Obnoviť stránku

Najlepšie odolné telefóny 2024 (AKTUALIZOVANÉ)

Aktualizované

Odolné mobilné telefóny sú čoraz obľúbenejšie. Nerozhodí ich dážď, prach, a niektoré dokonca bez problémov prežijú aj pád na zem. Zástupcu telefónov so zvýšenou odolnosťou pritom nájdeme vo všetkých cenových kategóriách. Bude pre vás vhodný mobilný telefón s certifikáciou IP68, alebo mobil odolný proti nárazom? A aké sú najlepšie odolné telefóny?

CAT a vodoodolnosť

Najlepšie odolné telefóny – OBSAH

  1. Prečo si zaobstarať telefón so zvýšenou odolnosťou
  2. Mobily so zvýšenou odolnosťou vs. extrémne odolné telefóny
  3. Prémiové odolné telefóny alebo to najlepšie na trhu
  4. Odolné mobilné telefóny do 600 € sú vodoodolné a majú štýl
  5. Nerozbitné telefóny do 400 € ponúkajú solídny výkon a výbavu
  6. Odolné mobily do 200 € majú menej funkcií, sú však robustné
  7. Odolné tlačidlové mobilné telefóny ponúkajú perfektnú odolnosť v kompaktnom balení

Prečo si zaobstarať mobilný telefón so zvýšenou odolnosťou

Odolné telefóny nemusia byť nutne určené len pre dobrodruhov a tých, ktorí pracujú v extrémnych podmienkach. Využijete ich tiež v podstatne bežnejších situáciách. Nie je to teda len o tom, že s telefónom odolným proti vlhkosti môžete pracovať aj v daždi. To je len jeden z benefitov. Odolný telefón využijete aj pri športe, pretože odolnosť voči vlhku znamená aj odolnosť voči potu.

Nemusíte tak zložito zháňať špeciálne puzdrá určené pre športovcov. Odolný mobil sa hodí aj v tak častej situácii, ako je jeho poliatie tekutinou. V zime potom vyššiu odolnosť oceníte v prípade, keď sa premiestnite zo zimy do tepla a v telefóne následne skondenzujú pary.

Odolný telefón viac vydrží. Na obrázku Samsung Galaxy XCover7.

Mobily so zvýšenou odolnosťou vs. extrémne odolné telefóny

Než sa dostaneme k samotným modelom, vysvetlíme si rozdiel medzi telefónmi so zvýšenou odolnosťou a veľmi odolnými mobilmi. Nie všetky odolné telefóny totiž vydržia to isté. Prvotným kritériom, podľa ktorého spoznáte odolný mobilný telefón, je stupeň krytia IPxx. Ide o certifikáciu, ktorá pomocou dvoch koncových čísel hovorí, ako sú odolné mobily rezistentné voči vode a prachu. Najvyššia odolnosť predstavuje IP68, bežné sú ale aj IP67 alebo napríklad IP57. Tabuľky nižšie znázorňujú, akú ochranu jednotlivé stupne ponúkajú.

Tabuľka s jednotlivými stupňami krytia – prvá číslica

Stupeň Pred nebezpečným dotykom Pred vniknutím cudzích predmetov
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní (> 5 × 5 cm) veľkých
IP 2x (IPxxB) prstom (> 12 × 12 mm) malých
IP 3x nástrojom (> 2,5 mm) drobných
IP 4x (IPxxD) nástrojom, drôtom (> 1 mm) veľmi drobných
IP 5x akoukoľvek pomôckou prachu čiastočne
IP 6x akoukoľvek pomôckou prachu úplne

Tabuľka s jednotlivými stupňami krytia – druhá číslica

Stupeň Pred vniknutím vody (špecifikácia IPX) Prax
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chránené proti kvapkajúcej vode 1 + 0,5 mm za minútu. Jednotka je umiestnená vo svojej pracovnej polohe a otáča sa okolo vertikálnej osi. Doba skúšky 10 minút. Kvapkajúca voda
IP x2 Chránené proti kvapkajúcej vode 3 + 0,5 mm za minútu. Jednotka je testovaná v 4 pozíciách, naklonených o 15° od normálnej prevádzkovej polohy. Doba skúšky 2,5 minúty na polohu. Mierne mrholenie
IP x3 Chránené proti vodnej triešti. Voda strieka na prístroj v uhle 60° vertikálne, v množstve 10 litrov za minútu a pri tlaku 80 – 100 kN/m2 po dobu najmenej 5 minút. Mrholenie
IP x4 Chránené proti striekajúcej vode. Rovnaké ako pri IP x3, len s rozdielom, že voda strieka vo všetkých uhloch. Dážď
IP x5 Chránené proti striekajúcej vode. Voda mieri 6,3 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 12,5 litrov za minútu pri tlaku 30 kN/m2 po dobu najmenej 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov. Prúd vody zo záhradnej hadice
IP x6 Chránené proti intenzívne striekajúcej vode. Voda mieri 12,5 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 100 litrov za minútu pri tlaku 100 kN/m2 po dobu najmenej 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov. Voda pod vysokým tlakom
IP x7 Chránené proti ponoreniu do vody. Ponorenie na 30 minút do hĺbky 1 meter. Ponorenie do vody na pol hodiny
IP x8 Chránené proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitého potopenia do vody za podmienok, ktoré určí výrobca zariadenia. Ponorenie do vody nepretržite dlho
IP x9 Chránené proti tlakovej vode (WAP) Vysokotlakový vodný čistič

