Obnoviť stránku

Najlepšie outdoor hodinky

Aktualizované 3 • Autor: Rungo.cz

Outdoorové hodinky sú skvelým spoločníkom na výpravách do prírody, horských túrach alebo napríklad na ceste okolo sveta. Ponuka v tomto segmente je naozaj široká a svojho favorita si nájde ako drsný zálesák, tak aktívna a na štýl zameraná žena. O čo väčší výber ale je, tým ťažšie je vedieť, čo hľadám. Poďme si teda predstaviť niekoľko modelov rôznych značiek.

Najlepšie smart hodinky – OBSAH

  1. Čo všetko dokážu smart hodinky
  2. S Garminom do prírody. Čo dokážu?
  3. Suunto rozhodne nestoja vzadu
  4. Polar: fínsky držiak sa v prírode nestratí
  5. A čo napríklad taký Honor? Má čo do prírody ponúknuť?

Čo všetko dokážu smart hodinky?

Smart hodinky ponúkajú veľa užitočných funkcií, ktoré môžu uľahčiť pohyb v neznámom teréne, presne zaznamenať trasu vašej expedície a presnú polohu zaujímavých miest, pomoc s predpoveďou počasia alebo upozorniť na blížiacu sa búrku. Samozrejmosťou je jednoduché prepojenie s inteligentným telefónom, presné meranie pomocou GPS, citlivý kompas a solídna výdrž batérie. Užitočným doplnkom potom môže byť napríklad barometrický senzor na presné meranie nadmorskej výšky a atmosferického tlaku na sledovanie a predpoveď počasia alebo optické meranie tepu a okysličenie krvi. Čerešničkou na torte potom bývajú funkcie ako bezkontaktné platby, prehrávač hudby alebo solárne dobíjanie batérie.

S Garminom do prírody. Čo dokáže?

Garmin Fenix 6: etalón inteligentných outdoorových hodiniek

Skutočným etalónom segmentu inteligentných outdoorových hodiniek s GPS je rad Garmin Fenix 6. Aktuálne ponúka už šieste pokračovanie úspešnej série smart watch, ktoré predstavujú tie najlepšie technológie, funkcie a materiály na trhu. Garmin Fenix je všešportový univerzál s výdržou batérie, ktorá uspokojí aj tých najväčších ultra vytrvalcov a objaviteľov. Kapacitu batérie navyše dokáže pri modeli Solar podporiť solárne dobíjanie a výdrž sa tak môže predĺžiť na hodnoty, ktoré vám umožnia napríklad obehnúť republiku.

Základný model vie v nastavení s maximálnou presnosťou GPS zaznamenávať vašu trasu po dobu úctyhodných 50 hodín alebo dokonca 120 hodín pri modeli 6x. Model Solar potom dokáže túto dobu predĺžiť až na 148 hodín. A keby to náhodou nestačilo, sú k dispozícii ďalšie dva režimy záznamu GPS, ktoré zaznamenajú vaše putovanie s celkovou dĺžkou neuveriteľných 34 dní pri základnom modeli, 80 dní pri modeli 6x a 120 dní pri modeli Solar. A ako všetci vieme z príbehov pána Verna, za 80 dní sa dá celkom pohodlne obísť svet.

Garmin Fenix 6 merajú a zaznamenávajú nielen vašu trasu, ale nájdete pri nich skvelé mapové a navigačné funkcie alebo plánovanie trás, ktoré vyzerajú na kvalitnom farebnom displeji úžasne. Vzhľad máp si môžete dokonca vylepšovať v nastavení, kde je možné voliť medzi denným, nočným, vysokým a nízkym kontrastom alebo dokonca námorným motívom. Mapy si tak môžete prispôsobiť aktuálnej situácii, a to dokonca aj v priebehu merania alebo navigácie. V práci s mapou patrí Garmin Fenix k absolútnej špičke a pri iných značkách budete len ťažko hľadať podobnú kombináciu kvalitného zobrazenia mapových podkladov, výdrže batérie a pevnej konštrukcie.

Ďalšou veľmi užitočnou funkciou v mapách je zobrazenie populárnych trás na jednotlivé športy. Ide o takzvané heatmaps, kde farebná škála ukazuje, ako často sú dané úseky alebo trasy využívané. Predstavte si, že si chcete ísť na dovolenke zabehať, ale nepoznáte miestne trasy. Stačí pár ťuknutí a Garmin Fenix vám priamo na displeji ukáže, kde najčastejšie behá miestna komunita, a potom už si len stačí vybrať. Samozrejme si do smart watch môžete nahrať aj konkrétnu trasu a nechať sa navigovať a viesť. 

Garmin Fenix; outdoor smart hodinky Garmin Fenix; outdoor smart hodinky Garmin Fenix; outdoor smart hodinky Garmin Fenix; outdoor smart hodinky

Pri nahratých trasách využijete najmä v horách funkciu ClimbPro, ktorá prehľadne a v grafickej podobe ukazuje, aké prevýšenie vás čaká, ako rýchlo sa vám darí stúpať alebo naopak zostupovať do údolia. Plánovanie príchodu na horskú chatu tak bude oveľa presnejšie a príjemnejšie. Funkciu heatmap nájdete aj pri iných značkách a dobre s ňou pracuje napríklad Suunto. Garmin vsádza na dobrú použiteľnosť softvéru na prácu mapou, skvele čitateľný displej a výdrž batérie. Táto kombinácia vám umožní objavovať nové trasy a preskúmavať neznáme oblasti.

Nespornou výhodou Garmin Fenix je možnosť používateľského nahrania nových aplikácií, dátových polí alebo vzhľadu ciferníkov. Garmin dlhodobo ťaží z otvorenej platformy, kam môžu svoje aplikácie dodávať aj externí vývojári a doplniť tak softvér hodiniek o ďalšie zaujímavé funkcie a vylepšenia. Určite môžeme byť radi, že medzi popredných vývojárov doplnkov pre Garmin patria aj Česi, ktorí majú zastúpenie medzi najpopulárnejšími vzhľadmi ciferníkov alebo dátových polí. Možnosť nahrania nových aplikácií má celý rad modelov Garmin, ale pri Fenix ich využijete naozaj naplno a v dokonalom zobrazení na veľkom displeji.

i Mohlo by vás zaujímať

Garmin Fenix je bezpochyby pravý zálesák, ale ani v meste sa nestratí a dokáže vám spríjemniť život možnosťou bezkontaktných platieb alebo prehrávaním hudby do bluetooth slúchadiel. Senzor na optické meranie tepu dokáže nepretržite zbierať dáta o vašom stave a kondícii a na ich základe vyhodnocovať veľké množstvo parametrov, ktoré vám môžu pomôcť so zlepšením výkonnosti a prekonávaním osobných rekordov, ale aj so strážením správnej regenerácie alebo pitného režimu.

Podobná analytika je založená na kombinácii kvalitných senzorov a dobrého softvéru, ktorý sa stará o vyhodnotenie nazbieraných dát. Nejakú formu analýzy poskytujú snáď všetky značky, ale Garmin bol vždy priekopníkom, ktorý sa snaží neustále prinášať nové, dobre využiteľné informácie a podklady na kvalitný tréning. Analytické funkcie Garmin Fenix idú dokonca tak ďaleko, že dokážu automaticky vyhodnotiť priebeh vašej aklimatizácie na zmenu nadmorskej výšky alebo priemerné teploty. Nezabudnite tieto funkcie vyskúšať na vašej ďalšej výprave do hôr alebo púšte.

Garmin Instinct ponúkajú extrémnu odolnosť a spoľahlivosť

Garmin Instinct síce svojím retro vzhľadom pripomínajú hodinky z 90. rokov, ale ich extrémna odolnosť, spoľahlivosť, navigačné a športové funkcie a výdrž batérie sú vysoko cenené v outdoorovej komunite. Ide v podstate o model Fenix inkarnovaný do iného tela a tomu zodpovedá aj veľké množstvo funkcií, ktoré v Instinct nájdete. Keď bude potreba nájsť cestu nepriestupným terénom, môžete sa spoľahnúť na ich navigáciu alebo inteligentný kompas.

Na dlhších výpravách tiež určite príde vhod inteligentné upozornenie na možnosť búrok, presné časy východu a západu slnka alebo zobrazenie aktuálnych súradníc a možnosť uloženia záujmových bodov. Len teda proti Fenix budete musieť oželieť farebný displej a detailné mapové podklady.

Naopak výdrž batérie je podobne ako pri Fenix veľmi dobrá a mala by vám stačiť aj na výlety expedičného formátu. Pre naozaj dlhé výlety je možné prepnúť inteligentné hodinky do úsporného režimu merania, kedy sa výdrž batérie predĺži až na 40 hodín a rôzne režimy napájania využijete aj v bežnej prevádzke, kedy je možné počítať s kapacitou až 54 dní na jedno nabitie. Pri prieskume nových oblastí sa vždy hodí možnosť navigovať späť po vlastných stopách a určite nájdete využitie aj na funkciu merania plochy danej oblasti.

Pre horských turistov a bežcov je tu podobne ako pri Fenix možnosť zobrazenia výškového profilu vopred nahranej trasy, takže budete vždy presne vedieť, aký veľký kopec máte ešte pred sebou alebo koľko ďalších hrebeňov je potreba zdolať, než si budete môcť vychutnať čaj v závetrí horskej chaty. Garmin Instinct má barometrický senzor, vďaka ktorému dokáže nielen zobraziť presný atmosférický tlak, ale aj veľmi presne určí vašu aktuálnu nadmorskú výšku. Barometrický výškomer je možné nájsť aj pri iných modeloch a značiek a na skutočné outdoorové hodinky by mal byť samozrejmosťou. Oceníte ho najmä pri porovnaní s bežným meraním na základe GPS, kedy sa hodnota nastúpených metrov môže oproti skutočnosti líšiť aj o stovky metrov.

Garmin Instinct vie ponúknuť veľa funkcií aj pre športovo založených používateľov. Optický senzor dokáže nepretržite merať váš srdcový tep a v spojení s ďalšími hodnotami tak smart hodinky dokážu vyhodnotiť nielen efekt vašej tréningovej aktivity, ale napríklad aj kvalitu vášho spánku a regenerácie organizmu. Funkcia Body Battery vám jasne ukazuje, nakoľko je vaše telo pripravené na ďalší tréning alebo náročný deň v horách. 

Jak se dostat do Alzy: vstup na parkoviště Učebna Metro Jak se dostat do Alzy: vstup na parkoviště

Inteligentné hodinky dokážu merať aj mieru okysličenia krvi a určiť mieru vašej aklimatizácie na vyššiu nadmorskú výšku alebo vysoké teploty. Senzory aj analytický softvér sú takmer zhodné s modelom Fenix a Instinct tak trochu klame telom. Tvári sa ako postarší turista alebo poľovník, ale pritom sa dá plnohodnotne využiť na športový tréning alebo preteky. Pokiaľ hľadáte funkciami nabitý stroj s extrémnou odolnosťou a výdržou, ktorá vás nenechá na holičkách ani na naozaj dlhej a drsnej výprave, je Garmin Instinct zaujímavá možnosť.

Suunto rozhodne nestoja vzadu

Do boja o kráľa outdoorových hodiniek vždy prihovára aj fínske Suunto. Značka Suunto je naozajstná legenda preverená rokmi používania v drsných podmienkach, ale aj značka, ktorá neustále inovuje a posúva segment smartwatch vpred. Model Suunto 7 je skvelým dôkazom prepojenia kvalitných materiálov na vysokú odolnosť a modernej technológie na jedinečné funkcie. Avšak je to tiež ukážka toho, že keď sa značka pustí do niečoho prvýkrát, nemusí to vždy dopadnúť na výbornú.

