Obnoviť stránku

Nízky tlak a jeho vplyv na náš život

Aktualizované

Nízky krvný tlak, inak tiež hypotenzia, nie je pre náš život tak závratná zdravotná komplikácia ako jeho opak, vysoký krvný tlak. Aj v tomto prípade sa však môžeme stretnúť s ťažkosťami v podobe mdlôb, ktoré nám môžu život značne skomplikovať. Poďme sa pozrieť na niektoré prejavy nízkeho tlaku a tipy, ako liečiť nízky tlak a predísť tak komplikáciám, ktoré prináša.

Nízky krvný tlak meranie

Nízky tlak a jeho vplyv na náš život – OBSAH:

Ideálne hodnoty krvného tlaku

Pri meraní tlaku rozoznávame dve hodnoty – systolickú (hornú) a diastolickú (dolnú). Číslo systolického tlaku je pre nás dôležitejšie. Hovorí nám akou silou srdce pracuje a pumpuje krv do tepien. Číslo diastolického tlaku naopak ukazuje akou silou srdce „nasáva“ neokysličenú krv. Poukazuje tým tak na stav tepien. Jeho výška môže teda s pribúdajúcim vekom stúpať. Krvný tlak zdravého dospelého človeka sa pohybuje okolo 120/80. Hodnoty pod 100/65 už značia tlak nízky. V otázke ideálneho krvného tlaku by sme ale mali brať do úvahy aj vek a zdravotný stav.

  • Dojčatá – 80/40
  • Deti – 110/70
  • Dospelí – 120/80
  • Diabetici – 130/80
  • Ľudia s ochorením obličiek – 110/80

Ako si krvný tlak správne merať?

Či už nás trápia problémy s tlakom alebo nie, v každom prípade je dobré si ho občas nechať premerať lekárom alebo aspoň doma pomocou tlakomerov, ktoré sú dnes už bežne dostupné. Pred samotným meraním tlaku, a samozrejme aj bezprostredne pri ňom, by sme mali byť v pokoji. Ideálne je aj meranie v rovnakom čase, vždy ráno a večer. Pri meraní krvného tlaku sedíme pohodlne s podopretým chrbtom a rukou. Strážime aj tepovú frekvenciu, ktorej ideálna hodnota by mala byť 70 až 80 tepov/min. Viac o správnom postupe pri meraní krvného tlaku sa dočítate v našom článku Ako merať tlak (TIPY A TRIKY).

Dedičné dispozície
K nízkemu tlaku môžu prispieť tiež genetická dispozícia.

Koho sa nízky tlak týka a aké sú jeho príčiny?

Na otázku, čo znižuje krvný tlak, nie je jednoznačná odpoveď. S nízkym krvným tlakom sa prekvapivo najčastejšie stretávajú mladé ženy. Dôvody na to nie sú ale bohužiaľ úplne jednoznačné, s najväčšou pravdepodobnosťou sú na vine genetické predpoklady či telesná stavba. Ďalej môže byť nízky tlak spojený s užívaním niektorých liekov, podvýživou alebo nedostatočným pitným režimom. V horších prípadoch môže byť predzvesťou ochorenia srdca, problémov so štítnou žľazou, ale aj nádorových ochorení. Nízky krvný tlak sa môže prejaviť aj v tehotenstve. V tomto prípade je rizikový najmä pád a následné poškodenie plodu v dôsledku mdlôb.

i

Vedeli ste, že odporúčanie o pití čiernej kávy na zvýšenie krvného tlaku je skôr mýtus? Tlak sa vám síce rýchlo krátkodobo zvýši, avšak jeho následné opätovné zníženie je potom ďaleko horšie.

Prejavy nízkeho tlaku

V dôsledku nízkeho krvného tlaku nie je mozog dostatočne prekrvený a okysličený. Nemusíte mať strach, nejde o žiadne život ohrozujúce stavy. Prejaviť sa to môže najmä únavou a ospalosťou, škvrnami pred očami, bolesťou alebo motaním hlavy, pocitmi na odpadnutie, závratmi, hučaním v ušiach, zahmleným videním, rýchlym a plytkým dýchaním, nadmerným potením, ale aj zimomravosťou alebo studenými končatinami.

Nízky krvný tlak
Jedným z prejavov nízkeho krvného tlaku môže byť bolesť hlavy.

Nízky tlak a jeho následky

V prípade, že sa u nás nízky tlak prejaví, rizikové môže byť príliš rýchle vstávanie a zmeny nízkych a vysokých teplôt, ako v miestnostiach, tak aj vonku. Srdce začne biť rýchlejšie a v dôsledku toho si nestihne medzi jednotlivými tepmi nasať potrebné množstvo krvi na krvný obeh. Rýchle zníženie tlaku tak môže spôsobiť až bezvedomie. Pokiaľ teda pociťujete motanie hlavy, závraty a ďalšie príznaky, mali by ste si čo najrýchlejšie ľahnúť alebo aspoň sadnúť, aby nedošlo k strate vedomia.

i

Tzv. „syndróm bieleho plášťa“ môže mať naozaj vplyv na to, že pri každej návšteve lekára sú hodnoty krvného tlaku podstatne vyššie ako v domácom prostredí. Podľa štúdií sa to týka 15 až 30 % pacientov.

Ako prirodzene nízky tlak zvýšiť?

Oproti vysokému tlaku, na ktorý sa bežne predpisujú rôzne druhy liekov, liečime nízky krvný tlak skôr konzervatívnou formou. Je teda vhodné zamerať sa najmä na správnu životosprávu. V prvom rade je dôležitý pravidelný pohyb. Striedanie studenej a teplej vody v sprche nám pomôže nielen z hľadiska otužovania, no najmä sa tým rozprúdi celý obehový systém. Ďalej je dôležité dodržiavať pitný režim, ideálne aspoň 2,5 l tekutín denne. Či už sedíte alebo ležíte, snažte sa vstávať pomaly. A nakoniec, čo sa stravy týka, aj keď sa väčšinou odporúča opak, ľuďom s nízkym tlakom pomáha zvýšená konzumácia soli, ďalej cesnaku, vitamínu C a B12, čierneho alebo zeleného čaju, môžete vyskúšať zaradiť do jedálnička napríklad aj viac hrozienok a mandlí, červenej repy, granátového jablka, sladkého drievka a rozmarínu.

i Mohlo by vás zaujímať

Ak sa u vás nízky tlak objaví náhle, určite situáciu konzultujte so svojím praktickým lekárom. Ak máte nízky krvný tlak dlhodobo, najlepším pomocníkom je zdravá životospráva. Vyvážený jedálniček, dostatok tekutín a niekoľko hodín aktívneho pohybu týždenne dokážu prirodzenou cestou hodnoty krvného tlaku upraviť. Nezabúdajte ani na pravidelné meranie krvného tlaku, nech o ňom máte dokonalý prehľad.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB09