Obnoviť stránku

Ako na platenie pomocou smart watch (NÁVOD)

Bezkontaktné platby dnes umožňujú skoro všetky európske terminály a aj vďaka tomu sa čoraz viac rozširuje platenie smart hodinkami s NFC. Je ale nutné vybrať tie správne a uistiť sa, či službu podporuje vaša banka. Ako je to s Google Pay v hodinkách na Slovensku? Uskutoční sa platba hodinkami aj bez mobilu? A prečo je platenie hodinkami vhodnou voľbou pri cestovaní? Na všetko nájdete odpoveď v nasledujúcich riadkoch.

Platenie smart watch (NÁVOD) – OBSAH

  1. Česko je bezkontaktnou veľmocou
  2. Platenie hodinkami na Slovensku: Ktoré služby fungujú
  3. Existujú aj ďalšie platobné služby, tie u nás ale zatiaľ nefungujú
  4. Platobné karty v hodinkách: Banky a podpora
  5. Bezpečné a rýchle nákupy vďaka hodinkám s NFC
  6. Voľné ruky doma aj na cestách: plaťte hodinkami

Česko je bezkontaktnou veľmocou

Prvá skúšobná bezkontaktná platba prebehla pomocou mobilu v roku 2011 v obchode Globus v pražských Čakoviciach. Medzi priekopníkmi boli okrem niekoľkých bánk tiež veľké supermarkety s potravinami, ktoré sa ako prvé plne „vyzbrojili“ bezkontaktnými terminálmi. Rozmach mobilných platieb nastal roku 2016, kedy už bolo veľké percento smartfónov vybavených technológiou NFC (Near Field Communication, umožňujúcich prepojenie medzi dvoma zariadeniami v tesnej blízkosti).

V roku 2017 sa Česká republika stala po Austrálii druhou krajinou s najväčším podielom bezkontaktných platieb na svete (91 % všetkých uskutočnených transakcií). Aj dnes v Čechách 9 z 10 platieb prebieha bezkontaktne – na porovnanie, v celej Európe to je priemerne len každá druhá platba. Niet divu, že Česi chcú stále viac platiť aj inteligentnými hodinkami – a banky im vychádzajú v ústrety rozširovaním podpory služieb ako Garmin Pay alebo Fitbit Pay.

Bezkontaktné platby Česko Bezkontaktné platby

Platby smart hodinkami sú čím ďalej populárnejšie. Najmä u našich susedov.

Aby boli hodinky oprávnené na bezkontaktnú platbu, musia mať integrovanú funkciu NFC a musia podporovať práve jednu z týchto platobných služieb. Apple Pay podporujú všetky hodinky Apple Watch a teraz už zaplatíte napríklad aj hodinkami od Samsungu. Ten, rovnako ako niektorí ďalší výrobcovia, prešiel na operačný systém Wear OS a na Slovensku od augusta 2021 umožňuje platenie pomocou Google Pay. Na Slovensku tak po novom zaplatíte aj ďalšími hodinkami so systémom Wear OS, napríklad Suunto, Fossil, TicWatch alebo Michael Kors.

i Najnovšia verzia Wear OS, ktorá vyšla v auguste 2021, konečne podporuje platby cez Google Pay aj v SR. Na tento hodinkový operačný systém od Googlu sa vrátil aj Samsung, napríklad s hodinkami Galaxy Watch 4. Viac sa dočítate v článku: Wear OS a Tizen sa spoja v jeden systém.

Platenie hodinkami na Slovensku: Ktoré služby fungujú

Apple Pay

Apple Pay je obdoba vyššie spomínanej aplikácie na inteligentné hodinky značky Apple. Na území Slovenskej republiky funguje Apple Pay na Apple Watch bez problému – samozrejme v závislosti od toho, akú máte banku. Aktuálny zoznam inštitúcií, ktoré Apple Pay podporujú, nájdete na webe zákazníckej podpory Apple. Popri veľkých bankových domoch ako Slovenská sporiteľňa je to napríklad Tatra Banka, Všeobecná úverová banka, Poštová banka, ale aj poskytovateľ rôznych benefitov a stravných kariet Edenred.

i Porovnali sme všetky hodinky Apple Watch medzi sebou. Porovnanie Apple Watch (2021).

