Obnoviť stránku
Aktuálna rýchlosť doručenia:
Alza predajne
Alzaboxy
Doručenie na adresu
Partnerské odberné miesta

0-1 deň
0-1 deň
0-2 dni
1-2 dni

Nosiče lyží ušetria miesto v aute

Aktualizované

Počas lyžiarskej sezóny tisíce z nás každoročne sadajú do áut a vyrážajú na zjazdovky. Možno aj vy sa pri každej takejto ceste stretávate so známym problémom – kam dať zjazdové lyže alebo snowboard? Poradíme vám, ako lyžiarske vybavenie efektívne a bezpečne prepraviť.

Auto, strešný box, zimná krajina, lyžovanie

Nosič lyží ušetrí miesto v aute – OBSAH

 1. Vaky na lyže na pohodlné prevážanie vo vnútri auta
 2. Strešný nosič na lyže uvezie viac
 3. Správne uchytenie lyží je základ
 4. Strešný box pojme celú lyžiarsku výbavu

Vaky na lyže na pohodlné prevážanie vo vnútri auta

Ak vlastníte dostatočne priestranné vozidlo a jazdíte na hory vo dvojici, najjednoduchším riešením je uložiť lyže dovnútra. Ak automobil okrem toho disponuje aj otvorom v strede operadla zadného sedadla, môžete ísť s ďalšími dvoma ľuďmi a lyže mať stále v aute. V tomto prípade vám sa vám budú hodiť vaky na zjazdové lyže a vaky na snowboard, ktoré ochránia interiér auta aj samotné zimné vybavenie pred poškodením. Ide však o priestorovo náročný a tiež nie príliš bezpečný variant, je teda vhodný najmä na kratšie výlety, nie na týždennú dovolenku. V niektorých krajinách je navyše také prevážanie lyží zakázané.

Lyže vo vnútri auta, vak na snowboard
Vo väčších vozidiel je možné lyžiarske vybavenie prepravovať vo vnútri, avšak tento variant nie je nikdy stopercentne bezpečný.

Strešný nosič na lyže uvezie viac

V prípade, že nemáte možnosť prevážať lyžiarske vybavenie vo vnútri auta, zostáva jediná možnosť, a síce umiestniť na strechu automobilu nosič lyží a snowboardov. Nielenže je tento variant oveľa bezpečnejší, ale ušetrí mnohokrát cenné miesto v interiéri. Pri prevážaní na streche možno využiť klasické strešné nosiče na lyže (na záhradku) alebo strešné boxy. Ako vybrať nosič na lyže a snowboard a neurobiť krok vedľa vám poradí náš sprievodca.

Preprava lyží na streche auta, lyže, ľudia, auto
Nedostatok priestoru vo vozidle vyrieši strešný nosič, do ktorého bez problémov upevníte niekoľko párov lyží alebo tiež snowboardy.

Základným prvkom strešných nosičov sú priečniky (známe tiež ako lyžiny na auto). Pri ich výbere je však nutné zvoliť správny typ. V ponuke sú totiž priečniky na vozidlá bez hagusov, v prípade zvyšných automobilov je potrebné zakúpiť priečniky na hagusy, prípadne využiť priečniciky na integrované hagusy. Na priečniky potom možno jednoducho pripevniť strešný box alebo nosič na lyže. Strešné nosiče lyží a snowboardov sa navzájom líšia predovšetkým kapacitou, spravidla však pojmú od dvoch do šiestich párov lyží. Snowboardy sú priestorovo najnáročnejšie a nemožno ich uchytiť do všetkých typov nosičov.

i Ako vybrať priečniky? Poradí vám náš sprievodca.
Snowboard a lyže na streche auta
Moderné strešné nosiče bývajú uzamykateľné, a vy sa tak nemusíte strachovať, že by ste o drahé lyžiarske vybavenie prišli.

