Obnoviť stránku

Ako sušiť ovocie a zeleninu v sušičke na potraviny

Aktualizované

Máte veľkú úrodu ovocia a zeleniny a už neviete, čo s nimi? Okrem zavárania a zamrazenia môžete skúsiť tiež sušenie. S pomocou cenovo dostupnej domácej sušičky na ovocie a zeleninu je to veľmi jednoduché a vyžaduje to minimálne prípravy. Skúste to tiež, experimentujte a užívajte si lahodné domáce produkty, ktorým sa tie kupované nikdy nevyrovnajú! Okrem mäsa, húb a byliniek sa veľkej obľube teší aj sušenie paradajok v sušičke, sušenie ovocia, napríklad sušenie fíg alebo aj sušenie banánov v sušičke. Prečítajte si, ako pri sušení ovocia a zeleniny správne postupovať.

Ako sušiť ovocie v sušičke

Sušenie ovocia a zeleiny v sušičke – OBSAH

Ako sušiť paradajky v sušičke

Paradajky patria nielen medzi najobľúbenejší druh zeleniny a tiež najčastejšie pestovanou zeleninu na slovenských záhradkách. Preto je pravdepodobné, že práve týchto červených plodov budete mať nadbytok.

Sušené paradajky v sušičke – postup:

Vyberte paradajky zrelé, bez poškodenia a plesne či hniloby. Umyte ich a usušte. Odstráňte stopky, prekrojte ich na polovice a vydlabte z nich dužinu a semienka. Paradajky môžete aj posoliť, nie je to však nutné. Rovnako tak niektorí preferujú olúpanie paradajok, ide však o podstatne prácnejší variant, ktorý navyše nie je nevyhnutný. Môžete sušiť nakrájané polky či zvoliť menšie kúsky, ktoré skrátia potrebnú dobu na sušenie. Určite však v rámci jedného sušenie sušte rovnako veľké kusy, inak by tie väčšie neboli hotové a tie menšie by boli presušené.

i Dužinu a semienka odporúčame zmraziť a použiť do paradajkových omáčok, určite nič nevyhadzujte!

A čo so sušenými paradajkami? Môžete si ich nakoreniť a jesť ako chipsy pri televízore, my sme si však obľúbili tieto kúsky ponoriť do pohára s kvalitným horúcim olivovým olejom a bylinkami. Nielenže vydržia o to dlhšie, ale tá chuť si vás okamžite získa. Možno použiť do šalátov a nátierok, na ozdobu a pod.

Sušenie paradajok v sušičke
Sušené paradajky sú výborné naložené v oleji s bylinkami.

Ako sušiť huby

Huby sú ideálnou potravinou do sušičiek. Krátke obdobie zberu nás núti huby spracovať aj na ďalšie mesiace, aby sme si na nich mohli pochutnať aj mimo ich sezónu. Navyše do väčšiny jedál je treba len troška nasušených húb, aby jedlo dostalo tú správnu chuť, takže vám zásoby môžu vydržať až do ďalšieho zberu nasledujúci rok (usušené vydržia až niekoľko rokov).

Sušenie hríbov – postup:

Zdravé a očistené huby nakrájajte na niekoľko milimetrov hrubé plátky a skladajte do sušičky. Sušte po dobu až ôsmich hodín pri teplote 40 až 50 stupňov Celzia. Hotové huby budú chrastiť v pohári a na skus budú chrumkavé. Akonáhle ich prihodíte do polievky či namočíte vo vode, získajú opäť príjemnú mäkkú štruktúru a chuťovo sú takmer ako čerstvé.

Sušenie húb
Sušené huby oceníte napríklad v zemiakovej polievke aj počas zimných dní.

Ako sušiť marhule v sušičke

Marhule sú obľúbené vo svojej sušenej variante, ktorú doma urobíte bez nežiaducich aditív. Vyhnite sa kupovaným a drahým baleniam a urobte si jednoducho svoje vlastné. Stačí mať k dispozícii zrelé či ľahko prezreté zdravé plody marhúľ.

Sušenie marhúľ v sušičke – postup:

Marhule umyte a osušte, potom rozkrojte na polovice a odkôstkujte. Marhule sa spravidla krájajú len na polovice, nie je potrebné na menšie dieliky. Potom postupujte podľa návodu na sušičke.

