Obnoviť stránku

Inteligentné hodinky a zdravotné funkcie

Aktualizované • Autor: Rungo.cz

Inteligentné a športové hodinky nás dokážu viesť v tréningu či meditácii, ale aj upozorniť v rámci pravidelného merania na odchýlku, ktorá môže byť symptómom kardiovaskulárneho alebo respiračného ochorenia. Okrem klasického merania tlaku či tepu s nimi zvládnete aj meranie kyslíka v krvi a natočenie EKG, v prípade potreby si s nimi privoláte pomoc. Čo všetko dnešné smart hodinky vedia (alebo čoskoro vedieť budú)? Poďme sa na to pozrieť.

i

Pozor: inteligentné hodinky nenahradia kardiológa alebo iného špecialistu. A nemôžu nahradiť ani pravidelné kontroly u lekára. Pri všetkých hodinkách či smart náramkoch platí, že ak chceme kvalitné informácie, musíme ich nosiť pravidelne, ideálne aj počas noci. Tak zo svojich wearables vyťažíme maximum a nižšie popísané hodnoty budú čo najpresnejšie. Plnohodnotné vyšetrenie u lekára však napriek tomu nenahradia.

Inteligentné hodinky a zdravotné funkcie – OBSAH

  1. Meranie tepu
  2. Meranie krvného tlaku
  3. Meranie EKG v hodinkách
  4. Monitoring stresu
  5. Meranie kyslíka v krvi
  6. Meranie cukru v krvi
  7. Monitoring spánku
  8. Núdzové funkcie
  9. Tip: starostlivosť o senzory inteligentných hodiniek

Meranie tepu

Tep je údaj, ktorý meria frekvenciu sťahov srdcového svalu za minútu. Jeho sledovanie pri tréningu pomôže efektívne dosiahnuť stanovené ciele – či už ide o chudnutie (aeróbny tréning) alebo budovanie kondície. Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si podrobne o tréningu podľa tepovej frekvencie.

Optický senzor na meranie tepovej frekvencie (TF) má dnes drvivá väčšina inteligentných a športových hodiniek. To sa hodí nielen bezprostredne pri tréningu, ale aj ako ukazovateľ kondície. Pomalší tep znamená lepšiu kondíciu. Normálna pokojová TF je 70 – 80 tepov za minútu, pri veľmi aktívnych športovcoch 40 – 50 tepov za minútu. Nízky tep je tiež spojený s vyššou odolnosťou voči kardiovaskulárnym chorobám.

Naopak príliš nízke hodnoty (pod 40 TZM), bez zjavnej príčiny, môžu byť symptómom choroby (dôsledkom infarktu alebo poranenia hlavy). Tento jav nazývame bradykardia a lieči sa podaním adrenalínu alebo dlhodobo kardiostimulátorom. Opakom je tachykardia, ktorá nastáva pri hodnotách 90 – 100 TZM. U zdravého človeka je bežná (a nie nebezpečná) pri športe, ale v pokoji môže byť signálom stresu aj rôznych chorôb (vrátane chudokrvnosti, úzkosti alebo poruchy štítnej žľazy).

Meranie tepovej frekvencie; sporttester

Pre bežca sú inteligentné hodinky ideálnym prostriedkom na meranie tepovej frekvencie.

Niektoré inteligentné hodinky (predovšetkým tie vyššej kategórie) vedia pri pravidelnom nosení rozpoznať a upozorniť aj na veľmi malé odchýlky v tepe – to môže byť prvým signálom respiračného ochorenia (ako chrípka alebo covid-19). Ak sa upozornenie na abnormálny tep opakuje bez zjavnej príčiny, je na mieste sa poradiť so svojím lekárom. Kvalita merania tepu závisí na senzore – aj v lacnejších hodinkách často nájdeme kvalitný senzor. Pokiaľ ale chceme čo najpresnejšie meranie, je optimálne siahnuť po športovom hrudnom páse, ktorý tep sníma priamo pri zdroji.