Strešný nosič vo väčšine prípadov disponuje uzamykacím systémom, ktorý ochráni vybavenie pred krádežou zo strechy auta. Niektoré z nich majú tiež zvýšený profil alebo nastaviteľnú výšku a bezproblémovo do nich upevníte aj lyže a snowboardy s vysokým viazaním. Tie najkomfortnejšie nosiče je možné pre pohodlnejšiu manipuláciu s vybavením vysunúť nad dvere auta.

Správne uchytenie lyží je základ

Kvôli aerodynamickému odporu by mali špičky lyží vždy smerovať dozadu, v opačnom prípade môžu lyže na streche vibrovať. Pred jazdou sa tiež vždy uistite, že lyže alebo snowboard drží v nosiči pevne.

iPoznáte magnetický nosič lyží?
Magnetické nosiče lyží sa pripevňujú priamo na strechu vozidla pomocou magnetického systému. Unesú dva páry lyží, niekedy aj štyri páry lyží či dva snowboardy, a sľubujú jednoduché zaobchádzanie. Magnetický nosič lyží len jednoducho „prilepíte“ na očistenú strechu, pridáte lyže a zaistíte popruhom. Všetko je hotové za menej ako 5 minút, a pritom nie sú potrebné pozdĺžniky ani priečniky. Odnímanie potom uľahčí háčik, vďaka ktorému sa nosič zo strechy ľahko nadvihne.
Magnetické nosiče lyží a snowboardov na strechu auta
Magnetické nosiče spravidla znesú maximálnu rýchlosť presahujúcu 100 km/h, a to všetko bez pozdĺžnikov či priečnikov na streche.

Strešný box pojme celú lyžiarsku výbavu

Strešné boxy, známe tiež ako rakvy, predstavujú skvelú alternatívu k preprave kompletného zimného vybavenia v interiéri automobilu. Autoboxy sú síce najdrahšie, ale prinášajú vysokú úžitkovú hodnotu, a to aj mimo zimnej sezóny. Okrem niekoľkých párov lyží a snowboardov pojmú aj paličky na zjazdové lyžovanie, prilby na snowboard, zjazdové lyžiarky a ďalšie príslušenstvo, ktoré by inak zaberalo miesto v kufri. Lyže nie je potrebné do boxu nijako upínať a celý jeho obsah je uchovaný v suchu, čistote a v bezpečí pred zrakmi zlodejov. Nie vždy sa však do boxu zmestia bežecké lyže, preto je vhodné vopred porovnať ich dĺžku so zamýšľaným modelom boxu.

Strešný box rakva na lyže na strechu auta, auto
Takzvaná „rakva“ čiže strešný box (autobox) pojme takmer všetko zimné vybavenie, navyše aj mimo zimu nájde využitie ako dodatočný batožinový priestor.

Tu rozhodne platí priama úmera ceny a kvality, za viac peňazí dostanete okrem lepších materiálov aj rafinovanejší upínací mechanizmus na strechu alebo viacbodové zamykanie. Strešné boxy nájdu uplatnenie aj mimo zimné obdobie, kedy poslúžia ako záložný batožinový priestor. Máme totiž nielen strešné boxy na lyže, ale tiež napríklad na kočíky. Pokiaľ vás zaujímajú podrobnejšie informácie k výberu strešného boxu, prečítajte si nášho sprievodcu Ako vybrať strešný box.

i Výhody:
 • Univerzálne použitie
 • Neobmedzujú výhľad
 • Neobmedzujú prístup do batožinového priestoru
 • Objem 270 – 650 l
 • Vysoká nosnosť 50 – 75 kg
 • Ochrana batožiny pred poškodením
Nevýhody:
 • Vyšší aerodynamický odpor
 • Náročné na uskladnenie

Aký strešný box si vybrať?

