Obnoviť stránku

Veľký test SSD: Hľadáme najlepší SSD disk na trhu

Recenzia

Aktualizované

Vo veľkej porovnávacej recenzii si predstavíme 8 lacných SSD diskov. Okrem kúskov zavedených výrobcov, ako je napr. Samsung, si preklepneme aj zástupcov menej známych značiek. Testy vám poskytnú prehľad o cene, výkone a ďalších parametroch vybraných diskov. Chcete vedieť, aký je najlepší SSD disk roka 2018, prípadne aký SSD disk kúpiť?

Velký test SSD

Veľký test SSD diskov – OBSAH

  1. Prehľad testovaných SSD diskov
  2. Test najlepších SSD – metodika
  3. Testy SSD v PC Mark 8 – celkové skóre
  4. Priepustnosť pri testoch SSD v PC Mark 8
  5. Testovanie SSD skrz Anvil – celkové skóre
  6. Testovanie SSD skrz Anvil – IOPS
  7. Výsledky testov SSD v HD Tune – zápis
  8. Výsledky testov SSD v HD Tune – náhodný prístup
  9. IO Meter – testovanie SSD v troch úrovniach záťaže
  10. Záver a zhodnotenie veľkého testu SSD

Prehľad testovaných SSD diskov

Aký SSD disk je najlepší? Než sa pustíme do samotného testovania, poďme si predstaviť modely zaradené do recenzie. Do testu sme vybrali tie najpopulárnejšie SSD disky súčasnosti naprieč hlavnými i menej známymi výrobcami. Kým ADATA Ultimate SU800 predstavuje lacný SSD disk, drahšie disky zastupuje napríklad Kingston HyperX Savage. Má cena hlavné slovo, keď príde na kvalitu a vlastnosti?

Názov diskuKapacita (GB)Sekvenčné čítanie (MB/s)Sekvenčné zápis (MB/s)IOPS čítanieIOPS zápisRadičNANDCena
ADATA Ultimate SU80025656052080 00085 000SMITLC60,90,–
Crucial MX50025056051095 00090 000SMITLC63,90,–
Intel 545s25655050075 00085 000SM22593D2 TLC65,90,–
Kingston SSDNow UV40024055050090 00025 000Marvell 88SS1074TLC127,90,–
Kingston HyperX Savage240520510100 00089 000Phison PS3110-S10MLC137,90,–
SanDisk SSD Plus24053044082 00039 000SMITLC69,90,–
Samsung 850 EVO25054052094 00093 000MGXTLC159,–
WD Blue25055052595 00081 000Marvell 88SS1074TLC67,90,–

Test najlepších SSD – metodika

Testovanie SSD diskov som kvôli úspore času vykonával na dvoch PC zároveň. Testy bežali na čistom systéme s minimom inštalovaných programov. Hoci je to samozrejmé, pre istotu dodám, že testované SSD disky neslúžili ako systémové. Kvôli validite testu som vopred overil, že oba PC dávajú totožné výsledky. Pri testovaní si tiež zakladám na opakovaní všetkých testov, aby som vylúčil náhodné výsledky a spravodlivo z testu určil najlepší SSD disk.

Testovacie zostavyZostava č. 1Zostava č. 2
ProcesorAMD Ryzen 1600Intel Celeron G3900
Základná doskaAsus B350-F GamingAsus Maximus IX Apex
Operačná pamäť2× 8 GB G.SKILL 32001× 8 GB G.SKILL 3200
ZdrojCorsair RM850xEvga 850W

SSD disky som testoval bežnou súpravou testov. Na ilustráciu som zvolil iba tie testy, pri ktorých je pri preverovaných diskoch viditeľný rozdiel. Z tohto dôvodu som vyradil výsledky z CrystalDiskMarku, pretože v ňom prakticky všetky testované SSD disky dosiahli hodnoty zdôrazňované výrobcami.

Testy SSD v PC Mark 8 – celkové skóre

PC Mark 8 je verejnosťou a recenzentmi veľmi obľúbený, a to z jednoduchého dôvodu: jeho výsledok je totiž priemer výsledkov z rôznych podtestov. To zabezpečí, že výsledné skóre sa rovná celkovému výkonu daného SSD disku.

Test SSD v PC Mark 8 – Celkové skóre

Výsledky všetkých SSD diskov v teste PC Mark 8.

Ako vidno z grafu vyššie, rozdiel medzi najlacnejším SSD diskom a jeho drahším ekvivalentom je viac-menej zanedbateľný, väčších rozdielov si všimneme až v ďalších testoch.

Priepustnosť pri testoch SSD v PC Mark 8

V tejto disciplíne meriame priepustnosť daného SSD disku. Jednoducho povedané: meriame, koľko dát môže daným diskom „pretiecť“ (tzn. neriešime rýchlosť).

Test SSD v PC Mark 8 – Dátová priepustnosť
Testy dátovej priepustnosti SSD diskov v benchmarku PC Mark 8.

Tu je vidieť, že najlepší SSD disk podľa internetových diskutérov a laikov (Samsung 850 EVO) na lacnejšie SSD disky vcelku stráca a všetko teda nie je tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať. S prihliadnutím na predošlý test zatiaľ vychádza veľmi dobre Crucial MX500.

Testovanie SSD skrz Anvil – celkové skóre

Aj ďalší použitý test ukazuje celkové skóre, ktoré je vypočítané na základe jednoduchých testov (napr. sekvenčné čítanie/zápis, náhodné čítanie/zápis veľkých i malých súborov). Ide o rozšírenejší variant CrystalDiskMarku, čo sa týka možností testovania SSD diskov.

Test SSD v Anvil – Celkové skóre
Celková skóre testovaných SSD diskov podľa benchmarku Anvil.

Výsledky tohto testu už začínajú medzi SSD diskami ukazovať väčšie rozdiely. Skóre nad 4 500 bodov je dostatočné a môžeme povedať, že daný disk nebude úplný prepadák.

Testovanie SSD skrz Anvil – IOPS

V ďalšom grafe z testu SSD diskov si môžete všimnúť skutočných nameraných hodnôt IOPS čítania a zápisu. Tie vo väčšine prípadov nezodpovedajú hodnotám, ktoré výrobcovia SSD diskov udávajú. Tento fakt si môžete ľahko overiť kontrolou hodnôt v úvodnej tabuľke.

Test SSD v Anvil – IOPS
Výsledky porovnávaných SSD pri čítaní v teste Anvil.
Test SSD v Anvil – IOPS
Výsledky porovnávaných SSD pri zápise v teste Anvil.

V tomto teste je druhým najlepším SSD diskom opäť Crucial MX500 – na prvom mieste je potom obľúbený Samsung 850 EVO. Tu je vidieť, ako najlacnejšie SSD disky strácajú na svojej nie o veľa drahšej konkurencii.

Výsledky testov SSD v HD Tune – zápis

Dôvod prezentácie skutočne nameraných hodnôt zápisu je jednoduchý. Dochádza tu totiž na lámanie chleba, jednoducho povedané, práve v tejto disciplíne sa začíname odchyľovať od onoho „up to“ (teda maximálne hodnoty uvádzané výrobcom, ktoré možno ľahko namerať v CrystalDiskMarku). To znamená, že sa naopak blížime k reálnej situácii, v ktorej bude SSD disk používaný. Môže ísť o situácii, kedy bude disk viac zaplnený, prípadne kedy bude dlhšiu dobu v záťaži (a dosiahnuť takéto situácie v reáli nie je zložité). Test HD Tune beží na prázdnom a neformátovanom disku, takže na výsledky testu SSD nemá vplyv systém súborov ani systém samotný. Zameriame sa predovšetkým na zápis, pretože čítanie dát nie je pre disk náročné.

Test SSD v HD Tune – zápis
V grafe môžete vidieť namerané priemerné hodnoty pri zápise dát na celý disk pri teste SSD diskov HD Tune.
Test SSD v Test SSD v HD Tune – zápis
V tomto grafe z testu SSD diskov HD Tune sú minimálne namerané hodnoty, teda hodnoty, ktoré by nás mali zaujímať, pretože pôjde v daný okamih o „bottleneck“ čiže úzke hrdlo.