Google Pay

Google Pay je aplikácia, ktorú nájdeme v hodinkách so systémom Wear OS. Ten od augusta 2021 konečne spustil podporu tejto platobnej metódy aj na Slovensku. Stačí sa teda pozrieť, či vaša banka podporuje platby Google Pay pomocou mobilu alebo hodiniek, a ak áno, máte vyhrané. Na Wear OS zo svojich operačných systémov prešlo aj Xiaomi a s novými Galaxy Watch 4 aj Samsung. Inteligentné hodinky s Google Pay sú v septembri 2021 napríklad tieto:

Garmin Pay

Garmin Pay je odpoveďou výrobcu športových hodiniek na dopyt po smart funkciách. Platobnú kartu či karty vložíte do virtuálnej peňaženky v hodinkách pomocou mobilnej aplikácie Garmin Connect. Pri platení po vás aplikácia bude vyžadovať jednotný PIN, zvolený na aplikáciu, a to z bezpečnostných dôvodov každých 24 hodín od poslednej platby. Ako prvá umožnila platby Garmin Pay 365.bank, ale zaplatíte napríklad aj kartou ČSOB či kartou finančnej služby Revolut. Ak hľadáte ďalšie informácie o tom, ako nastaviť službu Garmin pay, odpovieme vám v článku Garmin Pay: Peňaženku nechajte doma a plaťte hodinkami.

Garmin Pay Garmin Pay Garmin Pay Garmin Pay Garmin Pay Garmin Pay Garmin Pay
Garmin Pay: inštalácia aplikácie

Fitbit Pay

Fitbit Pay je platobná aplikácia vyvinutá jedným z najväčších výrobcov smartwatch na svete. Na Slovensku funguje Fitbit Pay bez problému, ak ho podporuje vaša banka či vydavateľ platobnej karty. Spoločnosť Fitbit v roku 2019 odkúpil Google, ako s touto platobnou aplikáciou v hodinkách naloží, zatiaľ ale nie je jasné.

Existujú aj ďalšie platobné služby, tie u nás ale zatiaľ nefungujú

Samsung Pay

Samsung Pay je ďalší platobnou metódou na poli NFC platieb a funguje zatiaľ v spolupráci s MasterCard a finančnou platformou Curve. Tá (na rozdiel napríklad od karty Revoluta) neponúka samostatný účet, ale umožňuje združiť účty z viacerých bánk. V rámci Európy táto metóda funguje zatiaľ len v niekoľkých málo štátoch a napríklad s novými hodinkami Samsung Galaxy Watch 4 prešiel Samsung na operačný systém Wear OS. Aplikáciu Samsung Pay tak v hodinkách nahrádza služba Google Pay, s ktorou je možné platiť aj u nás.

Samsung Pay v prípade hodiniek Galaxy Watch 4 a novších nahrádza služba Google Pay.

Huawei Pay

Huawei Pay je zatiaľ bez podpory slovenských vydavateľov kariet a funguje iba s kartami čínskeho vydavateľa UnionPay, ktorý v Európe zatiaľ nie je toľko vidieť, ale pôsobí ako virtuálny vydavateľ kariet (využívaných predovšetkým čínskymi turistami a obchodníkmi). Karty UnionPay v EÚ ale prijíma 60 % obchodníkov a bankomatov. Služba dobre funguje v Rusku, kde tiež nájdeme najbližšiu kamennú bankové pobočku.

Mi Pay

Podobne, ako Huawei Pay, aj služba Mi Pay pochádza z Číny a jej pole pôsobnosti je zatiaľ iba v domovskej krajine (v spolupráci s UnionPay) a v Indii. V telefónoch, distribuovaných do Európy, je funkcia nahraná, ale Mi Pay v Európe nefunguje – samozrejme, zatiaľ. 

i Ak si hodinky prepojíte s telefónom, otvoria sa vám dvere k celému radu ďalších funkcií ako telefonovanie, ovládanie hudobného prehrávača alebo rýchly prehľad o oznámeniach Ako na to, sa dozviete v článku Ako spárovať smart hodinky s telefónom.

Platobné karty v hodinkách: Banky a podpora

Platenie hodinkami, ktoré podporujú jednu z popísaných možných spôsobov je možné na všetkých bezkontaktných platobných termináloch a využiť bezkontaktný výber z bankomatu, pokiaľ ho bankomat umožňuje. Všetky formy platenia cez smart hodinky sú ľahko nastaviteľné (návod so zobrazuje „za chodu“ priamo v príslušnej aplikácii) a samotné platenie hodinkami je intuitívne a jednoduché. K úspešnému aktivovaniu potrebujete inteligentné hodinky podporujúce bezkontaktné platby vo vašej krajine a platobnú kartu poskytovateľa, ktorý platenie hodinkami podporuje.

Úplne všetky u nás dostupné spôsoby platieb hodinkami, teda Apple Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay a Google Pay, zvládajú nasledovné banky: 365.bank, mBank, Poštová banka, Slovenská sporiteľňa, Fio banka, ČSOB podporujú všetky možnosti NFC platieb pri všetkých svojich kartách (MasterCard alebo Visa). Ostatné banky (zatiaľ) nepodporujú niektoré z možností – buď nepodporujú niektorú platobnú metódu, alebo nedovoľujú vložiť niektoré z platobných kariet, ktoré vydávajú (najčastejšie Maestro). Pred kúpou inteligentných hodiniek na platby odporúčame skontrolovať podporu platieb. Najčastejšie, ale nie vždy, sú podporované karty Visa, MasterCard a Maestro.

Bezkontaktné platby Bezkontaktné platby

Bezpečné a rýchle nákupy vďaka hodinkám s NFC

Platenie aplikáciou, respektíve hodinkami, je bezpečnejšie ako platenie samotnou kartou. Platba prebieha šifrovanou komunikáciou, číslo karty sa neodosiela, nie je uložené v aplikácii a nedá sa v nej ani zobraziť. Navyše v nej máme všetky karty pohromade. Nehrozí tak, že si zabudneme tú, ktorú práve potrebujeme, napríklad na firemný nákup.

Do hodiniek navyše možno nahrať už aj niektoré stravné a benefitné karty (zatiaľ od vydavateľa Edenred) a v zahraničí (Taliansko, Veľká Británia a ďalšie) aj predplatenie karty na MHD. Na platenie hodinkami nie je potrebné zadávať PIN platobnej karty ani pri sume vyššej ako 20 €. Na všetky uložené karty postačí jednotný PIN platobnej aplikácie, ktorý ale inteligentné hodinky nevyžadujú vždy. Táto funkcia nielen výrazne zrýchli celý proces platenia, ale je tiež o poznanie hygienickejšia.

V neposlednom rade, pokiaľ si zvyknete smart hodinky nosiť denne a využívať možnosť NFC platby, už sa vám nikdy nestane, že budete pri pokladni s namarkovaným nákupom horúčkovito hľadať zabudnutú peňaženku, ale ani mobil, ktorý zostal ležať doma: NFC platby nepotrebujú dáta alebo pripojenie na Wi-Fi a nakupovať tak môžete naozaj naľahko.

Bezkontaktné platby Bezkontaktné platby

Voľné ruky doma aj na cestách: plaťte hodinkami

Možnosť platenia hodinkami nezávisle od mobilu, jednoduchým mávnutím ruky, oceníte nielen pri športe, ale doslova kedykoľvek: na nákupe pri návrate z behania, v zime na zjazdovke alebo na bežkách, pri kúpe občerstvenia vo wellness alebo v bazéne, ale tiež aj v MHD, kde je možné platiť cestovnou kartou, alebo napríklad na turnikete verejných toaliet pri diaľnici. (Koľkokrát ste sa odtiaľ nahnevaní vracali do auta pre drobné?). A mohli by sme vymenovávať ďalej.

i

Vďaka masívnemu rozšíreniu bezkontaktných terminálov po Európe aj stále narastajúcej podpore NFC platieb bankami sú inteligentné hodinky skvelou platobnou alternatívou na dovolenke. Napríklad na pláži, kam sa často zdráhame brať mobil či peňaženku. „Peňaženka“ na zápästie takmer znemožňuje možnosť odcudzenia – väčšina smart watch disponuje vodoodolnosťou a nemusíme ich tak vôbec dávať dole z ruky. Aj pri cestovaní tak môžeme nechať starosti zo sprenevery svojej karty doma, alebo napríklad v hotelovom trezore. 

Napísali sme predtým: Platby inteligentnými hodinkami

Spoznajte moderný spôsob platenia pomocou smart watch, ktorý je veľmi pohodlný a šetrí váš čas. Služba je rýchla a bezpečná a klienti môžu okrem platieb smart watch využiť aj ďalšie benefity, ako sú výbery z bankomatu alebo okamžitý prehľad o svojich účtoch. Ako služba prebieha a aké smart hodinky ju podporujú?