Suunto je poctivá hodinárska firma, a to je poznať hlavne na samotnom vyhotovení smart watch, kde sú použité kvalitné materiály a atraktívny dizajn. Smart hodinky majú dotykový displej s jemným a dobre čitateľným zobrazením. Kapacita batérie je veľmi dobre porovnateľná s konkurenciou a ponúkne výdrž až 48 hodín bežnej prevádzky alebo 12 hodín v režime merania GPS. V úspornom režime potom výdrž smartwatch vzrastie na úctyhodných 40 dní.

O presnosť merania sa stará spoľahlivý GPS čip, ktorý vie využiť aj systém GLONASS na ešte väčšiu presnosť záznamu a z dostupných porovnaní je vidieť, že Suunto sa v pohode radí k špičke v obore. Súprava ďalších senzorov nepretržite zbiera údaje o nadmorskej výške, teplote, srdcovom tepe a atmosférickom tlaku. Optické meranie srdcového tepu beží nepretržite 24/7 a dokáže inteligentne vyhodnocovať ako efektivitu vášho tréningu, tak kvalitu vášho spánku. Podobne ako niektoré konkurenčné značky ponúka aj Suunto 7 možnosť prepojenia s rôznymi službami ako je Strava alebo Training Peaks, ktoré potom môžu poskytnúť ďalšie informácie na zlepšenie vášho tréningu.

GPS navigácia šport Suunto 7 gps navigácia

Suunto 7 ponúkajú ako jedny z mála na trhu systém Wear OS od Google, ktorý vám dáva prístup do celého ekosystému Android s nespočetným množstvom aplikácií a funkcií. A práve použitý systém a softvér všeobecne je Achillovou pätou modelu Suunto 7. Suunto sa s problémovým softvérom stretáva posledných pár rokov a napriek tomu, že sa snaží rýchlo reagovať a vylepšovať, stále sa objavujú niektoré prešľapy a nedoriešené veci. Konkrétne pri modeli Suunto 7 sa prejavuje trochu rozdvojená osobnosť, kde sa o bežnú prevádzku hodiniek stará systém od Google, ale pri prepnutí do tréningu prevezme kontrolu natívny softvér Suunto. Pre používateľov to potom znamená občas krkolomné ovládanie a tiež to, že zatiaľ nemôže upraviť aké údaje chce vidieť na tréningových obrazovkách.

Čo naopak funguje veľmi dobre sú mapové podklady a aplikácie. O navigáciu a orientáciu v neznámom teréne sa starajú detailné mapy, ktoré sa automaticky stiahnu do smart watch a fungujú aj v režime off-line bez nutnosti pripojenia k telefónu. Stiahnutie požadovanej mapy do hodiniek je síce trochu používateľsky neprívetivé, ale dá sa na to zvyknúť. Môžete si tak naplánovať výlet v neznámom teréne a plne sa spoľahnúť na to, že vás Suunto 7 dovedú k cieľu. Mapy je možné prepnúť do režimu HeatMap, ktorý ukazuje populárne trasy v danej oblasti. Nech prídete kamkoľvek, stačí jeden pohľad na smart hodinky a hneď budete vedieť, kam chodia miestni behať alebo jazdia na bicykli.

i

Viac informácií v recenzii Suunto 7.

Režim heat máp môžete dokonca nastaviť ako podklad na ciferník a smart hodinky vás tak budú neustále zvádzať k tomu, nech si vyskúšate populárne trasy, či už ste kdekoľvek. O zvukový sprievod k vašim výpravám sa dokonale postará hudobný prehrávač s kapacitou až 8 GB, do ktorého bez problémov uložíte tisíce skladieb alebo audiokníh. Vďaka integrácii na systém od Google môžete ľahko využívať aj aplikácie ako Spotify alebo Youtube Music a vytvárať si off-line playlisty a mobilný telefón nechať doma. A keď dorazíte do civilizácie, nie je nič jednoduchšie, než si pomocou bezkontaktných platieb Google Pay zaplatiť obed alebo cestovný lístok domov.

Polar: fínsky držiak sa v prírode nestratí

Svätú trojicu tradičných značiek športových a outdoor hodiniek môže smelo doplniť Polar. Tiež Polar pochádza z Fínska a vždy sa radil k špičke v meraní srdcového tepu a športových analytikov. Pozrieme sa na model Polar Grit X, ktorý dokazuje, že odolné outdoorové hodinky môžu mať aj príťažlivý dizajn vhodný na drobnejšie zápästia aktívnych žien a dievčat.

polar Grit X outdoor hodinky Polar Grit x nejlepší outdoor hodinky Polar Grit x odolné hodinky

Polar Grit X sú krásne hodinky, ktoré môžete bez obáv vziať na obchodné rokovanie, rovnako ako na výpravu do hôr alebo večernú lekciu jogy. Síce spĺňajú drsné vojenské štandardy, majú super odolné puzdro z nerezovej ocele a sú dostatočne vodotesné na plávanie a vodné športy (označenie 100M), ale stále vyzerajú skvele aj na drobnom zápästí.

A v slušnom kabátiku schovávajú aj poriadnu porciu športových funkcií. Nájdete tu cez 130 druhov aktivít a vyskúšať každú aspoň raz, to už je poriadna výzva aj pre skutočných športových nadšencov. Keď budete chcieť, dokážu sa v okamihu premeniť na vášho osobného kouča, ktorý vám vie naplánovať tréningy, ale aj dohliadnuť na dostatok odpočinku.

Softvér Polar dokáže navrhnúť aj základné tréningové plány alebo naplánovať ďalší vhodný tréning na zlepšenie vašej výkonnosti. Nejde síce o plnohodnotnú náhradu skutočného trénera a na dosiahnutie ambicióznych cieľov ako napríklad maratón pod tri hodiny je určite lepšie spoliehať na ľudské skúsenosti, ale ako motivačný prvok to funguje skvele a Polar Grit X vás rozhodne nenechá zaháľať. Polar Grit X vie dokonca určiť mieru regenerácie a otestovať vašu aktuálnu formu ako na beh, tak cyklistiku.

O nepretržitý monitoring vášho tepu sa stará presný optický senzor a ak potrebujete naozaj presné meranie v priebehu tréningov, je možné podobne ako pri konkurenčných značkách, pripojiť hrudný pás.

Polar Grit X vedia merať váš výkon pri behu a oproti konkurencii k tomu dokonca nepotrebujú pripojenie externých senzorov. Okamžite tak môžete vidieť hodnotu výkonu vo wattoch a vaše tréningy tak môžu získať novú dimenziu presnosti. Na horský beh alebo turistiku potom Polar Grit X ponúkajú funkciu HillSplitter, ktorá automaticky deteguje, či stúpate alebo klesáte a poskytuje relevantné údaje.

Ak pravidelne beháte opakované intervaly proti kopcu, môže to byť zaujímavá funkcia, ktorá za vás nielen počíta koľko intervalov máte za sebou, ale ukáže aj napríklad čas na jednotlivé úseky alebo rýchlosť stúpania v metroch za hodinu. Funkcia Training Load vám dokáže povedať, či trénujete v správnej intenzite na zvyšovanie výkonnosti alebo či vám hrozí pretrénovanie a hodinky tento údaj dokážu využiť na plánovanie ďalších aktivít. Unikátna je aj funkcia FuelWise, ktorá na základe merania dokáže navrhnúť optimálnu stratégiu na príjem energie a tekutín v priebehu dlhých aktivít. Už nikdy sa pri maratóne v horách nezabudnete včas napiť alebo doplniť energiu.

Suunto 7 aplikace Suunto 7 operační systém

Výdrž batérie je pri relatívne malom rozmere hodiniek veľmi dobrá a Polar Grit X s vami dokážu v tréningovom režime držať krok plných 40 hodín s najvyššou citlivosťou GPS a dokonca až 100 hodín v úspornom GPS režime. Osobný tréner, ktorý vie nielen posunúť vašu výkonnosť, ale tiež dobre vyzerá a veľa vydrží, to sú presne Polar Grit X.

A čo napríklad taký Honor? Má čo do prírody ponúknuť?

Od tradičných výrobcov a značiek sa pozrieme k producentom známym skôr na poli telefónov. Honor Watch GS Pro vie ponúknuť vysokú odolnosť, široké spektrum inteligentných funkcií a veľmi dobrú výdrž batérie. To všetko za dobrú cenu a so štýlových dizajnom, ktorý nikoho nenechá na pochybách, že les a hory sú vaša telocvičňa. Honor Watch GS Pro prešli drsnými testami a majú 14 vojenských certifikácií na odolnosť v nepriaznivých podmienkach. Sú vodotesné s označením 50M na bežné plávanie, odolávajú prachu, poškriabaniu a nárazom, extrémnym teplotám alebo napríklad soľnej hmle a vysokej vlhkosti, takže sa s nimi nemusíte báť ani v džungli alebo na pobreží oceánu.

Honor Watch GS Pro vydržia na jedno nabitie až 25 dní bežnej prevádzky a 48 hodín presného záznamu GPS alebo až 100 hodín GPS záznamu s optimalizáciou spotreby. Presnosť záznamu s GSP je ale tiež prvým bodom, kde sa môže prejaviť nižšia cena hodiniek a tým aj použitých komponentov. Oproti špičkovej konkurencii je presnosť merania nižšia najmä v sťažených podmienkach. Inteligentný kompas a barometrický výškomer sú potom skvelými pomocníkmi na orientáciu v teréne a hľadanie nových ciest. A keď náhodou zablúdite, Honor Watch GS Pro vás zavedú späť na cestu, a to dokonca bez nutnosti pripojenia k telefónu. Funkcia Route Back vás bezpečne dovedie na začiatok vašej cesty. Pokojne nechajte mobilný telefón doma a vydajte sa objavovať biele miesta na mapách.

Smart hodinky ponúkajú merania na viac ako 100 druhov športových aktivít, a to vrátane špecifického merania na lyžiarske disciplíny. Pre aktívnych bežcov je potom možné v kombinácii s natívnou aplikáciou dokonca zvoliť tréningový plán, ktorý vás posunie k novým osobným rekordom hneď na niekoľkých disciplínach a pokyny virtuálneho trénera môžete počúvať rovno zo vstavaného reproduktora v hodinkách.

O stráženie vašej aktuálnej výkonnosti a zdravia sa stará optický snímač srdcového tepu, ktorý vie merať aj saturáciu krvi a na základe nazbieraných údajov sledovať mieru regenerácie, efektivitu tréningu alebo napríklad kvalitu spánku. Bohužiaľ ani tu sa nedá spoľahnúť na vysokú presnosť snímača a hodnoty ako miera stresu alebo VO2max sú skôr orientačné. 

Samozrejmosťou je prepojenie s inteligentným telefónom a príjem upozornení priamo na hodinkách. Z hodiniek môžete rovno odbaviť aj hovor a nemusíte ani vyťahovať mobilný telefón. Určitou limitáciou Honor Watch GS Pro je fakt, že využíva uzavretý systém Lite OS, ktorý neumožňuje dohranie ďalších aplikácií, ale ani odbavenie notifikácií, ktoré je pri konkurencii bežné. Systém tiež nie je príliš často aktualizovaný a občas sa prejaví jeho pomalšia reakcia. 

i

Viac informácií v článku: Honor Watch GS Pro (PREVIEW).

Príjemným doplnkom je vstavaný hudobný prehrávač a úložisko na hudbu, podcasty alebo napríklad audioknihy. Vašu obľúbenú hudbu si môžete uložiť priamo do hodiniek a kapacita 4 GB vám dovolí uložiť až 500 skladieb, a to už je soundtrack na poriadnu expedíciu. Honor Watch GS Pro môžu byť zaujímavou alternatívou, kde je potreba zmieriť sa s niektorými kompromismi, zato ale s cenou až niekoľkonásobne nižšou, než pri špičkovej konkurencii.

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11