vrstvu. Nakoniec sú všetky tri farby opäť spojené a cez optické zariadenie premietané na plátno ako kompletný obraz. Vynikajú nízkou hmotnosťou a ich údržba nie je taká náročná.
DLP projektory
DLP projektory pracujú s tzv. DMD čipmi. Tie majú veľké množstvo mikroskopických zrkadiel, pričom každé také zrkadlo je jedným obrazovým bodom – pixelom. Obraz je znovu rozobraný do troch základných farieb farebného spektra (červená, modrá, zelená) a cez mikrozrkadlá a optiku premietaný na stenu alebo plátno.