Mobily s certifikáciou IPxx – vodoodolné telefóny – sú zariadenia „len“ so zvýšenou odolnosťou. Prežijú ponorenie do vody a poradia si aj s prašným prostredím, pád na tvrdú zem pre nich ale môže byť osudným. Na takéto zaobchádzanie sú však pripravené mobilné telefóny odolné proti nárazom. Poznať ich možno na prvý pohľad. Sú to obrnené zariadenia, v prípade ktorých výrobcovia garantujú zvýšenú odolnosť voči mechanickému poškodeniu či pádu z určitej výšky. Aby telefón ustál pád bez ujmy, je vybavený pogumovaným povrchom, výstužami či výstupkami na rizikových miestach, teda typicky v rohoch.

Trochu špecifické je potom označenie MIL-STD-810G. Ide o vojenský štandard testov vykonaných americkou armádou. Telefóny, ktoré na základe náročného testovania dostanú toto označenie, ustoja extrémne vysoké aj nízke teploty, dážď, plesne, soľnú hmlu, nárazy, vibrácie a ďalšie nepriaznivé podmienky.

i

Odolný parťák do nepohody. Nový Samsung Galaxy Xcover7 chce zaujať vysokou odolnosťou

Prémiové odolné telefóny alebo to najlepšie na trhu

A teraz už k samotnému výberu najlepších odolných mobilných telefónov. Začína sa kategóriou prémiových zariadení, ktoré predstavujú to najlepšie, čo si možno momentálne kúpiť. Majú skvelé fotoaparáty, najmodernejšie funkcie, dokonalé spracovanie a často aj zvýšenú odolnosť, či už je to IP67, alebo IP68. Avšak pozor, ani v tejto cenovej relácii nejde o pravidlo. Stále existujú „vlajky“, ktoré certifikáciou zvýšenej odolnosti nedisponujú. Aké sú najlepšie odolné telefóny s cenou nad 800 €?

Rad iPhone 15

iPhony patrili vo funkčnosti a dizajne vždy k špičke medzi mobilnými telefónmi, ich odolnosť je však na veľmi vysokej úrovni. Najnovšie modely radu iPhone 15 bez problémov ustoja ponorenie až do hĺbky 6 metrov na 30 minút vďaka IP68. Americkí zákazníci môžu vziať jeden z nových modelov na otestovanie jeho výdrže niekam do divočiny a v prípadnej pomoci sa dovolajú pomoci aj bez signálu operátora. Modely iPhone 15 Pro a 15 Pro Max majú ešte vyššiu odolnosť vďaka svojmu titánovému rámčeku.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZIA): Pevný a ľahký titán a viac zmien, než by človek čakal

iPhone 15 Pro, titán

Samsung Galaxy S24

Ďalším hlavným radom smartfónov Samsung Galaxy S24. Skladá se z modelov Galaxy S24, Galaxy S24+ a tiež najlepšieho Galaxy S24 Ultra. Práve ten má telo po novom prvýkrát vyrobené z titánu, respektíve týka sa to rámčeka. Ďalším materiálom je sklo, ale nie len tak obyčajné. Odolné sklo Gorilla Glass Armor kryje obrí displej pred akoukoľvek ujmou. Všetky modely novej generácie samozrejme stále ponúkajú maximálnu odolnosť IP68.

i

Noví králi androidu. Špičkovo vybavené telefóny Samsung Galaxy S24 integrujú AI a model Ultra pridáva titán

Samsung Galaxy S24

Google Pixel 8 Pro

Najnovší rad Google Pixel 8 samozrejme neuberá na nastavenej latke odolnosti z rokov minulých. Preto tu máme najvyššiu odolnosť IP68. A to ako u Pixelu 8, tak Pixelu 8 Pro, ktorý zaraďujeme do tohto výberu. Vpredu aj vzadu kryje vnútornosti odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2. Na bokoch zostáva hliník. Po novom model 8 Pro navyše disponuje rovným displejom, nie zaobleným, čo tiež zohráva úlohu pri páde na hranu.

i

Google Pixel 8 Pro (RECENZIA): Skvelý, ale predvídateľný nástupca radu Pixelov

Google Pixel 8 Pro

Odolné mobilné telefóny do 600 € sú vodoodolné a majú štýl

Kategória odolných smartfónov do 600 € nie je tak početná ako iné kategórie. Napriek tomu je tu hneď niekoľko telefónov, ktoré stoja za pozornosť. O ktoré ide?