Meranie krvného tlaku

Krvný tlak znamená hodnotu sily, akou naša krv pôsobí na steny tepien, a meria sa v torroch (mmHg). Optimálna hodnota je 120/80 mmHg pri zdravom dospelom človeku (u detí by mala byť výrazne nižšia). S vekom sa hodnoty menia a ak presiahnu 140/90, mali by sme osloviť odborníka. Hodinky ani domáce prístroje rozhodne nenahrádzajú profesionálne meranie u lekára, napriek tomu vďaka meraniu tlaku hodinky môžu poukázať na odchýlky alebo zmerať, ako náš tlak ovplyvňuje rôzne situácie.

Toto je tohtoročná novinka v monitorovaní, na ktorú sa dlho čakalo. Tlakomer v hodinkách, resp. meranie tlaku ako prvé umožnili biometrické čipy americkej firmy Valencell. Fungujú podobne ako optický senzor tepu alebo okysličenie krvi a na základe ďalších údajov potom hodinky dopočítavajú údaje o krvnom tlaku. Nie je to žiadny humbuk – pri prémiových hodinkách testy ukázali, že meranie tlaku krvi je takmer rovnako presné ako pri meraní prístrojom s manžetou.

V priebehu roka 2021 by sa mal senzor na meranie tlaku hodinkami konečne objaviť, neskôr dokonca aj v slúchadlách a inteligentných prsteňoch. Výrazná odchýlka pri meraní tlaku hodinkami sa od stabilnej hodnoty vášho tlaku musí brať s rezervou – pri hodnote nepomerne vysokého tlaku v pokoji meranie tlaku hodinkami na zápästí opakujte. Ak sa bude výsledok opakovať, ide o signál na premeranie tlaku na profesionálnom prístroji, ideálne u vášho lekára. Berte do úvahy aj to, že presnosť merania krvného tlaku môže dočasne ovplyvniť konzumácia kávy alebo pálivých jedál a tiež stres – či už ten v práci alebo napríklad v rámci tzv. syndrómu bieleho plášťa, kedy nám tlak vyletí už len pri pohľade na lekára.

inteligentné hodinky; wearables; okysličenie krvi; hladina kyslíka; merania
Presnosť merania krvného tlaku mobilom a inteligentnými hodinkami je obdobná ako pri meraní prístrojom s manžetou.

Meranie EKG v hodinkách

EGK je metóda snímania srdcovej aktivity na základe elektrického srdcového cyklu – výsledkom je známa krivka, ktorej odchýlky môžu diagnostikovať arytmiu, ale pomáha aj pri zisťovaní ischemických zmien alebo lokalizácie aj štádia infarktu myokardu.

Áno, aj toto už niektoré hodinky vedia. EKG, čiže elektrokardiogram sú niektoré prémiové hodinky schopné natočiť technológiou na báze elektród snímajúcich aktivitu srdca. Srdcový sval obsahuje bunky, ktoré sú zodpovedné za jeho zmršťovanie – ak sú srdcové bunky podráždené, vzniká zmena v elektrickom napätí. A tú môžu hodinky zaregistrovať – aplikácia potom zobrazí krivku a prípadne upozorní na hodnoty, ktoré nezodpovedajú norme. Nie je teda nutné presne vedieť, ako má krivka vyzerať.

i

S inteligentnými hodinkami Samsung po novom zmeriame tlak aj EKG. Upgrade sa týka modelov Samsung Galaxy Watch3 a Watch Active 2. Viac informácií v článku: Inteligentné hodinky Samsung – meranie tlaku a EKG.

Funkcia je relatívne nová, ale nemôžeme ju nazvať nejakou vychytávkou pre srandu. Výrobcovia prémiových hodiniek hovoria aj o budúcej možnosti odosielania dát priamo lekárovi. Aj tak ale na túto funkciu zatiaľ pozerajte s rezervou a vzhľadom na to, v akej situácii sa práve nachádzame – hodinky môžu na odchýlky v EKG upozorniť aj pri strese, ako je napríklad skúška v škole alebo náročná prezentácia v práci.

inteligentné hodinky; wearables; okysličenie krvi; hladina kyslíka; meranie
EKG v hodinkách dokáže zachytiť odchýlky od pravidelného srdcového rytmu, poškodenie srdcového svalu či fibriláciu predsiení. Pochopiteľne nenahradí profesionálny lekársky prístroj, ale prípadné anomálie vám môžu dať včas podnet k návšteve lekára.

Monitoring stresu

Stres je stav, ktorý nastáva, ak je organizmus vystavený osobitným podmienkam (stresorom). Nasleduje obranná reakcia, ktorej cieľom je zabrániť poškodeniu organizmu. Reakcie sú na psychickej aj fyziologickej úrovni (symptómy ako zrýchlenie tepu, zrýchlené dýchanie, potenie, vyšší krvný tlak) a pripravujú organizmus na obranu alebo útek pred nebezpečenstvom.

Stres sa meria najčastejšie podľa variability srdcového tepu pri aktivácii častí nervového systému zvaných sympatikus a parasympatikus. Stres je obranný mechanizmus, ale ak sme pod tlakom príliš často, môže stres prispieť k zažívacím problémom, zvyšuje aj riziko infarktu, cukrovky alebo rakoviny. Sympatikus sa aktivuje v stresovom stave a uvádza telo do pohotovosti – vtedy srdce bije veľmi pravidelne. Parasympatikus sa aktivuje pri duševnej pohode – vtedy srdce bije pokojne, teda niekedy aj s miernou arytmiou, ktorá je normálna aj pri úplne zdravých ľuďoch. A pre hodinky je pokojová arytmia signálom, že telo nie je v strese.

Táto funkcia je veľmi užitočná – už len preto, že hodinky väčšinou na stresovú situáciu nielen upozornia, ale rovno ponúknu riešenie v podobe riadeného dychového cvičenia, ktoré naozaj funguje – predovšetkým v situáciách, keď sa stresujeme kvôli nejakej hlúposti, nás dokáže od stresoru odpútať. Dychové cvičenia chcú trochu praxe, ale možno nimi docieliť to, že organizmus zaznamená náš pokojný dych a povie si, že keď dýchame v pokoji, asi taký stres nemáme, a poplach odvolá. Typickým príkladom je vedomé dýchanie pri otužovaní, ktoré umožní zvládnuť stresor v podobe ľadovej vody v pokoji.

Meranie kyslíka v krvi

Meranie okysličenia krvi alebo meranie saturácia kyslíka (SpO2) nás informuje o kvalite transportu kyslíka do tkanív a udáva sa v percentách označujúcich mieru kyslíka naviazaného na hemoglobín. Využíva sa v zdravotníctve (napr. v intenzívnej starostlivosti), ale nápomocné je aj pri športe a predovšetkým v plánovaní regenerácie.

Pulzný oxymeter, ktorý sa dnes v niektorých (predovšetkým športových) hodinkách nachádza, je senzor, ktorý dokáže rozpoznať hodnoty kyslíka v krvi, prípadne jej nedostatočné okysličenie. Normálne hodnoty sa pohybujú medzi 94 – 99 %. Občasný pokles pod 94 % nie je rizikový (môže nastať napr. po chorobe alebo následkom únavy). Dlhodobejšie hodnoty okolo 80 % alebo menej môžu byť aj predzvesťou komplikácií v rámci respiračného ochorenia. Senzory v hodinkách nie sú tak presné ako prstový pulzný oxymeter alebo prístroje, ktoré má k dispozícii lekár – pri nízkych hodnotách je teda vhodné premeranie u odborníka.

