Obnoviť stránku

Ako chovať suchozemské korytnačky (NÁVOD)

Aktualizované

Suchozemská korytnačka je zaujímavý, zábavný plaz a jej domáci chov zvládne aj začiatočník. Pokiaľ korytnačke doprajete všetko, čo potrebuje k spokojnému životu, dožíva sa aj veľmi vysokého veku. Ako správne vybrať suchozemskú korytnačku, čo všetko budete na jej chov potrebovať a ako by ste sa o ňu mali správne starať? To sa dozviete v našom článku.

Chov suchozemských korytnačiek

Chov suchozemských korytnačiek – OBSAH

  1. Čo vás čaká, ak si zaobstaráte korytnačku
  2. Ako správne vybrať suchozemskú korytnačku
  3. Čo budete potrebovať na chov korytnačky
  4. Čím korytnačku kŕmiť
  5. Korytnačka a zimný spánok

Čo vás čaká, ak si zaobstaráte korytnačku

Čo by ste mali o suchozemských korytnačkách vedieť, než si maznáčika s pancierom zaobstaráte? Patria k najstarším živočíchom našej planéty – predkovia korytnačiek sú dokonca starší ako dinosaury. Nemajú zuby, zato ich dobre chráni charakteristický pancier z kostí a skostnatenej kože. Majú rady teplo, pričom zimu väčšinou prespia.

Je síce pravda, že sa s korytnačkou veľmi nepomaznáte, ale na rozdiel od iných domácich maznáčikov sa dožíva pri správnej starostlivosti aj 70 a viac rokov.

A že sú korytnačky suchozemské pomalé? Nie sú, len zvyčajne nemajú dôvod ponáhľať sa. Avšak pokiaľ sa korytnačka rozhodne vyraziť na výlet, je ako tank a žiadna prekážka ju nezastaví. Boli by ste prekvapení, ako neuveriteľne rýchlo dokáže zo zabezpečeného vonkajšieho výbehu zmiznúť. Zúfalí chovatelia, pravidelne hľadajúci svoju korytnačku u susedov, by vám o tom mohli rozprávať.

i S korytnačkou manipulujte vždy opatrne a držte ju oboma rukami, aby nespadla. Má veľmi silné nohy s pazúrmi sa dokáže ľahko vyslobodiť.
Korytnačka suchozemská chov

Ako správne vybrať suchozemskú korytnačku

Či už si zaobstaráte korytnačku od chovateľa, zo zverimexu, alebo sa ujmete staršej korytnačky, dajte pozor na to, aby ste si domov odniesli zdravého jedinca.

Ako spoznáte, že suchozemská korytnačka je zdravá? Má tvrdý pancier bez poškodenia, nozdry by mala mať suché a oči jasné, bez zákalu a pri dýchaní by nemala vydávať sípavý zvuk. A ak uvidíte, že je čulá a kŕmi sa s chuťou, máte vyhrané.

i Chov suchozemských korytnačiek podlieha medzinárodnému dohovoru CITES o ochrane ohrozených druhov. Pokiaľ si kúpite korytnačku, dostanete certifikát dokladajúci jej pôvod.

Čím mladšiu korytnačku si zaobstaráte, tým chúlostivejšia bude a tým náročnejšiu starostlivosť bude potrebovať. Chovateľom začiatočníkom sa preto odporúčajú korytnačky vo veku 1 alebo 2 roky.

Kúpte si korytnačku od skúseného chovateľa, poradí vám, ako sa správne o korytnačku starať, ďalším bonusom býva aj možnosť konzultácií v prípade nejakých problémov.

Chov korytnačiek suchozemských

Korytnačky sú skôr samotárky a nepotrebujú nevyhnutne kamarátky. Pokiaľ plánujete obstaranie len jednej korytnačky, tak si nemusíte s pohlavím robiť starosti.

Ak chcete ale chovať viac korytnačiek spolu, kúpte si iba jedného samca. Dve korytnačky už ale potrebujú terárium s dnom veľkým najmenej 3 m2.

i Ako rozoznať pohlavie pri korytnačke? Samica býva až o tretinu väčšia ako samec rovnakého druhu a má kratší chvostík. Samec má pancier vzadu výrazne širší a chvostík dlhší ako samica.
Ani skúsený chovateľ ale nie je do 4. roku veku s úplnou istotou schopný určiť pohlavie.

Aký druh korytnačky vybrať?

Dôležité je si pri výbere korytnačky uvedomiť, aké veľké terárium, vonkajší výbeh, ale aj akú starostlivosť ste schopní korytnačke poskytnúť, a podľa toho aj zvoliť druh a vek korytnačky.

Chov korytnačky suchozemskej

Suchozemská korytnačka – druhy. Zoznámte sa s najmenej náročnými a u nás najčastejšie chovanými druhmi korytnačiek:

Korytnačka štvorprstá, stepná – samica dorastá do veľkosti až 23 cm, samec 20 cm. Veľmi obľúbený druh korytnačky, ktorý nepodlieha registračnej povinnosti. Je schopná zahrabať sa do hĺbky až 2 m a je vášnivým cestovateľom, preto je nevyhnutné venovať veľkú pozornosť dostatočnému zabezpečeniu vonkajšieho výbehu.

Korytnačka zelenkastá – pochádza z južnej a juhovýchodnej Európy. Na jej pancieri sa strieda zelenožltá farba s čiernou. Samica dorastá do veľkosti až 25 cm, samec až 19 cm. Je vhodná aj pre úplných začiatočníkov a pri dobrej starostlivosti sa môže dožiť až sto rokov. Nepodhrabáva sa, uspokojí sa aj s ohrádkou zapustenou len 5 cm do zeme.

Korytnačka žltohnedá – je najviac rozšírená v Grécku, Turecku a Afrike. Samica dorastá do veľkosti až 25 cm, samec až 20 cm. Je teplomilná a horšie znáša časté zmeny podmienok a priestoru, preto je vhodná pre poučených alebo skúsenejších chovateľov.

Čo budete potrebovať na chov korytnačky

Suchozemská korytnačka rada skúma okolie a potrebuje dostatočný priestor na to, aby mohla hrabať, vyhrievať sa, šplhať a aj sa niekam schovať.

Nezaobíde sa bez priamych slnečných lúčov, aby si mohla vyrobiť vitamín D. V teráriu jej slnko nahradí UV žiarivka, v lete potom ocenia trávnatý výbeh na záhrade alebo aspoň ohrádku na balkóne.

Terárium

Chov suchozemských korytnačiek

Počítajte s tým, že dospelá korytnačka suchozemská bude potrebovať terárium s veľkosťou minimálne 90 × 45 × 45 cm. Ako zistíte optimálnu veľkosť terária pre korytnačku? Jednoducho tak, že dĺžku a šírku panciera vynásobíte 5.

Na dno terária dajte hrubú vrstvu substrátu pre plazy alebo piesok a na časť terária použite okruhliaky. Do rohu umiestnite plytkú misku na vodu, dostatočne veľkú, aby sa v nej korytnačka mohla aj vykúpať, a tiež nezabudnite na misku na kŕmenie.

Korytnačka potrebuje aj priestor, kde sa môže schovať, preto jej v teráriu vytvorte bezpečnú skrýšu z kameňov alebo kôry, drevený domček alebo použite umelú jaskyňu pre plazy. Korytnačka suchozemská ocení aj korene alebo ploché kamene, o ktoré si môže brúsiť pazúry. Do terária môžete tiež pridať kôpku sena.

Chov suchozemskej korytnačky

Teplo korytnačke zabezpečí výhrevná žiarovka a slnečné lúče nahradí žiarovka s UVB žiarením. Teplota pod výhrevnou žiarovkou by cez deň mala dosahovať až 30 – 40 °C, ale suchozemská korytnačka musí mať možnosť sa v inej časti terária aj ochladiť. Terárium nezabudnite pravidelne, 2× denne, rosiť.

i UVB žiarovkou korytnačke svieťte aspoň 10 hodín denne v závislosti od ročného obdobia, výhrevnú žiarovku stačí zapnúť len na 7 hodín denne. V noci prirodzene obe žiarovky vypnete.

Vonkajší výbeh

Ak máte k dispozícii záhradu, môžete korytnačke vytvoriť vonkajší výbeh aspoň 2 × 2 m, určite to ocení. Steny výbehu by mali byť vysoké najmenej 40 cm a zapustené 20 cm do zeme. Pozor ale na korytnačku štvorprstú, ktorá vďaka svojim hrabacím superschopnostiam potrebuje zvlášť zabezpečený výbeh.

Nesmie chýbať bazénik alebo veľká miska s čistou vodou, miska na krmivo a tiež domček alebo úkryt z kameňov, kam sa môže korytnačka schovať pred prudkým slnkom alebo nepriaznivým počasím.

Korytnačka suchozemská chov

Výbeh je vhodné zabezpečiť aj ochrannou sieťou, zabránite tak možnému napadnutiu potkanom, kunou, prípadne aj menším psom, ktorý si môže korytnačku pomýliť s hračkou.

Čím korytnačku kŕmiť

Korytnačky suchozemské sú bylinožravce, nepohrdnú ale hmyzom, slimákmi či slizniakmi. 90 % stravy by malo tvoriť zelené kŕmenie – pekinská kapustu, listy a kvety púpavy, skorocel, listy jahôd a lúčne byliny.

i Vyhnite sa ľadovému a záhradnému šalátu, ktorý má veľmi malú výživnú hodnotu aj nízky obsah minerálnych látok.

Zvyšných desať percent by mala tvoriť rôzna zelenina. Ovocie – jablká, jahody, slivky dávame korytnačke len ako maškrtu, malý kúsok 1× týždenne. Občas môžeme prikrmovať aj granulami pre suchozemské korytnačky.

Suchozemská korytnačka chov; suchozemská korytnačka potrava

Do stravy je vhodné pridávať minerálny posyp, ktorý je dôležitý predovšetkým kvôli vápniku a ďalším látkam nevyhnutným na stavbu panciera. Obzvlášť pre mladé korytnačky je dostatočný prísun vitamínov a minerálov nevyhnutný.

Korytnačka musí mať stále k dispozícii vodu, aj keď ju málokedy uvidíte piť. Je schopná prijímať vodu aj cez pancier, kde má umiestnené malé póry. Preto nie je vhodné pancier čímkoľvek natierať.

Korytnačka a zimný spánok

Približne od novembra môžeme korytnačku pripraviť na zimný spánok. Skracujeme čas svietenia, znižujeme množstvo potravy – korytnačka by sa mala na zimný spánok ukladať vyprázdnená. Zhruba začiatkom decembra upadne do zimného spánku. V marci potom môžeme opäť začať s prebúdzaním – postupne začíname svietiť a dávať kŕmenie.

i Na zimovanie by mala byť korytnačka vo výbornej kondícii. Pre mláďatá, choré či oslabené korytnačky však môže byť zimný spánok zbytočným rizikom.

Pre korytnačku nie je zimný spánok nevyhnutne potrebný a je možné ho nahradiť kľudovým režimom. Ak sa rozhodnete, že korytnačku nechcete zimovať, prestaňte korytnačku kŕmiť, vypnite jej tepelný aj svetelný zdroj a nechajte ju aspoň mesiac odpočívať.

Ak si kúpite suchozemskú korytnačku, budete prekvapení, akým milým a zábavným domácim miláčikom dokáže byť. Pri správnej starostlivosti sa z jej spoločnosti môžete radovať aj desiatky rokov.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13