Tu je vidieť sila diskov s pamäťovou technológiou MLC NAND. Túto disciplínu jasne vyhral Kingston HyperX Savage. Pokiaľ tento SSD disk z tabuľky pomyselne vyškrtneme, zostanú mám lacnejšie disky s TLC NAND pamäťami, pri ktorých môžeme aj napriek veľmi podobný princíp fungovania uvidieť zásadné rozdiely. Tu je najlepší SSD disk Samsung 850 EVO a hneď za ním Crucial MX 500. Najlacnejší SSD disk v podobe SanDisk SSD Plus bohužiaľ opäť pohorel.

Výsledky testov SSD v HD Tune – náhodný prístup

Niektorí čitatelia teraz budú správne namietať, že SSD si predsa kupujeme kvôli prístupovej dobe. Áno, je to tak, obrovská, dalo by sa povedať najväčšia výhoda SSD diskov totiž spočíva vo veľmi krátkej prístupovej dobe. Z tohto dôvodu som do ďalšieho grafu dal maximálne namerané hodnoty prístupových dôb v teste SSD diskov (v programe HD Tune, kde sa testujú náhodné prístupy naprieč celým diskom).

Test SSD v Test SSD v HD Tune – náhodný prístup
Najvyššie namerané hodnoty zápisu v HD Tune pri teste SSD.
Test SSD v HD Tune – náhodný prístup
Najvyššie namerané hodnoty čítania v HD Tune pri teste SSD.

Na pomyselnom stupni víťazov sa nachádza jediný MLC disk (HyperX Savage), obľúbený Samsung EVO a veľmi často prehliadaný, z môjho pohľadu však najlepší SSD disk z tých najlacnejších, a to WD Blue. Ten bol veľkým prekvapením naprieč testami, viac sa dozviete v závere.

IO Meter – testovanie SSD v troch úrovniach záťaže

A testy stupňujeme, ďalší na rade je test, v ktorom sa ešte viac dostaneme na kobylku testovaným SSD diskom. Opäť nás tu zaujíma prístupová doba, a to v 3 scenároch. Prvý scenár simuluje disk takmer bez záťaže (rôzna súprava testov, vždy len jeden prístup).

Test SSD v IO Meter
Výsledky testu SSD v benchmarku IO Meter pri zanedbateľné záťaži – priemery nameraných hodnôt.
Test SSD v IO Meter
Výsledky testu SSD v benchmarku IO Meter pri zanedbateľnej záťaži – maximálne namerané hodnoty.

Druhý test už sa blíži reálnemu použitiu, kedy je na testovaný SSD disk pristupované až 64× v jednej chvíli. Niekto namietne, že je to príliš, ale s tým nemôžem súhlasiť. Uvážte, čo bežne robíte na PC: minimálne vám na ňom beží systém, ďalej určite používate internetový prehliadač, niekedy Skype, občas pracujete s dokumentmi. A to všetko naraz. Takže v súčte ide o niekoľko programov, z ktorých každý si potrebuje občas „siahnuť na disk“.

Test SSD v IO Meter
Priemerné namerané hodnoty pri teste SSD skrz IO Meter pri záťaži podobnej tej každodennej.
Test SSD v IO Meter
Maximálne namerané hodnoty pri teste SSD skrz IO Meter pri 64 súčasných prístupoch.

A nakoniec „zabijak SSD“ QD256, teda 256 rôznych prístupov na disk. Tu sa ukáže čo v testovaných SSD diskoch skutočne je.

Test SSD v IO Meter
Náročný test SSD – priemerné namerané hodnoty pri 256 súčasných prístupoch.
Test SSD v IO Meter
Náročný test SSD – najvyššie namerané hodnoty pri 256 súčasných prístupoch.

Tieto testy len potvrdzujú to, čo ste čítali a videli vyššie. Najlacnejší SSD disk v podobe SanDisk Plus bol v teste absolútny prepadák. Zvyšné SSD disky majú výsledky viac-menej vyrovnané a nie sú medzi nimi zásadné rozdiely. Teda až na o niečo väčšiu stratu Kingstonu UV400 v priemernej hodnote a s ADATA SU800 potom v najvyššej nameranej hodnote. Najvyššia nameraná doba, ktorá nie je na grafe vidieť, bola 106 ms pri Inteli a 21 ms pri Kingstone.

Záver a zhodnotenie veľkého testu SSD

Aký SSD vybrať? Na problematiku existujú dva rôzne uhly pohľadu. Prvý pohľad je z pozície človeka, ktorý vie, kde sa počítač zapína a čo približne je SSD. Takýto používateľ sa bude pri rozhodovaní riadiť cenou. Pri pohľade na výsledky vám dám iba jednu radu: nekupujte lacný SSD disk SanDisk SSD Plus, pretože bol v každom teste posledný, v niektorých prípadoch bola jeho strata priepastná.

Pri ďalších lacných SSD diskoch sú výsledky dosť vyvážené. Avšak platí tu, že pokiaľ si kupujúci priplatí, dostane viac: za pár eur naviac oproti SanDisk už dostane veľmi slušný SSD disk ADATA Ultimate SU800. O ďalšie eurá navyše je cena dvoch kúskov, z ktorých môžete vyberať: WD Blue a Crucial MX500. To by bolo k hodnoteniu najlacnejších SSD diskov z nášho testu.

Testované SSD disky
Testované SSD disky.

Druhý pohľad je očami človeka, ktorý sa o problematiku aspoň trochu zaujíma. Takýto používateľ spravidla kompromisom neholduje. Pokiaľ sa radíte medzi ne, odporúčame siahnuť po najlepšom SSD disku nášho testu, a to Kingston HyperX Savage. Hlavný podiel na jeho víťazstve majú MLC pamäťové čipy, ktoré má ako jediný z nášho testu. Na rozdiel od ostatných diskov tak nepotrebuje na dosahovanie slušných výsledkov cache.

Čo povedať na záver? Je dôležité si uvedomiť, čo na danom PC alebo notebooku budete robiť. Ak PC bude slúžiť na prístup na internet, prokrastináciu na Facebooku či Skype a vybavovanie mailov, s pokojným svedomím môžete siahnuť po ktoromkoľvek SSD disku z nášho testu. Odporúčame sa však vyhnúť modelu SanDisk SSD Plus, ktorý neponúka cez svoju nízku cenovku príliš dobrý pomer ceny a výkonu.

i Z hardvérového magazínu by vás tiež mohlo zaujímať:

Iná situácia nastáva, pokiaľ budete na danom PC alebo notebooku vytvárať obsah (nemyslím písanie blogu). V tej chvíli môžete naraziť na limity jednotlivých SSD a neostane vám než sa pozrieť na SSD s cenami pokojne o 50 % vyššími. A v tej chvíli prichádza práve okamih na najlepší SSD disk testu – HyperX Savage. Ten vám ponúkne dostatok výkonu na väčšinu činností.

A pre ultra náročných používateľov, ktorí chcú po večeroch na PC renderovať Avatara 2, tu bohužiaľ nič nemám. Tí sa budú cenovo pohybovať úplne inde.

Teraz by vám už malo byť jasné, ktorý kúsok možno považovať za najlepší SSD disk nášho testu a tiež či sa vám do neho oplatí investovať. Nákup lacných SSD diskov je s prihliadnutím na ich cenu veľmi lákavý, najprv ale zvážte, či nižšia rýchlosti za nižšiu cenu naozaj stojí.

Jiří Pitek

Jiří Pitek

Volám sa Jiří Pitek, ľudia pohybujúci sa na internetových fórach mňa môžu poznať pod prezývkou Python.P. Mám rád veľmi tiché PC, preto sa venujem prevažne nápadom a riešeniu, ako PC čo najviac stíšiť, takže sa nevyhnem ladeniu, skúšaniu a úpravám všetkého druhu. Pri tomto vznikol aj záujem o SSD a overclocking predstavujúci neoddeliteľnú súčasť toho, ako z PC vyťažiť maximum a pritom neohluchnúť.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03