Ak vykonávate meranie kyslíka v krvi na horách a zaznamenáte nižšie hodnoty, netreba sa hneď obávať – so stúpajúcou nadmorskou výškou je vzduch redší a nedokáže krv okysličiť tak ako vzduch v nížine. Vďaka meraniu kyslíka v krvi pulzným oxymetrom sa tak dá plánovať napríklad aklimatizačný tréning vo vysokohorských podmienkach alebo určiť tréningová nálož po náročnom dni. Pokiaľ pri meraní saturácie kyslíka zaznamenáme momentálny pokles, je lepšie netrénovať a staviť na regeneráciu. Nielen vo vysokých horách, ale aj pri veľkej záťaži pracuje telo s kyslíkom inak ako normálne a tkanivá nemusia byť dostatočne okysličované. Vtedy vás hodinky pri meraní okysličenia krvi upozornia, že je čas zvoľniť. Dobrá hodnota saturácie krvi po intenzívnom tréningu je ale tiež ukazovateľom toho, že vaše telo dobre regeneruje.

inteligentné hodinky; wearables; okysličenie krvi; hladina kyslíka; meranie inteligentné hodinky; wearables; okysličenie krvi; hladina kyslíka; meranie inteligentné hodinky; wearables; okysličenie krvi; hladina kyslíka; meranie
Napríklad takto môžu vyzerať výsledky merania okysličenia krvi vo vašom smartfóne.

Meranie cukru v krvi

Výrobcovia inteligentných hodiniek prichádzajú s dobrou správou pre diabetikov, po novom totiž plánujú pridať do inteligentných hodiniek funkciu na meranie hladiny cukru v krvi. Oproti predchádzajúcim metódam, ktoré vždy vyžadovali porušenie kože a meranie cukru z krvi, by malo ísť o neinvazívne riešenie, teda o hodinky na meranie cukru bez krvi. Meranie glukózy má vykonávať optický senzor založený na princípoch Ramanovej spektroskopie. Ide o technológiu, ktorá na meranie vlnových dĺžok elektrónov využíva laserový lúč. Vďaka meraniu glykémie hodinkami odpadne pacientom s diabetom nepríjemné meranie cukru z krvi a tiež budú môcť lepšie a pružnejšie upraviť svoje stravovacie návyky v súvislosti s aktuálnym zdravotným stavom.

i

K popredným výrobcom hodiniek s funkciou merania glukózy v krvi patrí Samsung, ktorý má predstaviť ku koncu tohto roka novinku Galaxy Watch 4, nezaostáva však ani Apple, ktorý funkciu merania cukru v krvi plánuje pre svoj nový model Apple Watch Series 7.

Monitoring spánku

Hodinky monitorujú spánok na základe niekoľkých faktorov – primárne srdcového tepu, frekvencie dychu a pohybu. Podľa jednotlivých hodnôt a dĺžky spánku dokážu rozoznať fázy spánku aj minúty bdelosti. V aplikácii sa potom objaví prehľad vášho spánku a často tiež tip, čo robiť, aby sme spánok zlepšili alebo odporúčania pre prípad, že spánok nebol optimálny (napr. odporúčanie odpočinku alebo len ľahkého tréningu).

Ďalšou veľmi obľúbenou funkciou vie podať pomerne presné štatistiky o tom, ako sme sa vyspali, vďaka optickým a pohybovým senzorom. Sleduje dobu spánku a jeho kvalitu zaznamenávaním spánkových fáz – tie hodinky určia predovšetkým na základe tepovej frekvencie, ktorá býva nižšia vo fázach hlbokého spánku. Výsledky ale môže skresľovať napríklad práve pokojová arytmia alebo fakt, že sa hýbete v spánku, čo niektoré hodinky môžu vyhodnotiť ako bdelosť. Ak vás téma zaujíma do hĺbky, prečítajte si viac o smart hodinkách a meraní spánku.

Graf vášho spánku potom môže vysvetliť fakt, že sa ráno cítite nevyspatí. Aj keď si totiž myslíme, že sme dobre spali, je možné, že išlo z väčšej časti len o ľahký spánok alebo spánok prerývaný okamihy bdelosti. Môže tiež upozorniť na niektoré zlozvyky – napríklad výrazný nepomer v dĺžke spánku vo všedný deň a cez víkend. Ak máte podozrenie na problémy so spánkom, presný výsledok vám zaistia odborníci na spánkovú medicínu a špeciálne vyšetrenie s názvom polysomnografia.