UleFone Power Armor 19T

Nová generácia populárneho smartfónu s jednou užitočnou vychytávkou, to je UleFone Power Armor 19T. Odolnosť dosahuje certifikáciu IP69K, ktorá značí vysokú mieru odolnosti. Power Armor 19T dostal pre odolné telefóny štandardný IPS displej. Jeho kvalitu povyšuje jemnejšie Full HD+ rozlíšenie a pekných 120 Hz obnovy. K procesoru Mediatek Helio G99 sa viaže aj po roku masívnych 12 GB RAM. Ani úložisko nezamrzí, 256 GB navyše povýšite pamäťovými kartami.

UleFone Power Armor 19T

Na chrbte sa vyhrieva fotoaparát s rozlíšením úctyhodných 108 Mpx. Vysoké rozlíšenie teda prichádza aj do radov tých najpevnejších smartfónov na trhu. Obyčajne menej kvalitné makro tu vyhotovíme v solídnej kvalite 5 Mpx. Vychytávka v podobe termokamery priaznivcov značky neprekvapí. Kamera Flir zvládne aj širší rozptyl teplôt. Telefón ďalej očarí kapacitou batérie, ktorá dosahuje 9 600 mAh. Nadštandardom triedy je aj 66 W rýchlonabíjanie.

Blackview BL9000

Sčasti odolný drsniak, sčasti elegantný šperk. Mobilný telefón Blackview BL9000 patrí medzi skutočne zaujímavé kúsky. Masívna konštrukcia odolná voči všetkému, na čo si spomeniete, by medzi konkurenciou veľmi ľahko zapadla, keby nemala sekundárny displej na zadnej strane. Ten slúži ako priestor na notifikácie, nahrádza hodinky či zobrazí prehrávanú hudbu. Poteší ale aj predný panel, ktorý má veľkorysú uhlopriečku takmer 6,8" a vysoké Full HD+ rozlíšenie.

i

Nothing Phone (2a) si berie to najlepšie z vlajkového modelu, stojí však o polovicu menej

Procesor Mediatek Dimensity 8020 nie je zlý, obzvlášť, keď je mu po ruke parádnych 12 GB operačnej pamäte. Tiež vnútorné úložisko si zaslúži pochvalu za nadpriemernú kapacitu 512 GB. Prekvapivo kládlo Blackview dôraz na fotoaparáty. Máme tu optickú stabilizáciu obrazu a 50 Mpx rozlíšenie pre hlavnú a 13 Mpx pre širokouhlú kameru. Vpredu sa vysoký počet obrazových bodov opakuje, aj tu je na selfie 50 Mpx. Ďalej čarí 8 800mAh batéria a 120 W nabíjanie.

Blackview BL9000

Nerozbitné telefóny do 400 € ponúkajú solídny výkon a výbavu

V kategórii odolných mobilov do 400 € už nenájdete tie najvýkonnejšie a najvybavenejšie zariadenia na trhu, schopné však áno. Zahŕňa už aj mnoho telefónov, ktoré na odolnosti priamo stavajú. Schopnosť vysporiadať sa s nepriaznivými podmienkami prezentujú ako svoju hlavnú prednosť.

UleFone Armor 21

Poctivý UleFone Armor 21 má predovšetkým zaujať svojou zadnou stranou s centrálnym reproduktorom. Pri odolnom telefóne sa hlasná siréna môže hodiť, pričom výrobca uvádza hlasitosť až 122 dB. Stále tu máme odolnosť IP68/IP69K a takmer 6,6" LCD obrazovka poteší 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Vnútorných 256 GB navýšite cez pamäťové karty. Hlavnému 64 Mpx foťáku pomáha aj 24 Mpx kamera pre nočné videnie. Ak očakávate veľkú batériu, máte ju mať. Celkom 9 600 mAh.

UleFone Armor 21

Doogee V20S 5G

Smartfón Doogee V20S 5G sa okrem svojej odolnej stránky hravo radí aj medzi smartfóny so zaujímavými a menej videnými funkciami. Narážam predovšetkým na prítomnosť zadného sekundárneho displeja citlivo zasadeného blízko šošoviek trojice fotoaparátov. Je typu AMOLED s vysokou jemnosťou a zobrazuje napríklad aktuálny čas.

Samotný odolný mobil potom vidí v tme, má, podľa výrobcu, AI fotoaparát, odolnosť IP69K aj štandard MIL-STD-810H. Veľmi slušných je 12 GB pamäte RAM a V20S 5G podporuje aj pamäťové karty a poháňa ho 6 000 mAh akumulátor. Hlavný 6,43" displej chráni sklo Gorilla Glass.