Sušenie marhúľ v sušičke
Sušené marhule oceníte ako desiatu samotné, ale aj v jogurte a sladkej kaši.

Sušenie jabĺk

Jablká sú najčastejším ovocím, ktoré sušíme. Vynikajúce krížalky sú zdravou desiatou a skvelou energiou zbalenou na cesty a výlety. Jabĺk má spravidla každý veľa, pokiaľ nemáte vlastnú záhradku, veľa dedín má k dispozícii obecné stromčeky, z ktorých môžete jablká za menší poplatok zožať.

Ako sušiť jablká – postup:

Jablká používajte iba zrelé, bez plesní vo vnútri a bez začínajúcej hniloby. Jablká umyte, osušte a nakrájajte. Krájať ich môžete na tenké plátky na vysokú chrumkavosť, ak preferujete skôr šťavnatejšie krížalky, potom je krájajte na širšie plátky. Potom ich naskladajte do sušičky a postupujte podľa návodu. Sušenie jabĺk prebieha oveľa rýchlejšie ako iné šťavnatejšie ovocie, takže môžete spracovať rýchlo aj väčšie objemy.

Sušenie jabĺk v sušičke
Sušené jablká sa nazývajú krížalky a sú najobľúbenejším sušeným ovocím.

Ako sušiť slivky v sušičke

Máte už dosť lekváru? Najvyšší čas sa vrhnúť do sušenia sliviek, ktoré potom môžete použiť ako snack k televízoru, do sladkého pečenia či klasického varenia.

Sušenie sliviek – postup:

Slivky je vhodné sušiť celé, vrátane kôstky. Pokiaľ ich chcete bez kôstky, odporúča sa ich nepoliť, len trochu narezať a kôstku vybrať bez toho, aby boli rozkrojené. Ak sa vám do sušičky celé plody nezmestia, rozkrojte ich a sušte ich šupkou dole.

i Usušte si zdravý dezert! Na papier na pečenie rozmixujte akékoľvek ovocie (a nebojte sa kombinácií!) a v tenkej vrstve naneste v 3 – 4 mm vrstve na papier v sušičke. Následnú hmotu po usušení môžete nakrájať na plátky a napríklad zrolovať alebo vykrájať najrôznejšie tvary. Ovocie je zvyčajne dosť sladké, nie je potrebné dosladzovať. Získate tak atraktívnu desiatu pre deti, ale aj ozdobu na nepečené dezerty či do slaných šalátov namiesto brusníc a sladkého ovocia.

Tipy a rady na sušenie ovocia a zeleniny v sušičke

  • Vždy postupujte podľa návodu sušičky, máme však pre vás pár tipov, ktoré zefektívnia sušenie a v návode sa ich často nedočítate.
  • Po vypnutí sušičky nechajte ovocie či zeleninu vychladnúť, nie však dlhšie ako hodinu, pretože potom by mohli potraviny opäť začať prijímať vlhkosť zo vzduchu.
  • Skladujte nasušené dobroty v takých nádobách, v ktorých nie je prístup vzduchu a ideálne ani svetla. Voľte skôr menšie poháre, aby po otvorení netrvala ich spotreba dlho, potraviny by potom totiž mohli gumovatieť vďaka prijímaniu vlhkosti.
  • Chcete jablká, hrušky či marhule bez zhnednutia? Potom ich stačí pred nasušením už nakrájané namočiť do štvrť litra vody s jednou lyžicou citrónovej šťavy. Potom ich nechajte odkvapkať a trochu osušiť a potom pokračujte priamo vkladaním ovocia do sušičky.
  • Odporúčame priplatiť si a zaobstarať sušičku s možnosťou regulácie teploty. Vďaka tomu dosiahnete najlepšie výsledky. V opačnom prípade bude potrebné experimentovať a overiť si, ako hrubé plátky pri jednotlivom ovocí či zelenine zvoliť.

Tiež už máte chuť na chrumkavé sušené ovocie? Pokiaľ doma sušičku ešte nemáte, bude sa vám hodiť náš detailne spracovaný sprievodca Ako vybrať sušičku na ovocie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08