Platby smart hodinkami – OBSAH

  1. Na akom princípe je založená platba smart watch?
  2. Aké výhody prináša platenie smart hodinkami?
  3. Smart hodinky: typy mobilných platieb a platobné metódy
  4. Aké ďalšie benefity pri smart watch oceníte?

Na akom princípe je založená platba smart watch?

Mobilné platby fungujú na podobnom princípe ako klasické plastové platobné karty, namiesto nich však k terminálu prikladáte smart hodinky. Podmienkou sú inteligentné hodinky s vhodným operačným systémom obsahujúce NFC chip, čo je parameter umožňujúci túto funkciu. Tiež je potrebné mať účet v banke, ktorá podporuje tento moderný spôsob platenia.

Aké výhody prináša platenie smart hodinkami?

Dosť bolo hľadania peňaženiek v kabelkách aj lovenia platobných kariet po vreckách. So smart hodinkami môžete vykonať akúkoľvek bezhotovostnú platbu jednoduchým priložením k platobnému terminálu. Ten zadanú platbu overí bez nutnosti zadávania kódu PIN a vy tak zaplatíte rýchlo a pohodlne jedným nepatrným gestom. Navyše máte okamžitú notifikáciu o vašich platbách priamo vo vašich smart watch a vlastníci Apple Watch majú možnosť nazerať tiež na svoj účet. Smart hodiny nemusíte dávať dole ani pri návšteve bazénu či posilňovne, vďaka ich vodoodolným vlastnostiam s nimi pohodlne zaplatíte za svoje športové aktivity.

Platba smart hodinkami
Jednoduché, rýchle a bezpečné – také sú platby smart hodinkami (smartwatch).

Smart hodinky: typy mobilných platieb a platobné metódy

V súčasnej dobe podporujú smart hodinky štyri typy mobilných platieb, ktoré fungujú na podobných princípoch.

  • Google Pay
  • V rámci systému Wear OS je dostupná možnosť platenia cez Google Pay. Platobnú kartu vložíte do hodiniek pomocou štandardnej aplikácie Google Pay a mobilným telefónom iba potvrdíte jej pridanie. Pri platení musí byť aplikácia spustená, PIN kód však zadávať nemusíte, na jeho overenie dochádza pri nasadení hodiniek na ruku. Viac sa o platení na Slovensku aj v Čechách dozviete v podrobnom článku, ktorý sme pre vás pripravili.

  • Apple Pay
  • Pri platobnej metódy Apple Pay je proces nahrania karty obdobný ako pri Google Pay, len prebieha cez aplikáciu Watch. Na samotné platenie hodinkami Apple Watch je nutné dvojitým stlačením zapínacieho tlačidla pod korunkou prepnúť smart hodinky do Apple Pay a priložiť ich displejom k terminálu. Nutnosť ďalšieho overovania odpadá, pretože k nemu už došlo zadaním hesla pri nasadení smart watch na ruku.

  • Garmin Pay
  • Novšie modely hodiniek Garmin podporujú platobnú metódu Garmin Pay. Vašu kartu nastavíte do hodiniek pomocou skenu cez mobilný telefón a zadáte potrebné údaje, čím dôjde k spárovaniu hodiniek a mobilného telefónu. Pri platení musí byť aplikácia otvorená a tiež je nutné prvýkrát, alebo vždy po 24 hodinách, zadať vami zvolený kód PIN.

  • Fitbit Pay
  • Fitbit zatiaľ podporuje tri modely smart watch – Versa, Ionic a Charge 3. Princíp funguje veľmi podobne ako pri Garmine, podstatné je spárovanie mobilného telefónu a smart watch.

Smart hodinky
Smart hodinky oceníte v pracovnom aj súkromnom živote.

Aké ďalšie benefity pri smart watch oceníte?

Smart hodinky väčšina ľudia využívajú hlavne na monitoring svojich telesných funkcií aj športových aktivít alebo na sledovanie svojho mobilného telefónu cez notifikácie. Novo prichádzajú bezkontaktné platby a s nimi aj ďalšie výhody pre majiteľov smart watch. Tí si môžu napríklad do jedného mobilného zariadenia pridať viac platobných kariet alebo si priradiť jednu kartu do viacerých zariadení aj do rôznych typov mobilných platieb.

i Mohlo by vás zaujímať

So smart hodinkami máte prehľad nielen nad svojimi športovými výkonmi, ale aj nad svojimi platbami. Objavte pohodlný a bezpečný spôsob platenia.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08