Pri výbere strešného boxu sledujte tieto parametre:

 • Veľkosť a objem boxu
 • Nosnosť
 • Systém zamykania

Ak ste rozhodnutí zaobstarať si strešný box, v prvom rade je potrebné zamyslieť sa nad tým, čo budete prevážať. Z hľadiska objemu môžeme strešné boxy rozdeliť na menšie, s objemom od 270 litrov, a väčšie, ktoré pojmú až 650 litrov nákladu.

Zamykanie strešného boxu
Pri výbere strešného boxu vyžadujte kvalitný systém zamykania.

Rozmery a nosnosť

Podstatné sú však tiež rozmery – na prevoz lyží, snowboardov alebo bežiek zvoľte tzv. dlhé strešné boxy, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 235 cm. Zvyčajne bývajú nižšie, čo tiež v porovnaní s krátkymi modelmi znamená lepšiu aerodynamiku. V tomto prípade je nutné vziať do úvahy aj rozmery strechy, aby autobox nebol príliš dlhý a neobmedzoval prístup do kufra. Do krátkych boxov (dĺžka cca 130 cm) ľahko uložíte napríklad batožinu alebo detský kočík. 

Okrem veľkosti boxu je ďalším smerodajným údajom jeho nosnosť, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 75 kilogramov. Ani tu však nesmieme zabúdať na vlastnosti vozidla a maximálne zaťaženie strechy, ktoré by sme nemali prekročiť. Pre istotu si tento údaj pred kúpou strešného boxu overte.

Nezabudnite na zabezpečenie obsahu

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam spôsobeným vykradnutím boxu, dbajte pri výbere na to, aby bol vybavený kvalitnými zámkami. V najlepšom prípade voľte boxy s viacbodovým centrálnym zamykaním. Vybrať si môžete aj spôsob otvárania, v ponuke sú boxy buď s obojstranným, alebo bočným (pravostranným) otváraním.

Obojstranné otváranie strešného boxu
Niektoré strešné boxy disponujú obojstranným otváraním.

Montáž strešného boxu

Pri montáži strešného boxu sa nezaobídete bez priečnikov, ktoré sa inštalujú buď priamo na strechu, alebo na pozdĺžne strešné nosiče, tzv. hagusy. Dbajte hlavne na to, aby bol strešný box dobre umiestnený a pripevnený. Lacnejšie modely sa k nosičom pripevňujú pomocou oceľových strmeňov a skrutiek, drahšie strešné boxy väčšinou disponujú rýchloupínacím systémom, ktorý výrazne zjednodušuje montáž.

Základom bezpečnej inštalácie boxu je aj jeho správne umiestnenie na streche auta. Box na lyže by mal byť pri pohľade spredu umiestnený na stredu, zároveň by nemal presahovať strechu auta ani v prednej, ani v zadnej časti (nutné zvoliť vhodnú veľkosť boxu). Ak si chcete zabezpečiť pohodlné otvorenie piatych dverí, najmä ak sa celé vyklápajú nahor, posuňte box pri inštalácii mierne dopredu.

Rýchloupínanie strešného boxu
Systém rýchloupínania uľahčí inštaláciu strešného boxu.

Praktické rady

 • Pri ukladaní vecí do boxu myslite na ich správne rozloženie – ťažké veci ukladajte na dno do stredu boxu, ľahšie predmety hore a do strán
 • Náklad by sa vo vnútri boxu nemal voľne pohybovať, odporúčame upevniť ho pomocou popruhov
 • Nezabudnite, že strešný box mení jazdné vlastnosti vozidla, prispôsobte teda tejto skutočnosti rýchlosť aj spôsob jazdy
 • Samotný box môžete zabezpečiť pomocou poťahov, ktoré zaistia jeho ochranu pred poškriabaním a nečistotami
i Mohlo by vás zaujímať:

Či už pri vašej ceste na hory využijete strešný box, klasický nosič lyží, alebo len vak, vždy sa držte rád uvedených v článku. Správne upevnenie a uloženie vašej lyžiarskej výbavy je dôležitým faktorom pre jej bezpečnú prepravu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB32