Kúzlo LED projektorov spočíva predovšetkým vo veľmi malých diódach. Vďaka nim totiž môžu videoprojektory s LED osvetlením
nadobúdať oveľa menšie rozmery a zároveň sú tiež oveľa menej hlučné. Okrem toho majú v porovnaní s ostatnými projektormi aj nižšiu
spotrebu a vyššiu životnosť.
Ešte než začnete s výberom konkrétneho projektora, je vhodné určiť si, kam sa vlastne chystáte LED projektor umiestniť. Najčastejšie sa stretávame s umiestnením na strop, na stôl a na zem.
LED projektor – výber podľa kontrastného pomeru
Kontrastný pomer, akým disponuje LED projektor vám napovie, aký veľký je rozdiel medzi najsvetlejším a najtmavším miestom. Čím vyšší pomer projektor má, tým jasnejšia bude biela a zároveň tmavšia čierna. Pokiaľ ale budete premietať v nezatmavenej miestnosti, výsledný kontrast to samozrejme zníži a čierna nebude taká tmavá. Všeobecne sa ale odporúča vyberať projektory s kontrastným pomerom 10 000 : 1 a viac.
Mini LED projektor
Ako už bolo spomenuté, LED projektor disponuje všeobecne oveľa menšími rozmermi než majú bežné projektory. Pokiaľ ale hľadáte projektor, ktorý sa vám naozaj pohodlne zmestí aj do menšej tašky alebo kabelky, odporúčame výber zamerať predovšetkým na mini LED projektory.
LED projektor s WiFi
LED projektor s WiFi umožní premietať obraz priamo z mobilu. Môžete si tak pomocou WiFi premietnuť napríklad mobilnú hru alebo video z YouTube. Taktiež pre čo najpohodlnejšie používanie sa vám určite môže hodiť, pokiaľ si nebudete musieť robiť starosti s ťahaním káblov.
Na čo sa zamerať, ak vyberáte LED projektor
Svietivosť
Svietivosť je asi jediným úskalím, ktoré môžete zaznamenať v prípade, že si vyberáte LED projektor. Väčšina ich totiž dosahuje hodnotu okolo 2000 lumenov, čo je vhodné predovšetkým do zatmavených miestností. Môžu vám teda poslúžiť napríklad ako domáce kino. Všeobecne pri svietivosti platí nasledujúce rozdelenie.
do 2 000 lumenov – sú vhodné do úplne zatmavených miestností s minimom osvetlenia.
2 000 – 3 000 lumenov – odporúčame skôr do menej presvetlených miestností.
nad 3 000 lumenov – poskytne veľmi dobre viditeľnú projekciu aj pri dennom svetle.
LED projektor a projekčná vzdialenosť, uhlopriečka a rozlíšenie
Ešte než sa pustíte vyberať LED projektor, zistite, do akej vzdialenosti od projekčného plátna alebo steny ho potrebujete umiestniť. Pokiaľ LED projektor umiestnite mimo jeho optimálnej projekčnej vzdialenosti, nedocielite dostatočne ostrý obraz. Všeobecne však môžeme povedať, že čím ďalej umiestnite projektor od plátna či steny, tým väčší bude výsledný premietaný obraz.
Projekčná vzdialenosť
Uhlopriečka obrazu
Vhodné natívne rozlíšenie
2 m
1 – 1,6 m
1 280 × 800 pixelov alebo vyššia
3 m
1,6 – 2,4 m
1 280 × 800 pixelov alebo vyššia (napríklad 1 080p)
4 m
2 – 3,2 m
1 920 × 1 200 pixelov alebo vyššia
5 m
2,5 – 4 m
1 920 × 1 200 pixelov alebo vyššia
LED projektor a pripojenie
Pred kúpou skontrolujte, či LED projektor disponuje aspoň jedným rovnakým obrazovým portom ako zariadenie, ku ktorému ho plánujete pripojiť. Pokiaľ tomu tak nie je, LED projektor k nemu nepripojíte. V prípade potreby pre vás máme samozrejme aj ponuku káblov k projektorom.
LED projektor a užitočné funkcie či vlastnosti
Diaľkové ovládanie umožní pohodlnú obsluhu a nastavenie projektora na diaľku.
Zabudované reproduktory ocenia najmä tí, ktorí plánujú premietať filmy a videá.
WiFi umožní bezdrôtovo prehrávať prezentácie, filmy a videá z počítača alebo z mobilu.
Vnútorná pamäť vám zabezpečí, aby ste mohli premietať priamo z projektora.
Čítačku pamäťových kariet využijete predovšetkým na premietanie fotografií priamo z karty vo fotoaparáte alebo kamere.
Integrovaná batéria vám zasa pre zmenu ušetrí hľadanie zásuviek a naťahovanie káblov.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.