Doogee V20S 5G

Odolné mobily do 200 € majú menej funkcií, sú však robustné

V kategórii odolných mobilov do 200 € nájdete outdoorové telefóny, ktoré už nemôžu konkurovať tým najdrahším svojou technologickou vyspelosťou, výbavou ani výkonom. Odolnosťou a ďalšími schopnosťami však stále áno. Pokiaľ teda vyberáte primárne odolný mobilný telefón do prírody a výkon ani dizajn u vás nie je na prvom mieste, neurobíte tu chybu. Naopak, v kategórii do 200 €, ale aj do 400 € často nájdete praktickejšie prístroje.

i

Hľadáte lacný, ale odolný smartfón? Potom pre vás máme dva tipy: Blackview BV4800 a Aligator RX850 eXtremo. Či už si vyberiete ktorýkoľvek z nich, neurobíte chybu.

F150 Air1 Pro

Mobilný telefón s krkolomným názvom F150 Air1 Pro dáva svoju odolnú konštrukciu na obdiv. Vode a prachu vzdoruje pod certifikáciou IP68, ale má aj armádny MIL-STD-810G. Vpredu dominuje 6,5" displej a zaujmú vystužené rohy zariadenia. Chrbát však má zaujímavo vyzerajúcu vystúpenú časť s 3 fotoaparátmi, 3 bleskami a s notifikačnými LED prúžkami. Fotoaparáty dosahujú zaujímavé rozlíšenia 48 a 20 Mpx, k nim patrí ešte 2 Mpx makro. Pozornosť púta aj trojicou farebných variantov.

F150 Air1 Pro

UleFone Power Armor 14 Pro

Ďalší UleFone v našom rebríčku preukazuje schopnosti značky. Obrnený UleFone Power Armor 14 Pro so 6,5" IPS displejom má dostačujúce rozlíšenie 720p. Zodpovedajúci cene je aj procesor MediaTek Helio G85, ale nadštandardom sa zdá byť 8 GB operačnej pamäte. Trojitému foťáku vládne hlavný 20 Mpx. Odolnosť IP69K nie je nič neobvyklé, prítomnosť slúchadlového konektora určite poteší. Telefón exceluje najmä výdržou na batériu, tá má totiž kapacitu 10 000 mAh a taktiež možnosť si ju nechať bezdrôtovo dobiť.

UleFone Power Armor 14 Pro

Odolné tlačidlové mobilné telefóny ponúkajú perfektnú odolnosť v kompaktnom balení

Poslednou kategóriou, ktorú si v oblasti odolných telefónov predstavíme, sú prístroje bez dotykového displeja, zato s klasickými tlačidlami. Ich výhodou je cena a jednoduché použitie. Nedisponujú vysokým množstvom funkcií, na základnú komunikáciu pomocou volania a SMS správ však úplne dostačujú. Aj v tejto kategórii však nájdeme prístroje, ktoré majú veľmi zaujímavé doplnkové funkcie.

EVOLVEO StrongPhone Z6

Najnovšia generácia Evolveo StrongPhone Z6 sa chváli poctivými parametrami zaručujúcimi odolnosť, ale aj ďalšou doplnkovou výbavou. Certifikácia odolnosti IP68 je podporená gumovým telom. Veľkou výhodou je vysokokapacitná batéria s kapacitou 4 000 mAh. S tou dáva zmysel funkcia powerbanky, kedy z mobilu dobijete iné zariadenie. Bonusom sú svietidlo a bočné SOS tlačidlo.

Evolveo Strongphone Z6

Maxcom MM920

Pre fanúšikov tlačidiel tu je ďalší kúsok s podareným odolným telom. Maxcom MM920 disponuje 2,8" displejom, pod ktorým nachádzame dostatočne veľké klávesy. Vnútro smerového tlačidla je zvrásnené pre istejšie stlačenie. Rám mobilného telefónu je pogumovaný, dodatočný kryt teda naozaj nie je potrebný. Na mobile samozrejme nájdeme svietidlo, ktoré slúži ako blesk 2 Mpx foťáka. USB port a 3,5 mm jack chráni krytka.

Maxcom MM920
i Mohlo by vás zaujímať
S odolnými telefónmi sa nemusíte báť vyraziť ani do toho najnáročnejšieho prostredia. Ako je vidieť aj z nášho článku, dnešné odolné telefóny už nie sú iba nevzhľadnými obrnencami, ale na prvý pohľad sú veľmi odolnými prístrojmi. Moderné telefóny svoju odolnosť skrývajú za vzhľadom klasického smartfónu, ktorý sa nebudete hanbiť vytiahnuť na firemnej porade.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17