Núdzové funkcie

A na záver niečo, čo by sme rozhodne nemali opomenúť. Niektoré, predovšetkým športové a prémiové hodinky s GPS senzorom, disponujú funkciou detekcie pádu a nehody: pád či inú nehodu hodinky zaznamenávajú pomocou akcelerometra a vyhodnotia ju samy – ak odoslanie hlášky nezrušíte, váš núdzový kontakt dostane signál vrátane súradníc GPS. U väčšiny hodiniek s touto funkciou možno signál vyslať aj ručne, napríklad v prípade, že sa vám urobí nevoľno alebo máte pocit, že vás niekto sleduje. Ideálnou voľbou pre takéto situácie sú hodinky s integrovanou SIM kartou, ktorými možno telefonovať bez nutnosti pripojenia telefónu.

inteligentné hodinky; wearables; okysličenie krvi; hladina kyslíka; meranie
Napríklad Apple Watch dokážu rozpoznať, že ste tvrdo spadli, a spýtajú sa vás, či ste v poriadku. Pokiaľ ale nereagujete a zároveň sa dlhšie ako jednu minútu nehýbu, automaticky zavolajú záchrannú službu a oznámia im vašu polohu.

Tip: starostlivosť o senzory inteligentných hodiniek

Kvalitu snímania ovplyvňuje kvalita senzora. Nie vždy ale platí, že len tie najdrahšie hodinky merajú najlepšie. Existujú aj veľmi dostupné modely prémiových značiek, ktoré uprednostňujú kvalitu pred kvantitou – teda merajú menej hodnôt (napríklad len tep a GPS), ale zato kvalitne. Tiež platí, že aj menej známy výrobca môže investovať do kvalitného senzoru (najčastejšie tepu). Pri kúpe hodiniek s ohľadom na cenu určite stojí za to zistiť, aké čipy hodinky obsahujú.

Ak chcete čo najpresnejšie meranie, odolnosť a dlhú záruku, siahnite po drahšom modeli. Riešením je tiež hodinky doplniť o externé senzory (napr. hrudný pás alebo cyklocomputer s GPS). Aby senzory fungovali čo najlepšie, musia byť čisté (stačí občas utrieť handričkou) a musia priliehať k pokožke. Pri plávaní alebo extrémnom potení môžu byť hodnoty nepresné kvôli vrstve vody alebo potu medzi kožou a senzorom.

Kvalitu snímania môže ovplyvňovať farba kože. Senzory snímajú opticky – presvecujú kožu a snímajú hodnoty z kapilár v jej vrchnej vrstve. Vyšší obsah kožného farbiva melanínu môže byť dôvodom menej presného merania. Opäť ale záleží na kvalite senzora a niektoré značky garantujú perfektnú funkčnosť aj pri ľuďoch tmavej pleti. Citlivosť senzora hodiniek môže ovplyvniť aj výrazné tetovanie – čierna farba a jednoliatosť vzoru môže zhoršiť prenos svetelného signálu.

i Mohlo by vás zaujímať

Senzory životných funkcií aj núdzové voľby v hodinkách majú zmysel a sú jedným z dôvodov, prečo si inteligentné hodinky zaobstarať (a hlavne ich nosiť). Pomôcť môžu nielen športovcom, ale vďaka GPS lokácii tiež deťom alebo napríklad seniorom. A prinútia nás viac sledovať hodnoty, o ktorých mal skôr potuchy len náš lekár. Zdravie máme totiž len jedno, a pokiaľ nám nejaká „vychytávka“ umožní cítiť sa viac v bezpečí, stojí za to. Napriek tomu v závere ešte raz upozorňujeme: smart hodinky kardiológa ani iného špecialistu nenahrádzajú. Dbajte, prosím, na pravidelné kontroly u lekára.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19